Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • szbalogh

    őstag

    válasz rolika00 #2890 üzenetére

    Szerintem ide bármilyen óra jöhet... nem úgy mint a másik topicba :U

    Na akkor itt a recept hogyan mérjük az óránkat közel ingyen. Mindenhol piezo érzékelőt használnak komolyabb helyeken de eddig nem találtam bontani valót így rávettem magam, hogy vegyek egyet. Rá is forrasztottam egy szakadt fejhallgató kábelére. A piezo lényege, hogy mechanikai hatásra áram keletkezik benne. Ebbál következik, hogy hangra eléggé érzékeny, az órához hozzá kell érinteni. Elöljáróban annyit, hogy sok órával kipróbáltam és a csavaros koronások a kitekert koronánál, a sima porvédősök inkább a hátlapnál, vagy a tok billegő felőli oldalán adták a legerősebb jelet.
    Következő elem amire szükség van az előerősítő. A mérésre használt Watch-O-Scope program honlapján szépen le van írva, hogy pár mikroVoltnyi rezgéseket kell 100mV erősségűre erősíteni :Y Az elég masszív lenne. Multiméterrel megméregettem a piezo korongot és hihetetlen de 100-160 mV-ra is felugrált. Nem értek hozzá de mintha az ott írtak nem teljesen stimmelnének. A lényeg, hogy a piezoval mindenféle alap Windows beállításokkal annyival jobb volt a helyzet a fejhallgatós mikrofonhoz képest, hogy nem kellett levenni a hátlapot értelmes jel detektálásához, sőt a piezo áldásos tulajdonsága miatt a gyerekek háttérzaja semennyire se befolyásolta a mérést. A jel a Watch-O-Scope ablak magasságának 1/10-edégig ért maximum.
    Aztán eszembe jutott, hogy van egy USB-s hangkártyám is, kipróbáltam azt is. Na ennek a Windows beállításaiban volt egy misztikus AGC funkció. Kipipáltam és... WOW! A jel felugrott a 2-3-szorosára. Persze a zaj is kicsit. Na rákerestem mi a fene ez a rövidítés. Automata jelerősítés röviden. Jaaa lehet erősíteni a jelet? Elkezdtem keresni olyan programot ami ezt megteszi nekem. Google az Equalizer APO-t dobta fel. Na ebben aztán minden állítható.
    Következő lépés a kiegyenlítő (equalizer) használata. Ezzel ugyanis valamilyen szinten ki tudjuk szűrni a nem kellő hangokat. A probléma az, hogy az összes hangfrekvencia együtt jön. Audacity programban felvettem egy kis hangmintát a ketyegésről. A zaj és a jel részeket kijelölve megleshetjük ezek frekvenciaspektrumát. Tehát megtudjuk, hogy melyik frekvenciatartományban vannak a hasznos és zaj jelek. A vizsgált óránál 2000-7000-ig volt különbség. Ugrás az Equalizer APO-ba és a nem kívánatos tartományt elnyomtam, a hasznos jelét meg kicsit felerősítettem.
    A beállítások és az eredmény:

    És a mérés elég masszív háttérzaj mellett:

    Mérőállványnak pedig egy Júlia is megtette hirtelen :)

    Persze ez szoftveres mókolás, sokkal jobb ha már az alapjel is jó jel/zaj viszonnyal rendelkezik de erősítő nélkül is lehet ilyen szuper jelet generálni.
    Jó méregetést kívánok! :D

    Nick: HE_Storm

Új hozzászólás Aktív témák