Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz Dyraxx #24345 üzenetére

    A leírtak olyan általános használati célok, amelyeknek gyakorlatilag mindegyik felsorolt külső merevlemez megfelelhet. Illetve az okostévével történő használatnál akkor, ha a 2,5"-os külső merevlemez stabil USB-s tápellátásának biztosításához van a tv-készüléken pl. "HDD 5V 1A" jelölésű USB-port, vagy 2 db 0,5 A-es port szükség esetén Y-kábel használatához.
    A felsorolt 4 db külső merevlemez mind egyszerű, különösebb extrák nélküli sorozatok modelljei, valamint eleve hasonlók a tekintetben, hogy műanyag házasak, USB 3.0 interfészesek és Micro-B fizikai csatlakozósak, mindegyiknél 2 év gyártói garancia van az EMEA régióban, stb. Vagyis ilyen szempontból kb. egykutya mind.
    Ha szempont, hogy ne integrált USB-s legyen a 2,5"-os külső merevlemez illetve a benne lévő belső merevlemez, akkor a 3-as és 4-es opcióként leírt Seagate külső merevlemezek jöhetnek szóba, lásd nemrég más esetét.
    A van-e jobb értelemszerűen attól is függ, hogy pontosan milyen külső merevlemez kell. Azaz kellenek-e olyan extrák, mint pl. fémház, ütésálló és vízálló kivitel, hardveres titkosítás, Micro-B helyett USB-A / USB-C fizikai csatlakozó, 2 helyett 3 év gyártói garancia, mennyi a vásárlásra szánt max. anyagi keret, stb., lásd ugyancsak az előbb már linkelt példát.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Atish19 #24348 üzenetére

    Értelemszerűen a fizikai méretet is fixen el kellene dönteni, bár ha gyárilag készre szerelt 2 TB-os külső merevlemez kell, akkor amúgy is adja magát a 2,5"-os, mivel a 3,5"-os méretkategóriában manapság 3 TB / 4 TB a minimum tárolókapacitás.
    Ha nem kell semmilyen extra, akkor megfelelhetnek a célra azok a 2,5"-os 2 TB-os külső merevlemezek is, amelyek nemrég egy másik esetnél lettek felsorolva.
    Ha 2 helyett 3 év gyártói garancia kell, valamint a másik topikban javasoltak alapján akár ütésálló (és vízálló) külső merevlemez, akkor lásd ugyancsak egy másik esetnél linkelt sorozatokat, azok 2 TB-os modelljeit.
    Adatmentési és adattárolási célra egyébként akár egy külső SSD is megfelelhet, meg ha minőségi és nem olyan gagyi, amiről egy másik topikban volt szó. Viszont külső meghajtóként elsődlegesen valóban a HDD-alapú megoldás javasolt ilyen célra, amiről pont nemrég volt szó itt egy másik esetnél.
    Pótolhatatlan személyes fájlok hosszú idejű tárolásánál elsődlegesen nem feltétlen az a lényeg, hogy külső HDD vagy külső SSD-e a tárolóeszköz, hanem hogy eleve legyenek azokról a fájlokról több offline (és online) tárolóeszközön is naprakész biztonsági másolatok, a már elhasználódott fizikai (offline) tárolóeszközök szükség esetén idejében cserélve legyenek újakra és azokra is átmásolva az adatok, stb., lásd egy másik esetnél bővebben kifejtve.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz rvn_10 #24350 üzenetére

    Ez lényegében kb. ugyanaz az eset, mint az egyik előző, ahol az egyik válaszban részletezve lettek a lehetőségek.
    Vagyis (gyárilag készre szerelt) külső merevlemez 1 TB-os tárolókapacitástól opció, valamint egy 2,5"-os akkor, ha a router USB-portja annak megfelelő tápellátást képes biztosítani. Ha csak 256 GB / 512 GB tárolókapacitás kell, akkor viszont a pendrive és a külső SSD jöhet szóba, viszont azon témáknak eleve vannak külön topikjai és értelemszerűen ott kellene az ügyben érdeklődni, lásd a már linkelt válasz első pontját.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz zsoltee53 #24352 üzenetére

    Normál esetben nyilván nincsen ilyen irányú tapasztalat, mivel a Seagate Backup Plus Hub sorozat gyárilag készre szerelt külső merevlemez, ami nem feltétlen arra való, hogy házilag szétszereljék és cseréljék benne a HDD-t akármilyenre, meg pláne hogy az ilyen művelet eleve garanciavesztéssel járhat. Vagyis ha mindenképpen ilyen "külső ház" használata a cél, akkor marad a tényleges kipróbálás 16 / 18 / 20 TB-os HDD-vel, aztán vagy kezeli vagy nem.

    Másik lehetőség olyan standard 3,5"-os külső házat venni, amelynél nincsen limitálva a belehelyezett HDD tárolókapacitásának kezelése, lásd a téma topikjában lévő példákat.

  • King Unique

    titán

    válasz FerNandor #24356 üzenetére

    Az 1. és 2. pontban leírtakat eleve fixen el kellene dönteni, vagyis hogy 2,5"-os vagy 3,5"-os fizikai méretű külső merevlemez kell-e, a "Minimum 4TB" most pont 4 TB-os vagy pl. 5 / 6 / 8 / 10 / 12 / 16 / 20 TB-os, valamint hogy gyárilag készre szerelt vagy külön vásárolt belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez megoldás kell-e.

    "ha már tud 70-80MB/s írást, az nekem elég"

    Ha fontos az egyenletes írási sebesség, akkor a CMR (PMR) is szempont lehet a kiválasztásnál, mivel az SMR külső merevlemezek írásnál (átmeneti) belassulásra hajlamosak, bár lehet olyan is ami kevésbé (példa).
    Ha biztosan CMR-alapú külső HDD kell, akkor a 3,5"-os fizikai méret és ott is a külön vásárolt belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez (példa) megoldás jöhet szóba - mivel manapság a 2,5"-os külső HDD-k kb. mind SMR, a 3,5"-os gyárilag készre szerelteknél pedig lutri hogy CMR / SMR-e a benne lévő belső HDD - leginkább, ami viszont a linkelt társtopikok témája.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz egykori #24359 üzenetére

    A Macrium Reflect Free program esetében is eleve partíciók szintjén történik a klónozás, vagyis 1:1-ben átmásolódik a forrásmeghajtóról a célmeghajtóra az adott partíció, illetve az alapértelmezetten beállított intelligens szektormásolásnál a foglalt terület, a partíció teljes tartalma. Vagyis normál esetben nyilván nincs olyan, hogy egy bruttó 1 TB-os HDD-n és az azon lévő partíción a 800 GB foglalt területből csak 400 GB másolódik át a klónozásnál, ez eleve ellentmondásos.
    A klónozás nem keverendő a lemezképfájlba mentéssel és a fájl- és mappaszintű mentéssel.
    A klónozásnál a célmeghajtóra nem kell előre se partíció, se fájlrendszer, majd a klónozáshoz használt program létrehozza ugyanazt, ami a forrásmeghajtón van. Vagyis a célmeghatónál a FAT32 fájlrendszer említése megint "érdekes", meg pláne ha a forrásmeghajtón lévő partíció fájlrendszere attól eltérő (pl. NTFS).
    A Macrium Reflect esetében a Free kiadás egyébként megszűnt, a legutolsó ingyenes verzió a 8.0.7279. Viszont ettől függetlenül a már telepített Free változat technikailag manapság is működik és használható, nincsen benne a klónozásnál ezen korábbi összehasonlítás alapján az adatmennyiségre vonatkozó limit, stb.
    Ha egy adott programmal nem működik a klónozás / képfájlba mentés, akkor kipróbálható másik program is, lásd pl. AOMEI Backupper.
    Javasolt a külső HDD-k, azaz a forrás- és célmeghajtó állapotát ellenőrizni pl. a HDS programmal, valamint az USB-s adatkapcsolatot, 2,5"-os külső meghajtók esetén a stabil tápellátást, stb.

    Ha a külső merevlemezek működésével nincsen gond és megfelelő az állapotuk, akkor a hogyan kell teljes lemezt / partíciót klónozni nyilván nem feltétlen ennek a topiknak a témája. Ha a klónozás témának nincsen külön topikja és nem pl. valamilyen Windows vagy Linux rendszer klónozásáról van szó ami értelemszerűen azon rendszer topikjába tartozik, akkor elfér pl. az azonnali informatikai kérdések órája topikban az ilyen kérdés.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Worker #24362 üzenetére

    Értelemszerűen a fizikai méretformátumot is fixen el kellene dönteni, mert ajánlás szempontjából sem mindegy, hogy 2,5"-os vagy 3,5"-os külső merevlemez.
    Ha a routernél az USB 3.2 Gen 1 (= USB 3.0) port ellenére az USB-s tápellátás bizonytalan a router esetlegesen gyenge tápegysége miatt, akkor nyilván megfontolandó egy külső tápellátással rendelkező 3,5"-os külső merevlemez használata.
    Ha a routernél az USB 3.2 Gen 1 (= USB 3.0) port ellenére az USB-s tápellátás bizonytalan a router esetlegesen gyenge tápegysége miatt, akkor a 2,5"-os külső HDD helyett egy kisebb energiaigényű külső SSD ilyen szempontból (is) előnyösebb lehet.
    Az "SSD és pendrive felejtős élettartam miatt" kijelentés inkább az utóbbira igaz, ellenben egy SSD illetve külső SSD jobban bírhatja a torrentezést és a 24/7-es üzemet is, meg pláne ha magas az írásterhelhetősége (TBW) és eleve 24/7-es üzemre tervezett sorozatból (pl. WD Red) való, ami a "Milyen SSD-t vegyek?" topik témája.
    Ha HDD-alapú megoldás kell és annál fontos az egyenletes írási sebesség, akkor a CMR (PMR) is szempont lehet a kiválasztásnál, mivel az SMR belső és külső merevlemezek írásnál (átmeneti) belassulásra hajlamosak, bár lehet olyan is ami kevésbé (példa). Ahol mivel a manapság kapható 2,5"-os belső és külső HDD-k pár régebbi modell kivételével mind SMR technológiát használnak, ezért CMR kivitelben eleve a 3,5"-os méretformátum opció és az is leginkább külön vásárolt belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez (példa) megoldással, ami a linkelt társtopikok témája.
    Akár pl. egy SATA HDD / SSD dokkolót (példa) is lehet venni és abba tetszőlegesen tehető 2,5" / 3,5" HDD és 2,5" SSD meghajtó egyaránt, aminél akkor a külső tápellátás is megoldott.
    Ha a csendes működés is szempont, akkor egy 2,5"-os belső / külső HDD rendszerint halkabb szokott mint lenni mint egy 3,5"-os, a belső / külső SSD-k meg pláne. Azaz ilyen téren a 2,5"-os külső HDD-k és főleg a külső SSD-k az előnyösebbek, bár van olyan 3,5"-os HDD is ami az egyes beszámolók alapján kifejezetten halk működésűnek mondható (példa).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Worker #24369 üzenetére

    Az előző válaszban már le lett írva, hogy ha bizonytalan hogy a router USB-portja megfelelő tápellátást biztosítana-e egy 2,5" külső HDD-nek, akkor adott egy 2,5" / M.2 SATA / M.2 PCIe NVMe külső SSD használatának lehetősége, ami rendszerint eleve kisebb energiaigényű szokott lenni.

    "Nem tudom hogy ilyen külső házban a router mellett egy asztalon mennyire félő M2.nél a a túlmelegedés (semennyire?!)"

    A külső házas téma topikjában már ki lett tárgyalva, hogy a legtöbb USB 3.X - M.2 PCIe NVMe külső házhoz eleve mellékelni szoktak a gyártók hővezető alátétet, + a külső ház bordázott kialakítása és fém anyaga is segítheti a megfelelő hőelvezetést, némelyik külső ház akár aktív hűtéssel (ventilátor) is rendelkezik, stb.

    "de előfordulhat h kell mégis vmi "külső táp"?! erre a célra egy Y-kábel és telefontöltő adapter is megfelel a célnak?!)."

    Mint már le lett írva többször is, egy 2,5" / M.2 SATA / M.2 PCIe NVMe alapú külső SSD-nek rendszerint kisebb szokott lenni az energiaigénye mint egy 2,5" külső HDD-nek, vagyis az előbbinél alapesetben még kevésbé lehet szükség kiegészítő (pl. Y-kábel) vagy külső (pl. tápadapterrel) tápellátásra. Na meg ha eleve USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) porthoz lenne csatlakoztatva a routeren és nincsen a router tápegysége nagyon alulméretezve, akkor azért normál esetben egy külső SSD-nek illene tudni megfelelő USB-s tápellátást biztosítani.

    Ha külön vásárolt USB-s külső ház (példák) + belső SSD = USB-s külső SSD vásárlása a cél, akkor az az alábbi társtopikok témája, az ügyben szükség esetén értelemszerűen ott kellene érdeklődni, mivel ennek a topiknak a gyárilag készre szerelt külső HDD-k és a külső merevlemezek használatához kapcsolódó általános kérdések a témája.

    Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja
    Milyen SSD-t vegyek?

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Márton #24378 üzenetére

    Itt a Windows 7-et eleve kevered a 32 bites Windows XP-vel, az utóbbi nem támogatja a GPT-t, ellenben a Windows 7 natívan támogatja olvasás és írás szinten egyaránt, mind a 32 bites, mind a 64 bites változata.

    Vagyis adott a kérdésre a válasz, igen, mármint az előbbiek alapján nyilván megfelelően fogja kezelni a Windows 7 a GPT partíciós séma szerint inicializált 4 TB-os 2,5"-os külső merevlemezt, meg ha a szükséges frissítések telepítve vannak, ahol legalább az SP1 megléte elég alap.
    A teljes nyugalommal viszont már más dolog, mivel egy már nem támogatott és ezáltal az online használatnál egyre több biztonsági kockázattal járó operációs rendszernél nyilván nem feltétlen reális elvárás ez, éppen ezért a fontos adatokról eleve legyenek több helyütt, pl. másik belső és / vagy külső merevlemezeken is biztonsági másolatok.

    "GPT esetén nem, de MBR-re formázva használható a 4TB"
    "és olyat is, hogy ezek a korlátok igazából belső használat esetén érvényesek, ha külső, usb-s megoldást használok, ott a chip megoldja a dolgot."

    Max. akkor, ha 4Kn (4Ke) logikai-fizikai szektorméretet használ az USB-s külső merevlemez, akkor kitolható az MBR 2 TiB korlátja akár 16 TiB-ig is, ami a GPT-t nem támogató 32 bites Windows XP-nél jöhet jól (példa). Ellenben ugye a GPT partíciós sémát eleve támogató Windows 7-nél felesleges, az 512e szektormérettel is kezeli a GPT partíciós séma szerint inicializált 4 TB-os belső és külső HDD-ket.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Zοltta #24381 üzenetére

    Azt értelemszerűen fixen el kellene dönteni, hogy most 2,5"-os vagy 3,5"-os külső merevlemez kell, valamint gyárilag készre szerelt vagy külön vásárolt külső ház + belső merevlemez = külső merevlemez megoldás, ahol a 2,5"-osok jelenleg 5 TB-ig opciók.
    Ha WD külső merevlemez kell, akkor 2,5"-os fizikai méretformátumban 5 TB-os tárolókapacitásig adottak az Elements Portable és My Passport sorozatok, 3,5"-osban 22 TB-os tárolókapacitásig pedig az Elements Desktop és a My Book sorozatok. Ahol az Elements Portable és Elements Desktop sorozatoknál 2 év, míg a My Passport és My Book sorozatoknál 3 év a gyártói garancia.
    Ha fontos az egyenletes írási sebesség, akkor a CMR (PMR) is szempont lehet a kiválasztásnál, mivel az SMR belső és külső merevlemezek írásnál (átmeneti) belassulásra hajlamosak, bár lehet olyan is ami kevésbé (példa). Ahol mivel a manapság kapható 2,5"-os belső és külső merevlemezek pár régebbi és kisebb tárolókapacitású modell kivételével mind SMR technológiát használnak, ezért CMR kivitelben eleve a 3,5"-os méretformátum jöhet szóba és az is leginkább külön vásárolt belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez (példa) megoldással, ami a linkelt társtopikok témája.
    Ha tévéhez csatlakoztatva is használva lesz a külső merevlemez, akkor ott lényeges, hogy kezelje a tévé a 2+ TB | GPT séma szerinti külső HDD-ket, máskülönben nem lesz használható egy 4-5 TB-os modell, vagy alapesetben max. csak MBR alapon 2 TB-ig.
    + Ha 2,5"-os külső HDD vásárlása és használata a cél, akkor az is lényeges, hogy legyen a tévén megfelelő tápellátást biztosító USB-port (példa), máskülönben tápellátási gondok (pl. felpörgési probléma, akadozó működés) lehetnek.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Zοltta #24383 üzenetére

    A külső ház + belső merevlemez megoldás is külső merevlemez (példa), csak külön vannak megvásárolva és utólag összeszerelve az elemek, ellenben a gyárilag készre szerelt külső merevlemezekkel (példa).
    Ha kifejezetten olyan külső HDD kell, amiben CMR merevlemez van, mivel egyáltalán nem felel meg az SMR a linkelt példa ellenére sem, akkor marad a 3,5"-os fizikai méretformátum, mivel manapság a 2,5"-osok mind SMR, mint már le lett írva az előző válaszban.
    Az előző válaszban már le lettek írva példaként 3,5"-os gyárilag készre szerelt WD külső merevlemezekre az Elements Desktop és a My Book sorozatok. Ahol ha a megadott feltételek alapján legalább 3 év gyártói garancia kell, akkor 2 év gyártói garanciával az Elements Desktop eleve kiesik és marad a My Book 3 év gyártói garanciával.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Zοltta #24385 üzenetére

    Ha kisebb alatt a tárolókapacitásra célzol, akkor pl. az említett WD My Book sorozatnál nyilván nem szimplán csak 22 TB-os modell van, hanem 4 / 6 / 8 / 12 / 14 / 16 / 18 / 22 TB-osak, ami egyértelműen fel van tüntetve a termék már többször linkelt weboldalán több helyütt is.

    Ha kisebb alatt a fizikai méretformátumra célzol, akkor az előző válaszokban már említve lettek a 2,5"-os WD Elements Portable és WD My Passport sorozatok, de azok akkor az SMR miatt kiesnek, mivel azt írtad, hogy mindenképpen CMR kell.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Lauda #24391 üzenetére

    Igen, a "The HDD Platter Capacity Database" weboldalon leírtak is megerősítik, hogy a WD50NDZW-11A8JS0 merevlemez 5400 RPM-es, míg a WD50NDZW-11BCSS1 pedig 4800 RPM-es.
    Ahol a linkelt weboldalon leírtak alapján míg az előbbinél 0,63 A a névleges max. áramfelvétel, addig az utóbbinál állítólag 0,60 A, ami az USB-s tápellátásnál nyilván valamivel kedvezőbb lehet. Bár mivel manapság modern PC-ken és Macen kb. alap az USB 3.X illetve legalább USB 3.0 (5 V | 0,9 A | 4,5 W) portok megléte, ezért nem mintha annyira létszükséglet lenne a 4800 RPM-es modell valamivel kisebb áramfelvétele, bár régi PC-k és USB 2.0 (5 V | 0,5 A | 2,5 W) portok esetén valamit azért számíthat.

    Ezek az új, 4800 RPM-es 2,5"-os 5 TB-os WD Blue merevlemezek elvileg csak az egyes 2,5"-os WD gyárilag készre szerelt külső merevlemezeknél használatosak, ellenben a többi gyártó (pl. ADATA, Silicon Power) hasonló termékeinél rendszerint a standard, 5400 RPM-es WD50NPZZ-00A9JT0 modell használata jellemző a Seagate-féle ST5000LM000 mellett. Na meg ugye míg az utóbbi standard, SATA csatolófelületű HDD, addig az előbb említett 5400 és 4800 RPM-es WD-k eleve integrált USB-sek (példa), azért is kissé eltérő azok modellszáma.

    A mellékelt CrystalDiskInfo screenshotok alapján ami még érdekes, hogy UASP (akkor ilyen) helyett csak BOT módban működnek ezek az 5 TB-os My Passportok, holott az SMR-alapú külső HDD-knél a TRIM illetve UNMAP - támogatja a mellékelt screenshotok alapján - működésének alapesetben feltétele szokott lenni az UASP támogatása, működése.

    Egyébként a logikai-fizikai szektorméret mennyi - Windowson NTFS fájlrendszerű köteteknél parancssorban az fsutil fsinfo ntfsinfo X: paranccsal kérdezhető le, ahol X = kötet meghajtóbetűjele - most ezeknél az 5 TB-os WD My Passport modelleknél, a szokásos 512e (512 / 4096 bájt) vagy esetleg 4Kn (4096 / 4096 bájt) (4Ke)?
    Külső merevlemezeknél is ugye alapesetben az 512n / 512e logikai-fizikai szektorméret a jellemző, a 4Kn (4Ke) megoldás az MBR partíciós séma és a FAT32 fájlrendszer 2 TiB korlátjának 16 TiB-ig történő kibővítése (bővebben) okán jöhet jól pl. a GPT-t nem kezelő 32 bites Windows XP-nél (példa), sőt a gyárilag készre szerelt WD külső merevlemezekhez mellékelnek is ennek állításához külön programot (példa). De ez ugye manapság, a GPT-t alapból kezelő modern operációs rendszereknél már nem téma és éppen ezért külső merevlemeznél is egyre kevésbé fordul elő az ilyen megoldás - bár azért pl. az ADATA és a Silicon Power manapság is erőlteti az egyes 2,5"-os külső merevlemezeinél - , sőt inkább nyűg lehet a 4Kn (4Ke) szektorméret, mivel a HDD-t szükség esetén kiszerelve a külső házból nem lehet annak tartalmához máshol (pl. másik külső házban USB-n / PC-be téve SATA-n) 512e alapon hozzáférni (példa).
    Bár a 2,5"-os WD My Passportok esetében ugye pont nem nagyon téma ez, mivel az integrált USB-s kivitel miatt alapesetben amúgy sem oldható meg a külső házból kiszerelt HDD csatlakoztatása SATA-n, illetve max. esetleg csak tákolással.

    Köszönjük az információkat és a teszteket! :R

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Dyraxx #24398 üzenetére

    Az említett célra elvileg mind a 4 külső merevlemez megfelelhet, viszont a tévével történő használatnál oda kell figyelni egy másik válaszban leírtakra.

    A 2,5"-os WD Elements Portable és WD My Passport sorozatok közötti különbségekről ugyancsak volt már szó itt, lásd egy másik válaszban leírtakat.

    Alap, hogy elsődlegesen mindig a termék hivatalos weboldalán (és a "The HDD Platter Capacity Database" weboldalon) kell nézni a jellemzőket, mivel az egyes árukeresős weboldalak és webáruházak termékleírásai esetenként hiányosak és / vagy pontatlanok lehetnek. Ami a jelen esetben is érvényes, mivel mindegyik említett külső merevlemeznél általában 128 MB a cache mérete - lásd a külső házakban lévő belső HDD-ket a "The HDD Platter Capacity Database" alapján a Seagate, Toshiba és WD esetében egyaránt - , vagyis még azt sem tudták pontosan megadni.
    Külső merevlemezeknél a cache mérete egyébként rendszerint másodlagos, nem attól függ elsődlegesen az adatátviteli sebesség, amiről ugyancsak volt már szó itt. Valamint a most felsorolt összes 2,5"-os külső merevlemez eleve SMR, ami miatt írásnál (átmeneti) belassulásra hajlamosak, bár akad olyan is az egyes beszámolók alapján, ami kevésbé lassul be (példa).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Dyraxx #24400 üzenetére

    Mármint a leírt felhasználási célra igen, mindegyik említett külső merevlemez megfelelhet.
    Egyébként nyilván nem szimplán csak a 2 vs.3 év gyártói garancia a különbség a felsorolt külső merevlemezek között, pl. a 2,5"-os Toshiba és WD modellek eleve integrált USB-sek szoktak lenni (példa), míg a Seagate-ek nem.

    A "The HDD Platter Capacity Database" weboldalon eleve belső és nem külső merevlemezek modellszámai szerint vannak megadva a jellemzők. Ahol az STJL2000400 eleve egy külső merevlemez, a 2,5" Seagate Basic sorozat 2 TB-os modelljének a modellszáma, ellenben a benne lévő belső merevlemez modellszáma nyilván más, az ST2000LM007 / ST2000LM015 szokott lenni.
    Sokat keresgélni egyébként nem nagyon kell abban az adatbázisban az aktuális merevlemezeket illetően, mivel pl. a Seagate - 2.5" & 1.8" kategória esetében is elég csak a lista aljára - a lemeztányéronkénti adatsűrűség növekedésével rendszerint legalul vannak mindig az aktuális legújabb típusok - görgetni és eleve ott lesznek a manapság használatos Seagate mobil HDD-k.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz repro #24403 üzenetére

    "Van egy ntfs-re formázott meghajtó és hiába törlöm és formázom újra marad rajta használt rész."

    Mármint ha a formázás után lefoglalt X KB-ot / MB-ot / GB-ot akarja jelenteni ez a "használt rész" a fájlrendszertől, kötetmérettől és lemezfoglalási egységtől függően, akkor ott eleve normális NTFS fájlrendszernél az X MB-os helyfoglalás (példa). Ha csak erről van szó, akkor nem kell ezzel foglalkozni.

    Ha nem az előbbiről van szó, akkor pontosítani kellene a leírtakat és válaszolni az alábbi kérdésekre.

    Pontosan milyen és hány GB-os / TB-os külső merevlemezről van szó?
    Pontosan mi értendő a "maradék" és "használt rész" kifejezések alatt, Windowson mit mutat a fájlkezelő? (jöhet egy screenshot)
    Ha Windowson van használva a külső merevlemez, akkor mit mutat a lemezkezelő? (jöhet egy screenshot)
    Pontosan milyen visszaállítás lett próbálva?

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz repro #24408 üzenetére

    Ennek nem világos mi köze van az előbb leírtakhoz, mármint a "maradék" és "használt rész" dolgokhoz. Valamint az továbbra sem derült ki, hogy mit mutat a lemezkezelő alkalmazás, macOS esetén pl. a Disk Utility vagy egyéb alkalmazás.

    Itt tippre inkább az MBR / GPT lehet a probléma, ha GPT partíciós séma szerinti a külső merevlemez, ellenben a Philips tévé csak MBR-t kezel, ahol ilyenkor értelemszerűen az MBR séma szerinti újrainicializálás és újraparticionálás a megoldás.
    Ha a médialejátszó FAT32 és NTFS fájlrendszerre formázva is kezeli a külső merevlemezt, akkor ott nem a fájlrendszer lehet a probléma. Max. esetleg a tévénél az NTFS, ha csak FAT32-re formázva kezeli a külső merevlemezt, bár az NTFS-t általában támogatni szokták a modern tévék.
    Okozhat problémát akár a több db partíció is, ha macOS alatt lett újraparticionálva a külső HDD és kreált rá EFI-rendszerpartíciót (példa), a buta médialejátszó és / vagy tévé pedig nem tud egyszerre több partíciót kezelni.
    2,5"-os külső merevlemez lévén az elégtelen USB-s tápellátás is okozhat problémát, ha nem "HDD 5V 1A" jelölésű USB-porthoz van csatlakoztatva a külső merevlemez a médialejátszón és a tévén, hanem csak 0,5 A-es porthoz.

    Ha a külső merevlemez alapvető működésével nincsen probléma, normális hardver- és szoftverkörnyezetben (PC / Mac & deskrop OS) megfelelően működik a filmek lejátszása is, akkor ez innentől értelemszerűen médialejátszó és tévé specifikus probléma. Az utóbbi pedig eleve a TV & Audió témakategória megfelelő topikjainak a témája, az ügyben értelemszerűen inkább ott kellene érdeklődni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz r6man123 #24412 üzenetére

    Ennél azért jobban kellene részletezni, hogy pontosan milyen külső HDD kell, mivel többek között még a fizikai méretformátum (2,5" / 3,5"), a tárolókapacitás (hány TB-os legyen), az anyagi keret (max. hány ezer forintért), stb. sem lett megadva.

    A külső SSD-k meg eleve más topik témája, mint azt az alábbi példa is szemlélteti, az ügyben értelemszerűen ott kellene érdeklődni.

  • King Unique

    titán

    válasz r6man123 #24415 üzenetére

    Mármint 1 GB-os helyett inkább 1 TB-osat, ahol ekkora tárolókapacitásnál gyárilag készre szerelt kivitelben (kompakt) adja magát a 2,5"-os fizikai méretformátum, mivel a 3,5"-os gyárilag készre szerelt külső merevlemezeknél manapság rendszerint 3 / 4 TB a minimum tárolókapacitás (példa).
    A 2,5"-os belső és külső merevlemezek manapság mind SMR adatrögzítő eljárást használnak, ami miatt írásnál (átmeneti) belassulásra hajlamosak, bár akad olyan is az egyes beszámolók alapján, ami kevésbé lassul be (példa).
    Viszont ha csak 2-3 hetente lenne ténylegesen használva a külső merevlemez és akkor sem lenne egyszerre nagy adatmennyiség rámásolva (ráírva), akkor nyilván nem téma ez.
    Ha 2,5" | 1 TB külső merevlemez kell és nem gond az SMR, akkor olyanra példaként ott vannak mások korábbi esetei, az ott linkelt sorozatok, modellek. Példák: [link], [link], [link], [link].
    + Az alábbi blogbejegyzés, ahol az árakat elnézve 30 ezer forintból jelenleg akár egy 2 TB-os modell is kijönne (példa).
    A megbízhatóság, tartósság, hosszú idejű adattárolás témában többször volt szó itt arról, hogy eleve összetett dolog és több tényező függvénye lehet, ami egy másik esetnél bővebben ki lett fejtve.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Öcsielvtárs #24420 üzenetére

    A szokásos 2,5"-os külső merevlemezeket attól is függően, hogy fapados alapmodell, vagy fémházas és / vagy egyéb extrákkal (pl. hardveres titkosítás, gyártó által mellékelt programok) rendelkező, vagy esetleg ütésálló (és vízálló), vagy SMR helyett CMR (utóbbinál mondjuk csak 3,5"-os jöhet szóba), stb. kell-e, lásd a topik korábbi eseteit, példáit. Példák: [link], [link].

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Öcsielvtárs #24422 üzenetére

    Toshiba Canvio Advance (2 TB)

    dizájn: korszerű, átlagosnál jobb (+)
    többféle színben kapható: igen (+)
    fémházas: nem (műanyag és gumi) ()
    bónusz szoftverek: igen (+)
    hardveres titkosítás: nincs (– / ○)
    ütésálló, porálló, vízálló: nem ()
    USB-s csatlakozó és kábel típusa: USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) Micro-B - USB-A (– / ○)
    USB-C támogatás gyárilag (USB-C csatlakozó / adapter / kábel): nincs ()
    integrált USB-s kivitel: igen ()
    SMR HDD: igen ()
    gyártói garancia, jótállás ideje: 2 év ()
    ár: hasonló ()

    WD My Passport (2 TB)

    dizájn: korszerű, átlagosnál jobb (+)
    többféle színben kapható: igen (+)
    fémházas: nem (műanyag) ()
    bónusz szoftverek: igen (+)
    hardveres titkosítás: van (+ / ○)
    ütésálló, porálló, vízálló: nem ()
    USB-s csatlakozó és kábel típusa: USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) Micro-B - USB-A (– / ○)
    USB-C támogatás gyárilag (USB-C csatlakozó / adapter / kábel): nincs ()
    integrált USB-s kivitel: igen ()
    SMR HDD: igen ()
    gyártói garancia, jótállás ideje: 3 év (+)
    ár: hasonló ()

    Jelmagyarázat:
    + : pozitívum | előny | jobb
    : negatívum | hátrány | rosszabb
    : lehet előny és hátrány is | hasonló / azonos

    A WD My Passport előnye a +1 év (3 év összesen) gyártói garancia és a hardveres titkosítás, bár az utóbbi akár hátrány is lehet, ha tönkremegy a külső merevlemez és adatmentésre kerül sor, ott szét kell szerelni, stb.

    A Toshiba Canvio Advance külső merevlemeznél az előbbihez képest csak 2 év gyártói garancia van, mintázott burkolata kellemes tapintású és nem ujjlenyomatgyűjtő, biztonsági mentés és jelszavas védelmet beállító szoftver ehhez is jár, bár a WD szoftveres megoldása valamivel összetettebb és komolyabb.
    Vannak a Toshiba kínálatában egyéb 2,5"-os külső merevlemezek is, ahol pl. a Canvio Flex* és Canvio Slim sorozatok már (részben) fémházasak (alumínium), az előbbihez Micro-B - USB-A és Micro-B - USB-C kábelt is mellékel a gyártó, 3 év gyártói garancia van mindkettőnél, az áruk / áruk sem sokkal több (főleg az utóbbié), stb.

    * Gyárilag exFAT fájlrendszerre van formázva, ami Windows és macOS (és akár Linux) alatt is egyaránt natívan olvasható + írható, ellenben ha tartósan Windowson lesz használva a külső merevlemez, akkor javasolt inkább NTFS fájlrendszerre formázni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz L4D1K #24429 üzenetére

    Azt értelemszerűen fixen el kellene dönteni, hogy most 2,5"-os vagy 3,5"-os, 2 TB-os vagy 4 TB-os, gyárilag készre szerelt (egybeépített) vagy külön vásárolt külső ház + belső merevlemez = külső merevlemez megoldás kell-e, majd annak megfelelően választani.
    Ha a topik témájához (a 2,5"-os és 3,5"-os külső házakkal a társtopikok foglalkoznak) igazodóan 2,5"-os gyárilag készre szerelt (egybeépített) külső merevlemez kell, akkor lásd pl. az ennél az esetnél és egy blogbejegyzésben említett modelleket.
    Ha a topik témájához igazodóan (a 2,5"-os és 3,5"-os külső házakkal a társtopikok foglalkoznak) 3,5"-os gyárilag készre szerelt (egybeépített) külső merevlemez kel, akkor pedig pl. az ennél az esetnél linkelt modelleket.

    A torrentezésnél lényeges lehet az is, hogy mennyire intenzív és mennyire fontos az egyenletes írási sebesség, lásd egy másik válaszban leírtakat. Ha kevésbé, akkor 5 TB-os tárolókapacitásig megfelelhet a célra a már említett WD My Passport is, ami az egyes tapasztalatok alapján (egy ideig) egyáltalán nem vagy csak kevésbé lassul be írásnál, bár akkor is SMR külső HDD, aminél ez eleve benne van a pakliban. Ellenkező esetben viszont lehet megfontolandó egy 3,5"-os CMR külső HDD, vagy akár külső SSD is, ha belefér az anyagi keretbe.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz s.csanyi #24433 üzenetére

    "az SSD-n mert talán hosszabb távon kevésbe sérülékeny, nagyobb biztonságban van rajta az adat"

    Mozgó alkatrész híján valóban ellenállóbbak az SSD-k az egyes külső hatásokkal szemben, de ilyen célra vannak részlegesen ütésálló (és vízálló) 2,5"-os külső HDD-k is, lásd egy másik esetnél leírtakat, az ott linkelt sorozatokat, modelleket.
    Ha véletlen fájltörlésre, egyéb probléma miatti adatmentésre kerül sor, akkor viszont eleve problémásabbak lehetnek az SSD-k, amiről egy másik topikban is volt szó.
    A megbízhatóság, tartósság, hosszú idejű adattárolás témában többször volt szó itt arról, hogy eleve összetett dolog és több tényező függvénye lehet, ami egy korábbi esetnél bővebben ki lett fejtve. Ha vannak biztonsági másolatok, meg pláne a 3-2-1 mentési stratégia szerint, akkor viszont adatbiztonság szempontjából kb. mindegy, hogy külső HDD vagy külső SSD.

    20 ezer forintért jelenleg 1 TB-os külső SSD-t újan és gyárilag készre szerelt kivitelben nem igazán lehet venni, vagyis ilyen feltételekkel marad az 1 TB-os 2,5"-os külső HDD és utóbbinál is az olcsóbb típusok (példa), hacsak nem lesz kibővítve az anyagi keret.
    Ha gyárilag készre szerelt 2,5" | 1 TB külső merevlemez kell és nem gond az SMR, akkor olyanra példaként ott vannak mások korábbi esetei, az ott linkelt sorozatok, modellek. Példák: [link], [link], [link], [link].
    Ha inkább gyárilag készre szerelt 2,5" / M.2 SATA / M.2 PCIe NVMe alapú külső SSD kellene, akkor az ügyben a "Milyen SSD-t vegyek?" topikban javasolt érdeklődni, előtte megnézni az ottani példákat, a fórum külső SSD cikkeit, stb.
    Ha inkább a külön vásárolt belső HDD / SSD + külső ház = külső HDD / SSD megoldás kellene, akkor ott a 2,5" HDD és 2,5" + M.2 SATA / PCIe NVMe SSD-khez való külső házakkal a "Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja" foglalkozik, az ügyben ott kellene érdeklődni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Marcigazser #24438 üzenetére

    Ez a topik a címéből adódóan is eleve külső HDD-kkel foglalkozik, ellenben külső SSD ügyben a "Milyen SSD-t vegyek?" topikban kellene érdeklődni, előtte megnézni az ottani példákat, a fórum külső SSD cikkeit, stb., ami nemrég egy másik válaszban is már le lett írva itt.

  • King Unique

    titán

    válasz DrDobos #24439 üzenetére

    Ennél azért jobban kellett volna, kellene részletezni, hogy pontosan milyen külső HDD kell, mivel többek között még a fizikai méretformátum (2,5" / 3,5"), a gyárilag készre szerelt és külön vásárolt külső ház + belső merevlemez = külső merevlemez megoldás közül melyik, a vásárláshoz rendelkezésre álló anyagi keret (max. hány ezer forintért), stb. sem lett megadva.

    De akkor hogy rövidre zárjuk, ha 2,5"-os és 1 / 2 TB-os gyárilag készre szerelt külső merevlemez kell, nem gond az SMR, akkor olyanokra példaként ott van az alábbi blogbejegyzés, valamint a topikból mások korábbi esetei, az ott linkelt sorozatok, modellek. Példák: [link], [link], [link], [link], [link].

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Marcigazser #24443 üzenetére

    Pont nemrég volt itt szó egy másik esetnél a külső HDD vs. külső SSD témáról, ahol le lett írva, hogy egy külső HDD is lehet ellenálló az egyes külső hatásokkal szemben, ha adatmentésre kerül a sor akkor a külső SSD bizonyos esetekben problémásabb lehet, stb. Ha a minél nagyobb adatátviteli sebesség, az extra halk / közel zajtalan működés, főleg M.2 formátum esetén a kisebb fizikai méret és tömeg, stb. a szempont, akkor viszont nyilván eleve jobbak a külső SSD-k.

    2,5"-os 1 / 2 TB-os külső HDD-kre ott vannak a nemrég a másik válaszban linkelt példák, sőt ugyanazok egészen 5 TB-ig, lásd az ugyancsak linkelt blogbejegyzést konkrét 2,5"-os külső merevlemezekkel.

    Ha tévéhez csatlakoztatva is lenne használva a 2,5"-os külső merevlemez, akkor ott egy másik válaszban leírtakra javasolt odafigyelni, valamint szükség esetén a TV & Audió témakategória megfelelő topikjában is javasolt érdeklődni a tapasztalatok felől.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tpotyka #24445 üzenetére

    A megbízhatóság, tartósság, hosszú idejű adattárolás témában többször volt szó itt arról, hogy eleve összetett dolog és több tényező függvénye lehet, ami egy korábbi esetnél bővebben ki lett fejtve. Ahol a lényeg, hogy mindig legyenek naprakész biztonsági másolatok több tárolóeszközön, akár a 3-2-1 mentési stratégia szerint, stb. Azaz ilyen szempontból nyilván előnyösebb 2 db külső HDD-n tárolni a fontos adatokat, mint 1 db külső HDD-n.
    Az előbb leírtak értelmében adatbiztonság szempontjából nyilván a 2 db Silicon Power Armor A75 lenne a biztosabb, bölcsebb döntés az 1 db Silicon Power Armor A66 helyett, ellenben az 1 db nyilván nem.
    Az adott termék megjelenési dátumát nem feltétlen célszerű a megbízhatósággal, tartóssággal összemosni, meg pláne hogy a gyártók eleve módosítani szokták időnként az összetételt és könnyen előfordulhat, hogy ugyanaz a vezérlő és belső HDD van most pl. az 1-2 TB-os Silicon Power Armor A75 és Armor A66 modellekben is.
    Ha célirányosan 4-5 TB-os tárolókapacitás kell egy külső meghajtón belül, akkor nyilván olyat kell venni. Ha megfelel több kisebb tárolókapacitású külső HDD-vel is ugyanaz a tárolókapacitás, akkor kell az utóbbit választani, + ha kapásból a biztonsági másolatok biztosítása is cél, bár akkor értelemszerűen ugyanazt az adatmennyiséget mindegyik külső meghajtón tárolni kell.
    Ha az egyes külső hatásoknak jobban ellenálló 2,5"-os külső merevlemez kell gyárilag készre szerelt kivitelben, akkor a linkelt hozzászólásban leírtak jó támpont lehet ehhez. Ahol a Silicon Power külső merevlemezeknél a robusztus USB-A (Type-A) fizikai csatlakozó valóban strapabíróbb, mint az ADATA modelleknél jellemző Micro-B.
    A Silicon Power kínálatában nemcsak az említett Armor A75 és Armor A66 sorozatok lehetnek opciók, hanem pl. az Armor A85B is, ahol az utóbbi részben fémházas, vagyis jobban megfelelhet a leírt kívánalmakban, mint a műanyag és gumi Armor A66.
    Az ütésálló, porálló, vízálló, stb. külső merevlemezek az egyes külső hatásokkal szemben ellenállóbbak, ellenben a külső házban lévő belső merevlemez már nem strapabíróbb az átlagosnál, az ugyanolyan mint ami az átlagos külső merevlemezekben szokott lenni. Vagyis egy ütésálló külső merevlemez ilyen szempontból nem tartósabb, mint egy átlagos külső merevlemez.
    A HDD-k és SSD-k meghibásodási arányáról vannak pl. Backblaze statisztikák, viszont ezek jellemzően belső és nem külső meghajtókat vizsgálnak, valamint HDD-knél is jellemzően a 3,5"-os és nem a 2,5"-os modelleket. Másfelől viszont egy dolog a statisztika, ellenben az adott felhasználónál előfordulhat attól eltérés, valamint ha nem figyel oda a felhasználó a tárolóeszköz megfelelő használatára, akkor nyilván idő előtt tönkremehet még egy nagyon megbízhatónak mondott belső / külső HDD is.
    Egyes hazai webáruházaknál a "meghibásodási arány" %-ban fel szokott lenni tüntetve az egyes külső merevlemezeknél, viszont az már csak azért sem feltéten releváns a többivel való összehasonlításhoz, mert nyilván nem mindegyikből azonos darabszámot adnak el.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tpotyka #24448 üzenetére

    Az Armor A85B sorozat eleve ellenállóbb az egyes külső hatásokkal szemben mint az Armor A75, az előbbi részlegesen ütésálló + porálló + vízálló + nyomásálló, míg az utóbbi csak részlegesen ütésálló. Ez a strapabíróság pl. ennél és ennél az összehasonlításnál is ki lett fejtve még a korábbi Armor A85 sorozatnál, ami kb. ugyanaz mint az Armor A85B. Vagyis ilyen szempontból nyilván jobb választás az Armor A85B.

    Az ADATA és a Silicon Power manapság is erőlteti az egyes külső merevlemezeinél a FAT32 fájlrendszert, aminek leginkább csak a kompatibilitás az oka, mivel azt a Windows, Linux és a macOS rendszerek egyáltalán natívan olvassák és írják. Egyéb értelme viszont nem nagyon van a FAT32 használatának, aminél manapság a 4 GB-os max. fájlméret is eleve problémás lehet, nem olyan hibatűrő mint a naplózó fájlrendszerek (pl. NTFS), stb.
    Ha tartósan Windowson lesz használva a külső merevlemez, akkor célszerű átformázni NTFS fájlrendszerre, szükség esetén előtte a rajta lévő adatokat lementeni. Sőt, akár a FAT32 —► NTFS átkonvertálás is megoldható, ami nem destruktív, nem jár adatvesztéssel, de ennek akkor van értelme, ha már tele van másolva a partíció és nem opció az adatok lementése máshova.

    A külső merevlemez állapotát lehet Windowson pl. CrystalDiskInfo, HDS, stb. programokkal ellenőrizni, + ha van, akkor a gyártó saját diagnosztikai szoftverével. Ha rendben van a külső meghajtó állapota és nincsenek szektorhibák (100/100), akkor az úgy oké, meg normál esetben feltételezhetően hibátlan állapotú egy vadonatúj külső merevlemez. Bár az esetleges lappangó hibákat leginkább csak átfogó teszteléssel lehet kideríteni, viszont pl. egy teljes önteszt és felületteszt sokáig, X óráig eltarthat.
    Az említett meghajtódiagnosztikai szoftverekkel az is megtekinthető hogy pontosan milyen HDD van a külső házban (példa), UASP vagy BOT módban működik, stb., amik hasznos információk lehetnek.
    Aztán még logikai-fizikai szektorméret - Windowson NTFS fájlrendszerű köteteknél parancssorban az fsutil fsinfo ntfsinfo X: paranccsal kérdezhető le, ahol X = kötet meghajtóbetűjele - is még érdekes lehet, mármint hogy a szokásos 512e (512 / 4096 bájt) vagy esetleg 4Kn (4096 / 4096 bájt) (4Ke), lásd egy másik hozzászólásban bővebben kifejtve.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz King Unique #24449 üzenetére

    A garancia a vásárlás helyén, valamint közvetlenül a gyártónál is érvényesíthető, utóbbi RMA formájában. A garanciális cserét kizáró tényező az lehet, ha pl. a felhasználó által okozott sérülés van a terméken és arra vezethető vissza a meghibásodás, már lejárt a garanciaidő, stb. Ha másé a külső merevlemez és nincsen meg ez eredeti számla, stb., akkor az inkább belföldi ügyintézésnél lehet gond az adott boltnál / webáruháznál, ellenben RMA esetében nem feltétlen, ott csak regisztrálni kell a terméket a gyártó weboldalán, majd követni az instrukciókat, amit az előbb linkelt WD RMA példa is jól szemléltet.
    Az 1 év használat után tönkrement a WD My Passport meg kb. semmit nem jelent, egy ilyen példa alapján nyilván nem lehet általánosítani. Ahol a gyártóra és az említett termékre (WD My Passport) vonatkoztatva nyilván az a negatívum, ha eleve gyári hibás volt a termék, ellenben ha a nem megfelelő használat okozta az idő előtti meghibásodást, akkor nyilván nincs miről beszélni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tpotyka #24452 üzenetére

    Ha nincsen a külső merevlemezen semmilyen fontos fájl, akkor nyilván adja magát az újraformázás (elég a gyorsformázás), ez logikus. Viszont az előzetes mentés arra az esetre is értendő, hogy a gyárilag a külső merevlemezen lévő fájlok (felhasználói útmutató, programfájlok, stb.) lementése, bár azok általában a termék hivatalos weboldaláról (+ azon belül innen) is letölthetők.

    Le lett írva az előző válaszban, hogy alapesetben elég csak megnézni a külső HDD állapotát, kondícióját az említett programok valamelyikével, nem feltétlen muszáj órákig tesztelni, meg ha amúgy is "100/100-as" állapotú és vadonatúj, ez esetben a tesztelés csak opcionálisan választandó lehetőség.
    A külső házban lévő HDD típusa és az egyéb információk megtekintése pedig értelemszerűen ráér majd később, az "akció után" is.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tpotyka #24453 üzenetére

    De, alapesetben ez ennyire egyszerű, mint az előző válaszban már linkelt WD RMA példa is szemlélteti. Az hogy egyesek adott esetben kissé túlgondolják, vagy nem a szokványos felállásról van szó és amiatt bonyolódik a helyzet, már más dolog.

    Itt alapesetben értelemszerűen az újonnan, normál módon vásárolt külső merevlemezekről, azok garanciaidejéről és szükség esetén garanciális ügyintézéséről van szó, az hogy egy adatmentő cég az adatmentés során XY külső merevlemezre készíti el a mentést és végül azt adja oda a megrendelőnek, beleszámítva az árát a mentés költségébe is, nem pont a szokványos eset. Ahol ha előzetesen nem tesztelte az adatmentő cég a célmeghajtót amire a mentést készítették, később nem a felhasználó okozta a meghibásodást a nem megfelelő használat miatt, akkor az szép. De sebaj, akkor a leírtak szerint lehet menni hozzájuk még egy körre. :))
    A garanciális cserét normál esetben nyilván nem egy adatmentéssel foglalkozó cégnek a tisztsége intézni, sőt normál esetben nyilván nem ilyen helyen vásárol az ember külső merevlemezt, az hogy egy másik külső merevlemezre mentve adták át a lementett fájlokat, már más dolog. Ahol ha az átadás pillanatában hiánytalanul megvoltak a fájlok a külső merevlemezen és később a felhasználó / megrendelő PC-jén is megnyithatók voltak, vagyis teljesítette a cég a megbízást, ellenben utólag, 1 év után tönkrement a külső merevlemez XY okból, akkor az nem feltétlen az adatmentő cég sara, vagy legalábbis nehéz bizonyítani, hogy már az átadás pillanatában hibás volt a külső merevlemez és végül amiatt ment tönkre. Az viszont mindenképpen a felhasználó sara, ha a korábbi esetből nem tanulva nem készített az átvétel után biztonsági másolatokat, lásd az adatmentés topik 1. hozzászólását.

    Ebben a topikban garancia, garanciális ügyintézés, RMA, stb. témában bőven elég kb. annyit tudni, ami a már linkelt blogbejegyzésben le van írva. Ha a téma mélyebb szintű fejtegetése, jogi felelősség megállapítása, stb. a cél, akkor az ügyben inkább a "Garancia kérdés, fogyasztóvédelem" topikban javasolt érdeklődni az aktuális információk és lehetőségek felől.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Llew #24463 üzenetére

    A leírtakból nem derült ki, hogy pontosan melyik Toshiba külső merevlemezről van szó és abban milyen HDD van pl. a CrystalDiskInfo vagy a HDS program szerint.
    A CrystalDiskMark teszt eredményei alapján elsőre úgy tűnik, mintha USB 2.0 porthoz lenne csatlakoztatva a külső merevlemez és azért tud csak USB 2.0-s értékeket. Az USB 3.0-s (USB 3.2 Gen 1 | 5 Gb/s) értékekhez magának a külső merevlemeznek, az USB-kábelnek és a PC-n lévő portnak is legalább USB 3.0-snak kell lennie, valamint az operációs rendszernek is támogatnia kell azt az adatátviteli módot, sebességet. + Az eszköznek USB 3.0-s módban kell működnie, ami pl. az USB Device Tree Viewer programmal is megtekinthető.
    Ha SMR HDD van a külső házban, akkor amiatt lehet (átmeneti) belassulás az írási sebességnél, bár az sem feltétlen szokott egyből jelentkezni és pláne üresen normál esetben akkor is hoznia kellene a szekvenciális maximumokat a szintetikus teszteknél (példa).
    Az egyes windowsos fájlrendszereknél lehetnek kisebb eltérések adatátviteli sebesség terén, de normál esetben ezért akkora nem, hogy egyiknél csak USB 2.0-s, míg a másik használatánál USB 3.0-s sebességértékeket tudjon a külső merevlemez.
    Apropó fájlrendszer, ha tartósan Windowson lesz használva a külső merevlemez, akkor exFAT-ról célszerű NTFS-re formázni és az utóbbi fájlrendszerrel használni. Az exFAT-nak akkor lehet értelme, ha pl. macOS és Windows alatt is használva lesz a külső merevlemez, mivel az exFAT-ot mindkettő natívan olvassa és írja, ellenben az NTFS-t alapesetben csak olvasni tudja a macOS.

    Ha az utóbb leírtak alapján USB 3.X helyett csak USB 2.0 porthoz lett csatlakoztatva a külső merevlemez, akkor nem meglepő az USB 2.0-s adatátviteli sebesség, amit nyilván az USB 3.X port használata megold (megnövel). :B

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Azurooandrew #24470 üzenetére

    Volt már itt téma korábban a "refurbished" és "recertified" belső és külső merevlemezek, amik nem feltétlen rosszak, meg ha megkapták a minősítést és átmentek a gyártó tesztjein, volt akinél gond nélkül működött az ilyen is (példa), stb. Viszont az mindenképpen negatívum és elvileg akár még kisebb megbízhatóságra is engedhet következtetni, hogy az ilyenekre rendszerint eleve kevesebb szokott lenni a gyártói garancia ideje, pl. míg a standard Verbatim külső merevlemezeknél általában 2 / 3 év, addig ennél a SmartDisk Mobile Drive csodánál csak 1 év.

    Egyébként a belsejében pontosan milyen HDD van, Windowson mit mutat a CrystalDiskInfo vagy a HDS?
    + A HDS programmal tesztelni is lehet a külső meghajtó állapotát, ami egy ilyen "felújított / újraminősített" terméknél pláne nem árthat.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz smallmer #24475 üzenetére

    Korábban volt egy hasonló kérdésed itt, amire akkor kaptál választ, ahol az abban leírtak továbbra is érvényesek.
    + Lásd mások eseteit, hogy nekik milyen 2,5"-os 1 TB-os és 2 TB-os külső merevlemezek lettek itt ajánlva. Példák: [link], [link], [link], [link].

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák