Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • proximus

    senior tag

    Sziasztok!

    Úgy látom kezdenek elterjedni a 4GB -os modulok hála az égnek, de kérdés hogy vajon mennyire tud lemenni az áruk pl. 2x2-es kitekhez képest. Logikusan gondolkodva olcsóbb is lehetne mert fele annyi anyag. ;] Az IPON -ban nézelődtem és 30 körül van a sima kingmax, 59 a dual kit.
    Most 1GB van a gépben, de már 4GB-os modulra lenne érdemes váltanom úgy érzem.(Giga 770TA-UD3 alaplap)
    Van valami hátránya a 4-es moduloknak a 2GB-osokhoz képest?

  • proximus

    senior tag

    Sziasztok!

    Tegnapelőtt rendeltem az egyik webshopból egy kingmax 8GB-os kitet ;] ;] ,ma meg is kaptam, de értetlenül nézegettem a ramokat először csak a dobozában, utána bízván abban hogy a túloldalon van a chip, kiszedve a helyéről. Az SPD chip(az a kis piros kingmax feliratos) "hiányzik" mindkét nyákról. :Y :Y Az előzőleg bent lévő 1GB-oson rajta volt.
    Mondom ennek fele sem tréfa, irány be a BIOS-ba, ahol meglepődve látom hogy minden időzítés automatikusan beállt amire kell.(valami 110ns érték most 160, node ez 4G-s modul)
    Honnan veszi az SPD értékeket? :Y Újabban a ram chipek tartalmaznák magukban a beállításokat is??? :Y A CPUZ, meg az everest szépen Kingmax Semiconductornak látja őket.
    Hja, a doboza szerint Support Intel Extreme Memory profiles (XMP) :Y
    Hogy is van ez akkor :DD ?

    [ Szerkesztve ]

  • proximus

    senior tag

    válasz 04ahgy #29726 üzenetére

    Nem zavart végül is az a 160ns, főleg hogy mintha valahol már olvastam volna hogy nagyobb modulon "lomhábbra" van állítva, de nem vagyok benne biztos. :F
    Az a négylábú fekete ic az megvan(tényleg középen), csak a sarokból hiányzott valami a szememnek. :D
    Az az eredetiséget igazoló chip hogy működik? Ki kell olvasni azt is valami programmal?
    Az hogy XMP-s a RAM, az valós lehet? Egy tök alap Kingmax lehet olyan?

  • proximus

    senior tag

    válasz 04ahgy #29730 üzenetére

    Egész pontosan ezt írja a dualkit dobozában a papír:
    Support Intel Extreme Memory Profiles (XMP)
    Kingmax 8GB 1333MHz CL9 -es a KIT (2x4GB). Igen jó áron volt 40 papír körül és NEM akartam hallani hogy "itt-ott néha már kevés a 4GB" ;] ;] Különben tényleg érezhető az 1GB után, sokkal "instantabb" a programok indulása. Főleg ha már egyszer beugrottak a ramba. Nekem senki se mondja, hogy akármennyi memória felesleges lenne, mert az mindíg egy kicsit folyékonyabbá teszi a rendszer működését. Most ha beíndítok 4-5 virtuális gépet, akkor is "darálásmentes" fog maradni a Windows. :) Lapozófájl kilőve természetesen. ;]

    "A piros Kingmax chip tudtommal semmilyen elektromos tevékenységet nem végez, csak ott van." :R :R

    A 32 bites win alatt természetesen csak 3,2 Giga volt elérhető ;] ,de van egy furcsaság(?), amit jó lenne ha valaki pontosan meg tudna határozni. Mi az a windowsban ami miatt 1GB-ról 8ra váltva(vagy akár öcsém 2GB ramja) automatikusan 200-300 MB-al többet kér enni?
    A föltelepített 64-es win7 meg még durvább, 800-900MB memória foglalással indít. :Y :Y

    Van valami program, ami megmutatja hogy hogyan oszlik meg a fölhasznált memória 100%-a a folyamatok között?(Gondolok itt akár a különféle belső cache-ekre is)?

  • proximus

    senior tag

    válasz 04ahgy #29736 üzenetére

    Öööö, én nem erre a szuperfetch mókára gondolok, ami a task managerben csökkenő free memory-t mutat(az "előre cachelés miatt"), hanem a grafikusan is mutatott lefoglalt memóriára. Abba nincs beleszámolva a cached ram, viszont lehet hogy megnövelt kernel memóriát, merevlemez write cache-t használ már ilyenkor a windows. Ennek a részleteibe szeretnék belelátni, hogy mi merre hány méter.:)

  • proximus

    senior tag

    Sziasztok!

    A gép:

    Alaplap: Gigabyte GA-770TA-UD3 (f4b beta bios)
    Processzor: Athlon II X2 250 (C2?)
    Memória: Kingmax DDR3 1333 8GB Dualkit
    Rendszer: Win7 64bit

    A probléma:

    Ritkán és úgy igazán semmihez sem köthetően kékhalálozik a win kb 99%-ban ezzel az üzenettel.: Mofification of system code, or a crytical data structure was detected (0x109 hibakód) Lehetne driver probléma, de nincs túl sok minden telepítve a windowsba, ráadásul 64 bites vista vagy win7 esetében nem engedélyezett a kernel on-the-fly patchelése, csak kizárólag a microsoftos javításoknak. A win is volt már újratelepítve és többféle (régebbi+újabb) driver is ki volt már próbálva. Valamiféle hardver általi instabilitás lehet, de vajon hibás-e bármelyik alkatrész, vagy csak szerencsétlenre sikerült az összeállítás?
    A memtest86+ többszöri több mint 10 óra hosszas tesztelés után is hibátlannak jelezte a RAM-ot, viszont pár napja a Win7 saját memória tesztelőjének extended módjával hibát találtam.(már 2 alkalommal is) Több órányi teszt után jön csak elő és nem tudom hogy hihetek-e neki a memtest86-hoz viszonyítva... :(
    Annak akarok majd a következő napokban nekiugrani, hogy egyszerre csak az egyik modult hagyom bent a lapban és úgy tesztelek. Ha külön-külön mindegyik jó, akkor az lenne a legnagyobb szívás... :Y :Y Eljátszadoztam már a kicsit magasabb fesz, illetve alacsonyabb órajel beállításával is, de az instabilitás maradt. :(
    Valaki találkozott már közületek ezzel a 0x109 -es BSOD -val Non-stop?

  • proximus

    senior tag

    válasz Qru #31085 üzenetére

    Igen, az lenne az, csak nem akartam a teljes STOP kódot beírni, no meg a neten is a rövidített formulát láttam többnyire. :)
    Mocsok egy valami az biztos, mert sokszor csak böngészgetek és jön a BSOD, de volt hogy egy játékot a főmenüjében hagyva szállt el ezzel a hibával. Maga a hiba szerintem úgy áll elő, hogy a windows kernel időnként ellenőrzi a saját épségét és ekkor észleli hogy mondjuk egy ellenörző összeg, vagy valami ilyesmi eltérő értéket ad vissza. Ha a kernel saját memóriaterülete nagyjából fix helyen van, akkor célirányosan is lehetne stresszelni azt a helyet a RAM-ban esetleg... :))

    Elég megbízható szerintetek a win7 saját memóriatesztje? Ha ezzel próbálnám garanciáztatni, akkor elfogadnák vajon? (van képernyőmentésem is a monitor mellett a RAM dobozával ;] )

  • proximus

    senior tag

    válasz Qru #31087 üzenetére

    Ez nem a win-on belül fut, hanem ha elindítani, akkor tulajdonképpen csak beütemezi magát és újraindításkor fut a win előtt. A két Memtest közül melyik a hivatalos? A sima, vagy a 86+?
    Én a 86+ -ot szoktam használni és ezzel találtatott hibátlannak is a Kingmaxom fél napos tesztelésekkel... :((( Ha csak nem lenne kompatibilis a lapommal, illetve egyszerűen nem megy duálban, akkor le is petézek... :Y Pont a Kingston-nak és a Kingmax-nak kéne a legbiztosabban mennie.

  • proximus

    senior tag

    válasz Qru #31091 üzenetére

    Most mielőtt munkába indultam, kivettem majd visszaraktam mindkét ramot, hátha csak kontaktos, de nem jött be... :N A Windows Memory Diagnostic-al tesztelgetek, mert azzal legalább hibázik, míg a memtest-el nem (node ettől még a windows kékhalálozik, úgyhogy csak baj van) Azt azért még jó ha elmondom, hogy előtte ugyanilyen memóriából volt 1 darab 1Gigabájtos a gépben és hónapokon keresztül stabil volt a masina. Mindenképpen az újabb memó tehetett be neki, de hogy a DC mód, vagy a 2-es szlot a rossz, esetleg rezeg a léc valamelyik modulnál, azt még nem tudom.(fesz emelés is volt(1,52->1,58V), de nem segített)
    Kb egy órával ezelőtt kikaptam az egyik négyest és estére azzal az egy modullal tesztelek majd.(utána meg majd a másikkal) Remélem nem lesz mindegyik hibátlan, mert morci leszek... ;] ;]

    [ Szerkesztve ]

  • proximus

    senior tag

    válasz proximus #31093 üzenetére

    Na szóval az lett amitől féltem... :Y Úgy tűnik mindkét RAM hibátlan magában, de együtt DC-ben kékhalál. (Ugyanaz a két szlot volt használva a szóló tesztnél a két modullal egyenként, úgyhogy ezen szlotok szerintem jók) Most azt csináltam, hogy a másik két helyre dugtam be a kettőt egyszerre(megint duál, 3. és 4. lyuk) és így tesztelek. Ha ez sem válik be(tippelek: nem fog), akkor marad a "lassabb" SC mód... :(
    Mennyire jellemző az, hogy egy dual-kit nem megy duálban? Tényleg a Giga bios-ok ennyire gányak, vagy a processzor IMC-je finnyás túlságosan? (a hagyományos "északi hídban a MC" RAM kompatibilitása túlságosan ki volt már tenyésztve ilyen szempontból?)

  • proximus

    senior tag

    válasz #65675776 #31126 üzenetére

    Az SPD adatok alapján van beállva(9-9-9-24,...), de csináltam olyat is, hogy rögzítettem a magasabb órajelhez(1333) tartozó időzítéseket(manualra téve az auto beállítást) és így vettem egyel vissza a ram szorzóját. Ilyenformán erőteljesen ki volt kímélve a RAM, de nem nagyon érdekelte ez sem. A fesz 1,5 Volt, ami 1,52 kürül alakul kijelezve. Ezt még 1,56-ra emeltem(1,58 lett), de ez sem használt. Unganged mód a default és ezt nem is bántottam eddig még. Van még valami Bank Swizzle Mode, ami enabled, de az is def.(továbbá a Giga szerint ez az ajánlott beállítás) Az 1T-2T nem definiált az SPD szerint, de mindkettővel "szórakoztam" már. Este a az 1-2 slot helyett beraktam a 3-4-be őket(ez is duál) és 12 órányi teszt alatt nem hibázott, de majd még kap egy 24 órás maratont is. ;] (Windows Memory Diagnostic, mert csak ez tudott hibát kimutatni, a memtest nem) Ha jó lenne a 3-4-be ténylegesen, akkor az mitől lehet? Bezavart a CPU ventillátor motor közelsége? Lehet olyan hogy -részben- "gyenge" a CPU IMC-je és ezmiatt instabil az 1-2 szlotban a DC mód?

  • proximus

    senior tag

    válasz szki #31130 üzenetére

    Hogy van-e újabb bios, arra pár naponta rá szoktam nézni; jó lenne legalább már a stabil F4-es, de csak nem akar jönni... :U A CPU-NB 1,2 vagy 1,225 alapon. No ezt én kereken 1V-ra le tudtam vinni anélkül, hogy instabilabb lett volna a gép(a már meglévőn felül ;] ) Úgy gondolom, hogy az a 0,2 "ráhagyás" elég kellene hogy legyen. Különben meg nemrég nyomtam egy 12 órás körüli tesztet és eddig nem volt gond, de jóval hoszabra fogom engedni estére+holnap amíg melóba leszek. Az tényleg valamelyest általános lenne, hogy a távolabbi slot-ok a stabilabbak?? :F Mi lehet ennek az oka vajon...? :U
    A RAM hivatalos pdf-jében ez áll:
    Power supply: VDD=1,5V +- 0,075V
    Ezt én be is tartottam kb a fesz emelésnél, de nem lett jó úgy sem.
    Abban reménykedem, hogy a távolabbi két slotban stabil marad, különben marad a solo mód.(így még nem is volt kipróbálva(SC))
    Ha tényleg stabil lenne így már(8GB, 3-4 slot, 1,5V), akkor az egyfajta csodának számít AM3 lapban? Nem semmi..... ;] ;]
    A bulldozerre azért összekaphatná magát az AMD. (vagy a Gigabyte ;] :P)

    [ Szerkesztve ]

  • proximus

    senior tag

    Szerintetek meddig lehet feltolni a RAM feszt, normál kingmax DDR3 1333-nál?
    A dobozán 1,5-1,9V -ot ír, de mintha több fajta RAM-hoz is ugyanez lenne a doboz? :F
    A memória pdf-jében viszont már ez van: 1,5 +- 0,075V
    Melyiknek hihetek?
    Nem akarom kinyírni őket, de a Prime 95(64bit) az istennek se akar stabil lenni. Állandóan hardware failure-vel leáll vagy az egyik szál, vagy mindkettő.(Athlon X2)... :Y
    Ja igen, most már úgy vannak betéve, hogy ne legyen DC és így is megfekszik. :W
    Egyenként tesztelve a RAM-okat, nem hibázik a Windows Memory Test, a kettő együtt viszont kampó. :Y
    1,6 vagy 1,65 még nem főzi meg igaz?

  • proximus

    senior tag

    válasz Воланд #31343 üzenetére

    Nem az alatt megy.(oprendszer) Vista óta van egy ilyen memória tesztelő a win segédprogramjai között. Az általad is említett memtest fél napos futtatásokkal sem talál hibát, ezért tovább keresgéltem, mert ha a futó win alatt megdöglik, akkor "kint" is megkell. Ezt sikerült is igazolni ezzel a memtest szerű windows memory tester -el.
    A Prime-nak ugye semmilyen körülmények között sem lenne szabad hibát dobnia igaz?
    Ha azzal el tudom érni hogy stabil legyen, akkor szerintem már nem lehet baj. fél-egy óra alatt hibázik a prime, nem kell neki túl sok idő. Ja a CPU-NB és a memó is enyhén emelt feszen megy már így is. NEM AKAROM ELHINNI, hogy ezzel a kingmax 8GB-os kittel nem kompatibilis a lapom. Az nagy cumi lenne... :W

  • proximus

    senior tag

    Sziasztok!

    Jó régen írtam már ide, de a probléma a 8GB Kingmax DDR3 1333 RAM-mal még mindíg fönt állt(instabilitás alapra állítva minden "dolgát" a mem-nek). Akkortályt volt egy olyan játékom, hogy 1,57-8 körülre fölemeltem a feszt, de a Prime95 blend tesztben így is kampó volt neki. Egy hete kb földobtam a feszt a legmagasabb nem piros értékre a BIOS-ban(1,64V) ééééés észhez tért a két kis nyavalyás, hogy a fene enné meg... :Y :Y (24óra teszt OK)
    Vajon ha ugyanebből a memóriából kipróbálnék még 5 másik dobozzal, akkor is insbilak lennének az alap 1,5V-os feszültségen? :F Sikerült kifognom egy gyengébb kitet, vagy az alaplap(esetleg a CPU) sara lenne ez? Valaki írta hogy ez nem Intel(AM3-mas konfigom van), szóval nyomatni kell a feszt itt-ott fölfelé esetleg. Igaza lett... ;]
    Tényleg ennyire jellemző lenne a mostani AMD-s összeállításokra, hogy BIOS def. beállításon nem garantálható a stabilitás? A brácsám eldurran komolyan mondom... :W
    Vagy csak a Giga lapok ennyire "gagyik"?
    Még ha gariba vissza is küldeném a kit-et, lehet csak adnék a "lekvárnak" egy pofont, mert a memó 100%-os, amit küldenének az ugyanúgy viselkedne... :(
    Törődjek bele hogy nálam csak 1,65V-körül tudja a gyári időzítéseket/órajelet?

  • proximus

    senior tag

    válasz szki #31938 üzenetére

    A legutólsó f4b (beta) 2010/08/02 -ai bios van rajta. Mondjuk az F3 -mal még ki sem volt próbálva ez a dolog, de nem szeretnék hátrafelé menni. :D (Akkor még csak az 1GB volt a gépben) Érdekes hogy a memória dobozán ez van írva: 1,5-1,9V, ráadásul XMP-s :Y :Y
    Pedig ez egy tök alap 1333-as kit. :C Ugye nem az van, hogy ugyanabba a csomagolásba megy mondjuk a kingmax herkules is...? :DDD
    Az este teszteltem a sima (nem _+_ -os) memtest-el és dobott két hibát: 8448 és 8512 megánál... :DDD :DDD :DDD (8189 van a gépben szerinte)
    Beteg egy állat ez, az biztos. Hosszú ideig nem frissítettek megint, aztán kiköhögték a 4.0-át. Szerintem letöltöm a _+_ -os változatot, hátha az nem hallucinál. :DDD

    Akkor egyébként tényleg elképzelhető hogy teljesen hibátlan a RAM?

  • proximus

    senior tag

    válasz #65675776 #31941 üzenetére

    Nem konkrétan arra gondoltam hogy fizikailag is hibás bármi, csak nem kompatibilis, vagy gyengébben sikerült. :F Esetleg ilyen hulladék a bios.
    Az 1db 1GB ugyanilyen tipusú memnek elég volt az 1,5V hogy stabil legyen, node ez 4GB/darab persze. :)

    A talált hiba és a ram doboza:
    [link]
    [link]
    [link]

    Mindkét memtest ki lett próbálva mostanra és bizony 8960-ra teszik az "address range"-t vagy miafenét... Miért nem 8189 -ig állítja be, ha annyi az elérhető. Így most lehet hogy beleszemetel a reserved-be is és ezmiatt hibázik. :F (A prime blend már 24h-ban stabil volt, ráadásul 1,64-ről visszatéve 1,5-re fél óra se kell a hibázáshoz)

  • proximus

    senior tag

    válasz szki #31947 üzenetére

    De amúgy szerinted lehetséges egyáltalán, hogy a memtestek 8500 körül hibáznak, mikor összesen 8189 MB RAM van a gépben? Ez nem valamiféle BUG akar lenni?

  • proximus

    senior tag

    válasz szki #31949 üzenetére

    Tudom hogy a Prime nem tudja a teljes ramot tesztelni, mert annak egy része foglalt az oprendszernek, de gyanús hogy a memtest tovább nyújtózkodik a takarónál... :DDD
    No majd tesóm 4x1GB DDR2-es gépén mindjárt ránézek erre a dologra. :)

  • proximus

    senior tag

    válasz proximus #31950 üzenetére

    Na szóval, bármelyik memtest bármelyik itthoni gépben többet állít be felső korlátnak, mint amennyi fizikailag látszik a gépben. Akkor ennek így kell lennie gondolom... :U
    Más: a _+_ -os memtest 15ó&24perc alatt sem talált hibát, szóval a sima lehet hogy tényleg BUGos. :DDD (Az vagy 6 óra elteltével már hibára futott)
    No még a Win7-féle memóriateszttel is nyomok egy kb fél napos maratont, ha az sem lel semmit, elmondhatom hogy lett egy megbízható gépem. :R
    (Kiváncsi vagyok minek kavar be majd, ha lecserélem az AthlonII x2-őt egy 955-ös Ph.-ra :U )

  • proximus

    senior tag

    Szasztok!

    Jövő héten kapok elvileg egy 2x4-es Corsair Vengeance LP White csomagot és az lenne a kérdésem, hogy hol tudnék utánna nézni annak, hogy egy adott alaplap meddig (milyen alacsony) támogatja feszültségben a RAM-okat. (A White ugye "különleges kiadás", mert 1,35 Volton tudja az 1600MHz/9-9-9-24 -et.) Hiába nézek több gyártónál is alaplapokat, régebbit is/újabbat is, csak a normál feszt adják meg(1,5V) és annyi.
    Egy Giga GA-770TA-UD3 lapba szeretném a gyári 1,35-ön hajtani, de nem tudom mi lesz ha beleteszem. Na jó tudom, max 1,5 alá nem tudok menni majd... :( A mostani 1,5-ös kingmaxal a BIOS-ban ezek vannak: normal, illetve 1,5V-tól lehet tolni a "csillagos égig" a feszt. Vajon azért nincs alacsonyabb fesz lehetőség, mert az spd-ben 1,5-öt látott és attól csak magasabbra engedi beállítani?? Ha a Corsair "villant" neki egy 1,35-öt, akkor onnan lehet majd lépkedni fölfelé feszültségben?

  • proximus

    senior tag

    válasz edgR #33709 üzenetére

    A legutolsó f4b bios van a lapon -sajnos ez már egy "régebbi" lap amúgy is- és a mostani 1,5-ös ram mellett csak emelni lehet csökkenteni nem, DE..., ennek a RAM-nak az SPD-je is 1,5-öt közöl a BIOS-al. Azért bízom benne, hogy ha 1,35-öt mutat neki az új memória, akkor hajlandó lesz "megengedni" az alacsonyabb feszültséget... :C Persze fázok ettől a dologtól azért, nem tudom mire számítsak... :F
    AMD-s deszkákkal egyébként mik a tapasztalatok (ultra)alacsony feszültségű ramokkal?

  • proximus

    senior tag

    válasz edgR #33711 üzenetére

    "de most te mire mesz? minel huvosebb ram-ra?"
    Nem egészen. :D Próbálok egy kicsit "jövőálló" memóriát vásárolni, mert ki tudja, lehet egyszer Intelre váltok és mint tudjuk, az Intel szereti szívatni a jónépet. Az 1,5-ös modulokat is főleg miatta kezdték el nyomatni a gyártók. Namost gondol egyet és pl. az Ivy bridge, vagy az utánna következő monjuk már 1,35-öt kíván majd és lehet megint kidobálni a RAM-okat.
    Amúgy meg nem csak sört hűteni lehet ám az ulv memóriákkal, hanem föltenni normál feszre(~1,5V) és beállítani a gyárinál jobb időzítéseket/magasabb órajelet. Ha másra nem erre jó lesz a gyárilag alcsony fesz. :R Válogatott csipeket raknak az ilyenekre, ezért sokkal több tartalék lehet bennük. Pl. 2000MHz körül 9-10-9-28 1,6 vagy 1,65 volton. Na ez itt a lényeg... :D :DD

  • proximus

    senior tag

    válasz #65675776 #33716 üzenetére

    Na jó, őszintén szólva még nem fogdostam memóriát se 1,5V esetén vagy alatta, se 1,7-en(vagy fölötte), szóval nem tudom mennyire melegszenek ezen esetekben. :) Legfeljebb ledobom róla... :D Amúgy szerintem szépnek mondható ez a fehér borítás. Elegáns, meg diszkrét.
    Szerintem zsír:

  • proximus

    senior tag

    válasz #65675776 #33718 üzenetére

    Arra gondolsz, hogy árulni kellene belőle "borda" nélküli változatot is mondjuk 25%-al olcsóbban? ;] No igen, az talán nem lenne olyan rossz... :C

    [ Szerkesztve ]

  • proximus

    senior tag

    válasz #65675776 #33720 üzenetére

    Azért van egy dolog ami miatt mégis "aranyat érhet", mégpedig a statikus elektromosság elleni védelemben. Faraday kalitka módjára a lemez külsején tarthatja a töltéseket, de csak akkor van haszna, ha az érintkezősort nem fogdossa a kutyaütő... :DD

  • proximus

    senior tag

    válasz Adam289 #33764 üzenetére

    Hali!

    Egyforma magas a régi meg az új ram? Tesómnak pont ugyanilyen lapja van és nagyon megjárta nemrég. A gépe még 2008 végén lett véve/öszerakva és amit most vett hozzá kingston ram, az ugyanazon típus ellenére másfajta volt. Időkőzben a kingston-nál átvariálták a gyártást és trükkös "félmagas" formában kezdték el nyomatni ugyanazt. Ebből volt a cumi, mert a régi és az új 2 modul(összesen 4) nem ment együtt, csak párban a saját "korabelivel". Venni kellett még egy kitet az új mellé. :( Mondjuk a régi kitet el tudtam adni. :C Nem tudom hirtelen, de az alaplap könyve úgy írja a párban használást, hogy egymás mellett az egyik kitből valók? Lehet hogy keresztbe kel őket rakni. Az időzítésük a csomagoláson/ramon megegyezik? Megpróbálhatod frissíteni a BIOS-át, de addig ne "keverten" legyenek benne a ramok, nehogy elszúrja a frissítést. Ja, nézd meg az alaplap dobozán/lapon hogy hanyas revízió. EZ NAGYON FONTOS! A Gigabyte oldalán a lap típusa mellett tudsz váltogatni a revíziók közt. Figyeld meg mennyire különböző BIOS-ok vannak a 3 rev-hez. No ezért nem mindegy. Válaszd pontosan a laphoz passzolót. Töltsd le, csomagold ki, tedd rá fat-ra formázott pendrive-ra és mikor a BIOS tölt bekapcs után, nyomd le az END gombot a qflash-hoz. Bent látnod kell a BIOS fájlt a pendrive-on. Frissíthetsz a @bios-al is, az magától le tudja szedni a friss BIOS-t, de csak a stabilakat hajlandó. (A windowsos frissítő, atbios-ként keresd) Ha a legutolsó béta verzió, akkor kézel letöltöd és beadod a @bios-nak.

  • proximus

    senior tag

    válasz Qru #33763 üzenetére

    Mester, :R én meg igen "rászaladtam" a Corsair Veng LP White 1,35-ös 2x4-es kittel bizonyos szempontból... :DDD Történt ugyanis, hogy beraktam a cuccot a lapba(GA-770TA-UD3) és bezony amint átállítom az időzítéseknél auto-ról manualra(ekkor még csak lemásolja a szürkén jelzett értékeket), már jön is az üzenet rebootkor, hogy gáz van és inkorrekt értékekre gyanakodva visszaállítja magát a BIOS 1066ra (és az időzítéseknél autora). Tök mindegy volt hogy a lehető legkisebbre vettem az órajelét ÉS mellé manual időzítések mellett mindent a leglazábbra, már dobta is a hátast. Gondolom ez a Giga híresen sz@r RAM kompatibilitása miatt következett be, hogy nyalnák ki... ;] Már akkor gyanús volt kicsit, mikor az órajelet állítgatam a memóriánál, de az SPD szerinti értékek mindnél ugyanazok voltak(a kingmax-nál nem így volt). Annyit tudtam csinálni, hogy 1333-ra beállítottam a RAM szorzóval, majd emeltem az "FSB"-t és így elértem az 1599-es szorzatot. Ekkor nem kapcsolgatja az időzítéseket magától auto-n. Ha kézzel teszem a 8-as szorzóra(1600MHz), akkor valami 10-11-11-10... -es "nyugdíjas" értékekre lövi be magát. :( Szerintem bugos az SPD kiolvasás, de mint állat. Ja igen, arra van valamiféle szabály, hogy mondjuk a legtöbbször emlegetett/leírt pl. 9-9-9-24/2T időzítéseken kívüli millió többi érték hová állítandó be? Ezek mennyire számítank, illetve azokat túl szűkre véve is no boot lenne a jutalom?(Még nem próbáltam) Az alaplapok ezeket az egyéb értékeket csak úgy "hasra" belövik valahová/(ahogy döntöttek adott cégnél) és annyi?

  • proximus

    senior tag

    válasz Qru #33768 üzenetére

    Az a baj, hogy egyáltalán nem lehet átkapcsolni auto-ról manual-ra az időzítési táblázatot, mert már el is dobja magát. Ekkor még nincs kézzel beállítva semmi, egyszerűen csak "átmásolja" a szürkével mutatott általa automatikusan az adott RAM-szorzóhoz jónak látott időzítéseket. Szóval már azt sem tudom elérni, hogy egyáltalán kézzel beírhassak bármit is. Ez a gond. Szerintem ez állati nagy BIOS bug, de félő hogy az én deszkámhoz már nem lesz többet újabb ver. Gondolom hogy nem a processzor nem kompatibilis a rammal, mert akkor mindenféle deszkában előjönne ez a nyavaja, hanem egyszerűen az IMC és RAM közötti kapocs a probléma és ez szerintem a BIOS magában. :((

    Valószínűleg vehetek új alaplapot, de az biztos hogy nem giga lesz. Nem mondom, nagyon jók a deszkáik, de szoftver/megfelelő támogatás nélkül kuka az egész.

    [ Szerkesztve ]

  • proximus

    senior tag

    válasz Qru #33770 üzenetére

    Háát nem is tudom, az F3 után a mostani F4b azért hozott újdonságokat. Azért több mint egy év alatt igazán befejezhették volna a béta F4-est... :Y :W Mindegy okosabb csak akkor leszek, ha tényleg "felflesselem" az F3-mat.

  • proximus

    senior tag

    válasz Qru #33772 üzenetére

    Na szóval, az F3-mas bios nem csinálja azt a baromságot, amit az F4b, viszont még megnézem az f4-gyel úgy, hogy a cmos ki lesz törölve.(ezt nem csináltam meg egyébként amikor a kingmax helyére beugrott a corsair, szóval lehet hogy csak "összekutyulódott" valami mondjuk a DMI adatoknál) Kisérletezek még egy kicsit az időzítésekkel/órajelekkel, mert most lehet. Kiváncsi vagyok mit tud a cucc 1,5V-on. (1,35 ugye a gyári, de az én lapomban nem lehet ilyen kicsire beállítani)

  • proximus

    senior tag

    válasz Adam289 #33767 üzenetére

    Az a 4-mínusz-1GB csak 32 bites rendszer esetén szabadna hogy meglegyen. A 64-eseknél nincs ez a korlát. A régi meg az új kit működik rendesen csak magában? Nézd meg memória teszterrel őket így az egyik kettőt, majd a másik kettőt. (memtest86+ v4.20)
    Biosz frissítés:
    Tegnap valamennyire leírtam, de most "átszerkesztem" kicsit. Szóval, belépsz a biosba és nyomsz egy f9-et. Előugrik egy ablak és ott láthatod a BIOS verzióját + még ezt-azt. (A verziót megnézheted mondjuk az aida64 nevű progival is) Az alaplap dobozán megnézed a revíziót, ha nincs meg a doboz, akkor bizony le kell venni a gép oldalát.(az alaplapra is rá van írva) Ne hagyd ki ezt a lépést semmi esetre sem, mert ha rossz bioszt írsz fel az alaplapra, akkor lehet kidobni. ("se kép se hang") A giga oldaláról letöltöd a legfrissebb bioszt(itt is figyelj a rev.-re), majd rámásolod kicsomagolva egy fat32-re formázott pendrive-ra. Belépsz a bios-ba és nyomsz egy F8-at (qflash vagy mi). Ez a beépített frissítője a lapnak. A keep DMI data-t disabledre teszed, majd load bios. Ott látnod kell a pendrive-ot, majd rajta a bios fájlt. Enter és hagy menjen. Ha végzett F10 Shutdown kiválaszt. Ilyen frissítés után szoktak csinálni egy CMOS cleart, ami az alaplapon a megfelelő tű megérintését jelenti mondjuk egy csavarhúzóval.(KIKAPCSOLT ÉS ÁRAMTALANÍTOTT GÉPNÉL) Lehet hogy kis dugó van rajta(jumper), ekkor csak átteszed kb egy percre a másik állásába, majd vissza. (VÉLETLENÜL SE MARADJON OTT) Egyébként a "keep DMI data" disabledre állításával frissítéskor megycsinálja ezt a törlést, csak az "ördög nem alszik". :DDD Ha frissült a bios, belépsz és egy optimized default-ot kérsz. Elmented és kilépsz. (Nagyon szépen be lehet hangolni amúgy, de ehhez tudni kell pontosan mi mit jelent, addig nem "babrálandó" :DDD )

    Csinálhatod a Windows-os frissítőjével is, de ha a lapodhoz a legutolsó bios béta, akkor azt magátol nem szedi le, mert csak stabilra frissít. Viszont ha te letöltöd és betallózod neki, úgy megcsinálja. Ha a jelenlegi bios-odtól van újabb stabil változat, akkor nem mondom hogy kezdd rögtön egy bétával(ami egyébként hülye giga szokás szerint a legfrissebb szokot lenni és magára hagyják a lapot örökre :O ) Ha a win alóli frissítést választod, töltsd le ezt:
    @BIOS
    Na hajrá! :C

  • proximus

    senior tag

    válasz Qru #33778 üzenetére

    Megnézem azért majd még az F4b -vel is újra, hátha csak "hülyült" a kingmax után.
    Ebből próbálok/próbáltam kiindulni a tuninggal kapcsolatban:
    [link]
    Nálam ugye 1,5V alá nem lehet menni, szóval ezzel a fesszel próbálom kihozni a maxot a cuccból. Mehetnék fentebb ugyan, de még nem akarom "bántani" ;]
    Eddig kb. 1600MHz mellett olyan 8-8-8-24-1T körül mászkáltam, de win alatt böngészgetve volt egy kékhalál(reboot nálam), szóval valamelyik CL-nél rezeghetett a léc.
    Azért ezzel a (régebbi) F3 biosszal is megvan az a dolog, hogy hiába csökkentem a RAM szorzóját, nem mutatja ujraindítás után a bios az SPD szerinti szűkebb időzítési táblázatot.
    A másik hülyeség meg az lenne, hogy ha tuningolni próbálok a processzoron("FSB"-vel), akkor hiába állítom be ugyanazt a MHz-et a RAM-nak(az időzítések meg manualon fixálva), jön az arcomba a: "probléma van az OC-al, alapra visszaállok". Talán ha nem kéne az "FSB"-hez nyulni, mert mondjuk egy Black Ed. procim lenne már, akkor lehet hogy nem köhögne. Tervezgetem már egy ideje a 955 Phenom2-est, de mostanság fölszaladt az ára... :( Vettem volna meg akkor. mikor 23ezer körül volt... :( (most 28-ba van kb.) Amúgy meg hagy nyugodjak már meg, a bios a hulladék és kész... ;] ;] Alaplapot max jövőre ha veszek újat...

  • proximus

    senior tag

    válasz proximus #33782 üzenetére

    Kisérletezgettem az időzítésekkel egy csomót és sok mindenre fény derült. Az aida64 cache and mem. bench.-ban méregettem, hogy mennyit számítanak a fontosabb és ismert időzítések(pl. 9-9-9-24/2T), de a maradékot is megnéztem úgy, hogy egyszerre átváltottam őket 1600MHz-en, 1333 és 1600 közöttire. Na, ennek a többi időzítésnek 0 ismétlem 0 hatása van a teljesítményre. A megszokott időzítések közül is csak néhány befolyásolja a teljesítményt, méghozzá különféle módokon. Van ugye az olvasás-írás-másolás-késleltetés kvartett és ezekre bizony nem egyidejűleg hatnak az állítgatott értékek.
    (Processzor: AMD Athlon II x2 250, egyelőre alap órajel:3000MHz; a RAM 1,5V-on)

    Íme a bizonyíték: :))

    11-11-11-29/2T:
    8700,7100,~10500, 52,7

    11-11-11-29/1T:
    8800,7100,~10500, 51,3

    9-11-11-29/1T:
    9090,7100,~10300, 48,7

    9-9-11-29/1T:
    9130,7100,~10500, 48,1

    9-9-9-29/1T:
    9100,7100,~10500, 48,3

    9-9-9-24/1T:
    "~ugyanaz"

    Hogy mi ebből a tanúlság? :) Az első, a második és az ötödik(1T vagy 2T) érték számít csak valamennyit és azok is csak egyszerre "átbillentve" hoznak úgy jobban a konyhára valamit.(CL-RCD-RP-RAS/CR) Ami viszont sokkal durvábban megdobta az aida64-ben mért értékeket, az a processzor fölhúzása volt 3600MHz-re(2400-as NBfreq) : 10000,8600,12100, 45,4ns No ez azért már jobban "odavert" neki. :DDD ;]
    Azt nem tudom, hogy mondjuk egy mai Intel procival(mondjuk Sandy bridge) hogyan alakultak volna a sebességek ugyanezt végigzongorázva. Nem a sebességkülönbségre gondolok itt konkrétan, hanem hogy mi mire van hatással és kb mekkora %-ban.

    [ Szerkesztve ]

  • proximus

    senior tag

    válasz Qru #33797 üzenetére

    Háát, ez valahogy tényleg így lehet. :K Például egy SSD-vel úgylehet újjászületne a gépem, még azzel a kis kétmagossal procival is. Mondjuk azt azért durva látni, hogy a mai Intel rendszerek esetén mit nyomnak a DDR3 ramok. A duplája körül írnak olvasnak ugyanazon RAM sebesség esetén is(AMD-hez mérten), szóval ez is megerősítheti azt, hogy nem a memória maga lassú, hanem a kezelése.

  • proximus

    senior tag

    válasz #65675776 #33800 üzenetére

    Nem is az, hogy hűde fölgyorsulna tőle a gép, csak ha már sikerült agy ilyen "spéci" memóriát beszereznem, akkor megnézem mit tud. Az aida csak arra kell, hogy lássam milyen változtatás(az időzítésekben, vagy frekvenciában, vagy együtt) mennyit ér.
    Egyébként nagyjából végeztem a kitesztelésével és ezt tudja kb.:

    AMD Athlon II 250(3GHz)
    ----------------------
    1600MHz, 1,65V:
    7-8-7-15-1T
    1,5V:
    8-8-7-15-1T
    ----------------------
    1333MHz, 1,65V:
    6-7-6-15-1T
    1,5V:
    u.a., de nem stabil teljesen.(nem tudom még honnastól az)

    A lényeg mindössze annyi, hogy 1600-on, 1,64V-on beállítható időzítésekkel gyorsabb a memória, mint az 1333-hoz tartozókkal(1,64-on), de minimális az eltérés(olvasásban egy kevés meg késleltetésben). Az 1600-hoz tartozó "eredeti" 9-9-9-24/1T -vel, 1,5V-on az össz. különbség sebességben mindössze ennyi a legszorosabb időzítésekhez képest: memória olvasás: 9450-->9100; késleltetés: 45,7-->48,2

    Konklúzió:
    Egy 1600-as DDR3 9-9-9-24 körül is már simán jónak számít, de ha ezt minnél alacsonyabb feszültségen tudja, az szerintem nem baj. Azért is vettem alacsony feszültségű ramot(1,35V), mert néhány ezresért cserébe garantált is hogy működik annyin.(Az XMP profil is ehhez van igazítva ráadásul)
    Ha később jönnének a max 1,35-öt vagy 1,25-öt támogató CPU-k, főleg Intelnél, ;] akkor nekem már nem kell mitől félnem, mert "anno" jövőálló KIT-et vettem. Ez is a szempontok között volt a megfelelő RAM kiválasztásakor. :))

  • proximus

    senior tag

    válasz abridabri #33801 üzenetére

    Háát igen, az időzítések nem igazán érdeklik, az órajel is kb itt mérvadó csak: 1333-->1600
    Az alatta lévő topicban azért fölvetik, hogy a CPU-NB -t meg lehetett volna rántani, hogy jobban "etetni" tudja a 2000MHz körüli memóriát.

Új hozzászólás Aktív témák