Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • andorra

    őstag

    válasz FID #53875 üzenetére

    Banális kérdésekre a fórum keresőjével azonnal találsz válaszokat!
    (#31446) gorbep

  • #71562240

    törölt tag

    válasz FID #53875 üzenetére

    Szia.

    A mátyásmadár... szajkó... papagáj által idézett mellett én is idézek a kereső segítségével könnyen megtalálható idevágó hozzászólásokból.

    "Minél kisebb a hangdoboz impedanciája, annál inkább szívja a teljesítményt az erősítőből, ezért az alacsony impedanciájú hangdobozok esetén esetleg csínján kell bánni a hangerővel, hogy az erősítő ne kapjon szívszélhűdést. De az erősítők egy részének van annyi tartaléka a tápegységében és erősítőalkatrészeiben, hogy kis impedanciájú hangdobozokkal is biztonságosan elbírnak nagy hangerőn is. Erősítője válogatja."

    Érdemes ehhez tudni:
    A hangdoboz komplex terhelést jelent az erősítőnek, az erősítő pedig komplex paraméterek mentén tudja kielégíteni az adott terhelést (és csillapítani a visszahatást). Az adott, komplex terhelés dönti el, hogy adott hangdoboz és adott erősítő mennyire tud elektronikusan együttműködni egymással, és milyen hangerőig veszélytelen az együttműködés. Az egyszerűbb számolgatás kedvéért szokás az impedancia mértékét használni annak megítélésére, hogy mennyire veszélyes az adott hangdoboz az erősítőre - lásd a fenti idézeteket. Azonban, amint az Gorbep írásából is látszik, nem a gyártó által megadott nominális impedancia a döntő a hangdoboz esetében (mert az csak egy többé-kevésbé szépített viszonyszám), hanem a valós impedanciamenet a lényeges, amelynek nagy fel-le ugrásai lehetnek-vannak a frekvencia függvényében. Ezért sokkal fontosabb lenne megadni a hangdoboz minimumimpedanciáit.
    Tehát, ha a hangdoboz valós impedanciája sok frekvencián nagyon alacsony, akkor nagy hangerőn akkora teljesítményt (adott feszültségen nagy áramerősséget) szívhat ki az erősítőből, amekkorát az erősítő tápegysége esetleg nem bír biztosítani, illetve az erősítőalkatrészek nem bírnak kezelni. Ennek következménye, hogy a hangerőszabályzót egyre feljebb tekervén először az erősítő egyre inkább torzítani kezd, majd úgymond klipelni is (elegendő tápáram hiányában ki-kimaradozik a működése), majd erős torzítások keletkeznek az erősítőben is és a hangdobozban is, kiugró hőterhelés mellett, majd "leég" az erősítő és/vagy a hangdoboz egy vagy több alkatrésze. Ezért van megadva az erősítőknél, hogy mekkora impedanciájú hangdobozt illik/szabad rájuk kötni a viszonylag biztonságos, rendeltetésszerű működéshez. Alacsony impedanciájú hangdobozok esetén tehát nagyon óvatosan kell bánni az erősítő hangerőszabályzójával, illetve alacsony impedanciájú hangdobozokat nem szabad párosítani erre fel nem készített erősítővel.
    Minél magasabb a hangdoboz impedanciája, annál kevésbé "szívja ki" a teljesítményt az erősítőből (adott feszültség mellett kevés áramerősséget követel), tehát annál kisebb az esély, hogy az erősítő "megszaladjon" nagy hangerőn - bár annál magasabbra kell tekerni a hangerőszabályzót adott hangerőhöz.

Új hozzászólás Aktív témák