Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz Caustic #21845 üzenetére

    Szia!

    Ez attól is függ, hogy pontosan milyen külső merevlemez kell, milyen kritériumoknak kell megfelelnie. A Toshiba esetében a gyártó weboldalán lévő összehasonlítás egyébként jól szemlélteti, hogy melyik mit tud, milyen jellemzőkkel bír. Maga a (belső) merevlemez amúgy adott tárolókapacitásnál ugyanaz mindegyik 2,5"-os sorozat modelljeinél, vagyis a külső burkolat, a mellékelt szoftverek és szolgáltatások stb. a különbség közöttük. A WD-nél jelenleg nincs ilyen összehasonlítás, de a My Passport sorozatról szintén lehet hasznos információkat találni a gyártó weboldalán.

    Nemrég egyébként más is érdeklődött hasonló ügyben és akkor a válaszban le volt írva a lényeg. Ha 40 ezer a rendelkezésre álló anyagi keret, akkor a 4 TB-os Maxtor is megfontolandó, sőt ár-érték arányt tekintve az lenne a legjobb vétel. Ha pedig fontos a megbízhatóság, akkor egy korábbi válaszban az is részletezve volt. Vagyis, hogy az eleve több dolog függvénye egy ilyen külső merevlemeznél is.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Caustic #21847 üzenetére

    Az M3 Portable sorozat mindig is jó áron volt Samsung és Maxtor márkanév alatt egyaránt. Valamint többnyire beváltak azoknál is, akik itt a topikban vettek ilyeneket. Bár az utóbbi esetében a 4 TB-os modellel volt, akinek gondja akadt (példa). Viszont az nem igazán derült ki, hogy csak az illető fogott ki hibás példányokat (más gyártóknál is előfordulhat), vagy a nem megfelelő használat volt a probléma oka. Ettől függetlenül viszont ajánlott az M3 Portable sorozat és a 4 TB-os modell ár-érték aránya az egyik legjobb, ha nem a legjobb a jelenlegi kínálatban. Ráadásul 2,5"-os méretben 4 TB-os HDD-t eleve csak a WD és a Segate gyárt jelenleg, de a WD kivételével csaknem minden más gyártó a Seagate merevlemezét használja a 4 TB-os mobil külső meghajtóinál. Aztán mégis működnek rendesen, szóval az előbb linkelt eset alapján még nem feltétlen kellene és amúgy nem is nagyon lehet általánosítani. Valamint azt sem feltétlen lehet mondani, hogy a Toshiba és a WD konkurens termékei annyival megbízhatóbbak lennének a 2,5"-os belső / külső HDD kategóriában. Az utóbbi 2 gyártó mobil külső merevlemezeinél ráadásul általában eleve integrált USB-s megoldás szokott lenni, ami inkább kontra, mint pró. Erről az előző válaszban említett blogbejegyzésben is vannak információk, valamint egy másik topik esete jól szemlélteti, hogy miért nem igazán előnyös. Ellenben a Maxtor esetében mindegyik modellnél normál SATA csatlakozófelülete van a belső merevlemeznek és külön egységként funkcionál a SATA-USB átalakító panel. A cache mérete pedig amúgy nem 32 MB, hanem eleve 128 MB mindegyik Maxtor modellnél, illetve a bennük lévő merevlemezeknél. Ilyen téren soha nem az XY webshopok sokszor téves és pontatlan adatait kell alapul venni, hanem mindig a hardver gyártójának a weboldalán lévő információkat! Amúgy meg kevésbé számít a cache mérete egy ilyen külső merevlemeznél, ha amúgy sem túl nagy, illetve nagyobb méretű fájlokat kell mozgatni. Ez pl. ebben a hozzászólásban is részletezve van.

    Egyébként, ha csak USB 2,0 portok vannak a gépeken, akkor egy 2,5"-os külső merevlemeznél USB-n a tápellátásra mindenképpen javasolt majd odafigyelni! Többek között az is hozzátartozik a megfelelő használathoz.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Caustic #21851 üzenetére

    Egyébként direkt linkeltem azt a példát, hogy teljes legyen a kép. Az, hogy nála ez volt, az valóban kissé elgondolkoztató. De mint az előző válaszban írtam, a pontos okok és részletek nem igazán derültek ki, illetve pár negatív példa alapján még nem lehet általánosítani az egész sorozatot. Na meg ugyanaz a HDD van 4 TB-os kivitelben pl. a LaCie egyes prémium kategóriás mobil külső merevlemezeiben is (példa), szóval nemcsak az olcsóbb típusoknál használják. Az előbbire visszatérve, ennyi erővel más gyártók termékeinél, sőt akár a népszerű és jónak mondott típusoknál is előfordulhatnak időnként ilyenek. De pont azért van az X éves garancia, hogy ha valaki netán hibásat fog ki, akkor szükség esetén ki lehessen cseréltetni. Valamint nemrég egy másik válaszban említett diagnosztikai programok és tesztelési lehetőségek, hogy probléma esetén időben lépni lehessen. Plusz a fontos adatokat alapból több helyre, több fizikai tárolóra kell menteni és akkor nyilván nem lesz gond, ha esetleg 1 tönkremegy.

    A jelenlegi 3-5 TB-os 2,5"-os merevlemezeknél eleve 4-5 db lemeztányér van, ami az előzőleg linkelt blogbejegyzésben is részletezve van. Amiatt pedig elvileg jobban melegedhetnek, mint egy 1-2 db lemeztányért tartalmazó modell. Elvileg, de a gyakorlatban ez attól is függ, hogy milyen külső házban van a merevlemez, mekkora terhelést kap, milyen magas a környezeti hőmérséklet stb. Külsőleg tényleges aktív hűtésre max. esetleg pl. a nyári hónapokban és tartós, intenzív terhelésnél lehet szükség, de máskülönben nem nagyon. Illetve a merevlemez melegedése inkább hosszabb távon lehet problémásabb. Vagyis attól még nem fog normál esetben tönkremenni, ha párszor rövid időre az átlagosnál valamivel jobban felmelegedett. Egyébként max. 40-45°C-ig még elfogadható a merevlemez hőmérséklete és az a lényeg, hogy tartósan ne menjen ezen érték, illetve főleg 50°C fölé. Ha ez be van tartva, akkor emiatt nem szokott gond lenni.

    [ Szerkesztve ]

  • junior11

    veterán

    válasz Caustic #21851 üzenetére

    A 4TB-os verzióval kapcsolatban én is olvastam már párszor panaszt, és nem user error volt. Ha kéne, én is talán ezt venném, az ár/érték arány miatt.

    The Truth Is Out There - Az igazság odaát van

  • junior11

    veterán

    válasz Caustic #21863 üzenetére

    Csaknem, majd írj róla pár sort, ha lesz rá időd, hogy milyen a cucc.

    The Truth Is Out There - Az igazság odaát van

  • King Unique

    titán

    válasz Caustic #22519 üzenetére

    Itt szintén az lesz a gond, amiről pár hónapja volt szó egy hasonló esetnél. Vagyis röviden a 32 bites Windows XP nem támogatja a GPT partíciós sémát, ezért nem tudja kezelni a 2 TB feletti lemezterületet, illetve esetedben a 4 TB-os külső HDD-t. Maga az eszköz alap kompatibilitása elvileg az XP-vel is oké, de a 4 TB-os lemezterület "egyben" történő kezelése az előbbi ok miatt viszont már nem. A megoldás ilyenkor max. a 4Kn szektorméret használata lehet USB-n, ami ez előbb linkelt esetnél is említve van. Viszont a 4 TB-os Maxtor M3 Portable nem ilyen, annál 512e van az alábbi teszt alapján. Sőt, pl. az aktuális 4 TB-os My Passport esetében is. Bár a WD-knél működhet az a megoldás, ami végül a másik fórumtagnál is bevált.

  • King Unique

    titán

    válasz Caustic #22521 üzenetére

    Itt a 32 bites XP szempontjából alapvetően az MBR / GPT kezelése a lényeg. Ha 2 TB-os külső HDD-t veszel, akkor azt tudod "egyben" MBR sémával használni és úgy az XP is kezelni fogja. Ha 4 TB-osat, akkor ahhoz normál esetben (AF 512e) eleve GPT kell, MBR séma szerint max. 2 TB-ig lehet particionálni. Ez alól USB-n max. a 4Kn szektorméretet használó külső merevlemezek képeznek kivételt, azoknál MBR alapon akár 16 TiB is lehet a partíció max. mérete. Viszont manapság már egyre kevésbé trükköznek a gyártók ilyen megoldásokkal, mivel az XP támogatása is már évek óta megszűnt. A WD-knél a gyártó által mellékelt szoftver is a logikai / fizikai szektorméretet módosíthatja, viszont az a program csak az egyes WD külső merevlemezeknél használható, más gyártók termékeinél nem.

    (#22522) lanszelot:
    Lehet esetedben is az MBR / GPT a gond. Sok tévé, médialejátszó stb. csak az MBR-t ismeri és nem képesek kezelni a GPT partíciós séma szerinti USB-s meghajtókat. Ilyenkor a megoldás nyilván az, hogy MBR séma szerint újra kell particionálni és utána már kezelni fogják. Azt, hogy most milyen van rajta, azt Windowson pl. így lehet lecsekkolni. Másik ok lehet a külső merevlemezen lévő fájlrendszer is, de az előbbi készülékek rendszerint kezelni szokták a FAT16/32 mellett az NTFS-t is, amire a Maxtor és a WD külső HDD gyárilag formázva lehet. Ha nem a partíciós séma és nem a fájlrendszer a gond, akkor meg általában csatlakozási, vagy tápellátási probléma USB-n. Rossz esetben pedig inkompatibilitás, a lejátszó nem kezeli a külső merevlemezben lévő USB 3.0-s vezérlőchipet.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Caustic #22525 üzenetére

    Manapság akár 2 TB-os kapacitásnál is lehet olyan, amelyik gyárilag GPT, nem kizárólag csak afelett. Amúgy meg lecsekkolod, aztán ha GPT, akkor max. újraparticionálod MBR szerint, hogy az XP is kezelni tudja. A Maxtor M3 Portable sorozat népszerű itt a topikban is, 2 TB-osat is többen vettek már, aminek az ár-érték aránya eleve az egyik legjobb. Ha inkább 4 TB-os kellene, akkor viszont az XP miatt WD-t célszerű, mivel azoknál opció a már említett megoldás.

Új hozzászólás Aktív témák