Keresés

Hirdetés

Aktív témák

  • ny.janos

    tag

    Sziasztok!

    4,1 x 3,9 m-es helyiségbe szándékozok házimozit tenni. Belmagasság 2,8 m. A font és a center sugárzók kb. 3, míg a háttérsugárzók 1,9 m-re lennének tőlem. Az erősítő, amiket nézegettem a Denon AVR 1509, Onkyo HT-R518, esetleg Yamaha RX-V463. Elsősorban Danonra gondolok, többen is azt javasolták (én nem vagyok annyira járatos a témában). Ebbe a helyiségbe s erősítőhöz nézegettem a JBL SCS178 szettet. (A kiválasztásnál némileg szerepet játszott, hogy talán könnyebben meg tudnám oldani a front hangsugárzók falra szerelését, mint álló hangsugárzók elhelyezését. Azonban ez utóbbi sem megoldhatatlan.) A MM-ban ki is lett próbálva, de ebből sokat nem tudtam meg, lévén egy kupacon volt az összes hangfal, meg akkora térben el is veszik a hang. Hozzáteszem, hogy a szobát, amelyben elhelyezésre kerül, nem fogom tudni szimmetrikusan berendezni, már most biztosnak tűnik, hogy az egyik oldalsó fal mellett marad 1 szekrény, míg a másik fal mellett nem lesz semmi. A technikát csak házimozira fogom használni, emellett legfeljebb rádióhallgatás jelleggel. CD minőség hallgatása nem valószínű, így nem is akarok olyan hangfalszettet, amit úgysem használnék ki. A szoba falait nem kívánom kidönteni a hangfalakkal, de szeretném, ha összességében jól szólna rajta egy film, s elégedetten állnék fel a fotelből, ha már költök rá. Nem kívánom túlméretezni a hangfalszettet, amit úgysem használnék soha ki, de azt sem szeretném, ha utólag derülne ki, hogy mégis nagyobbat kellett volna vennem.

    Várom a hozzáértők véleményét / tanácsát a témában. (Melyik erőlködőt javasoljátok, megfelelő lehet-e a helyiség méreteit alapul véve a kinézett JBL szett, vagy keressek mást?)

    Más jellegű kérdés a hangsugárzók elhelyezéséhez:
    Szakcikkek házimozi esetén a frontokra 45 fokos szöget javasolnak. Nálam alapesetben 30 fokos szög környéke lenne megoldható (alulról súrolva ezen értéket). A 45 fok környékét abban az esetben tudom megvalósítani, ha a TV-t (s a centert) nem középen helyezem el a szoba fala mellett, hanem egyik irányban eltolva. Így viszont vagy szögből kellene néznem a TV-t a szoba középvonalán elhelyezett fotelből, vagy ha a TV vonalába teszem a fotelt, úgy a hátterek lesznek tőlem eltérő távolságban. Remélem sikerült érthetően fogalmaznom. :) Ez utóbbi esetben viszont a háttereknek kéne eltérő késleltetést adnom, hogy a háttérhangok a megfelelő módon szólaljanak meg.

    A kérdésem az lenne, hogy a tapasztalatotok szerint mennyire van jelentősége a szakcikkek által javasolt 45 foknak a frontok elhelyezésénél? Ha van gyakorlati haszna ezen érték megközelítésének, akkor inkább szögből nézzem-e a TV készüléket a hátterektől egyenlő távolságra elhelyezett fotelből, vagy inkább az erősítővel állítsam be megfelelő mértékben a hátterek késleltetését, s üljek szemben az óhajtott plazmámmal?

    [ Szerkesztve ]

  • ny.janos

    tag

    válasz Dassler #3853 üzenetére

    Akkor azt hiszem maradok a JBL-nél. Valamikor a másik ugyanekkora szobába vettem 2 db 140/170 W-os Jamo álló hangfalat (csak zenehallgatásra van), ami 2x100-as erősítőn van, de soha nem használtam ki. Épp ezért nem akarok túlzásba esni okulva ebből. Minek költsek 100ezreket egy hangfalszettre, ha elegendő az említett JBL is 70.000 Ft-ért?

    5.1-ben gondolkodom. Tenni sem lenne hova azt gondolom ekkora helyiségben a 7.1-et, de teljesen feleslegesnek is tartom. Azokkal a cikkekkel értek egyet, ahol azt írják, hogy ez is amolyan parasztvakítás kissé, hisz csak valóban nagy helyiségekbe érdemes 7.1-et tenni. Meg aztán jól beállítani is nehezebb, mint az 5.1-et. De hát valami jól hangzó dologgal el kell szedni az emberektől még több pénzt, hogy meg legyen a várt profit...

    Más valaki esetleg, akinek van tapasztalata? Több fül többet hall alapon? :)

  • ny.janos

    tag

    Előző hozzászóló kérdése alapján bennem is felmerült a hangfalszett és az erősítő impedanciájának kérdése.

    Denon AVR 1509 adatlapján található adatok:
    Front L/R
    75 W + 75 W (8 Ohm, 20Hz - 20kHz, THD 0,08 %)
    110 W + 110 W (6 Ohm, 1 kHz, THD 0.7%)
    Center
    75 W (8 Ohm, 20Hz - 20kHz, THD 0,08 %)
    110 W (6 Ohm, 1 kHz, THD 0.7%)
    Surround
    L/R 75 W + 75 W (8 Ohm, 20Hz - 20kHz, THD 0,08 %)
    110 W + 110 W (6 Ohm, 1 kHz, THD 0,7%)

    Ehhez képest a JBL SCS178 szettre fellelhető adatok:
    SCS178 Satellite
    Frequency Response (-6dB): 90Hz – 22kHz
    Sensitivity (2.83V/1m): 86dB
    Nominal Impedance: 4 Ohms
    SCS178 Center
    Frequency Response (-6dB): 100Hz – 22kHz
    Sensitivity (2.83V/1m): 88dB
    Nominal Impedance: 4 Ohms

    Az impedancia értékek nem egyeznek meg, bár nem tudom, mit jelent a névleges impedancia. Aki ért ezekhez a dolgokhoz, annak megköszönöm válaszát.

    Az én értelmezésem az, hogy mivel a JBL impedanciája kisebb, így a kimeneti teljesítmény 110W feletti lesz, vagyis nem javasolt ezen szetthez az erősítőt túlzottan felcsavarnom. Jól értelmezem?

    Az erősítőt károsíthatja bármilyen módon, hogy kissebb impedanciájú a JBL szett?

    [ Szerkesztve ]

  • ny.janos

    tag

    válasz Dassler #3866 üzenetére

    Természetesen nem vettem rossz néven. Köszi a tippet és a választ.

    Egyébként épp azon gondolkodom, hogy lehet mégis inkább a H/K 132-es erősítőre kéne szavaznom, az úgy is össze van megint párosítva az említett JBL SCS178-as szettel jó áron. Egyedül HDMI nincs rajta, de plazmán lesz 3 (2 hátul/1 elől), annál több soha nem fog kelleni. A hangot meg majd rákötöm az erősítőre coax-al, vagy optikai kábellel.

  • ny.janos

    tag

    válasz Kobe #3877 üzenetére

    Nem tudom mennyire állják meg a helyüket az alábbi megállapítások, de Házi Mozi Enciklopedián az alábbiakat írják az említett csatlakozókról:
    [HDMI]
    [Koaxiális digitális csatlakozó]
    [Toslink optikai digitális csatlakozó]

    [ Szerkesztve ]

  • ny.janos

    tag

    válasz ny.janos #3861 üzenetére

    Nehéz dolog ez a döntés. A tervezett Denon DVD-m (1740) felejtős, hisz nincs benne DTS decoder, a drágább modell (1940) pedig 80eFt körül van, annyit pedig nem adok érte. Így viszont Onkyo DV-SP406 lesz a DVD lejátszó, s akkor már lehet az erősítő is Onkyo (HT-R518) lehetne.

    Viszont mozgatja a fantáziámat a JBL SCS178 helyett a Magnat 880 5.1-es szett hasonló árban. A benne foglalt Subnak (200A ) nagyobb kicsivel a teljesítménye, talán jól jöhet. Van valakinek tapasztalata az említett szettről? Vagy csak szimpla véleménye?

  • ny.janos

    tag

    válasz #67688960 #3903 üzenetére

    Nincs és. A választ Libriának kívántam címezni, de úgy tűnik elhibáztam. :)

  • ny.janos

    tag

    válasz Kobe #3902 üzenetére

    Nem tudom miért szeretnél HDMI csatlakozós erőlködőt, de gondold át, hogy kell-e neked feltétlen. Eredetileg én is csak olyanokat néztem. Amikor meghallgattam a JBL SCS178-as szettet H/K 132-es erősítővel, azért mondtam kapásból azt, hogy nekem valami más erősítő kell helyette, mert hogy nincs rajta HDMI.

    A HDMI használható képátvitel mellett audio hang továbbítására is, de ha jól tudom csak Dolby TrueHD továbbításánál lenne szükséges azon továbbítani a hangot. Az viszont nem 5.1-es erősítő kategória. A többihez megfelelő az optikai / koax kábelezés. Így csak a képet kell HDMI-n továbbítanod a TV-be.
    Még azt tudom elképzelni, hogy több készüléket szeretnél HDMI-n csatlakoztatni a TV készülékhez, mint ahány HDMI bemenet van azon, s ezért kellene az ilyen csatlakozóval ellátott erősítő. Kérdés, hogy erről van-e szó? Ha nem, akkor fontold meg a dolgot, s lehet, hogy elegendő egy egyszerűbb 5.1 modell is, s mindjárt olcsóbban jössz ki.

  • ny.janos

    tag

    válasz Kobe #3906 üzenetére

    Így már érthető. Sajnos annyira nem vagyok otthon erősítő ügyben, így nem tudok ebben segíteni. Csupán elvi jellegű volt okfejtésem, de ezek szerint már utánajártál a dolgoknak. Valószínűleg én értelmeztem rosszul a gondolataidat.

  • ny.janos

    tag

    válasz zsadnok #3908 üzenetére

    Bár nem értek az erősítőkhöz, mint ezt több hozzászólásomban is leírtam, megpróbálok válaszolni.

    Nyilván erősítő és erősítő között különbségek vannak. Azonban egy árszegmensben az erősítők közel ugyanannyit tudnak. Minél nagyobb tudású egy erősítő, annál drágább.

    Emellett azonban az erősítők között hangzásvilágban, a felhasznált anyagok minőségében is jelentős különbségek vannak. Vannak gyártók, akik nem gyártanak premium kategóriás erősítőket, míg mások meglehet csak azt gyártanak. Ez nem jelenti azt, hogy a nem premium kategóriás erősítő nem jó, csak azt, hogy a másik márka / típus más minőséget képvisel. Ugyanakkor egy premium és nem premium kategóriás erősítőket is gyártó vállalat alacsonyabb (belépő) szintű erősítője tudásban / minőségben minden bizonnyal gyengébb egy nem exluzív erősítőket gyártó vállalat felső kategóriás típusánál.

    De úgy is feltehetném a kérést, hogy melyik jobb: a BMW vagy a Peugeot? Más megfogalmazásban melyik jobb: a BMW 1-es sorozat, vagy a Peugeot 607-es? Ugye nem kell tovább finomítanom felszereltség, motorpaletta szerint? :D

  • ny.janos

    tag

    válasz ny.janos #3909 üzenetére

    Arról nem is beszélve, hogy az igazi premium kategóriás erősítőkről nem nagyon esett szó talán ezen a fórumon, gondolom azért, mert nem sokan engedhetik meg maguknak.
    Ilyenek pl: Nad, Rotel ...

  • ny.janos

    tag

    válasz zsadnok #3911 üzenetére

    Mint írtam is nem értek hozzá, így nem tudom megmondani. Mivel botfülű vagyok, még ha halottam volna őket, sem tudnám szerintem megmondani. Talán keress teszteket, s abból lehet következtetni.

    [testfreaks.co.uk: Sony STR-DG520]
    [testfreaks.co.uk: Yamaha RX-V363]

    [alatest.com: Sony STR-DG520]
    [alatest.com: Yamaha RX-V363]

    [ Szerkesztve ]

Aktív témák