Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tamy

    senior tag

    válasz fraba #41298 üzenetére

    Az agydinamó már adott volt, konkrétan nekem egy Sram D730 van, de elektromos szempontból nincs túl nagy különbség köztük. Ezt egy Skori féle u.n. Fél-szinkron egyenirányítóval egyenirányítom (az oldalon a legutolsó rajz), ez még közvetlen a generátor mellett egy kis villára szerelt dobozban kapott helyet a kimenetén egy ha jól emlékszem 22V-os Zenerrel. Innen a szabályozatlan, de a Zener által kordában tartott egyenfeszültséget viszem fel abba a bizonyos táskába, ami a felső csövön kapott helyet. Ezzel már közvetlenül tudom tölteni a készülékeim (fényképező; telefon; gps) akkumulátorait is olyan töltőkkel, amit szivargyújtókhoz terveztek. Mivel a manapság kapható példányok nagy részét úgy tervezik, hogy személykocsiban és teherautóban egyaránt használhatóak, ezért simán kibírják a több mint 24V-os feszültséget is, amit pedig a Zener miatt nem tud túllépni.

    Én ezt az egészet többhetes vadkempinges túrákra készítettem, amikor villamos hálózattal csak messziről, távvezeték formájában találkozok, azt meg bajos lenne megcsapolni. Eleinte napelemes technikával kísérleteztem, de hamar be kellett látnom, hogy erre a célra alkalmatlan, és valószínűleg még hosszú ideig az is marad.

    Mivel olykor az égiek nem túl kegyesek hozzám, ezért esősebb időben megesik, hogy akár napokig a sátorba vagyok zárva valahol a világ végén. Ilyenkor jön jól a most épített akkupakk, amiről szintén fel tudom tölteni a készülékeimet (álló helyzetben leginkább a telefon az, ami merül). Utána persze menet közben ebbe is pótolni kell az energiát, ha ismét hasonló helyzetbe kerülnék.

    Az akkupakkhoz mindenképp négycellás akkumulátort akartam választani, mivel a lehető legjobb hatásfokra törekedtem, ezért a kimenetet itt sem szabályoztam, a töltők úgyis megteszik, felesleges duplán. Viszont három cellánál már félő, hogy nem tudnám kellőképpen lemeríteni az akkupakkot, mert az alacsony feszültségről nem működne a készülékek töltője. Négy cella esetén 3,3V/cella alsó feszültséggel számolva is bőven megvan a 12V, még terhelve is. Vettem tehát egy ilyen akkupakkot, levágtam a két vastag drótot, mivel a balanszeren keresztül történik a kisütés is. A külső fóliát, és az elejében található szivacsot is el kellett távolítanom, hogy beleférjen a dobozba. lErre rákötöttem egy step-up konverter kimenetét, 16,8V-ra beállítva. Lényegében ez látja el a töltő szerepét. A tervezésben itt a fórumon Kernel segített sokat, neki ezúton is hálás köszönet.

    A töltés figyelésénél ez a kapcsolás volt az alap:

    Ezt a step-up és a balanszer közé illesztettem be, ahol a feszültség már stabil. Mivel az agydinamó ha megfeszülök se tud 5-6W-nál többet, ami 16,8V esetén 100% hatásfokot feltételezve is 300mA körül van csupán (emiatt nincs szabályozva töltőáram sem), ezért a kapcsolásban az R3 ellenállással párhuzamos védődiódát helytakarékossági okokból elhagytam, és egyébként is módosítottam rajta egy kicsit. Kellett még egy védőáramkör, ami lekapcsolja a kimenete, ha az akku feszültsége egy beállított érték alá esne. Erre a célra ezt vettem alapul:

    Itt természetesen az IC kimenetére egy FET-et raktam, ami lekapcsolja a kimenetet. A fenti két kapcsolást közösítettem úgy, hogy egy LM358 IC-t használtam, ami egy dupla műveleti erősítő, így ezzel is spóroltam egy kis helyet, meg talán fogyasztást is. Az így átalakított áramkörökről csak nyákrajzot csináltam, azt közzéteszem:

    Kellett még egy töltöttségjelző, hogy nagyjából képben legyek az akkut illetően. Megépítettem ugyan ezt a kapcsolást, de nem bírtam annyira kicsibe elkészíteni, hogy normálisan beleférjen a dobozba, így inkább vettem egy ilyent. Ezzel nagyjából készen volt minden.

    Dobozolás után jutott eszembe még 1-2 finomhangolás. Ha a kimeneten valamiért zárlat/túlterhelés lenne, akkor az akkukat nem védi semmi (illetve csupán a balanszer), így a balanszer és a "főpanel" közé beraktam egy 2,5A-es öngyógyuló biztosítékot. Aztán ahogy méricskéltem még egy kicsit, észrevettem, hogy az akku állásában kb. 5,5mA-al sül ki folyamatosan, amiből 1mA a főpanelen veszik el, a maradék viszont a step-up kimenetén keresztül. Ez így semmiképp nem maradhatott, számításaim szerint kb. 1 hónap alatt állásában totál leszívta volna az akkumulátort. Kitaláltam, hogy egy N-csatornás FET-et beteszek a balanszer és a "főpanel" közé, aminek a Gate-jét egy kis váltókapcsolóval vagy az akku + tápjára, vagy a GND-re kapcsoltam. Így az akku csak bekapcsolt FET esetén tud kisülni (természetesen a kimenet is csak ilyenkor él), tölteni viszont kikapcsolt állapotban is lehet, bár a FET belső diódáján ilyenkor esni fog pár tized Volt, emiatt teljesen teletölteni csak bekapcsolt FET esetén lehet. Az egész áramkör bemenete szintén kapott még egy (talán) 15V-os Zenert, hogy a step-up bemenete ne lehessen nagyobb, mint a kimenete.

    Nagyjából ennyi a történet, épp elég hosszú lett így is.

    [ Szerkesztve ]

    Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

Új hozzászólás Aktív témák