Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz bablovag #10193 üzenetére

    Üdvözöllek!

    Pont innen váltottam pont ide. Pont ennyi idősen. (Nem bántam meg, de ez szubjektív.)

    Később kicsit bővebben válaszolok, most csak tőmondatokban:

    1.
    Nem késő. Alaposan egy élet alatt. Azonban jó szintre érkeztem kb két esztendő után és közben persze már a piacra dolgoztam élesben. (Ennyi idő után már nem kellett senkitől kérdeznem semmit, bármibe önállóan és bátran bele mertem vágni.)

    2.
    Hagyd a sulikat. Sz@rt sem érnek, csak pénzlenyúlás. Légy autodidakta.

    3.
    Megítélésem szerint egy idő után mindenki automatikusan szakosodik, amit elsősorban a piac, másodsorban az asztalosmester affinitása határoz meg.

    4.
    Amire nem tértél ki, de ki kellett volna:
    Hely és gépigény.

    5.
    Ahhoz, hogy bérileg utolérd a programozó múltadat, vért kell köpni fél évtizeden át szerintem. És nem lesz ugyan karikás a szemed, de ennek a szakmának is vannak hátulütői. (És persze szépségei is.)

    Keress meg mailben, de csak lassan tudok részletekbe menni, mert rengeteg a munkám. (Nem a pénzem, a munkám! :( )

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • Márton111

    aktív tag

    válasz bablovag #10193 üzenetére

    Üdv a csapatban :)
    Ha van benned erő váltani az nem baj, de tartalékban megtartanám a informatikát,alapjáraton vész esetére, pláne hogy nekem meg az jut eszembe néhanap miért nem mentem informatikusnak 900.000Ft havibérért és hiány van a jó szakemberből arrafele,(jó ahhoz kell is egy olyan állást szerezni...)
    Szóval ha elmész valaki mellé dolgozni , az illető ingyen nem fog tanítani .Mert viszafogod a munkában amíg magyarázgat.Bútor trógerolásból (kiszállítás) csiszolásból, és lakkozásból ,meg sepregetésből meg ,nem tanulod meg a szakmát.
    Jobban jársz ,ha inkább te fizetsz a tanulóidőben,egy jó szaktudású mesternek akivel kijössz.Persze ,ügyelned kell,nehogy átverjen valaki ,aki nem tanít meg rendesen a szakmára .
    Kondid van egész nap , ha kell 10- 11 órát állómunkát , közepes fizikai munkát végezni?
    És meddig szándékozol aktív maradni?Mert a korral az erő csökken.Hatvan évesen én nem szeretnék ajtókat emelgetni bútorokat mozgatni .Kizárólag kis tárgyak gyártásából, meg nem biztos hogy jól meg lehet élni. (ahogy az informatikában is nehéz a jól fizetős állást megszerezni )

    [ Szerkesztve ]

  • Speciali

    tag

    válasz bablovag #10193 üzenetére

    Én 23 évesen váltottam vasas szakmáról az asztalosra. 47 évesen sem késő váltani, de nem biztos hogy a helyedben épp az asztalosra váltanék, hanem valami rokon szakmára, vagy gyorsabban megtanulhatóra, mint az asztalos szakma.
    Én is a váltáson gondolkodok erősen, de nem szakmain, hanem ország váltáson. Ugyanis jelenleg nem tudok a szakmámból normálisan megélni.
    Ha jól keresel, akkor semmiképp ne add fel a jelenlegi szakmádat. Mert az asztalos szakma is nehéz, csak másképp. És ha még pénzt sem keresel vele tul sokat, akkor az összkép rosszabb lesz, mint a jelenlegi helyzetedben.
    Amúgy anyagilag ennek a szakmának a legnagyobb hátulütője, a nagyon nagy gép és helyigény, ami az idő előrehaladtával csak nő. Olyan soha nincs, hogy minden gépem megvan, és semmit nem kell venni, csak a fogyóeszközöket. Legalábbis ha fejlődni szeretnénk.
    Nem öröm ezt írnom, de hagyd meg hobbinak az asztalos munkákat, pénzt meg keress a jelenlegi munkáddal.

  • jimy_l

    tag

    válasz bablovag #10193 üzenetére

    Hali!
    Én pöstön vagyok műhelyileg, szívesen látlak beszélgetni, tapasztalatokról, munkáról.
    Privátban küldök telszámot, ha kell.
    Én véletlen lettem asztalos, annyi "fasza" lakatos van, hogy már nem akartam az lenni.... :((

    Ha szavazással, bármit ellehetne dönteni. Már betiltották volna.

  • kalman7

    csendes tag

    válasz bablovag #10205 üzenetére

    Hello kollega. Én 40 éves prog-mat vagyok, imádok én is fával foglalkozni, de nem vagyok olyan bátor hogy ekkorát váltsak mint Te. Maradok a hobbinál. Épp most lettem kész 7 hónap alatt ezzel az előszobafallal.
    Szerk: csavar takarók és akasztók még lesznek rajta. Lehet hogy mind fából.

    [ Szerkesztve ]

  • Winner_hun

    félisten

    válasz bablovag #10209 üzenetére

    600-ast vegyél, az elég jó. Használt bőven megteszi:)

    ► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

  • thyeby

    őstag

    válasz bablovag #10209 üzenetére

    A szalagfűrészvásárlás kényes dolog. Sok használhatatlan példányt kínálnak a használtpiacon, ami talán még arra sem jó, hogy Józsibácsi tüzelőt aprítson vele.
    Kisiparit semmiképp nem javaslok.
    Szereti a szakma a Kiskőrösi szalagfűrészeket. Ezek már 20-50 éve szuperálnak. Beállításuk léptékkel macerásabb, mint egy profi modern gépé, de a világ végéig elmennek. Többmázsás öntvény dögök. Hatékonyak. Annak javaslom, aki nagymennyiségű vastag anyagot akar tolni rajta.
    S hogy hányszázast? (Ez a járókerék átmérője mm-ben) Minél nagyobb egy kerék, annál nagyobb íven fut a szalag, annál kevésbé fárad el, és annál szélesebb anyag tolható rajta.
    A szakma idegenkedik a vékony szalagoktól, mert drágának találja. Én másképp vagyok vele. Azok a drágább szalagok tartósabbak, szebben vágnak, és kis keréken is gyönyörűen muzsikálnak. A Felder cég Hammer N4400-ére pályázok. Azt tartom a legolcsóbb profi gépnek: 1000 Euro az ára újonnan.
    Nagyon sok asztalos megvan szalagfűrész nélkül. Elsősorban ívek vágására alkalmas, másodsorban igen vastag anyagot is el lehet vele szelni. Két coll-ig tökéletesen alkalmas egy jó körfűrész egy profi lappal.
    Ne siesd el a vásárlást, mert a gépeid meghatározzák a tempódat, a munkád minőségét, és nem utolsó sorban a mindennapi közérzetedet.
    Mi lehet rossz egy szalagfűrészen?
    No, fiúk, hajrá! Mondok kettőt, tegyen hozzá mindenki még egyet, mert nekem így elkopik az ujjam.
    Legfontosabb a két kerék sima, kiegyensúlyozott és nagyon párhuzamos futása, valamint kellően erős motor....

    Több fa van, mint asztalos!

  • mdk01

    addikt

    válasz bablovag #10193 üzenetére

    Hali!

    Ebből a szakmából sajnos megélni nem lehet alkalmazottként csak vállalkozóként ahhoz viszont ügyesnek kell lenni és sok pénzt kell befektetni gépekbe, műhelybe sok éven át.
    Én a helyedbe maradnék a szakmádnál mert abba úgy gondolom sokkal több pénz van és van jövője is. Az asztalos szakma meg arra tök jó hogy kikapcsoljon és otthonra csinálj magadnak bútorokat amivel spórolhatsz.
    Tanulni pedig elméletet nagyon jól lehet könyvből és ha vmi nem tiszta megkérdezed és megpróbálunk válaszolni. A gyakorlati részét pedig egy jó segítőkész asztalostól el lehet lesni alapszinten 1-2év alatt onnantól már csak gyakorlat teszi a mestert.

  • Márton111

    aktív tag

    válasz bablovag #10209 üzenetére

    Erre nehéz jó választ adni, mert attól függ mit fogsz gyártani, és milyen mennyiségben vagyis hány órát naponta, hogy beruházz-e drágára , vagy esetleg inkább olcsóbb , és használtat, de azt érdemes hozzáértő asztalos szaki segedelmével megvizitáltatni,a helyszínen kipróbálni előbb ,még úgy is ,ha kifizeted neki a fáradtságát,és idejét.
    Eleinte én sokat nem ölnék a projektbe ,amíg ki nem derül lesz-e belőle valami, vagy csak lomként porosodnak esetleg ,a drágán vett gépek,és még a tárolás is pénzbe kerülhet.
    Annyit tennék bele mindig, amennyit egy -egy munka vissza is termel nettóban,így nem fizethetsz rá, max az idődet veszítetted el ,ha nem folytatod az ipart.

    [ Szerkesztve ]

  • Sanyabá

    senior tag

    válasz bablovag #10193 üzenetére

    Én meg ennyi idősen szeretnék programozó matematikus lenni :D de ez már nekem nem igen fog össze jönni. Ajánlok egy üzletet: ha meg tudsz tanítani a te szakmádra,én megtanítlak az enyémre!

    ;)

    A tanulás gyökere keserű,de a gyümölcse édes.

  • thyeby

    őstag

    válasz bablovag #10220 üzenetére

    "de 40-re és 70-re már életlen, elveszítette a rugalmasságát"

    Bizonyos, hogy szerepe van ebben a monitornak is, de úgy vélem, a korod a ludas inkább. Az asztalos szakma műveléséhez hátrány a szemüveg, de ha nélkülözhetetlen, akkor abban kell dolgozni. Vékony segédvonalakat kell tizedpontosan illesztened majd. De jó volt, amíg megvolt a sasszemem. A szemüveg szeret leesni ha lehajolsz, bepárásodni, beengedni a zajt a zajvédő mögé, és nem áll meg rajta a védőszemüveg. Jó a rosszban, hogy az a 60 cm elég sok munkaműveletnél szerencsés távolság.
    Ha a szemünk már kevésbé, az ujjbegyünk annál inkább megakad egy tizednyi szintkülönbségen. És az egy életérzés, hogy b@ssza meg, ha ezt időben meglátom, most nem kellene csiszolni. :U

    Több fa van, mint asztalos!

  • Sanyabá

    senior tag

    válasz bablovag #10220 üzenetére

    Tudom én is hogy milyen a számítógép előtt görnyedni,nekem 1-2 óra is elég belőle.De gondolod hogy a hangos gépek zaja ,a por, az állandó figyelem hogy nehogy oda legyen az ujjad,az sok állás ,stb. jobb?
    Azért gondolkodni itt is kell,pláne ha sok egyedi dolgot akarsz gyártani.Szóval azért ez a szakma sem egy habos torta .

    A tanulás gyökere keserű,de a gyümölcse édes.

  • Márton111

    aktív tag

    válasz bablovag #10231 üzenetére

    Teljesen egyetértek,én is ha már beállt a gondolkodásom a gép előtt ,( nálam 2 -3 óra is elég rá) akkor megmozgatom magam a műhelyben, és ha már jönnek felfele az O2 molekulák ,megindul az agyműködésem is :) És viszont.Ha a műhelyben besokalltam akkor vissza az irodámba :) egy kis árajánlatkészítésre.
    Amúgy vidéken internettel ellátott helyen kiválóan lehet informatikai programozó vagy egyéb szellemi , (és szerintem teljesen idejétmúltan) amúgy rendesen vállalatnál végzett munkát végezni(?)az én elképzelésem szerint legalábbis :U

    [ Szerkesztve ]

  • mdk01

    addikt

    válasz bablovag #10231 üzenetére

    Nyugodj meg 8óra gondolkodás engem is lenulláz du. 2-ig 30 évesen. Aztán 4-kor már a műhelybe vagyok és végzem a szakmám kétkezi részét kikapcsolás képpen. Vannak olyan napok mikor a kétkezi munka megkezdése után 20percel úgy elrontok vmit aminek a kijavítása másnap 2órába kerül, de ekkor lerakom a szerszámot és hazamegyek, mert már megtanultam, hogy ilyenkor jobb ha abba hagyom.:)

    [ Szerkesztve ]

  • bablovag

    csendes tag

    válasz bablovag #10240 üzenetére

    a maki és a bosh link felcserélődött, bocsi :(

    Mit vétett szegény fa, hogy papír törlőkendő lett belőle ???

  • thyeby

    őstag

    válasz bablovag #10240 üzenetére

    Látod, kezdésnek elég lesz kanyarítani egy dekorfűrész is, ha meg a munka megkívánná az idő haladtával, ráérsz akkor szalagfűrészbe invesztálni.

    Többféle ipari dekopírfűrész járt már a kezemben. Ezt vettem meg végül. Nem cserélném másra, ennél megállok. Nincs gép, aminek ne lenne valami gyengéje. Ennek az, hogy munka közben a fordulatszabályozó el tud állítódni, mert azon van az ember ujja, és szoríjja erősse. Engem nem zavar, mert alapban mindig fullon használom, ő meg szerencsémre épp oda szeret elállítódni. Persze ez csak akkor jelenik meg, amikor egész nap ezzel kell zajolnom. Kisebb munkáknál nem észrevehető. Ha lassabb kell, nem húzom tökig a ravaszt. Nagyon elégedett vagyok vele, sokat nyúzom. Nem lágyindítású. Engem zavart az ilyen fűrészen a lágyindítás, persze tudni kell, hogy amikor ezzel dolgozok, akkor a másodpercekért is harcolok. Az alsófogantyúsok nekem nem jöttek be. Még valami van, ami nagyon tud némelyiken zavarni, nevezetesen amikor csúszókapcsolót tesznek rá. Az a kisebbik bajom vele, hogy elég hamar elkopnak azok a rendszerű kapcsolók, ami jobban bosszant, az az, hogy macerásabb kikapcsolni. Gondolkodtam még a FESTOOL gépjén is, sajnos nem próbáltam még ki. Úgy vélem, hogy vérprofi - de ez csak egy magán vélés. A Bosch gépjeit, és általában ezt a márkát semmilyen színűben nem szeretem. Elnagyolt tervezések olykor zavaró hibával. Talán az excentercsiszolójuk versenyképes, mert kategóriájában olcsó, és sokan elégedettek vele.

    Az általad felsoroltak árait kicsit sokallom (kivéve az utolsót). Lehet, hogy én vagyok lemaradva, két éve ezek 45-50 körül jártak. A DW-t 45-ért vettem. Ákcijósan. Akkor is 52-53 volt az ára. (Látod, ez az akció. Burkolt áremelés. Bizonyára érdemes jobban körbenézni, vagy kivárni ismét az akciót.)

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • Speciali

    tag

    válasz bablovag #10240 üzenetére

    a három közül így rangsorolnék: 1. Festool 2. Bosch 3. Makita

    A Festo gépek drágábbak, mert nagyok ki vannak találva. Amit látsz 500 watt, az a felvett teljesítmény, nem a leadott. Tehát ez csak azt jelzi, hogy mennyi áramot zabál fel, a hatásfoka elvileg lehet akkora, mint egy 700 wattot felvevő gépé. Ez a dekopír volt már a kezemben, nagyon profi. Ha van rá pénzed, bátran ajánlom. Akár mint szerszám fétis gyűjteménybe is. .)

  • thyeby

    őstag

    válasz bablovag #10240 üzenetére

    "Miért kerül a Festool majdnem másfélszer annyiba,"

    Szinte minden jelentősebb márkáról alakítottam magamnak empirikus véleményt. Nem vágom magam hanyatt attól a szótól, hogy FESTO, de jellemző a gépjeikre a mindenre kiterjedő kidolgozottság. Nagyon jó anyagokból építik a gépjeiket, és profi megmunkálásuk van. Jellemző rájuk az extrém pontosság, a tartósság, a terhelhetőség és a könnyen kezelhetőség. Ám van olyan érzésem, hogy a magas ár mögött nincs arányos tartalom a konkurenciához képest. Ez nálunk Magyarországon szembetűnő. Egy kétezer eurós bérből élőnek ez a plusz ár nem jelentős. Ő azt mondhatja, hogy azért a plusz pénzért a biztonságot veszi meg. Érdekes, hogy Angliában nincs nagy piaci részesedésük, mert az angolok (méltán persze) a DeWalt-ra esküsznek.
    Van egy életérzés:
    Vállalkozó vagy. Szorít a megrendelés határideje. Bedöglik egy géped. Nincs időd arra, hogy szervizbe vidd, és kivárd, amíg garanciában, vagy pénzért szarakodnak a javítással. Nem tudsz mást tenni, ha nem akarsz egy kliensedet elveszíteni, mint elszaladsz a legközelebbi boltba, és veszel gyorsan egy új gépet. No, ez az az életérzés, amit ha valaki megélt, igyekszik elébe menni. Mert a Festo ára csak másfélszeres, de két másik gép ára már kétszeres. Itt rejlik a titka annak szerintem, hogy képesek ilyen magas árképzéssel is megélni.

    Relatív dolog ez a magas ár egyébként. Ha termelsz, akkor az árbevételedhez arányítva ugyan mindegy, hogy öt évente 60, vagy 90 pénzt kalkulálsz egy ilyen kéziszerszámra. Az első szerszámgépem egy orosz barkácsgép volt. Szerettem nagyon, mert az volt az egyetlen elérhető lehetőség akkor. Gyenge volt, kiegyensúlyozatlan, balesetveszélyes, pontatlan. Mégis majd kéthavi munkabéremért jutottam hozzá. Most egy havi munkabérből itt van egy profi Festo, vagy a Te újsütetű Makita fűrészed - ipari kivitelben. Ha így nézzük, akkor nagyon olcsó.

    Több fa van, mint asztalos!

  • jimy_l

    tag

    válasz bablovag #10248 üzenetére

    Hali!
    Dana, vagy emfi nekem ez a kettő vált be, kb. 50 kg fogy évente.

    Ha szavazással, bármit ellehetne dönteni. Már betiltották volna.

  • Speciali

    tag

    válasz bablovag #10248 üzenetére

    Ragasztót én Emfit és Palmat, vagy más néven Ponalt használok. Régebben volt valami szlovák ragasztó, nem emlékszem a nevére, az is jó volt, de eltűnt. Mindig vizálló D3-ast veszek, így nem kell gondolkodni, hogy most vízálló kell e vagy sem.

    Gép kettőzésnek a kézi gépeknél a felsőmarónál, a fúrógépnél, csav. behajtónál, csiszoló gépnél látom értelmét.
    De ott is főleg úgy, hogy egyik nagyobb, vagy kicsit más tudású legyen. Pl a felsőmarónál legyen egy nagy, meg egy kis könnyű.
    Csiszoló gépnél meg egy nagyobb és egy kisebb anyagleválasztású.
    Fúrógépből meg csav. behajtóból lehet több egyforma is, ezeknél annyira nem szempont a különbözőség, leszámítva persze hogy legyen egy olyan gép, ami viszi a betont is.

    De pl. dekopírinyó fűrészből vagy Festool Dominoból!!! ;] , gyalugépből, nem látom értelmét a duplázásnak.Persze vannak speciális esetek, amikor ezekből is van értelme a több gépnek, de általában ha van egy jó minőségű, akkor elég egy is belőle.

    Én csiszoló gépekből nem duplázni, de kb 10 különbözőt is el tudnék képzelni magamnak, ebből nekem sosem elég. Egyelőre csak 3 van, egy négyszögtalpas bosch rezgőt meg eladtam.

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz bablovag #10248 üzenetére

    Nem használunk enyvet. Idejétmúlt, körülményes a használata. Külső munkákra (amikor helyszínre mégy dolgozni) rém macerás, vagy lehetetlen lenne használni.
    Jómagam szinte kizárólag EMFIBOIS 863-at használok. Mit kell tudni róla? Először is azt, hogy fagyérzékeny (ez nem azt jelenti, h az általa ragasztott dolgok nem bírják a fagyot, ő csak megkötés előtt fagyérzékeny), vizes bázisú ragasztó. Másodszor, hogy ajánlott az egy év szavatossági időn belül felhasználni. Harmadszor, hogy három vízállósági fokozatban kapható:
    - D2 - kevésbé vízálló, de gyorsabban köt
    - D3 - vízálló, kültérre alkalmazott tárgyak, ajtó, ablakgyártás - 5-10 perccel hosszabb a préselési ideje
    - D4 - kurvára vízálló, ezzel akár csónakot is lehet készíteni, sőt a forralást is bírja kötés után.
    Sűrű fehér takony. Kötés előtt vízzel lemosható, kötés után már csak ráspollyal. Miután megkötött, színtelen, áttetsző.
    A többi tudnivaló rajta van a dobozán.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz bablovag #10253 üzenetére

    Lehet kapni flakonnal (kb 1 kg), vödörrel 4kg. Utóbbi jelentősen olcsóbb. Ki szoktam a vödröt öntögetni flakonokba. Sok nagy felület ragasztásánál mehet a vödörből egy ecsettel, tiplizéshez a flakon kinyomója szerencsésebb. Lehet kapni enyvező készletet is. Ez kis edényke felhordóhengerrel, kicsi zászlóval lufival.
    Ha nagy felületen éri a levegő, bebőrözik. (Nyitva felejtett vödör. Ha bezárod rendesen, semmi baja.)
    15-25 perc préselés, szorítás után már szétszedhetetlen. Ekkor leveheted a szorítót. A teljes kötés viszont 24 óra. Hidegben jelentősen több. Továbbdolgozni a ragasztott anyagon csak másnap, vagy később ajánlott tehát. Pl a gyalugép szétrázná az éppcsak megkezdődött kötést.
    Olyan erős kötést ad, hogy ha széttöröd tesztképpen, a ragasztás erősebb, mint a fa szerkezete - a ragasztás mellett fog eltörni. Puhafát elég egyoldalasan kenni, keményfának minkét ragasztandó felét ajánlott bekenni. Ez azért van, mert a prés a puhafát "össze tudja idomítani", a keményfát nem, és esetleg nem lesz a ragaszott felület, csak pl 70% a 100 helyett. Tiplibe, csapba legyen enyvtáska. De ne belefűrészelve, marva, hanem belepréselve - ugyanis a préselt fa a ragasztó nedvességétől visszadagad, és mégjobban megszorítja magát. További trükk, hogy legyen a tipli, csap túlszárított. Szintén a későbbi dagadást kihasználva még erősebb kötést ad.

    Egyszer nagyon gyorsan kellett egy gérvágó alá egy állvány. Összeütöttem, és nem vártam én még 5 percet se, 8 órán át gérvágtam rajta. Gondoltam, majd kidobom, mert biztos szar lesz. Nem lett az. A gérvágó összerázta úgy, hogy az aljzat egyenetlenségeihez idomult a négy lába. És tökéletesen megkötött. Azóta is használom - már nem a gérvágó alá. Így is hibátlan lett tehát a kötés. De más eset önmagunknak kockáztatni, és más a megrendelőnek.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • jimy_l

    tag

    válasz bablovag #10253 üzenetére

    Anno vettem két kis flakont és azokat töltögetem, nem szárad be.
    30-40 percet szoktam várni, az álltállábán elég. De ha lehet este ragasztok, reggelig biztos megköt. Nekem az is lényeg, hogy amikor megszárad átlátszó lesz.

    Ha szavazással, bármit ellehetne dönteni. Már betiltották volna.

  • thyeby

    őstag

    válasz bablovag #10256 üzenetére

    "Ti használtok-e porelszívást?"

    Mi az hogy?
    Persze, használunk. Olyan gépre, mint dekopírfűrész, szalagcsiszoló, etc. legtöbbünk nem használ, mert macerás az elszívócső kényelmes kialakítása. Azonban ahol lehet, ott megy az elszívó. Jómagam például még akkor is használom az elszívót, amikor picike (8mm átmérő; 10mm furatmélység) zsákfuratokat készítek. Ezt szó szerint értsd, nem túloztam semmit. Jó, nem öt darabot, hanem soksokszázat, és bükkel dolgozok, ami igen porol.
    Nézz körül bármelyik asztalosműhelyben! Ha jártál már Jimmi kollégánál, ott is láthattad, hogy ahol a papok táncolnak, ott makulátlan tisztaság van, de ha mögé nézel az asztaloknak, gépeknek, megnézed az ajtófélfát, vagy a vízcsövek, síncsatornák tetejét, ijesztő mennyiségű finom port, inkább löszt fogsz ott látni. Jól figyeld meg, mert ugyanennyivel fogod a tüdődet terhelni, és azt macerásabb leporolni. Az idő haladtával szaporodni fognak azok az effektusok, amit a monitor és a látás közt véltél megfigyelni. Ezért hát javaslom:
    Nagyteljesítményű forgácselszívóval dolgozz, és jóféle porszívóval, aminek a filterét gyakran tisztítsad. A forgácselszívócsövet ha csak a működő kisgép közelébe teszed, máris megszabadítod magad a legfinomabb, és egyben legártalmasabb portól, ugyanis azt még akkor is alaposan megtizedeli az elszívócső, ha nagy sebességgel (pl a flexen egy csiszolótányér) indul szilikózisidéző útjára. Minél erősebb legyen hát a huzatod. És minél csendesebb legyen annak okozója.
    Hogy milyen jól sikerült a porelszívásom, perceken belül indikálja az oszlopos fúrógépem mattfekete teteje. Amikor az fehéredni kezd, akkor valamit nem jól csináltam.

    "Többet kell költeni csip-csup darabokra, mint magukra a gépekre"

    Bizonyára kezded sejteni, miért visítottam, hogy ne költekezz még. Könnyű beleszaladni a vásárlásokba, mert valóban csábítóak a kiegészítők - még akkor is, ha kurvadrágák. Gondolj bele, hogy miért is tudnak csábítani: Egy ilyen asztal elkészítése nem túl bonyolult. Az ember maga is képes elkészíteni. Számoljunk rá egy hét munkaidőt mondjuk. Ám amikor már megy a termelés, napi 25 ezer termeléssel számolva már meg is érkeztünk: Olcsóbb talán megvenni azt az asztalt, mert még (igen jóféle) szorítót is adnak hozzá.
    És a csip-csup dolgok bizony nagyon át tudják írni a költségvetési kvótáinkat.
    Programozó vagy, tudsz rendszerben gondolkodni. Ahogyan érdemesebb kódírás előtt megrajzolni a Jackson ábrákat, mint belevágni egyből, hogy majd kialakul az a program, úgy itt is érdemes rendszerbe rangsorolni úgy az indulást, mint később a működést.
    (Lehet, hogy ez kicsit tanárbácsisra sikeredett, de esküszöm, ilyen szándék nélkül írtam.)

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • Speciali

    tag

    válasz bablovag #10253 üzenetére

    én kétféle kis tubust használok. Egy közönséges csőrös flakont, és egy kimondottan a lamellóhoz készült, két oldali kifolyással készült tubust. Ilyet:

    Porelszívás nem csak a tisztaság és az egészség védelem miatt kell, sokszor nem is lehet kivitelezni a munkát nélküle.

    [ Szerkesztve ]

  • jimy_l

    tag

    válasz bablovag #10265 üzenetére

    Jó reggelt!
    Én speciel használok oszlopos fúrót, az ajtókat macerás lenne kivető pántozni, stb. stb. .
    Maróval is fúrok de csak ritkán.

    Ha szavazással, bármit ellehetne dönteni. Már betiltották volna.

  • Speciali

    tag

    válasz bablovag #10273 üzenetére

    Makita,Festool,Bosch,B&D,meg van pár noname limlom is,tartóssábeli baj azokkal sincs, csupán a használhatóságukban mutatkozik meg a minőségbeli különbség egyelőre.

  • Sanyabá

    senior tag

    válasz bablovag #10265 üzenetére

    Egy asztalos műhelyben nélkülözhetetlen,szerintem. Mint ahogy írták pánthely kifúrása, dugózás (kisebb-nagyobb göcsök kifúrása) esetleges vasipari munkák,stb.

    A tanulás gyökere keserű,de a gyümölcse édes.

  • Márton111

    aktív tag

    válasz bablovag #10277 üzenetére

    Egy 50kg súlyú DW kombi, gépecske amit külső munkára is ki lehet hurcolni, (ha indokolt): tapasztalatom: meg tudtam egyengeteni a 2500mm-es nyílászáró elemeket ,jóra.(a vastagolás pedig szintén megy vele)
    A gépasztalok és vonalzó alu ,a gép könnyűszerkezetű ,ezért kímélettel kell kezelni mint egy műszert, vagy kézigépet,én abba a tartóssági kategóriába is sorolom ,viszont mobil, tehát kicsi a helyigénye, mert könnyen mozgatható.Majd veszek rá vídiás kést, hogy ritkábban kelljen cserélni
    9452-es HSZ üvegfal fotója az alkatészeket DW-vel abrichtoltam-vastagoltam ki (2500mmx4500mm a falméret ahova beraktam)
    Megjegyzem az abrichtolás még a nagy gépen se megy magától ,meg kell tanulni hogyan csináld .A balesetvédelem pedig külön tananyag !!Sok csonka bonka faiparban dolgozó embert láttam már...
    .

    [ Szerkesztve ]

  • mdk01

    addikt

    válasz bablovag #10315 üzenetére

    Az első van nekem és Mártonnak is. Annyi a különbség hogy az előző egy 2000-2001 környékén kiadott darab a második már a makita új generációjába(2008-2009) sorolható ez által kicsit állítólag silányabbra sikerült.
    Én az elsőt ajánlom, mert annak a teljesítménye is bőven sok még egy komoly asztalosvállalkozásba is nem hogy nekünk, illetve neked plusz mindent tud amit egy felsőmarótól el lehet várni.
    Feltétlen kell ekkora gép?
    Ez minden felsőmaróba való késsel megbirkózik kérdés, hogy akarsz e pluszba 2kg.-ot emelgetni az esetek 95%-ba, illetve kiadni még a 80k-hoz képest is +10-20k-t?

    [ Szerkesztve ]

  • bablovag

    csendes tag

    válasz bablovag #10317 üzenetére

    ...és ha már marógépek, akkor milyen gyártmányú marókéseket ajánlotok kezdésnek? (Gondolom ezek a darabok az idők folyamán egyre gyarapodnak )

    Mit vétett szegény fa, hogy papír törlőkendő lett belőle ???

  • mdk01

    addikt

    válasz bablovag #10317 üzenetére

    Amivel nekem tapasztalatom van az behajtógépem. Van egy 2001-ben vásárolt br.45k volt és most mikor tönkrementek az aksik tavaly vettem egy újat 9évvel később br.29k-ért ez már azért sejtet vmit, pedig mindkettő ugyan olyan teljesítményű és 12V 1.3Ah aksival van. Ja és ez utóbbihoz még kaptam egy lámpát is meg egy "ajándék" 20-30db-os ilyen fúrós, behajtóbites csodaszettet ami kb. semmit nem ér, de legalább van. Ezeken túl egy új 12V-os 1.3Ah-ás aksi br.12k amiből 2db 24k. Gyakorlatilag ezért vettem meg inkább az új gépet és az új aksijait használom a régi gépemmel.
    Azt hiszem rég nem látott Madmax fórumtárs írta azt hogy erről az új generációs behajtógépéről ami neki is van, illetve nekem, lejött a gumi markolat, mert elengedte a ragasztó illetve a gyorstokmány kiold.
    Hogy még ne legyen vége az egyik kollégám Li-ion-os új generációs sok tízezer forintos gépét meg kétszer vitte szervizbe mert a 1-2fokozatért(gyors-lassú) felelős kapcsoló beszart.
    Na hogy választ adjak a kérdésedre a múltkor ezen hibák alapján felbuzdulva megkérdeztem az eladó csaj véleményét az újgenerációs általad belinkelt felsőmaróról és azt mondta hogy a területi képviselő állítása szerint nem annyira strapabíró mint a régi. Én ezt el is hiszem a fenti közelről tapasztalt okok miatt.
    Félre értés ne essék nekem csak Makita gépeim vannak kivéve a kék Bosch kézigyalumat a dewalt körfűrészemet és a Lamelló lamellózomat, de ezek a Makiták mind a régi generációból valók 2001-2004 között. A fentieket azért írtam csak hogy nagyjából tudd mire számíts egy régi nem túl dizájnos és esetleg némely apró dolgokban korszerűtlenebb Makitától és egy dizájnos eladhatóbb új generációstól. Sok helyen még kaphatóak a régiek azokat érdemesebb nézegetni.

    Illetve már akartam neked írni ezzel a festool/makita/bosch/dewalt kérdéssel kapcsolatba. A festool jó márka finom gépeket készít amikkel öröm dolgozni viszont nagyon drágák és az alkatrészeik is szerintem. Ez után jön a Dewalt amiből szintén jobb a régebbi generáció, de alapjában ők is jó gépeket gyártanak. A Boschnak is jobb gépeik voltak régen, de vhol a Makitával vannak egy szinten. Én a helyedben a legtöbb kézigépet a Bosch és Makita márkából választanám ahol az döntsön melyik szimpatikusabb és áll jobban kézre. Ezek után akkor ajánlanám a festool és dewalt gépeket ha van egy speciális profilod amibe egy bizonyos gépet sokat kell használnod és megéri az a plusz 20-40% felár amiért többe kerül egy kényelmes, finom dolgozó gép. Ilyen nekem pl. a dewalt körfűrészem. A lényeg hogy ár érték arányba sztem a Makita a legjobb választás attól független hogy jól leszóltam a hsz. elején.

    Felsőmaróból én egy régebbi generációs kisebb Makita felsőmarót ajánlanék legalább 8-as befogó patronnal. Ez a késigényed 90%-át lefedi és ha netalántán szükséged lenne egy 12-es befogópatronnal rendelkező gépre akkor még mindig vehetsz egy nagyobb gépet, ami lehet Makita, vagy egy olcsóbb márka nagy felsőmarója.

    Üdv.

    ui.: Esetleg a keresőbe írd be mire vagy kíváncsi már sok minden volt itt téma. :)

  • mdk01

    addikt

    válasz bablovag #10320 üzenetére

    Ezzel nincsen nagy tapasztalatom, de rendesek mert felhívtak engem is a reg. után pár órával illetve fél évvel később. Mondjuk mindenki szeretne eladni. Ha vmit mindenképpen vennél akkor nem sok más választásod marad jól hangzik amit írtál, de hát ezek a hiteles dolgok veszélyesek manapság.

    Marókésre nem válaszoltam.
    Soká fórumtárs szokott belinkelni olcsó, általa jó minőségűnek talált késeket. Nekem a két véglet van. A nagyon xar mikor 5000,- forint egy 20db készlet illetve a Dimar mikor 5-10-25k 1db kés.
    Ami viszont most új márka számomra a massive tools kések amik én úgy gondolom szintén jó minőségűek és megfizethetőek. Most ezekre álltam rá ha szükségem van vmilyenre. Illetve mint írtam itt is igaz az hogy ha a fő profilodhoz van szükség marókésre akkor Dimar/Fein/CMT márkába érdemes gondolkodni.

  • mdk01

    addikt

    válasz bablovag #10320 üzenetére

    Nekem egy ilyen gépem van gyáribb kivitelbe.
    Annyi baja van állítólag ezeknek hogy a 20mmnél szélesebb lapokat sűrűn tördelik a kis kerék miatt. Viszont alacsony, kis helyen elfér és nem sok minden romolhat el benne, mivel egyszerű és még 50évet biztosan elfognak menni.
    Én inkább a régi bevált egyszerű olcsó gépeket preferálom mert mint írtam a Makita gépek "fejlődéséről" ez minden gépnél/márkánál megfigyelhető. Ahol nem, azok a gépek nagyon sokba kerülnek.
    Nehéz választások ezek nem szívesen lennék a helyedbe.

  • jimy_l

    tag

    válasz bablovag #10315 üzenetére

    Hali!
    Én egy kölcsönkért b&d kézi gyaluval kezdtem.

    Ha szavazással, bármit ellehetne dönteni. Már betiltották volna.

  • thyeby

    őstag

    válasz bablovag #10315 üzenetére

    Szia!
    Kicsit később bővebben elmondom a véleményem, tapasztalatom, javaslatom.

    (Jobban tudnék segíteni, ha kezdene körvonalazódni benned a profil milyensége, ugyanis az mutatja meg, hogy miből kell ütős gép, és milyen méretű. Amíg nincs etéren kiforrott konkrétum, addig csak abból tudok kiindulni, hogy általános asztalosmunkákhoz szeretnél felszerszámozkodni kezdésnek. Viszont ezesetben itt-ott túllő az ember a célon, itt-ott pedig mellétalál. Én már tudtam, hogy fajátékban fogok utazni. Példa kedvéért írom, hogy a legelőször vásárolt gépem - egy proxon márkájú lombfűrész bruttó 50 ezer forintért - azóta is csak porfogó. Az égvilágon semmire nem tudtam használni, és máig nem értem, mi a fittyfene tette ilyen drágává.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • Winner_hun

    félisten

    válasz bablovag #10320 üzenetére

    Rövid az asztala. Hosszú anyagot nem egy leányálom ilyenen gyalulni.

    ► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

  • thyeby

    őstag

    válasz bablovag #10315 üzenetére

    No, megpróbálok ömleszteni valamennyit. Ezer gondolatom van, csak nincs ezer időm.

    Felsőmaró:

    Ha
    - nyílászáró gyártás
    - olyan munka, ahol rengeteg csapolás (pl ollóscsap)
    - olyan munka, ahol sokat kell steller mellett marni
    akkor ne vegyél felsőmarót. A nagy makita ugyan megoldja, de nagy mennyiségben előnytelen. Akkor dönthető tengelyű marógép kell, felsőmaró pedig egyáltalán.

    Melyik makitát?
    Balázs már okosat reflektált ezügyben. Kiemelném hangsúlyozva, hogy a nagy makita dög nehéz. Itt ez a kompromisszum. Tud mindent, de egy általános asztalos leggyakrabban a kis makitát veszi kézbe.
    Még azon is gondolkodhatsz, hogy egyáltalán makitát-e? Van 3 db egyforma 1000W-os B&D-m. Darabonként 20 ezerért jutottam hozzá (akcióban). Kézreáll, jó kialakítású, pontos, kiegyensúlyozott gép. Ipari léptékben gyilkolom őket immár öt éve. Nem melegszik, bírja a napi 10 óra folyamatos munkát is. Nincs konstans elektronikája, ami azt jelenti, hogy nagy mennyiségű széles késes munkánál nem lesz szép a hangja, egyébként jól zenél.

    Marókések:

    Legyen a Balázs hozzászólása mérvadó. Nem sokat tudok hozzátenni.
    Kezdésnek javaslok egy EXTOOL (Fegyelem, nem a baumaxos Expert! ugyanaz a gyártó, ugyanúgy néz ki, de az rizikósabb.) 20-30db-os készletet. Úgy 15 ezerből megúszható. Ezt sokmindenre jól lehet használni. Munka közben aztán kialakul, hogy melyiket koptadod kifejezetten sokat. No, abból vegyél az mdk01 által javasolt Dimar, CMT Fein hármasból valamelyik neked szimpatikusat. (Jómagam Dimar fan vagyok.) Ekkor már egyetlen darabért fogod kifizetni a meglevő készleted árát, de az hálás lesz. (Mindaddig, amíg egy lúzer élezőműhely el nem cseszi neked.) Így tettem én is. Az Extool készlet jó harmadrészét a mai napig használom. Az oszlopos darabokat már kiváltottam Dimar-ra. Érdekességképp jegyzem meg, hogy sikerült beruháznom a 4mm és az 5mm rádiuszú Dimar lekerekítőkésre, maradt még a 3mm és a 9,5mm rádiuszú az Extool-os. A 3mm-es nem is annyira érdekes, de a legnagyobbik igen. Miért is? Mert élezés után kijavult. A profi társával vetekszik. Kilométerekben kell számolni, hogy mennyit mart már, s még valószínűleg jövőre is ezt fogom használni. Pedig mindössze 500 forint volt, ha leosztom a készlet árát. (persze, az R3-as is rengeteget ment - szintén ugyanebből a készletből.)

    Csapágyas marók:
    Az Extool csapágya nem fogja sokáig bírni. Amikor beáll, akkor jóval többet fogsz fizetni (ha akarsz, de akarj!) a csapágy pótlásáért, mint amennyit fizettél a marókésért csapágyastól. De ez így lesz jól. Érdemes profi csapágyat használni.

    S még mindig marókés:

    Ha veszel vmi occó készletet a zobiból, nem lesz szerencsés, ha olyat sikerül venni, aminek nem eltalált a geometriája. Ütni fog. Egyaránt szétveri majd a csülködet is, és a bármilyen drága marógéped csapágyát is -de legalább a maráskép is jó szar lesz, hogy ne feledd, ez occó volt.

    Kicsit később írok a Felderről, a gyalugépről, a szalagfűrészről.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • Sanyabá

    senior tag

    válasz bablovag #10320 üzenetére

    Ilyen ínséges időben ,biztos megrendelések hiányában,kellő szakmai ismeretek nélkül,hitelre gépet venni :F ? Nagy vakmerőség,szerintem.
    A gépről ,láttam már ehhez hasonlót munka közben,szépen dolgozik,nem vitás,de ezt egy kisipari géppel is el lehet érni ,a fele árból kijön.Kezdőként én legalábbis nem invesztálnák be ekkora összeget.

    A tanulás gyökere keserű,de a gyümölcse édes.

  • Márton111

    aktív tag

    válasz bablovag #10256 üzenetére

    :R Hálás köszönet ,végigmolyolom az egész festoo videó készletet , reményeim szerint egy csomó hasznos dolog lesz benne, amit át fogok venni az én rendszerembe ( amit kialakítottam azokból a gépekből amit megvettem , ill.:és átalakítottam , kigészítettem)

  • mdk01

    addikt

    válasz bablovag #10353 üzenetére

    Erről a gépről beszéltem aminek kellett az akkuja. Mindegy csak úgy írtam.

    hogy kézzel (elektromos gépek nélkül ) is el tudjak készíteni bármiféle famunkát tökéletes minőségben.

    Ez manapság már nem lehetséges a gépek korába, de gondolom ezt azért már te is tudod.
    A restauráláshoz nem kell sok hely meg túl nagy géppark sem, drága gépekkel, csak nem nagyon van már rá igény egy fogyasztói társadalomban, illetve amennyire szükség van azt lefedi az a pár kisebb, nagyobb vállalkozás ergo ebből nem fogsz megélni. Ettől független hobbiból néha-néha lehet csinálni. Ezen túl az egy olyan ágazat aminek a trükkjeit idősebb kollégáinktól lehet ellesni, eltanulni amiből egyre kevesebb van. Ezt a csorbát valamennyire kompenzálja az internet/fórumok, de annak is csak az elméleti részét.Szerencsémre én még végeztem ilyen munkát tanuló koromba, de kopik a tudásom mert 10éve nem műveltem, mivel igény sincs nagyon rá.

    [ Szerkesztve ]

  • jimy_l

    tag

    válasz bablovag #10355 üzenetére

    Készíts egy-két bútort otthonra, ha sikerül eladod, ha nem eladhatóra sikerül akkor megtartod. Én az első darabokat itthonra készítettem, de két nap alatt eladtam.
    Nem régen voltam az első vevőim egyikénél, felmérni valami szekrényt. Mikor megláttam :Y az első bútoromat nála, mondtam neki ingyen kicserélem egy jobbra csak adja vissza. Esze ágában sem volt. :F

    Ha szavazással, bármit ellehetne dönteni. Már betiltották volna.

  • thyeby

    őstag

    válasz bablovag #10320 üzenetére

    Még mindig várnod kell, hogy kibontsam Neked ezt a témakört. Most őrülök bele a határidőkbe. (Most még csak ebédidő van, de már kilukkan a hátam.)

    Előlegbe ennyit:
    Ne vesd még el a Felder gyaluját. (Lám, lám: 750 a gyalu, 1,5M a kombigép.)

    A Felder cég egy külön "tananyag". Bizonyos lehetsz benne, hogy valahány login után felhív majd egy barátságos úriember, akinek ez benne van a munkaköri leírásában.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz bablovag #10366 üzenetére

    Jó döntés volt. Ráérsz a nagyot akkor megvenni, ha a munkádat ez nem, vagy nem jól tudja kiszolgálni. Kezdésnek teljesen elég. Ráadásul általában az, aki a nagyot használja, tart mellette egy ilyen kicsit is.

    "ez sem a legnagyobb teljesítményű"

    Jó gép ez. (Jómagam induláskor két éven át egy kis limlom B&D-vel rázattam az agyamat.) Kezdésnek ez is elég, aztán ha sokat kell használni, legfeljebb megveszed a nagytesóját. Ami hiányozni fog róla (pontosabban nem fog hiányozni, mert nem tapasztaltad meg, hogy milyen, amikor a fűrészlapot kedvedre lengetheted is), az a laplengetés. Nem volt még a kezemben, de Madmax81 kolléga azt írta róla, hogy teljesen korrekt. Nem tudom, van-e benne rezgéscsillapítás. Ha nincs, akkor hosszabb munkáknál zsibbadni fog a kezed a használatától. Kisebb munkáknál ez észre sem vehető.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz bablovag #10366 üzenetére

    Első feladatként készíthetsz egy ilyen asztalt a marógépedhez olyan esetekre, amikor jobb lenne nem a gépet tolni az anyagon, hanem a fát a gépen.

    Lényeg, hogy egyszerűen, gyorsan kivehető, betehető legyen. (Persze készen is lehet ilyen asztalokat kapni, de úgy az újabb kiadás.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz bablovag #10366 üzenetére

    No, most van pici időm, hogy folytassam a megígért értekezést gyalugép, szalagfűrész és felder ügyben. (Nem tudom, meddig jutok, majd folytatom máskor, ha elfogy az időm most.)

    Kezdem a szalagfűrésszel:

    Hol is kezdjem?
    Valamennyit már tájékozódhattál itt a fórumon felőle. Kell-e, s ha igen, akkor mire és milyen?
    Kezdeném a méreteivel. Nem nehéz kitalálni, hogy van kisebb, nagyobb, mégnagyobb.
    Szerintem nem igaz az, hogy minél nagyobb, annál jobb. Ezt most rögtön érzékeltetni is fogom.
    Tudsz róla, hogy a makitára kacsintgatok, hiszen magad írtad, hogy alternatívája lehet a Hammer N4400-asa, ha belemegyek egy házi hitelbe. (Majd erre reményeim szerint egy másik alkalommal visszatérek.)
    Már tudom pontosan, hogy mire kell majd. Nevezetesen arra, hogy (egyelőre) évi 3-5 m3 bükköt szélezzek, méretre vágjak, majd lapjával kettészeljek egy jelentős hányadát. Javarészt 30-as (3cm vastag), ritkábban 50-es (ezt hívjuk 2 collosnak, v fosznideszkának) többnyire 1,5 - 2 m hosszú anyagról van szó, amit évente egy alkalommal egy menetben (orrvérzésig) fűrészelnék vele.
    Nos, legutóbbihoz, tehát a stafni (hosszáben kettévéknyított) készítéshez jobb lenne a Felder alkotása. A többihez már bőségesen elég az ominózus makita. Én a Hammer N4400-at élőben alaposan megmustráltam. (Ezmiatt utaztam el egyszer Szombathelyre egy szakvásárra.) Remekműnek tartom. Ár/érték aránya is pompás. A többi művelet két részre oszlik: Az egyenes vágások, ill. a már méretre gyalult anyagokból vonalrajz mentén a kanyarítások. Utóbbi további két részre osztható: 8-10 mm vastag, és 20-25 mm vastag anyagok kanyarítása. E kettő művelet teszi ki az éves munkám oroszlánrészét. A 8-10-es anyag vágása jelenleg tökéletesen megoldott egy icipici baumaxos Güde (nagyon eltalált és munkabíró) 20 ezer forintos szalagfűrészecske segedelmével, 6mm széles szalaggal. (A szakma szélességet használ méretmegjelölésként, ez nem a lap vastagságát jelenti.) A 20-25 mm vastagságot immár hatodik éve szintén ezen a kis Güdén oldom meg. Tudja, bírja, de jóval lassabban, mint ahogyan a makita jutubos demóján látható. Természetesen a Hammer gép is fene profin megoldja. Mi akkor itt a kérdés? Miért vacakolok mégis, hogy Hammer, v makita vásárlásra adjam a fejem?
    Tudod, ezekhez a kanyarításokhoz a Hammer ágyúval lövés verébre. A kis Güde zabál 300W-ot. A makita 900-at, a Hammer pedig lepipál mindenkit mindenben a maga 3 KW-jával.
    Számoljunk az egyszerűség kedvéért évi 1000 munkaóra szalagfűrészelést, ami esetemben majdnem életszerű is.Nézzük ennek a villanyszámla vonzatát: 50Ft-os fogyasztói díjjal számolva 0,3x1000x50=15.000 Ft, 0,9x1000x50=45.000Ft, ill. 3x1000x50=150.000Ft energia díjat jelent ez alapban. Látható, hogy Hammer évente pluszban megeszi az új árának a felét. (És akkor nem ipari áramdíjjal számoltunk!)
    Úgy érzem, jobban járok, ha mindhárom gépet birtokolom, és mindet arra használom, amire való. Tekintve, hogy most vagy az egyiket, vagy a másikat tudom megvenni, a hezitám nem az, hogy melyiket is, mert már tudom, hogy mindhármat, hanem az, hogy most rögtön melyiket? Több dolog szól mindkét alternatíva mellett is, ellen is. Nem fogom cizellálni, mert számodra bizonyára unalmas lenne, de ha vásárlás előtt, döntés előtt minden pro és kontra érvet kibontok, kivesézek, erőlködés nélkül megtalálom az optimumot. Nem is ez a nehéz. Ezt az ember végigcsinálja örömmel. Hanem a nem látható dolgok megérzése, megsejtése.
    Makita most dobta piacra ezt az LB 1200 F-et. Az új sorozatokkal jó óvatosnak, körültekintőnek lenni, mert ha beleszaladok egy szériahibába, megtanítottak már a nagynevű gyártók, hogy az sosem az ő hibájuk, hanem mindig az enyém. (Ráadásul a makita összes létező általam birtokolt gépjével ezeddig szépen bele is szaladtam - és ebben nincs is benne az a napokban említett fúrógéptokmány durva hibája, ami szintén makita kaki.)
    Talán az egy figyelmet érdemlő szempont a sok között a döntésemhez a makita javára, hogy kipróbálhatom, mennyire terhelhető a vastagvágásokkal. Mert kiderülhet, hogy teljesen problémamentesen megold magában is mindent, és akkor nem is kell egyáltalán Hammer. Hiába fáj a szívem azért a gépért nagyon, de nem fétisre (Köszi ezt a szót Speciali!), hanem gazdaságos termelésre kell a gép - nem fogok Felder-t venni, kizárólag abban az esetben, ha ezáltal nem kevesebb, hanem több lesz a pénzem.

