Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Janos250

    őstag

    válasz tordaitibi #73866 üzenetére

    "szerintem sokkal fiatalabb vagy nálam"
    Na, ebben nagyon nagyot tévedsz, de én elég fiatal koromban kezdtem a számítógép használatot, amikor még oktatóim közül is csak elvétve. Akkor még a Fortran, Algol60 és a Cobol voltak A nyelvek.Viszont egy műveleti erősítőt nem tudnék bekötni. Tranzisztor és FET az még elmegy.

    Lefagyhat? Le :((

    Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

  • And

    veterán

    válasz tordaitibi #73866 üzenetére

    "Még egy érv, ami szerintem egyszerű megoldásoknál a régi felé billenti a mérleget.
    Ami órajellel megy az lefagyhat. Ami szoftvert futtat úgyszintén."

    Azért ezekről az 'érvekről' szerintem mindketten tudjuk, hogy eléggé erőltetettek. Azt aláírom, hogy a nulláról nem egyszerű elkezdeni bármilyen programozható elektronikával foglalkozni, főleg nem annyira fiatalon. Nekem fiatalon is problémás volt :U, mivel én is inkább a hardver felől közelítettem a dolgot, nem vagyok egy született programozó, hogy finoman fogalmazzak. De azért amit meg lehet oldani egy pici kontrollerrel (itt ugye egy arduino-nál is egyszerűbb, egytokos alkatrészt is el lehet képzelni < 4-500 forintért) olcsón, kevés kiegészítő alkatrésszel, kis helyen a nyákon, azt manapság nem érdemes egy alkatrésztemetővel kivitelezni. Igen, igényel némi kezdeti beruházást, meg tanulást, de ha van remény arra, hogy az ember még 10+ évvel később is ezzel foglalkozik, akkor valószínűleg megéri.
    "Ez nem mondható el egy tranzisztoros erősítőről vagy egy analóg műveleti erősítős deprez műszeres hőmérőről. Az 20 évei elmegy egyfolytában."
    A deprez-műszer elektromechanikus, mozgó alkatrészt tartalmaz, és mint olyan, sokkal érzékenyebb és hamarabb is tud tönkre menni, mint egy tisztán elektronikai megoldás (ráadásul nem annyira magától értetődő például tizedfokos kijelzést kialakítani rajta). Én az iparban azt látom, hogy ami mozgó alkatrész - érzékelő, kapcsoló, szelep, pozícionáló, akármi -, az hiába egyszerűbb szerkezet, mégis sokkal rövidebb élettartamú, mint egy elég bonyolult vezérlő elektronika (mondjuk PLC), ami az előbbiekkel ellentétben meglehetősen ritkán megy csak tönkre. Egychipes kontrollert 'csak úgy' kifagyni még nem láttam, ennek megakadályozására egyébiránt egyszerű módszerek léteznek a legkisebb kontrollereken is. Vannak hülyeségeik, néha hardveres bug-jaik is, de hogy egy egyébként egyszerű és jól működő program mellett csontra fagyjon, az nem mindennapi eset.

  • Aryes

    nagyúr

    válasz tordaitibi #73866 üzenetére

    Tetszik ez a vita, analóg vs. digitális :DDD
    Hogy melyik az egyszerűbb, szerintem is egyértelmű, hiszen egy 8 lábú attiny85 IC-vel önmagában meg lehet valósítani az egész kapcsolást, amihez két db 555 IC, tranzisztorok, és még egy csomó diszkrét elem kellett. ;)
    "Ami órajellel megy az lefagyhat. Ami szoftvert futtat úgyszintén."
    Isten ezért teremtette a WDT-t. :DDD Egy jól megírt program akár az örökkévalóságig elfut, ha nincs benne memóriaszivárgás és nem történik hardverhiba. Lásd pl. a NASA faék egyszerűségű 8086 CPU alapú 8 bites fedélzeti számítógépeit, amit a mai napig használnak. A probléma a hanyagul megírt operációs rendszereknél kezdődött.

Új hozzászólás Aktív témák