Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Márton111

    aktív tag

    válasz szaszlaci #13152 üzenetére

    A kontaktragasztók egy csoportja alkalmas furnérozásra,(nemcsak pálma van , van többféle, többek közt szórható kivitelű is ) Általában íves felületekre alkalmazzuk , a sík felületekre furnérnak való faragasztót szoktunk használni (erősebb)és egyszerűbb ,és nincs, mérgező oldószer kipárolgása.
    A furnéros alkatrészeket pontos méretre szabás ,és összeállítás előtt illetve T-lécezés ,éllécezés után, szoktuk furnérozni,vagy furnéroztatni, Ez esetben 2 oldalról furnérozunk, hogy ne görbüljön el .A balfelére mehet rossz minőségű furnér, mert nem látszik.Vagy 2 oldalas,mert ha csiszoláskor sérülne, akkor nem kell eldobni, mert forgatható.Vagy lehet készen kapni különböző furnérokkal furnéros forgácslap táblákat.

    Az összeállított doboz, egy dolog, hogy kibírja-e a szorítást, az a munkád minőségétől függ, de a panel, ha nincs alátámasztva ,(középen hangszórónál,aholis a széleknél ,az oldalak, tető fenék merevítik egy mást) akkor ott nem kap kellő nyomást a furnér ,és szűcsös lesz!

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz szaszlaci #13152 üzenetére

    Hát nagy butaságot ugyan nem csinálsz, a palma kurvaerős, ráadásul rugalmas is, csak egy baj van vele: Elöregszik. A kánikulát nem szereti.
    Engedd meg, hogy megjegyezzem: A palma ragasztókat nagyobb erővel kell szorítani, mint a faragasztókat, csupán kevesebb ideig. (Palma-t néhány másodpercig, faragasztót 15-20 percig.) A Palma ragasztó kurvadrága, ehhez mérten a faragasztó kifejezetten occó. Palma, ha mellécsorog, nehéz megszabadulni tőle, faragasztó vízzel kiválóan lemosható. Palma kötőereje meglepően jó, mégis messze elmarad a faragasztótól. Utóbbival bármilyen fát összeragasztol és eltöröd, a ragasztás marad, és mellette a fa fog eltörni. Nagyon erős tehát, nagyon tartós, ráadásul igen rugalmas is.
    Jómagam tehát utóbbit választanám.
    Nem kell valami szuper présgépre gondolni. Egyszerűen felragasztod, és ráteszel egyenletesen valami súlyt, pl könyveket, szerszámos ládát, etc.

    Ja! Most kapok a búrámhoz, Te nem fát fához akarsz ragasztani, hanem bútorlapra furnért, vagy rétegelt lemezt? Úgy a Palma nyerőbb.

    Több fa van, mint asztalos!

  • mdk01

    addikt

    válasz szaszlaci #13152 üzenetére

    Na hogy ne legyen ez sem olyan egyértelmű én nem biztos hogy adnám a nevemet egy kontaktragasztóval felragasztott furnér mellé.

    Az odáig rendben van hogy rajta marad, de ez sem olyan egyszerű, mert ahhoz hogy normálisan meglehessen lakkozni és ne legyen szücsös(akár a lakk felvitele után közvetlen) ahhoz az egész felületet meg kell préselni hogy mindenegyes mm2-en ragadjon a két anyag egymáshoz és ezt otthon kivitelezni nehéz sztem.
    Én ugyan még nem csináltam ilyet és nem is hallattam róla hogy vki furnért ezzel ragasztott volna. Két merev(>3mm) anyagnál működik ez a fajta megoldás de sztem a furnér ehhez túl vékony és kényes anyag. Sztem nem szakszerű és hosszan tartó megoldás

    Ahogy Thyeby is írta a kontaktragasztó annál erősebb minél vékonyabban(azért van egy minimum határ) tudod felvinni és minél nagyobb nyomóerőt tudsz 1cm2-re kifejteni ezért is szokták kalapáccsal ütni mert kis felület de óriási nyomóerő 0,01mp alatt
    Tehát az idő nem lényeg lehet ez akár 1mp is csak száradjon ki ragasztó.

    Mindezektől független próbáld ki hogy csinálsz pár mintát(többet hogy nem-e csak egynél tudod ua. azt minőséget produkálni) és csiszold pácold majd lakkozd meg hogy mi történik.
    Ha működik akkor lelked rajta, de én még nem hallottam olyan emberről aki ezt megpróbálta volna.

    [ Módosította: #65675776 ]

  • Soká

    senior tag

    válasz szaszlaci #13152 üzenetére

    "rá kellett jönnöm, hogy a furnér az egyetlen választás, ami minden szempontnak elfogadható."

    Hát, ez örvendetes felismerés, szerintem!
    Sajnos nem vagyok furnérozásban jártas, tehát én is tanácsra szorulok, meg a könyvekre, viszont lenne egy tanácsom. Nehéz megfogadni, kevesen is tartják be, de szerintem, akik ezen elv szerint dolgoznak, azok adnak ki úgymond "hibátlan" munkát a kezükből.
    Röviden: addig ne állj neki egy tárgy elkészítésének sem, amíg nincs pontos "forgatókönyved" arra, hogyan is megy a kivitelezés az utolsó simításig!
    Ez két dolgot feltételez:
    1. ismered a technológiából eredő buktatók mindegyikét
    2. csak olyan műveleteket tervezel bele a tárgyba, amire képes is vagy.

    Tipikus helyzet az, amikor a jómunkásember kitalál valamit, elvégzi az első műveleteket és amikor azzal készen van, akkor gondolkodik el a következő lépésen. Nem mondom, hogy lehetetlen így megcsinálni valamit, sőt az evolúció így "gyártja" a nagy ugrásokat, de azért érdemes számba venni, hogy az evolúció ráér és emberi léptékkel felmérhetetlen mennyiségű zsákutcás mutáns is legyárt közben :)
    Ráadásul az ilyen improvizatív megoldással (minél több technológiai lépés épül egymásra) a hibák összeadódnak és ami az elején még apróságnak tűnik, az a végére kudarcossá is válhat.
    Szóval, érdemes már a papíron mindent végigzongorázni, hogy elkerülhető legyen az aminek a vége már a gányolás/taknyolás kategóriájába tartozik. És nem csak azért mert csúnya (vagy látható módon, vagy csak elfedve ragasztóval, glettel, fóliával, festékkel, furnérral) És nem csak azért, mert nem szép, hanem mert az utólagos ügyeskedés egy csomó idő.
    És amikor az ember úgy gondolja, hogy már minden részletet tisztázott fejben, még olyankor is - szinte mindig - jönnek előre nem tervezett nehézségek. Tulajdonképpen a professzionalitásnak az a fokmérője, hogy ki mennyire képes átlátni egy adott műveletsor buktatóit.

    Mondom, nem vagyok jártas a furnérozásban, éppen ezért én valószínűleg olyan tárgyat igyekeznék tervezni, ahol a furnérozás sík felületen történik, de legalábbis előre elkészíthető módon. Bár nem értettem pontosan, vagy már nem emlékszem, hogy milyen doboz készül éppen, de összeállított állapotban, főleg ha ívek is vannak, és nincsenek párhuzamok, akkor jóval nehezebb a furnérozás. Gondolom én. Majd a többiek kiigazítanak.

Új hozzászólás Aktív témák