Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • fgordon

    senior tag

    válasz kzsolt00 #33490 üzenetére

    Én is hasonló Raspberry Pi + szenzoros megoldást próbálok magamnak építeni.

    Megosztom veled összefoglalva, amit olvastam / hallottam, hogy optimális, a kérdéseidre válaszolva.

    Nem mindegy, hogy milyen buszon / interface szabványon fog kommunikálni az a sok szenzor.
    Én jelenleg I2C interface-t akarok használni, aminek egyből bele is akadtam a limitációiba:
    - egy szenzort úgy terveznek meg, hogy 0-127 közötti id-t adnak az eszköznek, és az összes legyártott azonos szenzornak az az id-je. Jó esetben van egy jumperelési lehetőség, hogy más legyen az ID-je. Például úgy gyártáj le, hogy az id-je 60, és ha jumpereled, lehet az id 61 is. Az I2C miatt nem lehet normál esetben 2 azonos id. Van rá megoldás (multiplexer, másik i2c port, stb). Távolság sok mindentől függ, amivel lassul a lekérdezési sebesség is, talán 10-15 méter lehet, de van I2C erősítő, ami elvileg megoldja.

    Van még SPI busz is, az még rövidebb távra megy.
    Can CAN busz. 1-wire busz is. Te melyiket akarod használni?
    Sajnos én sem tudom neked elmondani, hogy melyiket kell, mert az én projektemhez is keresem még a jót.

    1. nem tudom a választ, mert nem írtál, hogy milyen busz, és akkor is max a specifikációból mondanék egy számot.

    2. Nem, nem mindegy. Több komolyabb okos otthon építő céggel beszéltem, és ők is a minél jobban árnyékolt kábelt javasolják. A legjobb, ha a maximális gyakorisággal akarod lekérdezni a szenzorjaidat, akkor a dupla árnyékolt CAT7A a legjobb, ahol 2 érpáronként is, és a burkolat körül is árnyékolás.

    * Felépítése: tömör rézvezető, tömör PE érszigetelés, műanyag fólia, érpáronként műanyag kasírozású al fólia rézszál kivezetéssel, teljes kábel rézszövet árnyékolás, szürke PVC köpeny, az erek párokba sodrottak.
    * Felhasználási terület: strukturált számítógépes hálózatokhoz, az alábbiak szerint: Cat 5e: 100 MHz; Cat 6: 250 MHz, Cat 7: 600 MHz átviteli sebességig.
    * Környezeti hőmérséklet: rögzített elhelyezésnél -20°C-tól +70°-ig, mozgatás esetén -5°C-tól +70°C-ig.
    Egyéb: tűzállóság VDE 0472 és IEC 60332 szerint.

    Én ilyen kábeleket húztam konkrétan, a beltéri CAT7A kábelük 1200 Mhz-es, amit vettem.
    Tudom, ez jobb, mint ami indokolt, lehet, hogy más, olcsóbb árnyékolt is jó, de ez az ajánlása sok cégnek most.

    3.: Hát, szerintem valamilyen adatbuszon kell vinned majd a kábelt, I2C esetén 4 ér kell, 1 föld + 3,3VDC, valamint a kommunikációhoz SDA +SCL, árnyékolt párban húzva: SDA + 3,3VDA, valamint SCL és föld. Más adatbusszal nem tudom, hogy kell (még).

    4. Hát, nekem is javasoltak ilyet is, meg azt is, hogy RPI-vel is meg lehet oldani, Arduino nélkül is. A legszebb lehet az Arduios megoldás lenne: az mindent lekérdez, megírod a vezérlést, és az RPI csak az Arduinóról kérdezi le az adatot mondjuk USB-n. De arról még kevesebb az infóm, Arduinóval hogy kellene.

    5. Minél olcsóbbat veszel, általában annál nagyobb a szórás, hogy téved. Az olcsó hőfok szenzorok simán +/- 2 fokot tévednek, lakásban/szobában sok, egy kazánnál mindegy lenne, nekem. Egy jobb szenzor 5-10 ezer Ft is lehet, ott 0,1 fok a +/- tévedés, és mér még páratartalmat, légnyomást, levegőminőséget, stb. Sőt, van olyan olcsó szenzor, ahogy olvastam, hogy neked kell bekalibrálni a hideget és meleget, és az alapján mér. Tehát jéggel jelzed neki a nullát, és valahogy forró vízzel a 100 fokot, és akkor ezekhez kalibráltan mér. Ha rosszul kalibrálod, lehet óriásikat fog tévedni. Szóval én csak kalibrált szenzorokat veszek, igaz, jóval drágábban is. Hamisítanak össze-vissza mindent, így előfordulhat, hogy egy jobb szenzort olcsóbban veszel, hamisítottat. Ha jobbat veszel, vedd megbízható forrásból, például olyan helyről, ami a gyártó viszonteladója.

    Sajnos ennyit tudok csak hozzátenni jelenleg a kérdéseidhez. :( :B :K

    ▏▎▍▋▊▉ Gordon (eleinte azt hittem) ▉ ▊▋▍▎▏

Új hozzászólás Aktív témák