Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz stargatelost #24115 üzenetére

    Ahhoz értelemszerűen fixen el kellene dönteni, hogy pontosan milyen jellemzőknek megfelelő külső merevlemez kell, lásd nemrég más esetét.
    Ahol az ADATA HD710 sorozat modelljei ütésálló és vízálló 2,5"-os külső merevlemezek, míg a My Passport sorozat modelljei nem, meg az utóbbiak integrált USB-sek.

    "olyat nem szeretnék, ami a gép leállítása után is tovább meg"

    Egy 2,5"-os, USB-s tápellátású külső merevlemez eleve kikapcsol, ha a PC is ki van kapcsolva és nincsenek áram alatt az USB-portok. Max. akkor működik, pörög tovább a benne lévő HDD, ha BIOS / UEFI szinten engedélyezve van a töltési funkció az USB-portoknál, vagyis nem kapcsolnak ki a portok a PC kikapcsolása után, amely beállítás ErP Ready néven is futhat.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz alpihun #24116 üzenetére

    Azért a fizikai méretformátumot értelemszerűen fixen el kellene dönteni, mert nyilván nem teljesen mindegy, hogy 2,5"-os vagy 3,5"-os külső merevlemez. Ahogyan a tárolókapacitást szintén.

    Ha 2,5"-os gyárilag készre szerelt külső merevlemez kell, akkor megfelelhetnek a célra az általad felsoroltak is, bár ha tényleg nem kell semmilyen extra, akkor pl. a PlayStation és Xbox játékkonzolokhoz tervezett WD_Black P10 Game Drive, valamint a Machez tervezett ugyancsak (részben) fémházas és pluszban USB-C ready Toshiba Canvio Flex sorozatok nyilván kissé overkill kategória. + Lásd a téma összefoglalóban, valamint ennél az esetnél és az alábbi blogbejegyzésben lévő példákat.
    Ha 3,5"-os gyárilag készre szerelt külső merevlemez kell, akkor pedig a téma összefoglalóban lévők mellett lásd pl. az ennél az esetnél leírt, linkelt példákat. Ha külön lenne megvásárolva a 3,5"-os belső merevlemez és ahhoz a külső ház, akkor az pedig a linkelt társtopikok témája, az ottani téma összefoglalókban is vannak konkrét példák.

    "3.5-ös külső HDD-nek lenne valami előnye 2.5-el szemben?"

    Hát ott van pl. a biztosan PMR (CMR) (és az átlagosnál minőségibb) HDD kiválasztásának és használatának lehetősége főleg egy külön vásárolt 3,5"-os belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez megoldásnál, mivel manapság a 2,5"-os belső és külső merevlemezek eleve SMR modellek, amik az írási sebességnél belassulásra hajlamosak. Bár arról már volt szó itt pl. ennél az esetnél, hogy ez a belassulás SMR HDD-k esetén nem feltétlen azonnal és nem minden esetben olyan drasztikus mértékben jelentkezik, az adatok elrendezése és / vagy a Windowsban egy meghajtóoptimalizálás után újra gyorsulhat az írási sebesség, stb.
    Ha eleve csak ritkán, félévente 1x lenne használva a külső merevlemez és akkor sem túl nagy adatmennyiség lenne ráírva, akkor viszont nyilván kevésbé téma a CMR / SMR. Ez esetben akár a 2,5"-os SMR külső merevlemez is megfelelhet a célra, meg ha fontosabb az adatátviteli sebességnél a külső tápellátás nélküli használat és egyben a nagyobb mobilitás.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tomp #24121 üzenetére

    Itt nem derült ki, hogy ez a "20-22MB/s-el lehetett írni a HDD-re" mégis hogyan értendő, fájlkezelős fájlmásolásnál, vagy CDM / egyéb szintetikus tesztnél. :F
    Egyébként nem, nyilván nem az az általánosan jellemző, hogy Windowson egy exFAT fájlrendszerű külső HDD-re csak 20-22 MB/s értékkel lehet írni USB 3.0-s csatlakozásnál. Itt inkább az lehetett a gond, hogy a 4 TB-os Seagate One Touch is eleve SMR modell, ami belassulásra hajlamos írásnál, inkább azért lehetett a 20-22 MB/s. A gyorsformázás meg ugye felért kb. egy elrendezéshez / meghajtóoptimalizáláshoz hasonló eredménnyel és valószínűleg azért volt utána NTFS fájlrendszer használatánál (átmenetileg) annyival magasabb az írási sebesség a külső merevlemeznél.

    A 2,5"-os Seagate One Touch is eleve egy passzív hűtéses, zárt kialakítású, csak részben fémházas külső merevlemez, aminél ennek okán annyira nem meglepő, ha intenzív és tartós írásterhelés hatására 53 °C-ig melegedik, ahogyan a többi hasonló 2,5"-os külső merevlemeznél sem. + Ugye a nyári kánikulában az állagosnál magasabb környezeti hőmérséklet illetve szobahőmérséklet hatására is intenzívebben melegedhet egy ilyen tárolóeszköz.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tomp #24123 üzenetére

    Szintetikus tesztet célszerű első körben futtatni, nem szimplán csak fájlkezelős fájlmásolást, amely utóbbi értékét eleve több tényező befolyásolhatja. Meg itt továbbra is áll, hogy valószínűleg az SMR miatt is lehetett a lassulás írásnál és nem feltétlen azért, mert Windowson az exFAT fájlrendszerű külső HDD-re csak USB 2.0-s sebességgel lehet írni. + Ugye az egy dolog, hogy formázás után NTFS fájlrendszer esetén gyorsabb volt az írási sebesség, ellenben az SMR és a szabad terület csökkenése miatt előbb-utóbb annál is belassulhat.

    Egyébként valószínűleg a kompatibilitás miatt formázzák a Segate One Touch sorozat külső merevlemezeit gyárilag exFAT fájlrendszerűre, mert ugye azt a modern Windowsok mellett a macOS rendszerek is natívan olvassák + írják, sőt 5.7-es kernelverziótól már a Linux disztribúciók is.
    Formázásnál a lemezfoglalási egység egyébként fájlrendszer és kötetméret függvénye, ahol bár a linkelt leírás szerint Windowsoknál exFAT esetén 256 TB-ig a 128 KB-os foglalási egység az alapértelmezett, de lehet ettől eltérés, az alábbi screenshoton is 512 KB a legkisebb érték egy 7,62 TB-os kötetnél.

    "Most azon gondolkodom, hogy szétkapom a házat és csupaszon használom tovább."

    Egyrészt miért, talán folyamatosan intenzív írásterhelésnek lesz kitéve a külső meghajtó, állandóan több TB-nyi adat lesz másolva (írva) rá újra és újra, meg talán üresjáratban és könnyed olvasási műveleteknél is 53 °C a benne lévő HDD hőmérséklete? :F
    Másrészt ugye a 2,5"-os Segate One Touch sorozat 4 TB-os modellje eleve egy gyárilag készre szerelt külső merevlemez, aminek a házilagos szétszerelése garanciavesztéssel járhat, meg pláne ha marad külsérelmi nyoma, éppen ezért alapesetben nem javasolt.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tomp #24126 üzenetére

    Ez a 2x teleírni, telemásolni fájlokkal gondolom alapos okkal történik, mert ha csak szimpla tesztelés a cél, akkor nem feltétlen indokolt ilyen formában, meg arra ott van pl. a SeaTools és / vagy a HDS tesztjei.
    Igen, nem feltétlen lassul be minden esetben azonnal az SMR külső HDD, amiről már volt szó itt egy másik esetnél.

    Akkor ezek szerint csak számodra újdonság, mivel az SSD-khez hasonlóan az egyes újabb típusú belső és külső HDD-k már egy ideje az összes írt adatmennyiséget is számolják, van olyan S.M.A.R.T. attribútumuk, némelyiknek még az adatlapján is feltüntetnek X TB / év értéket (1. példa | 2. példa), stb.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tomp #24128 üzenetére

    A MiniTool Data Recovery egy adatmentő program, amely a mentésnél először 1x végigolvassa (szkenneli) a meghajtó felületét, majd utána még 1x a tényleges mentésnél, azaz összesen 2x. Vagyis a "Teleírni 2x és 2x átmásolni róla az adatokat." miértje most sem világos, de mindegy. :N

    Ha van a SMART-ban az írásmenyiségre vonatkozó attribútum (Total LBA Written), azaz közöl magáról olyan információt az adott külső merevlemez, akkor az rendszerint meg szokott jelenni a HDS —► áttekintés lapon is. Amelyiknél nem, annál jó eséllyel nincs is olyan attribútum.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tomp #24130 üzenetére

    Aha, így már akkor érthető miért kell 2x teleírni és 2x átmásolni, ezen információk híján elsőre nem volt világos.

    Ez így konkrétumok, mármint a HDD-k pontos modellszáma és a SMART attribútumok, HDS verziószáma, stb. nélkül nem sokat mond, meg ugye nem is feltétlen lehetne általánosítani 1-2 példa alapján. Azt viszont igen, hogy manapság amelyik belső és külső HDD-nél a HDS aktuális verziói kiírják az összes írt adatmennyiséget, azoknál rendszerint lenni szokott a SMART-ban arra utaló attribútum (pl. Total LBA Written), amelyeknél nem írják ki, azoknál viszont rendszerint nem szokott lenni.
    + Ugye az is lehet, hogy a HDS esetében csak egy régebbi programverzió nem írta ki azoknál a HDD-knél az összes írt adatmennyiséget, ellenben egy újabb verzió kiírta volna, ami megint nem egyenlő azzal, hogy azoknál a régebbi HDD-knél alapból nem támogatott azon információ megjelenítése, meg pláne ha van olyan attribútum a SMART-ban.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tomp #24132 üzenetére

    Na igen, az ST2000LM003 valóban egy ellenpélda, annál tényleg van a S.M.A.R.T. esetén Total LBA Written attribútum, ellenben nem mutatja a HDS legújabb 6.01-es verziója sem az "Áttekintés" lapon az összes írt adatmenyiséget. De ez ugye egy régebbi merevlemez ami eredetileg 2013-ban jelent meg, meg nem is echte Seagate, hanem eredetileg a Samsung Spinpoint M9T.

    Tehát akkor nyilván nem állandóan 53 °C a külső házban lévő HDD hőmérséklete, hanem üresjáratban az említett 43 °C, ami még belefér, meg ugye a HDS-nél azon érték még a zöld tartomány.

    Az USB 3.0 más néven USB 3.1 Gen 1, valamint USB 3.2 Gen 1, köszönhetően az USB-IF módosításainak, átnevezéseinek. Újabban az utóbbi elnevezések használatosak, illetve manapság már az USB 3.2-es.
    + Ha megnézzük mekkora adatátviteli sebességet tud egy ilyen 2,5"-os Seagate Backup Plus / One Touch külső meghajtó ST4000LM024 HDD-vel szerelve, akkor ahhoz nyilván az USB 3.0 szabvány és annak maximuma is bőven elegendő és nincs is értelme a gyorsabb interfésznek. Meg pl. egy ugyanilyen méretformátumú USB 3.0-s egylemezes külső ház adatátviteli sebességét is eleve csak SSD-vel lehet "kimaxolni" (példa).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz stigma #24133 üzenetére

    Ha gyárilag készre szerelt kivitelben kell 3,5"-os külső merevlemez, akkor lásd a téma összefoglaló "Ár, vásárlási szempontok" fejezetében, valamint az alábbi kérdésre adott válaszban leírt, linkelt példákat.
    Az általad leírt WD Elements Desktop is megfelelhet a célra, aminél egyébként a "7200 RPM" és "32 MB cache" nem feltétlen reálisak, előfordulhat a különféle árukereső weboldalaknál pontatlanság a termék jellemzőinél.

    Ha külön vásárolt 3,5"-os belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez (példa) megoldás kell, akkor az a linkelt társtopikok témája, az ügyben szükség esetén ott kellene érdeklődni az ottani téma összefoglalók elolvasása és a linkelt példák átnézése után. + Fixen el kellene dönteni, hogy biztosan 2 db egylemezes külső ház kell-e a HDD-khez, mert lehet akár kétlemezes külső házat (példák) / kétlemezes dokkolót (példák) is venni, amiben 2 db HDD is elfér egyszerre. Bár ha az adatbiztonság a téma, akkor előnyösebbek lehetnek az egymástól fizikailag is elkülönülő offline tárolóeszközök.

    Az említett megoldásokat összehasonlítva mindegyiknél lehetnek bizonyos előnyök és hátrányok, amiket értelemszerűen először mérlegelni kellene, majd utána annak megfelelően választani egyiket, vagy másikat.
    Ha a kedvezőbb ár a legfőbb szempont, akkor pláne nagyobb tárolókapacitásnál előnyösebb illetve olcsóbb lehet egy gyárilag készre szerelt külső merevlemez.
    Ha az átlagosnál minőségibb / tartósabb, valamint SMR helyett biztosan CMR HDD (akár pl. a WD Purple) kiválasztásának lehetősége a fő szempont, akkor viszont a külön megvásárolt belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez megoldás lehet a jobb választás.
    Ha szempont a fizikai tápkapcsoló megléte, akkor olyan téren a külön vásárolt külső házak előnyösebbek lehetnek, mivel azokon gyakrabban szokott lenni (példa), ellenben a gyárilag készre szerelt 3,5"-os külső merevlemezeken nem minden esetben (példa).
    Ha 2 db külső merevlemez kell, akkor lehet akár kombinálni is az említett 2 két megoldást, nem feltétlen muszáj 2 db gyárilag készre szerelt külső merevlemezt, vagy 2 db belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez megoldást vásárolni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz f4cg80 #24138 üzenetére

    Ha gyárilag készre szerelt kivitelben kell 2,5"-os külső merevlemez, akkor lásd a téma összefoglaló "Ár, vásárlási szempontok" fejezetében, más hasonló kérdésére adott válaszban, valamint az alábbi blogbejegyzésben leírt, linkelt példákat.
    Ahol nyilván a Seagate márkájú és Seagate belső HDD-vel szerelt egyéb márkájú (pl. az ADATA egyes sorozatai, modelljei is) 2,5"-os külső merevlemezek is szóba jöhetnek, ebben a topikban is viszonylag sokan vásároltak már és használnak olyanokat gond nélkül. Na meg ugye a 2,5"-os Seagate HDD-ket nem feltétlen az egyes 3,5"-os Seagate HDD-k alapján kell megítélni, általánosítani. De ha a vásárló számára nem opció semmilyen formában a Seagate, hát akkor tényleg marad a WD és a Toshiba, amik gyárilag készre szerelt 2,5"-os külső merevlemezei viszont integrált USB-sek. Különálló és nem integrált USB-s kivitelben pedig nem feltétlen vásárolhatók meg az azokban lévő 4-5 TB-os belső HDD-k, hogy utána egy USB-s külső házba lehessen tenni és úgy használni.

    Egy 2,5"-os külső merevlemez általában halk működésű és nem mondható túl zajosnak, de ugye kinek mi a hangos / zajos működés.
    Egy 4-5 db lemeztányért és 8-10 db olvasófejt tartalmazó 4-5 TB-os 2,5"-os külső HDD működési zaja valamivel nagyobb lehet, mint pl. egy 1-2 db lemeztányért és 2-4 db olvasófejt tartalmazó 1-2 TB-os modellé.
    A "kattogott/kerregett induláskor és működés közben" nem feltétlen normális, utalhat akár tápellátási problémára is.
    Ha a felhasználó számára hangosak még a 2,5"-os külső HDD-k is és attól halkabb működésű külső meghajtó kell, akkor adott a lehetőség külső SSD-t vásárolni, azokból is van már akár 4-5 TB-os tárolókapacitású, igaz jóval drágábban.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Steve1207 #24142 üzenetére

    Ha gyárilag készre szerelt 3,5"-os külső HDD kell, akkor lásd az itteni téma összefoglalóban és egy másik esetnél leírt, linkelt példákat.
    Ha 3,5"-os belső HDD kell, akkor az ügyben a "Milyen belső merevlemezt vegyek?" topikban kellene érdeklődni, illetve elolvasni előtte az ottani téma összefoglalót, az ott lévő példákat.
    Ha meglévő vagy újonnan vásárolt 3,5"-os belső HDD-hez kellene külső ház / dokkoló, akkor az a "Külső 3,5'' mobil rack-ek topikja" témája, az ügyben ott kellene érdeklődni, illetve elolvasni előtte az ottani téma összefoglalót + egy másik esetnél leírtakat, az ott linkelt példákat.

    Az gyakran lutri, hogy a gyárilag készre szerelt külső merevlemezekben pontosan milyen HDD van. Az meg hogy a WD-nél az EDAZ, EMFZ és EMAZ sorozatú pontosan miféle, passz, bár pl. a The HDD Platter Capacity Database weboldalon a modellszám alapján lehet találni információkat.
    A gyárilag készre szerelt külső HDD-knél alapesetben ugye nem igazán opció a HDD cseréje, ami külsérelmi nyomok esetén eleve garanciavesztéssel járhat, valamint pl. a WD-knél a "3,3 V pin reset" is szükséges lehet, stb.
    Ha fontos, hogy ne lutri HDD-s megoldás legyen, hanem olyan, aminél a belső HDD típusa pontosan ismert, biztosan CMR, nem héliumos, akár az átlagosnál jobb sorozatból való, valamint lehessen csereberélni a HDD-ket, stb., akkor adott a külön vásárolt belső HDD + külső ház / dokkoló = külső HDD (példa) megoldás.
    Ha az előbbi nem / kevésbé szempont, hanem elsődlegesen inkább az olcsóság, akkor meg adott a 3,5"-os gyárilag készre szerelt külső HDD megvásárlásának lehetősége, ahol ugye pl. egy 12 TB-os WD Elements Desktop külső HDD alig drágább vagy majdnem kb. ugyanannyiba kerül, mint önmagában egy 12 TB-os WD Purple belső HDD, a szintén CMR-es 12 TB-os WD Red Plus belső HDD-nél meg eleve olcsóbb.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz forum_user #24145 üzenetére

    Nem derült ki a leírtakból, hogy pontosan milyen külső merevlemezről van szó, 2,5"-os vagy 3,5"-os méretformátumú-e, ahol a "külső USB3-as HDD" nyilván nem pontos megnevezés.
    Ahogyan az sem derült ki a leírtakból, hogy pontosan milyen operációs rendszer fut azon a számítógépen, ha valamilyen Windows akkor a PC illetve a Windows kikapcsolása előtt használva lett-e a hardver biztonságos eltávolítása funkció, amely leállítási / kikapcsolási parancsot is küldhet az eszköz (külső merevlemez) felé - amit magának az eszköznek is támogatnia kell firmware szinten a működéshez - annak leállításához, kikapcsolásához.

    Ha 2,5"-os, USB-s tápellátású külső merevlemezről van szó, akkor az normál esetben eleve teljesen kikapcsol, ha a PC is ki van kapcsolva és nincsenek áram alatt az USB-portok. Max. akkor működhet tovább a benne lévő HDD és világíthat rajta az állapotjelző LED, ha BIOS / UEFI szinten engedélyezve van a töltési funkció az USB-portoknál, vagyis nem kapcsolnak ki és továbbra is áram alatt maradnak a portok a PC kikapcsolása után, amely beállítás ErP Ready néven is futhat.
    Ha 3,5"-os, külső tápellátású külső merevlemezről van szó, akkor az nem feltétlen kapcsol ki (egyből) - ha nem támogatja azt firmware szinten - minden esetben a PC kikapcsolása és egyúttal az adatkapcsolat megszűnése után, tovább működhet a benne lévő HDD és világíthat rajta az állapotjelző LED, nem véletlenül szokott lenni az olyan 3,5"-os külső merevlemezeken, külső házakon fizikai tápkapcsoló a teljes kikapcsoláshoz, áramtalanításhoz (példa).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz forum_user #24147 üzenetére

    Pedig a linkelt ugyancsak ASUS specifikus screenshoton lévő beállításhoz hasonlóan valaminek elvileg lennie kell, máskülönben a PC kikapcsolása után teljesen megszűnne az USB-portok áramellátása, ami következtében értelemszerűen egy 2,5"-os, csak USB-s tápellátású külső merevlemez is teljesen kikapcsolna és nem villogna rajta az állapotjelző LED.

    Ha a Windows 10 bekapcsolt Fast Startup funkció mellett lett leállítva, akkor ott nem a hagyományos értelemben vett leállítás történik, bár normál esetben akkor sem feltétlen kellene az USB-porthoz csatlakoztatott eszköznek tovább működni. De azért egy próbát megérhet a kikapcsolt Fast Startup vagy az ugyanolyan működést biztosító Shift + leállítás módszer mellett történő leállítás, majd utána megnézni hogy villog-e a külső merevlemeznél az állapotjelző LED.

    Másik és egyben kézenfekvő megoldás a Windows 10 leállítása, a PC kikapcsolása előtt használni a hardver biztonságos eltávolítása funkciót - amit amúgy is javasolt - , majd a szoftveres leválasztás után kihúzni a 2,5"-os külső merevlemez USB-kábelének csatlakozóját a PC-n lévő USB-portból, aztán akkor utána garantáltan nem fog tovább villogni a külső merevlemezen lévő állapotjelző LED. Na meg ha csak alkalomszerűen van ténylegesen használva a külső merevlemez, akkor amúgy sem feltétlen indokolt állandóan a PC-hez csatlakoztatva lennie, valamint alapesetben az USB-nél is meglévő hot swap képességet kihasználva a működő operációs rendszer (Windows) alatt szokás a használat idejére csatlakoztatni, majd annak befejeztével utána leválasztani.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz forum_user #24151 üzenetére

    Értelemszerűen ki kell próbálni és akkor kiderül, hogy bekapcsolt ErP Ready mellett mi történik a Windows 10 leállítása és egyben a PC kikapcsolása után, elég-e esetedben önmagában azt beállítani vagy sem.
    Normál esetben bekapcsolt gyorsindítás melletti leállítás után is kikapcsolnak a csatlakoztatva hagyott 2,5"-os külső merevlemezek és nem villog rajtuk az állapotjelző LED, mint már le lett írva előzőleg. Vagyis eddig sem feltétlen kellett a shutdown /s parancs használata, meg a Windows 10 teljes leállításához amúgy sem feltétlen, mivel a Shift + leállítás / gyorsindítás kikapcsolása / egyéb módszerrel is megoldható.
    Mivel ez nem kimondottan külső merevlemez, hanem inkább adott hardverkonfiguráció és operációs rendszer specifikus, ezért az esetleges továbbiakat értelemszerűen azon téma topikjainak valamelyikében kellene fejtegetni, azaz vagy a megfelelő alaplapos topikban, vagy a Windows 10 topikban.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz junkpod #24156 üzenetére

    "ez jelenleg egy 500GB laptop HDD külső tokban. Ezt szeretném egy legalább 2TB külső egységre cserélni."

    Akkor elvileg adott a lehetőség abba a 2,5"-os külső házba a jelenlegi 500 GB-os helyett egy 2 TB-os HDD-t venni és tenni, ahol a belső merevlemezek vásárlása a "Milyen belső merevlemezt vegyek?" topik témája. Ha másik 2,5"-os külső ház is kellene a meglévő helyett, akkor azzal a témával pedig a "Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja" foglalkozik, előbbinél és utóbbinál is van téma összefoglaló benne konkrét példákkal, stb.

    A jelen topik a gyárilag készre szerelt 2,5"-os és 3,5"-os külső merevlemezekkel és a külső merevlemezeket érintő általános kérdésekkel foglalkozik, ahol ha gyárilag készre szerelt 2,5"-os vagy 3,5"-os külső merevlemez kell, akkor az imént linkelt példák mellett azokra is vannak további konkrét példák az itteni téma összefoglalóban.

    Ha esetleg inkább külső SSD kellene, akkor lásd a fórum cikkjeit a témában, valamint a "Milyen SSD-t vegyek?" topikot, az ott lévő ezen és egyéb példákat.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz junkpod #24159 üzenetére

    Az ADATA kínálatában a HD650 sorozatnál az ütésállóság, a HD710 Pro sorozatnál pedig az ütés- és vízálló kivitel, valamint a különféle hatásokat (rázkódást, ütődést, zuhanást, meghajtóhibát) érzékelő beépített szenzor (Shock Sensor) a fő erősség. A HV300 sorozatot, annak külső burkolatát viszont nem a külső hatásokkal szembeni nagyobb ellenállás jellemzi, hanem pl. az 1-2 TB-os modelleknél a slim dizájn, valamint ugyancsak rendelkezik az előbb említett szenzorral (Shock Sensor). A külső házakban lévő belső HDD viszont tárolókapacitástól függően rendszerint ugyanaz szokott lenni, vagyis olyan téren nem nagyon szokott különbség lenni. Továbbá mindegyik 2,5"-os ADATA külső merevlemezen USB 3.0 Micro-B típusú / típusú fizikai interfész van, valamint a gyártói garancia is általánosan 3 év, továbbá a gyártó által mellékelt szoftvercsomag is eleve hasonló / ugyanaz.
    Tehát az említett sorozatoknál, azok 2 TB-os modelljeinél leginkább csak a külső burkolat, annak anyaga, dizájnja és színe - bár mindegyiknél adott a többféle szín - , valamint az egyes külső hatásokkal szembeni ellenállása a fő különbség.

    Értelemszerűen fixen el kellene dönteni, hogy pontosan milyen külső merevlemez kell, azaz jelen esetben pl. ütésálló / ütés- és vízálló beépített szenzorral / slim kivitelű beépített szenzorral, majd attól függően választani a linkelt modellek vagy akár egyéb típusok közül.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Dr. Akula #24162 üzenetére

    Ez nem újdonság, többször ki lett már tárgyalva itt, hogy a Toshiba és a WD 2,5"-os külső merevlemezek szoktak integrált USB-sek lenni, ellenben a többi gyártó esetében rendszerint standard SATA HDD + különálló SATA-USB adapter megoldás van (példa). De azért köszönjük az információt!

    Valóban érdekes, hogy az ADATA kínálatában a külsőleg extra strapabíró HD830 sorozat már nem található meg, ahol hacsak nem valamilyen átmeneti módosításról van szó, akkor ezek szerint elvileg tényleg megszűnik / megszűnt.

    "Felmerült bennem az ötlet, hogy nem lehetne-e átpakolni az üresen álló házba.
    Így lett egy házibarkács HD830-am"

    Azok (HD710 Pro, HD830) gyárilag készre szerelt külső merevlemezek, amelyeknek a házilagos szétszerelése és a külső házban lévő merevlemez cseréje eleve garanciavesztéssel járhat!
    Az ADATA külső merevlemezekre 3 éves gyártói garancia van, ahol ha gond van az eszközzel illetve a külső házban lévő merevlemezzel, akkor értelemszerűen adja magát a garanciális csere lehetősége. A "házi barkácsolásnak" akkor lehet értelme, ha pl. már lejárt a 3 éves gyártói garancia, vagy a garanciális csere helyett olyan adatmentés a cél, ami az eszköz szétszerelését igényli.

    "bár mindegyiknél adott a többféle szín"
    Ebben nem vagyok biztos, a HD830-asnál és a HD710-esnél az 5 terásból csak feketét lehet kapni"

    Azokban a hozzászólásokban a HD710 Pro mellett más sorozatú (HD650, HV300) ADATA külső merevlemezekről is volt szó, meg nem 5 TB-os, hanem 2 TB-os modellekről, amelyeknél eleve adott a színválaszték (többféle szín), vagyis azoknál nyilván helytálló azon kijelentés.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz junkpod #24165 üzenetére

    Hát például az a különbség, hogy az integrált USB-s merevlemezt alapesetben nem lehet másik külső házba vagy a PC-be téve SATA-n csatlakoztatni, max. esetleg pl. ilyen tákolás után. Valamint ha erős feszegetés hatására a PCB-ről leválik az integrált USB-aljzat (példa), akkor az szívás és nem lehet utána a HDD-t egyszerűen csak másik USB-s külső házba tenni, mint egy standard SATA csatolófelületű belső HDD + különálló SATA-USB adapter megoldásnál (példa). A különálló SATA-USB átalakító adapter megspórolásával viszont valamelyest csökkenthető az integrált USB-s 2,5"-os külső merevlemez hosszmérete (és akár még az áramfelvétele is), de ez rendszerint nem olyan számottevő, meg hogy kellőképpen ellensúlyozza az előbbieket.
    Az előbb leírtakból tehát logikusan következik, hogy egy 2,5"-os külső merevlemeznél az integrált USB-s kivitel inkább hátrány lehet, mintsem előny. Mármint felhasználói szempontból az előbb leírtak miatt, ellenben a gyártóknak nyilván előnyös, ha a külső házban lévő belső HDD-t nem lehet máshol SATA-n csatlakoztatva használni és az utóbbihoz ezáltal eleve egy másik belső HDD-t kell vásárolni. + Ha a különálló SATA-USB átalakító adapter kiiktatásával esetleg a gyártás összköltségét is lehet valamelyest csökkenteni az integrált USB-s megoldásnál, akkor meg pláne.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz IreN!CuS #24167 üzenetére

    Ha olvastad a téma összefoglalót, akkor ott az "Ár, vásárlási szempontok" fejezeten belül vannak konkrét példák, valamint le van írva, hogyan kellene megadni, hogy pontosan milyen külső merevlemez kell. Mert ugye az egy dolog, hogy "2-4 TB közötti" kell, ellenben az nem derült ki a leírtakból, hogy pl. 2,5"-os vagy 3,5"-os fizikai méretformátumú, gyárilag készre szerelt vagy külön vásárolt külső ház + belső merevlemez = külső merevlemez megoldás, mennyi / mekkora a vásárlásra szánt anyagi keret, aztán a 2 TB vs. 4 TB kérdést is célszerű fixen eldönteni, stb.

    A megbízhatóság, tartósság, hosszú idejű adattárolás témában meg többször volt szó itt arról, hogy eleve összetett dolog és több tényező függvénye lehet, lásd egy másik esetnél leírtakat.

  • King Unique

    titán

    válasz junkpod #24168 üzenetére

    Egy vadonatújan vásárolt külső merevlemeznél normál esetben az üzemidőre vonatkozóan 0-s értékek vannak a S.M.A.R.T.-ban, bár olyan előfordulhat, hogy gyári tesztelés miatt van pár-néhány indulás / leállás, fejparkolás, esetleg 1-2 óra üzemidő, stb. Viszont a 118 db felpörgés és leállás, valamint a 941 db fejparkolás nem feltétlen arra utal, hogy csak tesztelési céllal lett kipróbálva a gyárban. Aztán pl.a 9-es attribútum értéke, azaz a bekapcsolva töltött idő, valamint a 241-es és 242-es, azaz az összes írt és összes olvasott adatmennyiség is árulkodó lehet, bár a gyártóspecifikus értékekből nem feltétlen egyértelmű melyik pontosan mennyi. Az 5-ös, a tartalék területre áthelyezett 1019 db szektor , valamint a 197-es és 198-as, azaz a függőben lévő és javítatlan 16 - 16 db szektor viszont nagyon is árulkodó, illetve nem éppen normális egy vadonatúj külső merevlemeznél, ami normál esetben nyilván hibátlan állapotú kellene legyen. :Y
    Esetleg Windowson a HDS programmal nincs lehetőség átmenetileg megtekinteni, annak "áttekintés" és "S.M.A.R.T." ablakáról decimális adatmentővel screenshotokat betenni?

    Egy vadonatújan vásárolt külső merevlemez burkolatán normál esetben gyári állapotban nincsenek külsérelmi nyomok, kivéve ha esetleg gyárilag selejtes olyan szempontból a termék. Vagy akkor, ha a vásárlóhoz történő kiszállítás közben esetleg leejtették a csomagot, de akkor a külső házban lévő HDD kondícióján is látszani szokott (pl. gyenge / hibás szektorok), ami a jelen esetnél pont látszik is a S.M.A.R.T. alapján. Vagy akkor, amit magad is írtál, ha egy másik vásárló által már kipróbált és visszaküldött termék, ahol a másik vásárló nem rendeltetésszerű használata okozta a külsérelmi nyomokat.
    A mellékelt képeken látszik, hogy van pár "apróság", de azok alapján nem feltétlen egyértelmű, hogy az utóbbi történt-e, vagy pedig az előbbiről van szó.

    A csomagoláson, a termék dobozán nem volt felbontásra utaló nyom? :F

    Ha a külső merevlemez kicsomagolása és az első használatvétele után már az első pontban említett szektorhibás állapot fogadott, nem te okoztad nem rendeltetésszerű használattal (pl. leejtés, rázkódás), akkor egyértelmű a garanciális csere, vagy online rendelésnél 14 napig az indoklás nélküli elállás a vásárlástól.
    Az utóbbi hozzászólásban mellékelt HDS screenhot alapján pedig pláne egyértelmű. :(

    Tehát ST2000LM007 HDD van 2 TB-os ADATA HV300 külső merevlemezben, vagy éppen olyan HDD-vel szereltet sikerült kifogni, ami a Segatae Mobile HDD sorozatának 2 TB-os standard modellje. Ami amúgy SMR eljárást használ és emiatt írásnál belassulásra hajlamos, de az manapság kb. mindegyik 2,5"-os belső és külső HDD-t érinti, valamint nem minden esetben jelentkezik azonnal és drasztikus mértékben, amiről már volt szó itt.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz junkpod #24173 üzenetére

    Ez ügyben elsődlegesen a "Garancia kérdés, fogyasztóvédelem" topikban javasolt érdeklődni, bár esélyes, mivel az idézett szöveg is írja, hogy a számlán vagy nyugtán szereplő vásárlás dátumától számítva indul a 3 éves gyártói garancia.
    Vagyis akkor újabb ok lehet a garanciális cserére, vagy ez esetben inkább a vásárlástól történő elállásra, ahol az utóbbira belföldi online rendelésnél a vásárlást követő 14 napig van lehetőség.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz IreN!CuS #24175 üzenetére

    Akkor lásd pl. az ebben és ebben a válaszban leírt egyszerűbb, alapszintű (basic) modelleket. Valamint konkrét árakkal az alábbi blogbejegyzésben lévő 2 TB-os modelleket, mivel a megadott 20-30 ezres anyagi keretbe jelenleg max. 2 TB-os 2,5"-os külső merevlemez férhet bele a hazai webáruházak árai alapján, a 4 TB-os modellek eleve drágábbak.

  • King Unique

    titán

    válasz junkpod #24177 üzenetére

    Azon gyártók akik saját maguk nem gyártanak belső merevlemezt (pl. ADATA), azok érelemszerűen a nagy merevlemezgyártók (Seagate, Toshiba, WD) belső merevlemezeit használják a külső merevlemezeikben, ami függhet a tárolókapacitástól is. Például az 1 TB-os ADATA HV300 előfordulhat Seagate és Toshiba, a 2 TB-os ugye Seagate és akár szintén Toshiba, a 4 TB-os pedig WD belső merevlemezzel. De az sem fix, hogy az 1-2 TB-os modellek vagy Seagate vagy Toshiba belsősek, mert pl. a HV320 sorozatnál az 1 TB-os és 2 TB-os modellek is WD belső merevlemezzel vannak szerelve a linkelt tesztek alapján.
    Vagyis az ADATA esetében is rendszerint totál lutri, hogy mikor éppen milyen belső merevlemezt rak a gyártó a külső házba, nem feltétlen lehet minden esetben előre fixen megmondani. + Az előbb linkelt termékbemutató tesztekben lévő információk sincsenek feltétlen kőbe vésve, lehet egy X hónappal / évvel későbbiben már másfajta belső merevlemezzel lenne szerelve ugyanaz a külső merevlemez.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Zsokker #24181 üzenetére

    Lásd nemrég más hasonló kérdéseire adott válaszokban leírtakat. Ahol nyilván pontosítani kellene, hogy milyen külső merevlemez kell és az alapján választani a megadott vagy egyéb 2,5"-os - ha az ADATA említése alapján feltételezhetően olyan méretformátumú kell - sorozatok, modellek közül.
    A hosszú idejű és biztonságos adattárolás nem feltétlen úgy értendő, hogy veszünk 1 db külső merevlemezt és az az általánosan jellemző 2-3 éves gyártói garancia mellett 5-10-20 évig biztosan hiba nélkül fog működni és addig biztosan olvashatók lesznek a rajta lévő adatok, lásd a linkelt másik esetnél leírtakat, valamint egy másik topik nyitó hozzászólását.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tomp #24184 üzenetére

    Az alábbi tesztnél is hasonló eredmény lett a kb. ugyanolyan Backup Plus sorozat 5 TB-os modelljénél, gyári állapotban exFAT fájlrendszerrel Windowson lassú az írás, ellenben macOS alatt gyors. Aminek oka lehet akár az is, hogy eleve macOS alatt lett inicializálva + particionálva + formázva a külső HDD, nem pedig Windowson, amit ehhez hasonlóan a lemez elején lévő 200 MB-os ESP is világosan szemléltet - vagyis nyilván nincsen "Seagate féle exFAT fájlrendszer" - , mivel az újabb Windowsok GPT adatlemeznél max. egy 16 MB-os MSR partíciót hoznak létre a lemez elején. Vagyis ki lehetne próbálni azt, hogy Windowson pl. parancssorban (DiskPart) törölni a külső merevlemezt ha még nincsenek rajta fontos adatok, majd újraparticionálni és újraformázni exFAT-ra, aztán utána tesztelni az adatátviteli sebességet.

    Az adatátviteli sebesség teszteléséhez Windowsoknál nemcsak a CDM opció, hanem pl. az ATTO, AJA, stb. programok is használhatók, sőt akár a Windowsok beépített WinSAT parancssori eszköze is. Érdemes akár több programmal is elvégezni a tesztet, mivel normál esetben eleve hasonló / megegyező szekvenciális olvasási és írási sebességet kellene produkálni a Seagate One Touch külső merevlemeznek exFAT fájlrendszerrel is, mint NTFS esetén.

    Windows rendszereknél (is) adott esetben akár a szoftverkörnyezet is lehet a probléma forrása, XY driver hiánya, lásd más esetét, ahol a chipset driver utólagos frissítése / telepítése végül megoldotta a problémát. Bár ha esetedben is ez lenne a gond, akkor azon PC + Windows felállásnál elvileg NTFS fájlrendszer használatánál is jelentkezni kellene a lassú írási sebességnek, valamint más külső HDD / SSD meghajtók használatánál is.

    Windows rendszereknél (is) az írási gyorsítótárazás bekapcsolt / kikapcsolt állapota is okozhat eltérést a külső merevlemez adatátviteli sebeséségénél, de ha exFAT és NTFS fájlrendszer esetén is egyaránt bekapcsolt vagy kikapcsolt állapot volt, akkor nyilván nem ez a gond.

    Az 5 TB-os Seagate One Touch külső merevlemezben lévő ST5000LM000 merevlemez ugye írásnál belassulásra hajlamos SMR modell, bár ha támogatja a TRIM illetve UNMAP funkciót, akkor az javíthat az írási sebességen, lásd a már linkelt blogbejegyzést. Igen ám, de Windowson a TRIM illetve UNMAP alapesetben NTFS és ReFS fájlrendszereknél támogatott, exFAT esetén viszont kérdéses, a külső SSD teszteket is eleve NTFS-re formázva szokták elvégezni Windowson (példa)

    Másik lehetőség értelemszerűen nem foglalkozni az előbbiekkel, ha eleve tartósan Windowson és NTFS fájlrendszerrel lesz használva a külső merevlemez, meg ha NTFS esetén megfelelő mind az olvasási, mind az írási sebesség. Az exFAT fájlrendszert amúgy is csak a macOS és Windows közötti kompatibilitás miatt erőlteti a gyártó (Seagate), mivel az exFAT-ot mindkét rendszer natívan olvassa és írja, ellenben az NTFS-t a macOS alapesetben csak olvasni tudja.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz gaborino986 #24185 üzenetére

    Lásd az alábbi blogbejegyzésben lévő példákat árakkal. Ahol ha gyárilag készre szerelt 2,5"-os külső merevlemez kell 2 TB-os tárolókapacitással, akkor lehet olyat még találni 30 ezer forint alatt, lásd pl. Seagate Basic, Toshiba Canvio Basics, stb.

  • King Unique

    titán

    válasz eihwaz #24192 üzenetére

    Ez értelemszerűen attól is függ, hogy pontosan milyen külső merevlemez kell, lásd nemrég más példáját.
    Ha 2,5"-os méretformátumú kell, akkor konkrét ajánlások felől lásd pl. az ebben és ebben a válaszban leírt, linkelt típusokat, ahol esetedben értelemszerűen az említett sorozatok 1 TB-os - ha tényleg elég akkora tárolókapacitású - modelljeit kellene nézni.

    "amire torrentel töltenék le"

    Ha csak pár-néhány db torrent futna egyszerre alkalmanként és nem túl nagy letöltési sebességgel, akkor SMR alapon egy 2,5"-os külső merevlemez is megfelelhet a célra és nem feltétlen lenne akkora gond az említett adatrögzítési technológiából adódó (átmeneti) belassulás írásnál (letöltésnél). Ellenkező esetben viszont megfontolandó a CMR HDD, illetve 2,5"-os CMR belső HDD + külső ház = 2,5"-os külső HDD megoldás. Vagy 3,5"-os CMR külső HDD, de azt megint 3,5"-os belső HDD + külső ház = külső HDD megoldással lehetne összerakni, mivel ott gyárilag készre szerelt kivitelben manapság 2-3 TB a minimum tárolókapacitás.

  • King Unique

    titán

    válasz smallmer #24195 üzenetére

    1. OK!

    2. Vagy egyik, vagy másik, fixen el kellene dönteni, ahol az utóbbi megoldásnál a belső merevlemezek és a 2,5"-os külső házak eleve másik topikok témája. De akkor legyen az itteni témához jobban igazodóan és az egyszerűség kedvéért gyárilag készre szerelt külső merevlemez.

    3. Az ütésálló (és vízálló) 2,5"-os külső merevlemezeknél eleve összetett, többrétegű burkolat és védelem van, aminek köszönhetően adott magasságból pár-néhány véletlenszerű leejtést kibírhat egy ilyen eszköz, ellenben egy hagyományos típusú nem feltétlen (bővebben). Vagyis ha ez szempont, akkor lehet értelme ilyen 2,5"-os külső merevlemezt vásárolni.

    4. OK!
    Bár itt esetleg meg lehetett volna még említeni, hogy milyen típusú USB-portok vannak a PC-n, csak USB-A (Type-A), vagy USB-C (Type-C), szükség van-e az utóbbi csatlakozásra, stb.

    6. OK!
    25 ezerbe egy 1 TB-os 2,5"-os külső merevlemez beleférhet gyárilag készre szerelt kivitelben.

    6. Az 1 év gyártói garancia a minimum, általánosan a 2-3 év jellemző gyártótól és adott sorozattól függően.

    Ha nem ütésálló külső merevlemez kell, akkor az előzőleg linkelt válaszokban (példa) és blogbejegyzésben említett típusok a jelen esetnél is szóba jöhetnek, lásd az olcsóbbak közül pl. Seagate Basic, Toshiba Canvio Basics, WD Elements Portable, WD My Passport, stb.
    Ha (részlegesen) ütésálló (és vízálló) külső merevlemez kell, akkor lásd pl. az ebben a válaszban felsoroltakat, vagyis az olcsóbbak közül pl. az ADATA HD650, ADATA HD710 Pro, Silicon Power Armor A60. Silicon Power Armor A66, stb.
    Ha esetleg USB-C (Type-C) csatlakozós külső merevlemez kell, akkor lásd egy másik válaszban leírtakat, ahol maga az USB-C (Type-C) csatlakozás külön adapterrel és kábellel is megoldható.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz muzoffru #24196 üzenetére

    Általánosan akár az említett WD My Passport is megfelelhet a célra. Egyéb javaslatok felől pedig lásd az iménti válaszokban leírt. linkelt modelleket attól függően, hogy pontosan milyen 2.5"-os* külső merevlemez kell.

    * Ha a Raspberry Pi esetében USB-n a megfelelő tápellátás is biztosított egy 2,5"-os külső merevlemez számára, akkor javasolt olyat vásárolni és használni. Ellenkező esetben viszont megfontolandó egy külső tápadapteres 3,5"-os külső merevlemez (példák) használata.

  • King Unique

    titán

    válasz szimcsi #24202 üzenetére

    Egy ilyen történés után nyilván az is kérdés, hogy a "látszólag nincs más probléma" ténylegesen is helytálló-e, azaz megfelelő-e a külső merevlemez állapota (pl. HDS program szerint), valamint a rajta lévő fájlrendszer állapota (lásd hibaellenőrzés).

    A hogyan lehet Windows / egyéb operációs rendszer alól törölni egy mappát nem feltétlen ennek a topiknak a témája, hanem értelemszerűen inkább az adott operációs rendszer topikjának. De egyébként ha a telepített operációs rendszer alól nem megy a szokásos módszerekkel, akkor megpróbálható pl. egy pendrive-ról bootolt Linux Live vagy WinPE rendszer alól is. Viszont ha az eldőlés miatt szektorhibás lett a külső házban lévő HDD, akkor annyira nem meglepő, ha sikertelen a mappa törlése és ilyen-olyan hibaüzenetet jelenik meg.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Dika22 #24205 üzenetére

    Lásd egy másik válaszban leírtakat. Ahol ha NTFS fájlrendszerre lett formázva a külső merevlemez és azt nem kezeli a tévé, hanem csak a FAT16/32 fájlrendszereket, akkor az a probléma forrása. Vagy ha GPT séma szerint lett inicializálva, ellenben a tévé csak MBR-t kezel, akkor nyilván a GPT a probléma forrása. De akár tápellátási probléma is lehet, ha a csatlakoztatáskor fel sem pörög a 2,5"-os külső merevlemez, mert a tévén "HDD 5V 1A" jelölésű USB-port helyett csak 0,5 A-es porthoz van csatlakoztatva.

    A tévéknek egyébként van külön témakategóriája TV & Audió néven, az ügyben értelemszerűen azon téma megfelelő topikjában kellene érdeklődni, meg hogy milyen fájlrendszereket, partíciós sémát, stb. kezel az adott tévé.

  • King Unique

    titán

    válasz Hooper #24207 üzenetére

    Nem újdonság 3,5"-os külső merevlemezeknél sem, hogy a tárolókapacitás növekedésével az ár-érték illetve Ft / GB arány is kedvezőbb lehet.
    A WD Elements Desktop sorozatnál a 16 TB-os modell az árukereső találatai alapján a legtöbb helyen azért nem olcsóbb, mint a 14 TB-os modell. Amelyik webáruháznál igen, annak miértje felől értelemszerűen ott kellene érdeklődni, meg hogy honnan szerzik be a terméket, stb.

    A megbízhatóság, tartósság, hosszú idejű adattárolás témában meg többször volt szó itt arról, hogy eleve összetett dolog és több tényező függvénye lehet, lásd egy másik esetnél bővebben kifejtve.

  • King Unique

    titán

    válasz TigerDzsó #24209 üzenetére

    Értelemszerűen a fizikai méretet is fixen el kellene dönteni a pontosan milyen külső merevlemez kell kérdésnél.
    Ha 2,5"-os gyárilag készre szerelt külső merevlemez kell 4-5 TB-os tárolókapacitással, akkor lásd más hasonló kérdésére adott válaszban leírtakat, az ott linkelt példát és blogbejegyzést.

    Igen, fontos adatok hosszú idejű tárolásánál a lényeg, hogy legyenek biztonsági másolatok és eleve több tárolóeszközre legyenek mentve a fontos adatok, lásd egy másik esetnél bővebben kifejtve, valamint az adatmentés topikban leírtakat, a 3-2-1 mentési stratégiát, stb.

  • King Unique

    titán

    válasz mobilemaster #24211 üzenetére

    Igen, 4Kn illetve 4Ke logikai-fizikai szektormérettel megoldható, hogy MBR alapon a GPT-t nem támogató 32 bites Windows XP is kezelni tudjon 2 TB-nál nagyobb tárolókapacitású USB-s meghajtókat egészen 16 TB-ig (pontosabban TiB). Az 5 TB-os tárolókapacitásig elérhető 2,5"-os WD My Passport külső merevlemezekhez pedig biztosít a gyártó olyan programot, amivel átállítható "XP kompatibilisre" a szektorméret, lásd más példáját. Ahol a példában ugyan NTFS fájlrendszerű volt a külső meghajtó, de pl. egy fájlkezelős formázás után vélhető exFAT esetén is működne. Az viszont egy más dolog, hogy az exFAT fájlrendszer támogatása kissé problémás a 32 bites Windows XP-nél, mivel alapértelmezetten nem kezeli és egy frissítés telepítése szükséges hozzá.

    Ez a topik elsődlegesen a gyárilag készre szerelt külső merevlemezekkel és az általános kérdésekkel foglalkozik, a külső házaknak vannak külön társtopikjai mind a 2,5"-os, mind 3,5"-os formátumnál, ami az itteni téma összefoglaló elején is le van írva.

    Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja
    Külső 3,5'' mobil rack-ek topikja

    Viszont manapság már egyre kevésbé találni 4Kn (4Ke) logikai-fizikai szektorméretet használó külső házakat / dokkolókat, aminek oka a Windows XP támogatásának megszűnése és elterjedtségének jelentős csökkenése is, nem igazán aktuális már a gyártóknál a GPT partíciós sémát nem támogató őskövület rendszerek kiszolgálása, amiről a társtopikban is már volt szó. Ahol ha dokkoló is megfelel, akkor más ott említett 4Kn (4Ke) példákat. Viszont mivel a gyártók időnként cserélni, módosítani szokták a dokkolóknál, külső házaknál a chipet és firmware-t, ezért nem 100%-osan biztos, hogy azoknál a dokkolóknál a majd 3 évvel korábbi információk most is helytállóak a szektorméretre vonatkozóan. Na meg van amelyik már kifutott termék és nem is kapható.

    Másik lehetőség értelemszerűen a már rég nem támogatott Windows XP használatának - ami ilyen formában online eleve nem javasolt és komoly biztonsági kockázat lehet - a mellőzése és helyette modern, GPT partíciós sémát eleve kezelő Windows / egyéb operációs rendszer használata lenne.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz mobilemaster #24213 üzenetére

    "És a 4Ke alkalmazásával mennyire fogja más gép is kezelni a diszket, kiszedve abból házból, az megint más kérdés persze."

    Ha 4Kn (4Ke) szektorméretet használó USB-s külső házban / dokkolóban lett a 2+ TB-os HDD inicializálva és particionálva, akkor az értelemszerűen egy szintén 4Kn (4Ke) szektorméretet használó USB-s külső házban / dokkolóban fog ugyanúgy működni, lesz ugyanúgy hozzáférhető a lemez tartalma.
    Ellenben ha 512e szektorméretet használó külső házba / dokkolóba kerül az előbbi környezetből a HDD, valamint szintén 512e alapon a PC-be téve SATA-n lesz csatlakoztatva, akkor ott nyilván nem lehet a szokásos módon hozzáférni a tartalmához, Windowson ilyen / ilyen / ilyen formában GPT-védőpartícióként fog megjelenni a rajta lévő kötet, erről is volt már szó az egyik társtopikban.

    Ha nagyon gyenge a hardverkonfiguráció és nincs az újabb Windowsokhoz driveres támogatás, attól még esetleg egy könnyűsúlyú modern Linux opció lehet, amik nyilván eleve kezelik a GPT partíciós sémát, egyes windowsos alkalmazások futtathatók pl. Wine / Play on Linux megoldással, stb. Legalábbis otthoni környezetben megpróbálható, ellenben céges, ipari környezetben már más a helyzet, ha kötöttek a használati lehetőségek.

    Egyébként említve lett az előbb MBR alapon és ezáltal 32 bites Windows XP alatt is működő példa a 4 TB-ra, lásd WD My Passport.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz dzsampi #24216 üzenetére

    Az egyik nemrég linkelt példában le van írva, hogy a Seagate kínálatában a 2,5"-os Basic és az Expansion egyszerű, fapados, műanyag házas sorozatok 2 év gyártói garanciával, amik a szokásos adattárolási célra nyilván megfelelhetnek. Meg ha nem gond az SMR miatti (átmeneti) belassulás írásnál, ami manapság kb. mindegyik újabb gyártású 2,5"-os belső és külső HDD-t érinti.
    Az "agyon van sztárolva" lehet a jó-érték arány miatt is van, mert az előbbiek az egyik legolcsóbb gyárilag készre szerelt 2,5"-os külső merevlemezek, lásd az alábbi blogbejegyzést.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz dzsampi #24218 üzenetére

    A fizikai méretet is értelemszerűen fixen el kellene dönteni, nem mindegy alapon, mert nyilván nem mindegy. De ha csak 1-2 TB-os tárolókapacitás kell és gyárilag készre szerelt kivitelben, akkor eleve adja magát a 2,5"-os külső merevlemez, mivel a gyárilag készre szerelt 3,5"-os sorozatoknál manapság már 3-4 TB a minimum tárolókapacitás.

    Tehát ha 2,5"-os gyárilag készre szerelt külső merevlemez kell, meg abból is ütésálló, akkor lásd pl. az ebben a válaszban linkelt gyártókat, sorozatokat és modelleket. Ahol a megadott 30 ezres keretbe jelenleg egy 1 TB-os modell férhet bele - lásd a már linkelt blogbejegyzésben lévő árakat - , ellenben 35 ezerbe már egy 2 TB-os is (példa).
    Egyébként az integrált USB-s megoldás a Toshiba és a Western Digital 2,5"-os gyárilag készre szerelt külső merevlemezeknél jellemző, a többi gyártó hasonló termékeit rendszerint nem érinti.

    Attól is függhet a milyen belső / külső HDD vagy SSD meghajtót - ebben a topikban ugye a külső HDD-k a téma - torrentezéshez kérdésre a válasz, hogy maga a torrentezés mennyire intenzív le- és feltöltési sebesség valamint darabszám és időtartam függvényében, mennyire kell magas és egyenletes írási sebesség, stb., lásd egy másik válaszban leírtakat. Valamint a Bittorrent topikban is javasolt érdeklődni ez ügyben, sőt az az irányú tapasztalatok felől elsődlegesen értelemszerűen ott javasolt.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Dtamas82 #24220 üzenetére

    Ez kb. ugyanaz az eset, mint az előző, azaz 2,5" | 1 TB | ütésálló külső merevlemez kellene, amire az előző válaszban már linkelve lettek példák. A megadott 50-80 ezer forintból viszont nemhogy 1 TB-os, de akár 4-5 TB-os ütésálló külső merevlemez is kijönne 2-3 éves gyártói garanciával, lásd a már linkelt blogbejegyzésben lévő árakat (példa).

    A 2,5"-os külső merevlemez hordozásához célszerű venni egy hordozótokot, amiben az USB-kábel is elfér és ad az eszköznek egy plusz védelmet a külső hatásokkal szemben.

    Az adatátviteli sebességnél eleve másodlagos a cache mérete és elsődlegesen nem az határozza meg a külső merevlemeznél, hanem a fordulatszám és a lemeztányérok adatsűrűsége, lásd egy másik válaszban leírtakat. Na meg itt ugye 2,5"-os alapon eleve SMR HDD-kről van szó, amiknél előfordulhat írásnál (átmeneti) belassulás.

    A megbízhatóság, tartósság, hosszú idejű adattárolás témában többször volt szó itt arról, hogy eleve összetett dolog és több tényező függvénye lehet, lásd egy másik esetnél bővebben kifejtve.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Dtamas82 #24222 üzenetére

    Az "esetenként vinném magammal, pl. nyaralásra" és "Néha vinném magammal", valamint "Ütésállóság (rázkódásvédelem)" kívánalmak alapján eleve adja magát a 2,5"-os fizikai méretformátum, olyan külső merevlemez vásárlása. Egy 3,5"-os külső merevlemezt eleve macerásabb hordozni már csak a nagyobb fizikai mérete és tömege miatt is, + ahhoz külső (hálózati) tápadapter is szükséges, azoknál ütésálló (és vízálló) sorozatok nem nagyon vannak, stb.
    Az SMR-re vonatkozóan le van írva a már linkelt válaszban, hogy nem feltétlen minden esetben gond, mármint ha pl. inkább csak olvasás történik a külső merevlemezről és nem rendszeresen nagyobb adatmennyiség írása, írásnál a belassulás van hogy csak később jelentkezik és nem feltétlen azonnal, valamint lehet csak átmeneti és nem feltétlen tartós állapot, stb.

    Ha gyárilag készre szerelt 3,5"-os külső merevlemez kell, akkor adottak a szokásos sorozatok, lásd pl. ADATA HM800, Seagate Expansion Desktop, Seagate Backup Plus Hub, Toshiba Canvio for Desktop, WD Elements Desktop, WD My Book, stb.
    Ha olyan 3,5"-os külső merevlemez kell, amelyiknél eleve ismert a külső házban lévő merevlemez pontos típusa és az biztosan CMR modell, akkor a külön vásárolt 3,5"-os belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez (példa) megoldás a nyerő, de az már a linkelt társtopikok témája.
    Ha olyan 3,5"-os külső merevlemez kell, amihez gyárilag mellékelnek backup (és egyéb) programot, akkor olyanokat gyárilag készre szerelt kivitelben lehet leginkább találni, lásd pl. ADATA HM800, Seagate Back Plus Hub és WD My Book sorozatok. De megoldható akár máshogyan is a backup program illetve az automatikus mentés, Windowsokhoz számos ingyenes 3rd party program érhető el fájlszinkronizálási célra (példák), sőt ott van a beépített biztonsági mentés illetve fájlelőzmények (File History) szolgáltatás is.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz belgast #24225 üzenetére

    Az értelemszerűen attól is függ, hogy milyen jellemzők, szempontok számítanak a felhasználónak a kiválasztásnál.
    A Toshiba Canvio Basics és a WD Elements Portable eleve extrák nélküli fapados alapmodellek 2 év gyártói garanciával, meg ráadásul integrált USB-sek. Ellenben az ADATA HD710 Pro egy részlegesen ütés- és vízálló külső merevlemez bónusz szoftverekkel és 3 éves gyártói garanciával, normál csatolófelületű SATA HDD van benne, valamint a linkelt képen még az ára is kedvezőbb a másik kettőnél.
    Tehát ha számít esetedben az egyes külső hatásokkal szembeni nagyobb ellenállás, a bónusz szoftverek, + 1 év gyártói garancia, a nem integrált USB-s kivitel, valamint egyes webáruházakban akár a valamivel kedvezőbb ár, akkor abból a háromból nyilván az ADATA HD710 Pro lehet a jobb ("legjobb") választás.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Dtamas82 #24227 üzenetére

    Előzőleg még az ADATA HM800 3,5"-os külső merevlemezről volt szó, ahol ha nem gond 3,5"-os külső merevlemez lévén a nagyobb fizikai mérete és tömege, valamint hogy eleve külső (hálózati) tápadapter szükséges a működéséhez, akkor igen, akár az is megfelelhet a célra. Amihez ugye backup programot - feltételként lett megadva - is mellékel a gyártó, sőt még One-Touch Backup nyomógomb is van rajta, amivel gombnyomásra indítható a fájlok mentése.
    A CMR / SMR merevlemez kérdése viszont passz, mikor éppen milyen merevlemezzel szereli a gyártó, a külön vásárolt belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez megoldásnál lehet ilyen téren igazán biztosra menni, ami már szintén le lett írva az előző válaszban.

    Ha az ebben a válaszban említett ADATA HD710 Pro 2,5"-os külső merevlemez a kérdés, akkor az szintén megfelelhet a célra és 2,5"-os, csak USB-s tápellátású külső merevlemez lévén nyilván a hordozása is kényelmesebb és egyszerűbb, backup programot ahhoz is mellékel a gyártó, stb.
    Viszont abban a 2,5"-os külső merevlemezben ugye SMR adatrögzítési technológiát használó merevlemez van, de ha nem kell gyakran nagy adatmennyiséget rámásolni (ráírni), akkor az sem feltétlen gond, ami az előzőleg már linkelt másik válaszban is le van írva.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák