Hirdetés

Samsung Series 5 Ultra NP530U4B: Ultrabook extrákkal

Technikai részletek

A Series 5-ös notebookokba is LED háttérvilágítású, TN+film paneles kijelző került, melynek felbontása 1366x768 képpont (a 14 és 13,3"-esben egyaránt), de legalább matt felületű, mely sokat javít a használhatóságon, ráadásul fényereje egészen 300 cd/m2-ig felhúzható, ami szabadtéri felhasználásnál vagy erős fényben kifejezetten nagy segítség. Sajnos a betekintési szögek nem jobbak, mint bármely más TN-es panelé, de ezt már megszokhattuk.

A Samsung notebookokról általánosságban elmondható, hogy a hűtést sikerül jól megoldaniuk, de nyilvánvalóan a dGPU-s Ultrabook nekik is egy olyan új terület, ahol nem volt könnyű kompromisszumos megoldást találni zaj és hőmérséklet tekintetében. Nos, az előbbit sikerült jól belőniük, ugyanis terhelés alatt 27 dB-t mértünk, ami nagyjából az Acer S3 Ultrabook zajkibocsátásával egyezik meg. A ventilátor hangszíne sem volt bosszantó vagy idegesítő, így e tekintetben csak jót tudunk róla mondani.

Érdemes még megemlíteni, hogy Fn+F11 kombinációval aktiválható az úgynevezett Silent mód, mely a legalacsonyabb fokozatban fixálja a processzor szorzóját, ezáltal jelentősen lecsökken a központi egység órajele, így energiaigénye és hőtermelése is. Ez lehetővé teszi, hogy a ventilátor majdnem teljesen leálljon, így szinte teljes csöndben dolgozhatunk. Amennyiben nagyobb számítási teljesítményt igénylő alkalmazást futtatunk, érdemes ezt kikapcsolni, de irodai munkához és internetezéshez bőven elegendő a Silent módban biztosított teljesítmény is.


A burkolat hőmérséklete terhelés nélkül

A burkolaton mért alapjárati hőmérsékletek java része 30 °C vagy az alatt volt, de alul két ponton is mértünk ennél magasabbat. A kritikus rész a csuklótámasz, aminél a 25-27 °C nem számít forrónak, de mivel a jobb oldalán csak 22 °C-ot mértünk, ezért érzékszerveink könnyen megtréfálhatnak, melegebbnek érezhetjük a bal oldalt, mint amilyen valójában. A processzormagok hőmérséklete alapjáraton 42 °C volt, míg a HDD 29 °C-on állapodott meg.


A burkolat hőmérséklete terhelés alatt

A 30 percig tartó, dGPU-t nem érintő terhelés alatt a hőmérsékleti értékek nem romlottak számottevően, leszámítva a jobb felső-középső harmadot, ahol intenzívebb melegedésnek lehettünk szemtanúi. A közel 40 °C-os hőhullám már nem annyira kellemes hosszú távon, de úgy tűnik, hogy a vékony notebookok ezen negatív tulajdonságán még egy ideig nem lesz egyszerű túllépni. Ami viszont örvendetes hír, hogy terhelés alatt a merevlemez megőrizte 29 °C-os hőmérsékletét, míg a processzormagok 70 fokon stabilizálódtak.

Sajnos a grafikus mag hőmérsékletét nem tudtuk ellenőrizni, ugyanis egyetlen program sem ismerte fel megfelelően, így a szabványban lefektetett 100 °C-ra vonatkozó megkötést sem tudtuk megvizsgálni.

Bizonyára sokaknak feltűnt a képeket nézegetve, hogy szellőzőnyílásból nincs túl sok, és ami van, az sem a forró levegő kivezetésére szolgál. Utóbbi ugyanis rejtve, a gép hátulján kapott helyet, ami csak akkor válik láthatóvá, ha kinyitjuk a fedelet, és bepillantunk a kijelzőzsanér melletti résbe.

A specifikáció szerint a notebookban 45 Wh-s lítiumpolimer akkumulátor található, aminek a követelmény szerint 5,5 órás üzemidőt kell biztosítania. Az összehasonlíthatóság végett természetesen saját bevált tesztrutinunkat futtattuk le, így megközelítőleg 7,5 órás üzemidőt értünk el alapállapotban. Filmnézésre már csak 173 perc jut, míg teljes terhelésen 147 percet mértünk – utóbbi nem rossz eredmény. Munka és internetezés során, tehát valós felhasználási körülmények között 4,5 óra, nagyon spórolósan 5-5,5 óra tűnik reálisnak.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés