Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • L.Szilárd

    csendes tag

    válasz Longeye #1497 üzenetére

    Üdv!

    Longeye: Thyeby-nek igaza van abban, hogy sötétedik a laktól valamennyit a fennyő, de azt nem írta meg, hogy a fenyő természetes módon is sötétedik. Leginkább erős fény hatására. Idővel úgy fog kinézni a polcod mintha mintha pácolva lenne. Nekünk a tetőtéri szobában ami lambériázva van már lassan olyan sötét a lambéria mint a pácolt gerendák. Szerintem pácoláskor ezt is vedd figyelembe. Ha gondolod rakok fel róla képeket.

    Csáó Szilárd!

    Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P

  • Dízeles

    aktív tag

    válasz Longeye #1497 üzenetére

    Ha polcot készítesz összerakhatod fa tiplivel.Tiplizést legegyszerűbben úgy tudod megoldani ,hogy a polc végébe a közép vonalon ütsz szögeket és azokat elcsíped kb 2-3mmre álljon csak ki a polc végéből .Az oldalakon kiméred a polc helyét és rányomod erősen .A szögeket kihúzod utána kifúrod a szögek által hagyott pontokat mind a polcon mind az oldalon.Ajánlom használj fához köszörült fúrót azzal lesz pontos.
    *Vigyázz át ne fúrd az oldallapot a fafúrók hajlamosak megszaladni*.
    Ha van fém esztergályos ismerősöd küldök képet egy másik megoldásról.

    Ha a szüleidnek nincs gyereke, nagy valószínűséggel neked sem lesz.

  • thyeby

    őstag

    válasz Longeye #1497 üzenetére

    "Jó, hogy mondtad ezt a sötétedés dolgot, akkor nem parkettalakkal fogom lekenni."

    Kell még néhány szót szólnom a sötétedéssel kapcsolatban, hogy pontosítsak:
    Igaz, amit írtak a kollégák a fa fényre történő sötétedéséről, ám én nem arról beszéltem. Gondolom, azt már magadtól is tudod, hogy a fa fény hatására idővel mind sötétebb lesz. Ez nem csak a fenyőre igaz, hanem általában a fára. Az idő mindet besötétíti, csak nem egyforma gyorsan. (ezért nem láthatsz szép világos valódi antik bútort) Hanem vannak olyan parkettalakkok (általában a nem vízesbázisúak), amik nagyon besötétítik a fát, mégpedig azonnal. Azért a Geminit írtam példának, mert azt jól ismerem, és egy hófehér bükk parkettát azonnal dió színűvé sötétít. Azonban ez a jelenség elkerülhető, ha felhordol előtte egy réteg nitrolakkot, s majd arra kened a választott parkettalakkodat. A csónaklakk pl nem sötétít. Azonban ha vizes bázisú parkettalakkot használsz, az általában nem sötétít, és extrém erős felületet képez. Azonban az húsos, és én inkább valami husotlan lakkal kenném le. Nem lesz ez a polc akkora igénybevételnek kitéve, hogy ne felelne meg akár a legkevésbé kopásálló lakk. (azért az is kopásállóbb, mint általában a festékek.)

    "de a következőre szürhemarhákat faragjak"

    ...én bizony faragnék szürkemarhát annak a kislánynak. (mégcsak nem is oroszlánt, vagy lovat) Magadnak készítetted ezt, vagy neki? :)

    "Még egy kérdés: A csapozást derékszögelővel, vonalzóval és ceruzával szoktam csinálni. "

    Figyelj: Kifúrod az egyok darabon az összes csapot (SZEMRE!). A mélységét viszont NEM szemre, hanem a fúrószárra esztergáltatsz egy hernyócsavarral rögzíthető határológyűrűt. (lehet, hogy már van is ilyened). Illetve hát az egyik fadarabon lehet szemre a mélység a fatipli hossza osztva kettővel, plusz hangyapuca. Egy marék tiplit átfúrsz pont középen, és átütsz rajta egy szeget úgy, hogy a szegből épp a hegye, plusz fél mm álljon ki. A szeg hegyét jó tompára reszeled. Most bedugdosod ezeket a tipliket a furatokba, odailleszted azt az elemet (pontosan! Ha nincs még gyakorlatod, akkor készítel határolóleceket, amihez odaszoríthatod az illesztenő darabjaidat), amivel összehozni akarod, és (hokktiszta) gumikalapáccsal finoman odakótyonfityikélsz minden tipli fölé, hogy a szegek pontozzák be a furatok helyét. Így már tudod hova pászítani a fafúró csúcsát, és még ha olyan is a tiplisorod, mint a fiú szürkemarhapisilés, a furatok párjai átmásolódnak pontosan. Most arra érdemes még nagyon figyelned, hogy a tipli hosszánál a furatok fél+fél, azaz egy milliméterrel mélyebbek legyenek, hogy legyen hely az ragasztónak, és semmiképp ne legyen mélyebb, mert akkor csak a tipli legvége ér bele az enyvbe, meg kisebb se, mert akkor a szedheted szét ragaszás közben furatmélyítés végett, ami igen macerás dolog. Rovátkolt tiplit használj! Ha nem olyat vettél, akkor egy kombináltfogó recéjével szorítgasd meg, így kész a home made enyvtáska.
    (ezeket a szeges tipliket eleinte nehéz használni, mert szorulnak, de mikor már vagy tizedszer dugod be újabb lyukakba, olyan könnyen járnak, hogy öröm velük dolgozni majd. Egyébként a Baumaxban ilyet is árulnak készen, és az nem sokezer forint, hanem párszáz. Általában összecsomagolják ezeket a tüskékez egy marik tiplivel és egy hozzávaló (nem túl jóminőségű fafúróval))

    Jó munkát! Ha kérdésed van még tedd fel bátran, ha nincs, akkor a képet tedd majd fel a következő alkotásodról ;-)

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Longeye #1497 üzenetére

    Azt hiszem, így jobban érthető a home made csapozó kézi készülék...

    Azt hiszem, én az mdk01 által javasolt lakkot használnám, ha be tudod szerezni.

    És eszembe jutott még egy dolog: Ha nem pácot használsz kiemelésre, hanem vékonylazurt, akkor nem ütközöl bele a bosszantó kapilláris effektusba. Azt is rengeteg színben lehet kapni - akár a Baumaxban is.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • kalman7

    csendes tag

    válasz Longeye #1497 üzenetére

    Longeye befaragott mintáinak kifestése: Most ugye teljesen le van lakkozva. Bátran ki lehet festeni a bemélyedést akár festékkel, akár megszínezett lakkal (ha van ilyen). Száradás után síkot csiszolni, és akkor éles lesz a színezés pereme. Ha kell még lehet egy teljes színtelen lakkozást csinálni hogy homogén legyen a felület. Vagy leírtuk már ezt? Olyan egyszerűnek tűnik, de nem emléxem hogy leírtuk volna. Öregszem. Oldeye.

Új hozzászólás Aktív témák