Hirdetés

Samsung Odyssey OLED G9: QD-OLED csúcsmonitor a tesztpadon

Megnéztük, hogy mit tud a hatalmas ívelt kijelzővel ellátott, gamer funkciókkal megpakolt kijelző.

Képminőség és panel

A monitorba a házon belül készülő képfeldolgozó processzor, valamint a Samsung Display által fejlesztett és gyártott, 49 hüvelykes, 5120x1440 képpont felbontású kvantumpontos QD-OLED panel került. A pixelsűrűség így 108,54 ppi, ami az átlagosnál jobb értéknek számít.


[+]

A QD-OLED kijelzőkben egy kék fényű OLED filmet használnak, és e kék fényt rendkívül kicsi, speciális anyagból készült kristályok, úgynevezett kvantumpontok segítségével alakítják át zölddé és pirossá az alképpontokban. Így tehát létrejönnek a piros (R), zöld (G) és kék (B) szubpixelek, amelyekből aztán a már megszokott módon kikeverhetőek az egyes tónusok. Ez a megoldás lehetővé teszi a képpontok fényerejének egyedi vezérlését, így akár a fény teljes kikapcsolását is, amelynek köszönhetően mód nyílik a 0 cd/m² fénysűrűségű fekete, és ezáltal a végtelen natív kontraszt megteremtésére, és műszeres méréseink során pedig be is bizonyosodott, hogy ez a valóságban is így van.

Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő beállítások mellett. (A szoftver 16:9 képarányú ábrát készít, de a valóságban természetesen az 5x5 képkocka egy 32:9 képarányú kijelzőn terül el.)
Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett. (A szoftver 16:9 képarányú ábrát készít, de a valóságban természetesen az 5 x 5 képkocka a 32:9 képarányú kijelzőn terül el.) [+]

A modell támogatja a nagy dinamikatartományú tartalmak visszaadását, és mivel a maximális fényerő 401 cd/m², ennek köszönhetően a HDR effekt érzékelhető, de azért különösebben látványosnak nem neveznénk. Ma már vannak olyan monitorok, amelyek e téren jobban teljesítenek. SDR módban a legnagyobb fénysűrűség 254,2 cd/m², ami beltéri használathoz elég. A fényerő homogenitása remek, ugyanis a vizsgálataink alapján az egyes képernyő-tartományok fényereje közötti maximális eltérés csupán 3,28 százalék, ami kifogástalan eredmény. A mindennapi használat során semmiféle zavaró felhősödés nem érzékelhető.

A színek szemre csodálatosak, ragyogóak, minimális fátyolosság nem tapasztalható, és megfelelő beállítások mellett a színpontosság is remek. A betekintési szög a várakozásoknak megfelelően kiváló, tehát akkor sem érződik a tónusok fakulása, torzulása, amennyiben valaki kiszorított pozícióból, tág szögből tekint a kijelzőre. A kijelző maximális képfrissítési rátája 240 Hz, és támogatja a FreeSync Premium Pro technológia használatát is. Ezt természetesen kipróbáltuk a hivatalos demóval, illetve néhány játékkal, és tapasztalataink szerint hibátlanul működik. A válaszidő 0,03 ms (G2G), az input lag pedig 10,12 ms a Leo Bodnar műszerrel végzett mérések alapján, ami remek eredmény, tehát nyugodtan mondhatjuk, hogy a G95SC monitor kiválóan alkalmas játékra.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés