Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    Üdv!

    Korábban már kérdezte valaki, de egyértelmű választ nem találtam a topicban: sikerült valakinek már mobilnetet varázsolni az R pi-re? Ha igen, milyen USB stick-el?

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz alex1122 #2443 üzenetére

    Köszi, én is keresgéltem, és ráakadtam erre az oldalra, csak gyakorlati tapasztalatra lettem volna kiváncsi.

    Kifejtve:

    A tervem az, hogy egy Rpi-ből egy mini-PC-t varázslnék öregapámnak, aki most került egy lakóotthonba. Régebben szokott e-mailezni (sima G-mail, és semmi több), viszont a lakóotthonban nincs hálózatos net, marad a mobilnet. A rendes számítógép viszont nem nagyon fér el (de lehet még is ez lesz a megoldás :\), a tablet nem járható út, mert nem látná rendesen, és az érintőképernyő sem igazán neki való. A laptop lenne még járható út, de ha már TV-je úgy is van, elgondolkoztam az Rpi-n, amin van ugye analóg TV kimenet.

    Persze ez szép kis vargabetű, mert a Linux-hoz annyira nagyon nem értek, szóval egy kicsit nekem is mélyvíz, az Android ideális lenne, mert egyszerűen kezelhető, viszont ott meg az USB stick nem működne feltehetően.

    Tetszenek az ArmPC-k, és már csak kiváncsiságból is akarok venni egyet, ez meg jó indok, hogy belevágjak. Csak attól tartok pont olyan dologra szeretném használni, ahol lenne egyszerűbb (ha nem is feltétlenül olcsóbb) megoldás.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz vargalex #2445 üzenetére

    Jókor mondod... :DDD

    Pár órája rendeltem meg a Farnell-nél. Ráadásul utólag jöttem rá, hogy árak, amiket a Farnell feltüntet nettó árak. :(((

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz azbest #2448 üzenetére

    Most már késő. :DDD

    Első körben úgy néz ki, így is egy öregebb PC lesz beállítva. Az Rpi egy oldalág, kiváncsi vagyok mennyire életképes, és ha igen, akkor hurrá. Amikor az árakat számolgattam, én naívan úgy gondoltam, hogy a 35 fontos (még csak nem is 35 dolláros) árhoz nem jön áfa. Ahogy a többi termékhez sem. Így viszont a sallangokkal 25e Ft-s ár hirtelen 34e Ft-s lett, és ez már azért annyira nem hangzik jól. :(((

    Bevallom én is beleestem abba a hibába, hogy elcsábított a roppant alacsonynak hangzó ár, és úgy gondoltam, hogy ArmPC-nek is bevállhat, a sima PC-hez képest klasszisokkal olcsóbban. Viszont egyre inkább úgy látom, hogy annyira nagyon nem olcsó, ellenben abból amit írsz, azt szűröm le, hogy a használhatósága is erősen korlátozott e téren. Ha meg egy erősebb Arm-os bázist nézek (mint a Hackberry A10 vagy a PandaBoard), akkor meg egyenesen ott tartok, hogy már egy olcsóbb Barebone PC-t ki lehet hozni belőle... :\

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Xmodule #2556 üzenetére

    Én is úgy látom, hogy sajnos lassú, a Gooseberry jobb lett volna, de sajnos nem kapható... :O

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz tejeskifly #2563 üzenetére

    Én már elkezdtem egy Logout írást a tapasztalataimról, röviden:

    -A Farnell-től egy hét alatt jön meg (csak legyél a megadott címen a szállítás napján, mert az UPS első kiszállításkor nem csörög meg, hogy otthon vagy-e...).
    -Böngészésre használható a Midorival, egyszerűbb oldalakból 2-4-et lehet még úgy-ahogy nyitva tartani, terhesebb oldalakból max. 2-őt, de inkább csak egyet.
    -Youtube és flash nincs a Raspian alatt (vagy én legalábbis nem jöttem még rá, hogy lehet).
    -A 720p filmeket bírja, az 1080p-ket már esetfüggő (nálam inkább nem bírja), a hang HDMI esetén műkszik (igaz én csak DD/DTS-t próbáltam)
    -Általános használathoz nem árt némi Linux tudás, nekem ezért roppant nyögvenyelősen megy a dolog...

    Szumma:
    +Olcsó
    +Sok potenciál van a community-ben
    +Eszméletlen sokrétően lehet használni...

    -...ha nem power user vagy
    -Mert még 800Mhz-en is lassú egy komolyabb weboldal esetén
    -Mert csak 256Mbyte osztott ramja van, amiből átlaghos használathoz legalább 32Mbyte-ot lefog a GPU
    -A rendes kihasználáshoz türelem és idő szükségeltetik

    Ez azonban nem igazán mérvadó. Egyszerűen azért, mert az Rpi nem mini-PC-nek indult, amelyen majd 1080p-s filmet nézel meg Youtube-ozol és flash játékkal játszol. Arra találták ki, hogy diákok tanuljanak rajta, programozni, kezelni, használni a számítógépet. Ez esetben a szűkös hardver pedig inkább ösztönző dolog, hogy ejj, ez így nem lesz jó, nézzük hol tudunk optimalizálni... Ez pedig nagyon is helyes dolog, és bőven megfejeli a 35$-os (30 fontos) árát.

    Ha ilyen olcsón kell minipc, akkor várj a Via APC-re, amin kétszer ennyi ram van, plusz akad rajta VGA kimenet is. De ez már 49$.
    Ott van a Gooseberry, 40 fontos árért még tápot is adnak hozzá, és eggyel újabb architektúra (ARMv7), igaz ott Wifi van, viszont LAN nincs. Csakhogy most az sem elérhető, és ki tudja mikor lesz?

    De az igazi a Odroid-X, négy magos ARMv7 proci, 1 giga ram, stb. Ez már tényleg valami, amit teljes értékű PC-ként lehet adott esetben Ubuntuval használni. Csakhogy maga a panel ugye több, mint 30.000 forint... és akkor elgondolkodsz, hogy ha hozzá veszed a kiegészítőket (táp, aktív USB HUB, kábelek, stb.) már használt laptopot vagy PC-t kapsz, vagy egy olcsó tabletet...

    Akkor meg miért vesződnél vele?

    A félreértések elkerülése végett nekem nagyon tetszik az Rpi, okos, innovatív és ügyes kis szerkezet. Arra, amire kitalálták. Csak félek sokan (itt a fórumon is) nem egészen arra (akarják) használni, amire kitalálták...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz tamas1985 #2567 üzenetére

    A potenciált én is látom, és szvsz a Microsoft is, ezért jött/jön ki a Windows RT. Az ARM proci ma már nem csak a telefonokban, de a SmartTV-kben, routerekben, stb. is megtalálható. Valószínűleg kiváltani nem fogja az x86/x64 architektúrát, ám az olcsó gépekben az ARM tarolni fog, ez pedig rossz hír az asztali gépeknek, mert a felhasználók zöme arra használja, hogy böngészen, Youtube-ot és Facebookot nézzen a PC-jén. Ahhoz pedig egy jó közepes ARM proci is alkalmas, olcsóbban (ha a Youtube meg van oldva persze).

    Én csak azt mondom, hogy az Rpi az ideális szinttől pont egy lépésre van minden téren lemaradva, egy picivel erősebb proci, legalább kétszer ennyi ram, és tökéletes PC-pótló eszköz...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Benoe77 #2652 üzenetére

    Mint említettem, nekem a Farnell-nél 19 napot ígértek, majd egy héttel a megrendelés után adták fel. Érdekes, náluk a kereslet és a gyártási kapacitás úgy-ahogy kezelhető szinten mozog. :)

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz pakriksz #2699 üzenetére

    @Pakriksz: Ez most komoly, hogy a 35$-os árból 35 fontos ár lett? Sajnos így nem hogy olcsó, hanem retekdrága a pi.

    Amíg az alternatívái még drágábbak (pl. Gooseberry 40 font plusz adó), addig ez van. De drágának nem mondanám. Viszont a 25 és 35 dollár lehet, hogy amerikában igaz...

    @Proci85: Nem, az A verzióra 25 dollárt mondtak, a B verzióra 35 dollárt. De pl. a Farnellnél nem is látni A verziót (sőt, ahogy nézem az RS-nél sincs).

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz tomzi1 #2709 üzenetére

    Javíts ki, ha tévednék, de per pillanat kvázi egy stabil op.rendszer van rá (Linux), abból van igazából két distro (Arch Linux és a Raspian), oszt ennyi. Vannak videók meg nem stabil verziók Androidból, FireFox OS-sből és hasonlóakból. Viszont ezek jó része elérhető máshol is, ill. ha nagyon akarsz, ARM-os telefonra is rakhatsz linuxot, legfeljebb mókolni kell vele több-kevesebbet (sőt, Ubuntu-ból akár újabb distro is elérhető az ARMv7 procikhoz).

    Másfelől korábban linkelt valaki a Raspi egyik fejesével készült interjút, ahol konkrétan amiatt háborgott, hogy más alternatívák, mint a PandaBoard, száz dollár felett vannak, holot a lényeg egy 10 dolláros chip, és pont a Raspi előnye az olcsóság.

