Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • PROTRON

    addikt

    válasz sanzi89 #80907 üzenetére

    Én azért nem javaslom villamos szempontból a 0,75-ös keresztmetszet használatát, mert a megszakítód azon az áramkörön legalább 10 A-os (de ha újabb kialakítás az is lehet hogy 16A-os) és ahogy Te is írod, papíron ez a vezeték kisebb terhelhetőségű. Ez azért veszélyes, mert ha bármilyen okból elkezd túlterhelni a berendezés, pláne parketta mellett mire észreveszed már be is gyújthat valami szárazabb részt.
    A helyhiány ellenére legalább 1.0-es, de én nem bíznám a véletlenre és csak beletuszkolnám az 1,5-ös keresztmetszetet...

    Az érintésvédelem egy sűrű erdő, rengeteg féle megoldás van a biztonságos használathoz, tehát éppenséggel nem feltétlenül gond hogy nincsen bekötve földelő vezető.
    Gondolj bele a modern kézi fúrógépednél sincs földelő vezető a dugaljba, mert megoldották máshogy hogy ne kaphasson el az áram.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz sanzi89 #80907 üzenetére

    Védőföldelést nem a korszerűség határozza meg, nem is a teljesítmény.

    Pl. lehet egy betonkeverő 1000 W-os motorral, bár kisebb szokott lenni, csak a példa kedvéért írom. Vannak ilyen kettős szigetelésű betonkeverők, ahol a motor maga is szigetelő házban van és még a tengelye is szigetelt áttétellel megy ki, így a motor fémrészei nem érinthetők.

    Ez pedig teljesíti a kettős szigetelés feltételét, tehát védővezetőt nem igényel. (Másik szigetelés a motor tekercselésének szigetelése.)

    Egy konyhai turmixgép, szigetelt ház, szigetelt motortengely: ---> kettős szigetelés.

    Fúrógép --> műanyag fogaskerék --> szigetel.

    Még érdekesebb, ha hozzátesszük, hogy a szabványalkotó a kettős szigetelést tekinti magasabb biztonsági szintnek, ezért ilyen szerkezetek földelését tiltja, mert a földelő hálózaton keresztül is jöhet be feszültség, máshonnan.

    A védővezetős rendszer gyakorlatilag egy pótmegoldás, amit azon gépeknél szükségből alkalmaznak, melyek korrekt kettős szigetelése nem oldható meg. Ilyenek a fűtőszálak is egy fémkészülékben.

    De ha már műanyaggal burkolt az egész, az lesz a másodlagos szigetelés.

    2 eres vezetékre meg nem szavad 3 eres dugvillát szerelni, mert "megtévesztő"...

    Ez meg olyan dolog, hogy magam részéről, saját háztartásban nem foglalkoznék vele. Inkább legyen masszív (áramtűrő) a dugasz. Idegennek dolgozni nyilván más, ott nem jó viccelni.

  • sanzi89

    addikt

    válasz sanzi89 #80907 üzenetére

    Köszönöm mindkettőtöknek a részletes és hasznos választ! :R

    @PROTRON
    Igen, a falban 2.5-ös tömör réz vezetékek lettek behúzva 16B-s kismegszakítókkal. A túlterhelés részét is értem a dolognak, bár így sok mindent lehetne kukázni a házban (pl. lenézek magam mellé, számítógép tápkábelére 3x0,75 van írva, stb.)
    Megnézem, hogy mi az a max keresztmetszet ami befér, és az lesz választva.

    @Dr. Szilikát
    Nekem se volt a boltban olyan nagyon szimpatikus ez a dugvilla, csak az eladó mondta, hogy ehhez a kombinációhoz ez kell. Igazad van, főleg ha vastagabb vezetéket választok, keresek egy 16A-re méretezett dugvillát.

    "Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

Új hozzászólás Aktív témák