Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Pikari #101 üzenetére

    A magyar nyelvű műsort biztosító műholdas szolgáltatók bérelnek valamelyik műholdon. Nekik nem érdekük egy magyar műholdra költözni. Egy műsor alá több hangcsatorna rendelhető vagy akár több felirat csatorna.. Ezzel a lehetőséggel az eredeti hangcsatorna és a szinkronizált hang is választható.
    Ezzel a módszerrel több országban lehet egyszerre ugyan azt a műsort terjeszteni. Például a Digi így sugározza a csatornáit.
    Nyilván van kizárólag nemzeti nyelvű csatorna is. De azt sem sugározzák másik holdon keresztül. Megnövekedne a szolgáltató költsége. Az előfizetőnek is drágulna a vételhez szükséges eszközök költsége.

    Ezért marad megoldatlan kizárólag az állami fenntartású csatornák terjesztésének problémája.

    A saját műhold fenntartása nagyon drága.

    Az elkészítés és fellövés költségein kívül a műhold elvesztése és meghibásodása problémájára is fel kell készülni.
    A sugározni kívánt csatornák jeleit fel kell lőni a műholdra. Ezt nem lehet egyet állomásról megoldani biztonságosan. Egyet építenek az adott országban. Ha az időjárás vagy más hiba lehetetlenné teszi a feladást, akkor a Hollandiában vagy Spanyolországban épített tartalék feladó állomások valamelyikét használják. Ez lazán háromszoros költség úgy, hogy kettő mindig üzemen kívül van.

    Gyorsan kialakult az a gyakorlat, hogy műholdak üzemeltetésével foglalkozó már meglévő vagy erre alapított cégek vették át a műholdak telepítésének és karbantartásának problémáját A műsorcsomag szolgáltatók csak sávszélességet bérelnek. Ezért fizetnek.
    A karbantartás kicsit furcsán hangzik. Mivel ezek a holdak már viszonylag távol vannak a Földtől, kicsit eltérő gravitációs hatások érik őket. Látszólag ugrálgatnak egy kicsit ide - oda.
    A műholdakat 5 km sugarú gömbön belül kell tartani. Ehhez van üzemanyag és fúvóka rendszer a holdakon. Ha fogyóban az üzemanyag, akkor égető pályára állítják a holdat.
    Ha kívül kerül a gömbön, akkor veszélyes a vele azonos pozícióban lévő műholdakra. És a vevőegységek antennáinak optimális látóteréből is kikerül. Vételi nehézségeket okozva.

    Sokkal olcsóbb a három és magyar csatornát az AustriaSat részeként üzemeltetni. A költség töredéke, az üzembiztonság magas.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Pikari #103 üzenetére

    "Ez nem a pénztől függ, ez egy súlyos nemzetbiztonsági kérdés."

    Miért?
    A műholdat akkor is meglehet hackelni, ha saját fenntartású.
    Jelenleg az m1, m2, duna és egy részben kódolt sportadót üzemeltet a magyar állam műholdon.

    Egyetlen műhold űrbe juttatásának költsége a használt járműtől függően 10 millió dollártól 400 millió dollárig terjedhet. Mivel ezeket a holdakat magasra kell emelni, a költség magas. Ha csak 100 millió körül van a pályára állítás költsége, műhold nélkül, nagyon sok évtizedig lehet bérelni a sávszélességet a fellövés árából.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Pikari #105 üzenetére

    Ezzel azt sugallod. hogy Magyarországnak félnie kell a hasonló eljárástól, mert nem tartja be az emberi és nemzetközi jogokat? Valamint támogatja a terrorizmust?

    Ez ellen a saját műhold sem jelent védelmet. A feladáshoz szükséges berendezések költségének töredékén telepített eszközzel blokkolni lehet a műhold vételi egységét.

    De ez a gondolkodási vonal teljesen irreális irány.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • azbest

    félisten

    válasz Pikari #108 üzenetére

    teljesen el vagy tévedve. Milyen műhold? Összedrótoznak valamit majd a bme-n? Nyugati vagy esetleg kínai vagy orosz műholdat veszünk? Na és ki viszi fel? A spacex diszkont áron vagy az oroszok?

    Teljesen blődség és fenntarthatatlan. Plusz hiányzik is már a magyar hozzáértés, mert mindenki elhúzott, aki ilyen területhez konyítana.
    Az antenna hungária = 4ig majd leadja a vészjelzést a rádión és a földfelszíni digitális tévé kódolatlan közszolgálati muxán. Ott sem nagyon maradt már ember, a mindigtv és digi is úgy látom összevonás határán van. Ha lesz magyar telekommunikációs műhold, akkor az is csak közpénz ellapátolására lesz, stratégiai lopásra. Piaci viszonyok közt életképtelen.

  • azbest

    félisten

    válasz Pikari #110 üzenetére

    ohlol, puli, meg masat, mint átlagon felüli műholdipar. Ne viccelődjünk már, jópofa iskolás projekt, de ne keverjük össze a rádióamatőr klubbot a fejlett iparral.
    Az orbitális hülyeség az, hogy a nato és eu szövettségeseinktől kéne félni és erre hivatkozva kamu projektekkel lopni a közpénzt.

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Pikari #110 üzenetére

    Azt azért tudnod kellene, hogy egy műsorszóró műhold nagy tömegű hold és nagyon magasra kell emelni.
    Nagyon szigorú követelményei vannak a használhatóságnak.

    Az Astra 1 egyik holdján 30 darab műsorszó egység van. És 30 vevőegység figyeli földről jövő uplinket.
    Ezzel kb 300 tévéadás egy idejű továbbítására képes vissza a földre. Azért csak ennyi, mert a rendelkezésre álló helyre nem lehet többet bezsúfolni.

    Nem az a kategória, hogy felvisznek egy mini holdat, ami egy idő után szétég a légkörbe visszatérve.
    A műsorszóró műholdakban saját hajtóműrendszer van. Ha nem hozzák le időben, ott marad a hold örökre. Csak egy ütközés kimozdítani a pályáról. Illetve a gravitációs hullámok mozgatják egy kicsit, de az csak egy későbbi ütközés lehetőségébe segít be.

    Az idén emeltek új távközlési holdakat. A hold tömege 800 kg. Az adó összesített teljesítménye 8 KW és 15 - 18 évre elegendő üzemanyagot tartalmaz. Háromtengelyes stabilizátorral rendelkezik, amely teljesen önállóan tartja meg a Földhöz képesti pozíciójában a holdat. A legkisebb elfordulás és elmozdulás is rontaná a vételi lehetőségeket.
    A fedélzeti számítógéphez 1553 adatbuszon csatlakoznak az egységek. A napelemek mérete nem deríthető ki, de a 8 KW plusz a saját energia ellátásához azért jelentős méretű napelemek szükségesek.

    Enged el a témát. Ez nem az a feladat amit okosban is meg lehet oldani.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • azbest

    félisten

    válasz Pikari #113 üzenetére

    számos?
    Amos 3 - jövőre eol.
    amos 4 - 3 év múlva eol.
    Amos 7 - bérlik az asiasattól.
    Amos 17 - ez egész új, még sokáig üzemelhet.
    A bevételük pedig nem tűnik túl pozitívnak. [link]
    Ez finom lesz.

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Pikari #113 üzenetére

    Amúgy értelmezed is azt amit linkelsz?
    A kínai befektetők visszakoztak. Jelen pillanatban teljes mértékben rizikó befektetés a 4iG részéről.
    Ha bejön lehet "kaszálni", ha nem jön be akkor oda veszett a pénz.

    Az a baj hogy a telekommunikációs műholdak üzemeltetéséhez hatalmas tartalék tőke szükséges. Egy hold idő előtti elvesztése hihetetlen nagyságrendű többletkiadást okoz. A veszteséget azonnal kell pótolni. Az üzleti partnereknek nem mondhatják, hogy sorry a következő fél évben nincs szolgáltatás.

    A SES Astra vészhelyzeti tartalék holdakat hagy fent. ideje korán emel ki holdakat a használatból és készenléti státuszba helyezi. Azt is megcsinálják, hogy egy előre feltételezhető műhold kiesés miatt átvezényelnek tartalék holdat másik pozícióba. Két impulzus a hajtóművel és néhány hónap múlva a másik két fújással stabilizálják az pályát.

    Az Amos esetében tovább nehezíti a helyzetet, hogy a fő szolgáltatási helyén, konkurencia van. Le lehet nyomni az árakat. A Thor, antenna állítgatás nélkül fogható. A másik két pozícióban csak 1-1 holddal vannak jelen. Nincs tartalék.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

Új hozzászólás Aktív témák