    Ehhez képest egy új ZTE Score például 50 dollár az Amazonon, két magos ARMv6 procival, 512mbyte rammal, akkuval, töltővel, beépített Wifi-vel, stb.

    Egyfelől nyilván két külön világ, hiszen két külön feladatra készültek, másfelől viszont nem, mert a motorház alatt egy ZTE Score azért többet tesz le az asztalra, mint egy Raspi, és lényegében mindkettő egy ARM-os miniszámítógép.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz GyéBen #2748 üzenetére

    "az okostelefongyártók alig drágábban"
    RasPi ~ 13E Ft
    Belépőszintű Androidos kütyü ~ 30-40E Ft

    Ok, én is felhoztam az okostelefonokat korábban, de talán rossz oldalról közelítettem meg a dolgot.

    Maga az Rpi ugye ~13e Ft, nos, pár ezer forinttal drágábban (egész pontosan 19e Ft-ért) már AMD E-350-es rendszert kapsz, igaz, ehhez még kell ram (ahogy az Rpi-hez SD kártya), és cserébe azért pár nagyságrenddel többet nyújt (SATA csatlakozók, dedikált USB portok, diszkrét gigabites LAN, HDMI plusz VGA video kimenet, és még egy PCI-Express csati is). Ráadásul heteket sem kell rá várni, és mentesülsz a különféle teljesítmény problémáktól, illetve a "vajon elviszi az 1080p-t?" típusú kérdésektől. A korábban Winonly emberkék pedig egy nagyságrenddel könnyebben elvannak vele, hiszen x86-os platform.

    Megtartom az Rpi-t, mert egyszer ha sok időm lesz, és hirtelen elfog a Linux-láz, akkor teljesen jól lehet vele szórakozni, és nem lehet elvitatni a community erejét. Ugyanakkor miniPC-re vannak fényévekkel jobb megoldások, alig drágábban...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz vargalex #2755 üzenetére

    Mondjuk én vidéki vagyok, tehát nekem már a kiszállítás sem ingyenes, vagyis számomra már magasabb lenne az ár.

    Az érvek-ellenérvek elhangzottak, nyilván a kérdés az, hogy kinek mi a fontos, akinek az RCA kell, a minimális méret és hőtermelés, a GPIO és jól boldogul a Linux-al, annak tökéletes az Rpi is.

    Akinek több/gyorsabb USB és/vagy SATA kell, VGA kimenet, Win támogatás, egyszerű és könnyű használat, annak inkább válasszon egy Brazos vagy Atom rendszer.

    Nem vitatom el az Rpi érdemeit, de a roppant olcsóság és a használhatóság terén én személy szerint úgy látom, hogy azért kihívásokkal küszködik a málna. Nagyszerű eszköz azoknak, akik imádnak buherálni, hiszen tényleg kismillió dologra lehet felhasználni, és az ilyen eszközökhöz képest szép méretű és termékeny community áll mögötte.

    Másfelől viszont az átlag egyorrú felhasználó azt tapasztalja, hogy azért annyira nem olcsó, mert ehhez is kell külön táp, szükség lehet aktív USB hubra, kell SD kártya és SD kártyaolvasó, lehet, hogy spéci kábel kell (pl. HDMI -> DVI-D), miközben nem lehet (az olcsóbb monitorokra jellemző) VGA bemenetes eszközöket használni hozzá, ráadásul a teljesítménye gyenge, az USB és hálózati sebessége is szerény, továbbá a használatához bizony bele kell mélyedni a Linux rejtelmeibe.

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Proci85 #2770 üzenetére

    Ezért írtam, amit írtam. Az Rpi ideális eszköz, aki imád mókolni, barkácsolni. Nagyon erős a mögötte álló community, ami szintén jó dolog, mert folyamatosan jönnek hozzá a frissebb verziók mindenből.

    Nem vitatom, hogy én ott szúrtam el, hogy az első beszámolók és videók alapján azt vártam tőle, hogy akár egy olcsó böngészős PC-re tökéletesen alkalmas lesz. Nem vitatom el, hogy ez nem az Rpi hibája, de olvasva a hazai és külföldi fórumokat, nagyon sokan hozzám hasonlóan vágtak bele a málnásba, és nem egészen azt kapták, amire számítottak. :)

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz fo_di #2773 üzenetére

    Viszont a sokat kritizált kondi nem került el a töltőcsatlakozó mellől, illetve nem lett vele semmi csinálva. A sok panasz alapján azt hittem azzal is kezdenek valamit.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák