Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • L.Szilárd

    csendes tag

    válasz mdk01 #1321 üzenetére

    Üdv!

    Érdekes a gondolat meneted, részben egyett is értek veled, de nem teljesen. Mert ahogy látom, nyugaton kezdik egyre nagyobb becsben tartani ismét a ténylegesen kézzel végzett munkát. Hol látom ezt? Hát a Discovery Travel & Living-en a Házépítők című sorozatban. Ahol nagyon sok fiatal ház építő a kézzel készült termékeket keresi, vagy éppenséggel a múlt század eleji bútorokat. Tehát nyugaton egyre inkább kezd újra elterjedni a kézműves ipar. A másik dolog ami miatt kétlem hogy teljesen eltünne a mai értelembe vett asztalos szakma, az az hogy sok olyan apró munkálat van egy házon és körülötte amit nem tud egy CNC gép elvégezni. És ahoz hogy egy egyedi gyátmányú szekrényt hip-hop beépíts helyszíni igazítás nélkül, ahozz 3D-és letapogató kellene, hogy miliméter pontossan le tud gyártani a szekrényt, és akkor is még ott van az ajtók beállítása, vízszintezése a szekrénynek, vízvetők felrakása, és sorolhatnám még az egyébb apróbb munkákat. Plussz azt is erősen kétlem, hogy 30 év múlva minden asztalos számítógép programozó lesz, és CNC géppel fog a garázsában dolgozni.
    Kicsit más, de az miatt is sem lesz az amit te itt felvázoltál. Az pedig a jelenleg zajló gazdasági válság. Ami részben pont a túlzott gépesítés miatt van. Ez saját vélemény. De gondolj bele, ha mindent CNC géppel fognak gyártani, akkor egy oylan cég amelyik ma mondjuk 15 embert foglakoztat, az 30 év múlva 5 embert fog foglakoztatni. A maradék tíz mit fog csinálni? Ha ők nem dolgoznak akkor az az 5 ember kinek fog szekrényt gyártani? Mert ez a kérdés az összes többi iparágra is igaz.
    Vissza térve a kétkezi munkához, nekem jelenleg nagyon sok olyan munkám van amit jószerivel a mai gépekkel és a két kezemmel kell megcsinálni. Mivel CNC gépet nem lenne érdemes rá állítani. Gondolkodj kis dolgokba, egy éjjeli szekrényért nem érdemes elindítani a nagy CNC gépet. Az embereknek meg viszont sokszor csak arra van szükségük. Mert a költözéskor, vagy felújításkor arra még nem volt szükség.

    Nekem ez jutott eszembe, a szakma jővőjét illetően.

    Üdv Szilárd!

    Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

  • Dízeles

    aktív tag

    válasz mdk01 #1321 üzenetére

    Üdv
    Az egyedi bútor gyártást nem keverném össze a gépesített sorozat gyártással.Mint a kolléga is írja hozzászólásában vannak esetek mikor a digitalizáció nem segít.Lásd fényképek autóba épített tárolókról vagy 1 egyszerű legyező alakú fél csigalépcső fém tartó szerkezettel esetleg egy családi ház tetőtér lambériázása bukóablakok kialakításával stb..Ezekhez szakember kell és mindig is szükség lesz rájuk hiszen az emberi kreativitás nagy és mindig kell olyan aki az elképzelést formába önti.
    Nem becsülöm le a "bútor lap" erejét hiszen gyors és gazdaságos munkáim 50-60% teszi ki.
    Szerintem nem kellene bántani az asztalos szakma öregjeit hiszen amiket cikcakkos vaslappal készítettek abból jó néhány a mai napig is megvan és naponta használják. Értékük többszöröse a megszólalásig hasonló másolatoknak.Már aki megakarja fizetni.
    Még egyszer kihangsúlyoznám az öreg szakik tiszteletét! :(((
    Igen elismerem és elfogadom az új technológiát de a furnérozást már az ókorban is alkalmazták igaz nem óriási hasító és hántoló gépekkel hanem fűrészelték.
    Az ipari forradalom az 1700-as évek vége 1800-as évek elején indult ha jól tudom , ez nem 30 évvel ezelőtt volt.
    Ja a bútorlapokat nem kézi fűrésszel szabom méretre. :)

    Ha a szüleidnek nincs gyereke, nagy valószínűséggel neked sem lesz.

Új hozzászólás Aktív témák