    Még néhány szót a szalagfűrészről:
    Nem osztom a véleményem úgy általában a szakmával abban, hogy egy sokmázsás használt öntvénygép az igazi. Abban sem, hogy legyen legalább 600-as kereke, mert szaggatni fogja a szalagot. (Az én Güdém talán még kétszázas sincs, és egyáltalán nem szaggatja a szalagot) Túl azon, hogy egy 800-as dög elég nagy csarnokot kíván az egészséges működéshez, helyhez kötött. Azt arrébb tenni nem annyi, mint az asszonynak a konyhában egy vaslábast, noha mindkettő öntvény. A kiskőrösi beszerezhető 250 ezer és másfél millió között. De még a vadiújnak is idejétmúltak a kezelőszervei. Állítgatása nehézkes és időigényes. Annak érdemes olyat beszerezni, aki nem sokat állítgatja, hanem csak tolja a fát rajta naphosszat.
    S egy külön kategória:
    A kisiparilag gyártott gépek javarésze csapnivaló. Nem véletlen, hogy 50-60 ezer forintnál többet nem nagyon tudnak elkérni érte - még akkor sem, ha nevezetesen egy jól sikerült gépről van szó. Ami gépipari melléfogás létezhet, az mind fellelhető ezeken az összegüzült heggesztményeken. Ahol használatban vannak, ott többnyire mindössze a téli tüzelő felaprítása az éves feladat - nemritkán rönkből, ami ráadásul nagyon balesetveszélyes is. Jómagam az expressz.hu-n mazsolázva egyszerűen átugrom az ilyen tákolmányokat.

    Mielőtt összefoglalnád magadban az olvasottakat, gondolj arra, hogy amit fentebb írtam, az az én speciális esetem, és lehet, hogy a Te speciális eseted teljesen más lesz. Mindezt azért írtam, hogy támpontot adjak egy csírázó saját szemlélet kialakulásához, s nem azért, hogy eszerint járj el.

    Több fa van, mint asztalos!

  • mdk01

    addikt

    válasz bablovag #10366 üzenetére

    Jól jártál teljesen.

    Thyeby: Ezek az új kis maki dekopírfűrészek sem lengetnek egy kicsit sem? Nem tudom mert ugye nekem egy ősrégi zöld boschom van amit nem bírok megölni, de az nem lenget tuti.

    [ Szerkesztve ]

  • Márton111

    aktív tag

    válasz bablovag #10502 üzenetére

    De igen, jó gondolat, csak sajnos magas a költség.
    A vékony falemez drágább mint a vastag , mert 10mm-es lemez előállításához (fűrészlap3,6mm a fűrész dalol, vagy az anyag kacskaringózik együttesen 4,6mm,) gyalulásra ráhagysz 2 oldalról 1,5-1,5mm-t ez minimum, és szép munkát jó ,éles körfűrész szerszámot tételez fel, ez ~10mm elforgácsolt anyag,tehát a hossz,és szélességi méret levágása miatti hulladékképződést nem számítva már 50% a megmunkálási anyagveszteség...
    Vagy veszel 20-as anyagot (szerintem nehezen kapsz jót ,vagy nincs is)ami eleve ugyanez miatt drágább mint a vastag.Ha -csak nem 25-öset veszel , és akkor megint ugyanakkora veszteséggel tudod kigyalulni, mert 2 db 10-est nem hozol ki belőle.
    Lehet még 2 collosat felszeletelni és táblásítani az anyag veszteséged a 2x-es munka miatt nem lesz sokkal kisebb, a munka,és gépköltséged ,megduplázódik, meg a ragasztó ára is több lesz kissé.Megveheted készen táblásítva a fenyőt,az se olcsó mulatság a gyárban is dolgoznak vele meg van anyagveszteségük is.
    Maradt még a főzésálló (kültérre lesz)10-es rétgelt lemez ami szintén nem olcsó.(nem csomagolásnak való, rakattakaró minőségre gondoltam :) )
    Akkor még egyenesre kell kigyalulni a fokokat mer csak úgy lehet ragasztani ha sík.ez 10mm-ből úgy láttam a fokok állapotát a fotókon ,kijöhet
    És ragasztó és, munkadíjköltség , utána még körbepucolni a fokokat , és akkor ott tartunk, valószínűleg olcsóbb megvenni 2 collos műszárított borovifenyőt kigyalulni , leszabni és fölrakni...

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz bablovag #10502 üzenetére

    A rétegelt sosem szerencsés kültérre. A legjobb is hamar elázik.
    Deazonbanviszont: Ha legyalulod, és visszapótolod, erősebb lesz, mint annak előtte.

    Több fa van, mint asztalos!

  • mdk01

    addikt

    válasz bablovag #11211 üzenetére

    Szomorúan olvasom. Nem volt benne a szerződésbe hogy X óra elmélet + X óra gyakorlati oktatás?
    Mennyi lenne a gyakorlati oktatás? Ár? Óra?
    Ez a 240k hány óra oktatást tartalmaz?

    Azért leírhatnád az iskola nevét is, az utánad érkezőknek, segítség képen.

Új hozzászólás Aktív témák