Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #85619712

    törölt tag

    válasz PROTRON #79710 üzenetére

    Értelmetlen az egész, az inverter eleve egy leválasztó trafóként értelmezhető, nincs is rajta se nulla se fázis, de nevezzük annak a kimenetét. Szóval mivel leválasztótrafó(nem az de nevezzük annak) ha megérinted az inverter kimenetén a fázist vagy a nullát külön-külön semmi bajod nem lesz. Ha olyan az inverter és van rajta egy aljzat ami földelt, azon a föld az inverter fémburkolatával van összekötve. Ha teszem azt olyan hiba lép fel az inverterben, hogy a fázis vagy a nulla a fémtestre kerül, azt ugyanúgy megériteheted, mert kutya bajod sem lesz, hisz mihez képest alakulna ki potenciálkülönbség? Szerintem a szagértő nemnormális. :DDD Monnyon le!

    [ Szerkesztve ]

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz PROTRON #79710 üzenetére

    Példa kedvéért:

    Tehát az akku negatív pontja és az inverter kimeneti aljzatának védőérintkezője is közös testre van kötve, amit bár lehetne szigetelten tartani a hűtőbordától / fémháztól, de zavarvédelmi okból ezek összekötése célszerű.

    Ezzel együtt a fém hajótesthez rögzített fém inverter értelemszerűen a hajóval is egy potenciálra kerül, vagy az akku negatívja eleve testelt.

    Viszont itt a kimenő 230 V egyik ága sem földelt, így külön-külön egyik sem bánt. "Libikóka-effekt" talán szemlélteti: terheletlenül egyik végét lehúzod földre, másik vége max. potenciálra emelkedik és fordítva.

    (A rajzon ne zavarjon meg senkit, hogy van benne egy automatikus érzékelés, ami a konnektorba dugott fogyasztó impedanciáját figyelve átváltja a relét, illetve manuálisan is indítható az inverter, de miután átváltott, galvanikusan már csak a szekunderre kapcsolódik a kimenet.)

    Amikor az ember megérint egy ilyen földeletlen szekundert, önmaga ellenállásán keresztül földeli, de különösebb áram nem jön létre (áramkör hiányában nehéz is). Logikusan, ha a "libikóka" másik végét egy nagyobb erő (kisebb ellenállás / rövidzár) lerántaná a földre, akkor az egyik végén lévő emberre jutna a nagyobb potenciál

    Amikor a kimeneti aljzatba dugunk földeléses rendszerű fogyasztókat, pl. olyan tápegységeket, amiben bemeneti zavarszűrő kapacitások találhatók (vagy már az inverterben is van gyárilag):

    Annyiban változik a helyzet, hogy ezek a kapacitások feszültségosztóként viselkednek, ennek hatására műszerrel 115 V-ot mérhetünk földhöz képest, a konnektor mindkét pontján. Ha a szinuszt néznénk, akkor pedig ellenfázisban látnánk hullámzani (180° fázisszög).

    De csak műszerrel mérve, mert ha már kézzel ráterhelünk, az is elbillentené az egyensúlyt. Ilyen kis kapacitáson ugyanis még nem képes akkora áram folyni, ami megrázna, ezt a részét nyilván nem is szabad akkorára tervezni, hogy veszélyes legyen.

    Ennek ellenére, nagyobb teljesítményű tápegységekben már nőnek ezek a kapacitások, ami már elég rendesen képes "bizsergetni" az embert. Ha nem is ver agyon, de már-már nehezen tűrhető szinten is rázhat. Több ilyen jellegű készülék párhuzamos kapacitásai szintén növelik ezt a hatást.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák