Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Gubek-Einste

    Topikgazda

    válasz vadger #56416 üzenetére

    Mennyi lenne a beszerzésre?

    Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

  • jerry311

    nagyúr

    válasz vadger #56419 üzenetére

    GS105Ev2 már tud VLAN-okat, de ez 14k-nál kezdődik. Egyébként jól működik, van egy ilyenem, tudja amit ráírt a Netgear.

  • dkess

    őstag

    válasz vadger #56416 üzenetére

    Szia,

    100 nm könnyűszerkezetes házba - a WiFi lefedettséget alapul véve - általában elég lehet 2 mesh eszköz. Mondjuk amennyiben külső terület (udvar, kocsibeálló - mondjuk a ház két oldalán) is hangsúlyos lenne akkor lehet 3 eszköz az ideális.

    Csak a VLAN -ok miatt nem kellene 3 eszköz akkor sem, ha 3 VLAN -t (meg mondjuk plussz Guest WiFi szeretnél). Egyszerűen egy multi-VAP támogatású AP/router kellene és két eszközzel is lehetne 3 VLAN+Guest WiFi mind a kettő (vagy három) AP -n. Azaz SSID(/jelszó) alapján kerülnének a kliensek külön VLAN -ra és nem a szerint, hogy melyik AP -hoz vannak közel. Persze a barangolás és egyebek is működhetne az összes VLAN -on ...

    Egyébként mi az oka a VLAN -oknak? Pláne így, hogy a három mesh egységen csak egy-egy VLAN lehet? Ezt biztos átgondoltad?

    A trunk mellett pl. az inter-VLAN routing meg egyebek mennyire szempont? Akkor ugye a pincébe L3 switch vagy a kívánt funkciókat támogató router kellene (szobákba elég lenne L2 switch is) ...

  • dkess

    őstag

    válasz vadger #56429 üzenetére

    Szia,

    Itt több dolog keveredik:

    - hálózati eszközök szerepkörei (pl. a mesh főrouter router vagy AP módban stb.),
    - hálózati topológia (pl. csillag, daisy chain, vegyes stb.),
    - mesh és azon belül ethernet/WiFi/egyéb backhaul,
    - VLAN (virtuális LAN).

    Kicsit előreszaladva - a fenti képen daisy chain (sorba kötés) topológiát láthatunk. Lehetőleg kerüljük - több okból kifolyólag pl.:

    - nem ideális,
    - Nálad nem ennek megfelelő a fizikai megvalósítás (szerencsére).

    A második kép pedig a csillag topológia - ami nekünk kelleni fog (nem kell sorba kötés !!). Akkor egyébként minden színes csíknak megfelelő volnal egy már létező UTP kábelnek megfeleltethető?

    A kérdések amit szükséges lenne megválaszolni:

    1.

    Kellenek-e Neked VLAN -ok. Nekem az szűrődik le, hogy valójában nem. Ebben az esetben megúsznánk egyszerű buta switch -ekkel meg SOHO router/mesh eszközökkel, melyek értelemszerűen olcsóbb megoldás.

    2.

    Kell-e saját eszköz router szerepkörben a T eszköze mögé? Ennek számos oka lehet - most csak példaként - QOS, Parental Control stb. ami csak ilyenformán megoldható. Ebben az esetben legalább az egyik helyiségbe legalább kettő UTP kábelnek lenne célszerű mennie:

    - egy ami a router módban működő egységünk WAN portjába megy a T eszköz egyik LAN portjából,
    - a másik ami a router módban működő egységünk egyik LAN portjából megy vissza a pincében levő switch -be. E pincében levő switch -ből ágazna szét a vezetékes hálózatunk a Node -ok illetve vezetékes kliensek felé ...

    Persze lehetne pincében is router, de SOHO eszközöket feltételezve ez nem lenne költséghatékony ...

    Amennyiben ez nem kellene és AP módban futnának a mesh egységeink - persze akkor is lenne kinevezve "mesh router" (a többi node). Ekkor elegendő minden szobába egy kábel, de persze ettől függetlenül is mehetne több. Ekkor ennek megfelelően lehetne konfigurálni a rendszerünket.

    Sima SOHO vonalon is többfajta megoldás van, ami mindkét felvázolt opció esetén működőképes (VLAN nélkül) - pl.: Asus AiMesh -t támogató routerek illetve ZenWiFi egységek (ezek keverhetőek is) vagy éppen TP-Link -nél a Deco Mesh egységek (ezek nem keverhetők pl. a márka routereivel vagy repeatereivel stb.) stb.

  • dkess

    őstag

    válasz vadger #56442 üzenetére

    Igen, úgy könnyű megérteni, hogy a hálózati szerepkörök (ez esetben router vagy AP mód) és a mesh szerepkörök (mesh router és mesh node) az két különböző dolog. Azaz ez alapján lehetnek az egységek:

    - AiMesh Router - router módban VAGY AiMesh Router - AP módban,
    - AiMesh Node (AP módban levő egységre "hasonlít").

    Így jön ki a háromféle egység. Egy az első csoportból - a többi a második csoportból kerül ki.

    "Lényegében igen, egy vonal az egy UTP kábel" VS. "igazából a pince és a szobák között mindig csak 1-1 kábel van"

    Namost itt egy mondaton belül sikerült egy önellentmondásba belefutni. A képeden két szobába is két vonal van húzva. Aztán ugyanabban a mondatban, hogy azért kell a switch, mert a szobákba csak egy kábel megy. Most melyik az igaz?

    Ezt hogy érted, hogy "fizikailag csillag topológia, de logikailag mégiscsak sorba kötés"? A node -ok nincsenek kábellel összekötve. Szerintem ezeket a VLAN -okat vegyük ki a képből - hacsak tényleg nincs valami kézzel fogható oka. Most mindössze csak "zavart okoznak az erőben" ... Egyébként T eszköze elé akkor tudnánk rakni, ha pl. az optika közvetlenül a routerünkbe menne - de akkor mindek a T eszköze.

    Az utolsó bekezdés alapján akkor nem kell saját eszköz routernek. OK, akkor mehet a mesh és simán AP módba ethernet backhaul -al konfigurálva. Igen, T eszköz és utána egy switch aztán erre mehet minden mesh eszköz meg vezetékes kliens. Mi lenne a kereted meg az elvárásaid ezzel kapcsolatban? Pl. AX -es WiFi kell? Milyen és mennyi kliens?

Új hozzászólás Aktív témák