Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Lompos48

    nagyúr

    válasz atesss #41259 üzenetére

    ...10k lett volna még készleten, de az már határeset, inkább nem kísérleteztem.

    Még 3.3V-ös kimenetről is elég lett volna. Ráadásul a korábban említett 100-as hFE érték a tranzisztornál alsó határt jelent, ami tehát a disztribúció széle. De teljesen mindegy, jól van így!

    ...egy új 12V 1A-es kapcs.üzemű dugasztápról...

    Ránézésre, leírása szerint nem feltétlenül biztos a kapcsolóüzeme. Sokkal többet mondana a súlya. Ha nehéz (???) akkor vasmagú trafó van benne és nem kapcs. üzemű. A nagyobb és kisebb feszültség pedig erre utalna.

    "...akkor el kell mennie erről a tápról hosszú távon is, ugye ?" Igen.

    Illetve nem kellene egy inverz védődiódát berakni a táphoz ? Vagy esetleg valami szűrőtagot ?

    Minek? Jól ellesznek a csengő meg a tápja így is kettesben.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz atesss #41259 üzenetére

    Kapcsolóüzemű táp nem csak stabilizált lehet, illetve van ezeknél egyfajta megoldás, ami a névleges terhelés környékén biztosít aránylag stabil feszültséget, míg terhelés nélkül felszökhet akár 20-40 %-kal is.

    A linkelt táphoz véletlenül található adatlap is, a típusszám alapján:

    http://www.aprouter.com.br/file/produto/fonte12v/datasheet_fonte12v.pdf

    Mint kiderül, akár 18 V-ot is leadhat terhelés nélkül, 253 V AC input esetén.

    Ilyen típusú tápegységekben nem látsz optocsatolót, ami a kimenetről visszaszabályozna, hanem a trafón van egy segédtekercs, ami biztosítja a galvanikus elválasztást szekundertől, valamint feszültség-visszacsatolást, a primer oldali szabályzás részére.

    Magától értetődő, egy ilyen visszacsatolótekercs nem fog pontosan olyan arányban reagálni a terhelésváltozásra, mintha a kimenetet figyelnénk, így az nem lesz annyira stabil. Ez a megoldás nem csak régifajta, stabilizálatlan telefontöltőknél található meg, hanem régi TV-k tápegységében is előfordult. Orion, Videoton, pl. a TDA4601 tápoknál, de IC nélküli tranzisztoros megoldások is voltak (Orion egyes típusai). Névleges terhelésen teljesen jól működtek, feladatát ellátta.

    A csengő 12V DC-ről kb. 1,2A-t vesz fel (pontosan mérni ugye nehéz a "szakaszosság" miatt

    Ha ez egy hagyományos, mechanikus megszakítós csengő lenne, akkor a "fülének" megfogásával (kifelé irányban) meg lehetne akadályozni, hogy meg tudja szakítani az áramkört, így a tekercsen átfolyó áram mérhető lenne, persze ettől túl is melegedhet, egy idő után. De ilyen alapon a tekercs ohmos ellenállása is kimérhető.

    Befelé irányban pedig (a haranghoz szorítva) az áramkör megszakad. De mindez érvényét veszti, ha már abban is elektronika van, amivel a megszakító problémái (beégés, rádiózavar) elkerülhető.

    Illetve nem kellene egy inverz védődiódát berakni a táphoz ?

    Inverz dióda mindig a kapcsolóelemet védi, ahol mechanikus kapcsoló esetén ívhúzás keletkezne a megszakítás pillanatában, félvezetős kapcsolónál ezt nem látjuk, de kárt annál inkább okozhat a jelenség.

    Amikor fixen rákötöd a tápegységre az induktív fogyasztót, ott nincs ilyen megszakító, nincs mit megvédeni.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Új hozzászólás Aktív témák