Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Zola007

    veterán

    válasz Kernel #54410 üzenetére

    Az anyag, amiből tanulok ezt írja:

    Tüske – Rövid ideig tartó hirtelen feszültségnövekedés, amely meghaladja a normál tápvonali feszültség 100%-át.

    Áramlöket – Nagymértékű, az elektromos áram normális szintjét meghaladó feszültségugrás. Néhány nanoszekundumig tart

    Az angol szaknyelv is különbséget tesz, de mégis másként írja le. Melyik a helyesebb?
    tüske - spike
    áramlöket - surge

    Power Spike – A very short pulse of energy on a power line. Power spikes can contain very high voltages – up to and beyond 6000 volts – but usually last only a few milliseconds, as opposed to longer, but lower voltage power surge. Since they occur for such a short duration of time they don’t always cause equipment failure, but the potential is there for great damage to sensitive equipment and in many instances they can be catastrophic. Worse, while equipment may not fail right away when exposed to spikes, semiconductor devices can be “weakened” and may fail later. Modern power supply technology does a remarkably good job of filtering out moderate instances of these high frequency, high voltage components on the power line. Nevertheless they do almost always cause noticeable clicks and pops in audio and frequently will corrupt data in digital equipment. For very sensitive equipment and/or critical applications, additional power line filtering and voltage clamping can be deployed to further reduce the consequences of spikes.

    Power Surge – A power surge is a temporary increase in voltage on a power line. Surges typically have less voltage than power spikes (usually 10% to 35% above the normal line voltage) but last much longer, from 15 milliseconds up to several minutes. Surges are common when power is supplied from lower quality generators. Sometimes surges are preceded or followed by spikes. Most modern power supplies can provide sufficient voltage regulation to protect equipment from everyday surges, but with very sensitive equipment and/or critical applications additional regulation is warranted. Voltage clamping devices such as spike protectors can help against some power surges, but this typically falls in the domain of something best handled by more of a voltage regulator.

    Most akkor csak az időtartam és amplitúdóban térnek el és az áramlöket nem más mint egy kisméretű, de hosszan tartó "tüske"?

    [ Szerkesztve ]

    Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

  • VIPowER

    senior tag

    válasz Kernel #54410 üzenetére

    "Csak hirtelen azt hittem, ez valami többtrafós rendszer, a szekunder szakadása pedig elég ritka, ezért nem is gondoltam erre." Én sem láttam még erre példát, és úgy néz ki egy darabig nem is fogok. Ugyanis a 230-as oldalon átkötöttem a hőkioldót, de hogy a szekunder oldalon is van még összesen vagy 5 bizti, na erre nem gondoltam. Megbontottam a szekunder oldalt is, és ott néznek rám holtan. Tehát nem kell a trafó. Öröm, átkötöttem, bekapcsoltam, füst. Tudom, hülye voltam, nem méregettem a panelon, de nem gondoltam volna hogy na.... Az egyik TDA7296-os zárlatos volt, Valszeg ezért mentek ki a biztik, és nem a tüske miatt. Megmondom őszintén nem számítottam a kínaiaktól erre. Vigyáztak rám, oké, nem rám. :)

Új hozzászólás Aktív témák