Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • VoidXs

    Topikgazda

    válasz Quetz #78619 üzenetére

    "Az impulse response és a frequency response grafikinok egymásból következnek, egyik ismeretében a másik kiszámítható."

    Hamis. Amikor a frequency response-t kiszámoljuk, abszolút értéket veszünk, amivel információ veszik el, ez pedig a fázis, ami pont a nagyobbik faktor. Impulse response-ban egyesével megkülönböztethető, hogy melyik zengés és visszaverődés mikor történt, illetve a spektruma mi. A visszaverődések, zengések, és közvetlen gerjesztés jól elkülöníthető egymástól. Mindent IR-ből számolunk ki az összes többi grafikonon, míg az SR egy aggregált kimutatás.

    "A REW dokumentációja is ezt tartalmazza, a program ay impulse response-bol képez le a frekvencz response-t"

    Majdnem. A rögzített hangot (gerjesztésválasz) dekonvolválja (Fourier-térbeli osztás) a mérőjellel (gerjesztés), ebből lesz az átviteli függvény. Annak az abszolút értéke a frequency response, és inverz Fourier-transzformáltja az impulzusválasz. Minden mérőprogram így működik, és azért tárolják fájlban az átviteli függvény helyett az impulzusválaszt, mert annak komplex együtthatói konstans 0-k, ami elhagyható, így a helyszükséglet fele megspórolható.

    "Az impulse response elvileg egy pisztolylövés jellegű impulzust és annak lecsengését ábrázolja. Ezzel szemben szemben a mélynyomó folyamatosan mozgatja a membránt mert hanganyagot reprodukál. Sokkal többet számít az elekromágneses ereje a "motornak" mint a hogy reagál a membrán egy szimpla löketre."

    Igen, az impulzusválasz a Dirac-delta (egységimpulzus, egyetlen minta 1, a többi 0) gerjesztésre leadott hullámforma. Abból ki lehet számolni, hogy bármilyen létező hangra mit ad ki egy hangszóró, így működik például a HRIR/HRTF (tértől függ a neve, de ugyanazok). Mivel LTI rendszerekről beszélünk, ezért az impulzusválasz teljes értékű leírása egy rendszernek, nincs olyan, hogy hanganyaggal máshogy viselkedik.

    A membrán és a motor tere egymástól elválaszthatatlan, és ez az információ az impulzusválaszban szerepel. Abból - a membrán mechanikai adatait ismerve - még az erősítő értékeit, pl. csillapítási faktort is vissza lehet számolni.

    "Tanulmányaim messze elmaradnak a témában, de ha jól értelmezem a neten található leírásokat, akkor minél rövidebb az impulzus válasz, annál nagzobb tartományt ölel fel a frekvencia válasz. Tökéletes 0 hosszúságú impulzus végtelen frekvenciatartományt ölelne fel. Ez már alapból nem állja meg a helyét, mert a mélynyomók pár száz Hz-re limitáltak."

    Igen, a tökéletes Dirac-delta minden frekvencia ugyanabban az időben, és valamennyire elnyúlik, az egyenes vonalból egy kúp lesz. Ez viszont nagyon rövid, még pár 10 Hz-nél is egyszámjegyű ms-okról beszélünk. Audacityben könnyen kipróbálhatod (Diracot LPF-ezel), csak annyi problémája van, hogy egy membránnal ellentétben ott az LPF fázishibás (mert IIR), ami miatt produkál group delay eltolásokat, amiért 2-3-mal érdemes elosztani az ott kapott lecsengést. A mélynyomóink között akkora (akár tízszeres) különbségek vannak, hogy már abból következően ez a tény minket nem fog zavarni, hiszen nagyon messze vagyunk az ideális impulzustól, a legeslegjobb darabokkal is.

    "Fentiekből következik, hogy egyenletes átvitel, magas SPL és alacsony THD amit egy mélynyomóban keresni kell. Ezek függetlenek attól, hogy zárt/reflexx mélynyomóról beszélünk."

    Az időbeli jelenségek teljesen függetlenek a frekvenciabeli jelenségektől. Egy példa erre a Cavern Sealing, ami refis ládákból csinál zárt hangot a membránlengés szimulálásával. Ha megméred vele és nélküle, pontosan ugyanazt a spektrumot fogod kapni, viszont az impulzusválaszod mégis látványosan hosszabb lesz, high/strong/vagy ki tudja, hogy neveztem már el módban jelentősen.

    #78620 ada19: Az egész témát alapos mérések halmaza indította el, amiből ez a jelenség erősen látszik. Én is olvastam azt az írást, de impulzusválaszt egyáltalán nem mutatnak, pedig a membránlengést azonnal látnád rajta.

    [ Szerkesztve ]

    W̘h̘̹̥̼a̝t̪̝͓̠̪ ̞͔s̼̱̣o͚̻̟un͚d̖̣̗̭̞̹ ̬ḏ̩̤͉o̹ͅe̟͚͕̺s͕̱̙ s̝̮̯͍̝̺o̰̪̲͓̦u̥̻͎n̘̳̟̗d̼ ̞̫̣̲̼̜m͚̼̳ak̪̩̻e̘̹̜?

Új hozzászólás Aktív témák