Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • válasz joysefke #21758 üzenetére

    Az AMD-nek a desktop eléggé másodlagos, mivel először a szerver processzorok jönnek, aztán a desktop, majd az APU-k (mobil chipek).

    A jelenlegi mobil felhozatal nem tűnik bukásnak, hanem még az elején van. Pl nemrég jöttek ki a Ryzen Pro-val szerelt Thinkpadek, ami azért jelent valamit.

    A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

  • Oliverda

    félisten

    válasz joysefke #21758 üzenetére

    "A mobil egyelőre bukásnak látszik, legalábbis ZEN1 alapon semmit sem sikerült eddig elérniük."

    vs.

    -(1) Mobil, low end desktop: 12nm, a jelenlegi APU-k finomítása (+100-200MHz órajel)

    Ennyi erővel akár fel is adhatnák ezt a szegmenst, semmi értelme nem lenne a 12 nanométeres fingreszelésnek a mobil piacon.

    A nagy monolitikus chipeknek leáldozott, túl költséges és túl kockázatos az irány, pláne olyan nagy volumenű és relatíve kis árréssel működő piacon, mint a PC-ké. Ennek tükrében nincs reális esélye, hogy épp desktopra készítene ilyet az AMD, arról nem beszélve, hogy egy nyolcmagos dizájnnal nehéz lenne egyértelműen az Intel elé kerülni, és akkor egy év múlva már az Ice Lake ellen kell menni.

    A korábbi, spekulációnak álcázott szivárogtatás tűnik reálisnak:

    Az egyik CPU helyére könnyen be lehet illeszteni egy GPU-t, amit nem mellesleg diszkrét VGA-n is el lehet adni, amivel javítani lehet a méregdrága 7 nanométeres lapkák méretgazdaságosságán. Ha 100+ millió dollárba kerül csak a gyártás beindításához szükséges maszkok előállítása, akkor ki lehet számolni, hogy hány lapkát kell értékesíteni ahhoz, hogy egyáltalán nullszaldós legyen egy ilyen projekt.

    [ Szerkesztve ]

    "Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

  • Simid

    senior tag

    válasz joysefke #21758 üzenetére

    "Szvsz felejtsük el ezt a deszktop másodlagos mantrát."
    Én nagyon örülnék ha nem felejtenénk el (még úgy is, hogy termék szinten max a desktop érdekes számomra). Ha nem így állnak hozzá, akkor le is húzhatják a rolót.

    "Desktop fronton lehet architekturális kompromisszumokat kötni ... azért hogy más szegmenseknek potenciális előnyöket teremtsenek (jobb skálázhatóság a szervereknél stb)"
    Szerintem pont ez jelenti, hogy másodlagos. Azt senki nem mondta, hogy sz**ják telibe a desktop piacot. Egy olyan cégnél, aminek szerver/desktop processzorok, gamer és profi GPU-k, APU-k, semi-custom cuccok és
    a jövőben még ki tudja milyen egyéb (FPGA?) termékek is ott vannak a palettáján, ott kifejezetten előkelő hely a 'másodlagos'.

    Az az érzésem, mintha chiplet fóbiád lenne, pedig ebben van most az AMD ereje.
    A ZEN1 problémája játékokban abból adódott, hogy nagy volt a késleltetés a két CCX között. De ezek ugyan úgy IF-en (SDF plane) keresztül kapcsolódtak egymáshoz és a memvezérlőhöz is LINK. Ez valószínűleg nem változik (bár a megnövelt sávszélen kívül semmit nem tudni az IF2.0-ról), csak sokkal gyorsabb lesz. Szóval rendszermemória szempontjából szerintem tök mindegy, hogy a DIE-on vagy egy I/O lapkán van-e a vezérlő. Így is úgyis az IF-en keresztül érhető el.

    Az a probléma, hogy 2 CCX lassan tud egymással kommunikálni az nem attól függ, hogy hol vannak az I/O részegységek. Ha egy 8 magos chip egy CCX lesz, akkor ez számottevően fog javulni akár egy dieon van minden akár I/O chipen vannak a mem vezérlők. Ha továbbra is 2x4mag a felállás tehát 2 CCX, akkor meg szintén mindegy, marad a probléma továbbra is.

    EPYC és TR esetében probléma volt még a külön lapkákon lévő mem vezérlők késleltetése. Ez gondolom abból adódott, hogy különböző SDF-en voltak elérhetőek. Tehát egy-egy SDF-nek a CCX-eken kívül még kommunikálni kellett más SDF-ekkel is IFOP-on (on-package) és IFIS-en (inter socket). A központi I/O die legnagyobb haszna szerintem az lehet, hogy egy nagy SDF-en lesz így a 8 csatorna unified lesz és egységesen alacsony késleltetésű. Szóval a Petykemano által linkelt lépcsős grafikonokon látható problémákból úgy tűnik kettőt is kiiktattak. 8 mag egy CCX (reméljük), így mindegyik ugyan olyan késleltetéssel hozzáfér a lapkán lévő L3-hoz. Illetve egy egységes SDF plane van 4 kisebb helyett (feltételezem), így egységes a rendszermemória késleltetése is.

    Érdemes nézegetni az ITT található ábrákat, leírásokat.

    Szerk:
    "Nem deszktopra, hanem mindenhova ahová be lehet tenni. ugyanaz a chiplet szerverre, UHEDT-re, HEDT-re és mainstream desktopra. annyi különbséggel, hogy deszktopon aktív a chiplet beépített IO-ja, szerverben pedig deaktivált és a szerepét átveszi a dedikált IO chip."
    Akkor te most arról beszélsz, hogy hogyan kellett volna? Mert ugye a 7nanós chipletek becsült mérete és pletykált spec alapján lényegében kizárhatjuk, hogy a bemutatott példányokban van I/O rész.

    "A pazarlás ott van, hogy szerver procikban fölöslegesen foglalja a területet/tranzisztort a RyZEN-hez szükséges integrált IO. A szerverek marzsa ezt el kéne viselje, cserébe a RyZEN szárnyakat kap."
    Nem, nem csak ott. A Desktop vonalon pazarlás a teljes IF SerDes. Azt is vedd bele, hogy nem csak DDR vezérlőt kell belerakni, hanem PCI-E csatornákat, fixfunkciós egységeket, teljes déli hidat stb. Mindezt úgy, hogy szerveren tök hasztalanul lennének a lapkában.

    Azt továbbra sem értem, hogy miért gondolod, hogy ettől sokkal jobb lenne a Ryzen, mintha külön I/O lapkával csinálnák meg.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák