Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • haddent

    addikt

    válasz CPT.Pirk #40 üzenetére

    Nem gondolom, hogy versenyezni kéne a Microsofttal, oda kevesek lesznek (pénzben). A SteamOS meg úgy szar ahogy van, szerencsére ugye nem nyúltak bele nagyon, tehát ami azon megy, megy ubuntun stb is. Egyszerűen kellene egy jó API (nem árt ha a DX12 előtt jön meg), ami hozza a modern elvárásokat. Aztán meg kell egy-két nagy stúdió aki meg meri lépni, hogy linuxra IS ír, vagy uramatyám csak linuxra egy-egy AAA+ játékot. Jön majd a többi is.

  • imibogyo

    veterán

    válasz Andris05 #43 üzenetére

    Maximálisan egyetértek. :R

    (#44) Dark Archon:
    1,5% a tortából elég sok lenne? Nem hiszem. Nincs az a profitorientált cég, amelyik beáll ez mögé.
    Ne haragudj de értelmezted is amit írtam? Nem azt mondtam, hogy most sokan vannak a userek (bár az a sokat emlegetett 1,5% is elég sok ember), hanem azt, hogy sokan áttérnének szerintem rá Win-ről (ahol viszont sokan vannak), majd HA..... Az meg, hogy egy cég beáll-e a fejlesztések mögé, vagy sem az az én elméleti "megfelelő-szoftverezettség-megvalósulása-melletti-user-áttérési lehetőség-boncolgatásom" szempontjából lényegtelen. Mivel én ugye már arról írtam a #42-ben amikor "EZ" megtörtént.

    Nem megy a szkenner, egy dolog. De majd nem fog menni a nyomtató. Ekkor persze xy cég honlapján majd találni lehet x összegért remek Linux drivert (tapasztalat). Nem megy az egér. Sebaj, x összegért ahhoz is kaphatsz drivert és így tovább. Minek a macera, ha a Winnel mindent megveszel és tutira működni fog?
    Egyrészt én ezt nem tapasztalom (munkahelyen van egy pár darab gép Linux-al (úgy 60 darab, más-más konfigurációk), másrészt nem azért, de én ebbe Win alatt is éppúgy belefutok, mint Linux alatt. Miért kell a szemellenzősség? A "workstation gépeknél" most építünk le 192 (!!!) darab nyomtatót és szkennert (tökéletesen működnek), mert az új gépekkel és Win OS-ekkel (7+) egész egyszerűen nem tudjuk biztosítani a működésüket.

    semmi értelme a Linux-szal szenvedni
    Ezért jó, hogy vagyunk sokan, akik nem szenvednek vele. És ez a hazai és külföldi fórumok alapján igenis nem kis számú ember (függetlenül a profitorientált cégek szemszögétől).

    Átlag-user szempontjából egyébként ott vagy nagyon eltévedve, hogy az nem telepít oprendszert! Csak megveszi a gépet (természetesen előre építettet vagy laptopot) és rajta van, megy.
    Hát nem tudom. Hatodikos keresztfiam felhúzott egy next-next-next-es oprendszert tabletről "okosítva magát", hogy tudjon "Blekkopsz"-ozni, de lehet, hogy igazad van ebben tényleg nem vagyok otthon, nem a területem.

    (#46) King Unique: Azt a fő kérdés, hogy az a HA mikor fog végre megvalósulni (akár játék, akár összességében), ha egyáltalán valaha megfog?
    Na igen, de szerintem mivel egy ilyen "pozitív üzenetű" cikk gondolatsorán elindulva "vitatkozunk itt", ezért szerintem úgy kell hozzá állni, hogy "nem sokára". Maximum majd nem valósul meg soha.... :D

    (#49) sg22: ezt már én is leírtam többször, de esélytelen szembemenni az árral. Biztos te is terminálhuszár vagy python programozó vagy, azért megy minden..... :P
    Nekem volt az elmúlt 4 évben kb. 14 gépem, ezeken 1 kivételével simán mentek az aktuális disztrók hibátlanul. Az az egy is egy nyamvadt beépített webcam probléma volt, bár ezt tényleg nem tudtam végül megoldani mókolással sem. Egy 2k-s webcam segített csak. :DDD

  • haddent

    addikt

    válasz imibogyo #52 üzenetére

    A Linuxoknak egy óriási hátrányuk van, ami az előnyük is: szabadon gányolhatja az összes fejlesztő. Kiejted, hogy szabvány és körberöhögnek. Innentől rendben van, hogy belenyúlhatok én is mindenbe, és talán még én is tudok magamnak gányolni a saját céljaimra, dehhhh....
    DLNA mai napig nem sikerült működésre bírni, bár ez windowson is problémás, de legalább alapjáraton megy.
    Ezt egyébként ubunturól írtam (mmint az fut) ;] :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • qisqaqas

    senior tag

    válasz Dark Archon #44 üzenetére

    Én a Linuxból élek. Használom, szeretem. Az usernek meg saját felelőssége olyan eszközt venni ami megy. Nekem megy minden ami kell.

    CMstorm QF TK eladó || Nem jó a keyboardod? Építs -> http://prohardver.hu/tema/igy_epitsd_a_billentyuzeted/ || Jolla!

  • malnabokor

    senior tag

    válasz imibogyo #42 üzenetére

    "miközben a legtöbb dolgot parancssorból (vagy automatikusan (például függőségek)) 100-szor egyszerűbben megoldok Linux alatt"

    Ugye ezt nem gondoltad komolyan? :) És itt nem az egyszerűség tényére gondolok, hanem a parancssorra. Csak kicsit nézz körül a világban iOS7(8), Android 5, BlackBerry 10.3, Windows 8(10) MINDENHOL a "flat" dizájnra mennek rá (mi a kisvállalkozásunk logóját cseréljük le most ennek jegyében, mert külsőség, de nagyon fontod) tehát a flat UI, gesztusok, letisztultság "varázsszavak" diktálnak manapság, és nos a parancssorod hááát... Minden csak nem ez. Inkább szöges ellentétje.

    Ez volt a marketing szempont, de más oldalról megközelítve a problémát, pl. az idősebb generációnál (de nem csak ott) ahol igen gyakori ez a párbeszéd:
    -Meg akartam csinálni XY dolgot, de felugrott egy ablak
    -Es mi volt ráírva?
    -Nem tudom, csak volt ott egy olyan gomb, hogy OK..." elvárod, hogy parancssorba írjon, mikor még a hibaüzenetet sem tudja elolvasni?

    Me érts félre, nincs problémám a parancssorral, de kicsit távolabbra tekintve a PH közösségénél a világban más tendenciák uralkodnak.

    Amúgy ha meg az általad említett feltételek mind teljesülnének, akkor sem garancia, sőt telefonos világból kiindulva kitárt, hogy elkezdenének átvándorolni a felhasználók. Az Android/iOS/WP(mostmár)/BB(droid appokkal) kombó közül melyiknek nincs meg valamelyik: "programok+játékok+jó támogatás"? Mégis alig van változás, mindegyik kb azonos piaci szinten stagnál, hiába volt pl az MS-nek a milliárdos kampánya (amennyit a Linux sohasem fog tudni megengedni kb) mégsincs számottevő eredménye. Az emberek annyira berögzültek egy ökoszisztémára, hogy lehetetlen kirángatni őket, miért lenne ez másképp PC fronton? Igaza volt fentebb a kollégának, ide tényleg valami nagyon jó megoldás kellene.

    Kicsit más: Windows 8ban egy kattintás a biztonsági mentés, a beállításaid (talán az appok is(?) pedig automatikusan a live felhasználódhoz vannak kötve. (ha csak az kellene). Mindez vs 10 sor parancs?

    Valakinek pedig feljebb: a Windows nem kér jelszót minden (semmilyen) program telepítésekor alapesetben.

    [ Szerkesztve ]

    köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz haddent #51 üzenetére

    Nem lesz kész a DX12 előtt, de ez miatt úgy néz ki, hogy jobb API lesz a készülő glNext. http://prohardver.hu/hir/gdc_elesben_bemutatkozik_uj_opengl.html

    Ez mellé addigra már minden bizonnyal a játékok számára fontos disztrókon meg fog történni az igen koros X11 (DRM) lecserélése -valószínűleg waylandra-, így a fejlesztők másik problémája is kikerül a képből.

    A SteamOS-t meg nem tudom milyen, még béta. A Steames játékaimmal Linux alatt Chakrán játszom. A szabványtalanságra meg nem látok érvet.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • qisqaqas

    senior tag

    válasz CPT.Pirk #56 üzenetére

    Na ezaz, Steam OS nem Linux usereknek készül. Egy rendszeren dolgozom, "élek", játszom. Felesleges kettő.

    Steam OS olyan cucc hogy alapból Big Picture módban indul. Akik "meghekkelték" csak egy sima GNOME3at találtak alatta. Ez egy felpimpelt debian, frissített kernellel (a driverek miatt ugye). Ne várj semmi extrát, bár lehet később alkotnak valami komolyat vele. Ki tudja?

    CMstorm QF TK eladó || Nem jó a keyboardod? Építs -> http://prohardver.hu/tema/igy_epitsd_a_billentyuzeted/ || Jolla!

  • King Unique

    titán

    válasz imibogyo #52 üzenetére

    Ezt a "sokan áttérnének szerintem rá Win-ről" dolgot rosszul látod, mert itt nem csak azok a bizonyos programok, játékok nemtámogatottsága a gond, hanem, h sokan mihez vannak szokva, mire vannak oktatva, nevelve. És márpedig mindegyik nagy úr...az átlagfelhasználónak, aki aokszor kevésbé IT-guru, egyszerűen nem igénye mást is tanulni, felfedezni, használni, ha a meglévőn jól elvan. Akkor térnének át tömegesen, ha egyrészt teljesülne fenti elvárás, másrészt teljesen megszűnne a kalózkodás lehetősége. De előbbi bizonytalan, utóbbi meg vsz nem következik egyhamar be, free (akár mókolt rendszerről) upgade lehetőség is adja alá a lovat. No meg a hiper erős marketing, mikor mindenhol már a csapból is az folyik, h így a 10, úgy a 10, akár itt PH!-n is, de több ismert honi újságban, napilapban is láttam róla ajnározó cikkeket... ennek megint meglesz a hatása...

    (#55) malnabokor: Winen manapság parancssort nyitni, futtatásba beírni vmit luxus...hát még a PowerShell. Illetve, ha itt sem, akkor vsz másik OS-en se akarná használni a fafejű, lusta többség.
    Kíváncsi leszek a 10-esben a beígért OneGet csomagkezelő féleségre. Annak is akkor lesz max sikere, ha vmi látványos grafikus felületen lehet futtatni, mert ha csak PS-ből, akkor lehet tippelni, h hányan fogják azt is használni...

    [ Szerkesztve ]

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz qisqaqas #57 üzenetére

    Igen ezt ismerem, csak nem próbáltam ki saját gépemen. Amúgy sem használnám, azért is van PC-m konzol helyett, mert többet szeretnék, mint egy játékplatform. :)

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • Duck663

    őstag

    válasz CPT.Pirk #30 üzenetére

    (#30) CPT.Pirk: Egy Kubuntut letöltöttem és kiírtam egy újraírható lemezre, az jó lesz?

    (#31) buherton: Az a helyzet, hogy nem vagyok valami türelmes fajta, én vagyok az aki felteszi a legkellemetlenebb kérdést amit csak fel lehet tenni: "Működik?" Működik flottul, egyértelműen, problémák nélkül? Nem? Akkor változtatni kell valamin. Én nem akarok utánaolvasni sehol sem, hogy mi a f@szom a gond és hogy tudom megoldani, ez nem a felhasználó dolga. (nekem meg türelmem nincs hozzá, használni akarom, nem kínlódni egyáltalán az elindításával. Egy programnak úgy kell működnie, hogy az egyértelmű legyen a felhasználó számára, vagy ha valami egyéb igénye van azt jelezze a felhasználó felé, pl külső plug-in. Vagy mondjuk mellékeljék. Az mondjuk nem baj, ha önkényesen nem kezdi letöltögetni, de a felhasználó tudja legalább mi kell. (Most lehet majd azt írjátok, hogy hát a Linux már ezt is jelzi! :D Nem tudom, majd leírom a tapasztaltakat.)

    (#35) sg22: Van egy üres 160-as HDD-m úgyhogy majd este rászánom az időt és újfent megpróbálkozom egy Kubuntu telepítésével. Ránézésre ez tűnik a legszimpatikusabbnak, legalábbis az általam ismertek közül.

    Google alkalmazást nem használok. A Firefox sync talán csak a kedvenceket menti el, de pl a speed dialt nem, de abban legalább van lehetőség külön fájlba mentésre. De ebből a szempontból az Opera sokkal jobb illetve a Maxthon, azzal csak az a baj, hogy a dial oldalak és elemek száma korlátozott. 9 oldal és csak 12 elem oldalanként ez nekem nem elég. Az új Operáról nem tudok semmit, nálam a 12.17-nél megállt az élet, akarom mondani az Opera fejlődése.

    A thunderbirdtől rosszul vagyok, a Windows Live Mail viszont nagyon jó. Ilyen kellene Linuxra is.

    Az igaz, hogy van egy csomó program, de azok félkészek, nem működnek igazán jól és nem fejlesztik őket tovább. Pedig épp erre lenne szükség a folyamatos fejlesztésre.

    A windows nem kér jelszót elég neki egy OK. Már ha a UAC be van kapcsolva, azt hiszem ha kilövik akkor még az sem kell, ezt nem tudom biztosan. Nincs baj azzal, hogy jelszó kell, de ne kelljen túl sok mindenhez. Ez Blackberry-ken nagyon jól meg van oldva. Én legalábbis a BB10-et imádom.

    DOTA 2 pl remek példa, hogy kapcsolódjunk a cikk témájához, egy ilyen játékkal kellene előállnia a Canonicalnak, először Windowsra, aztán Linuxra és Linuxon többet adni, a játékosoknak, gyorsabb fejlődést, vagy ha Linuxot használsz akkor elérhetsz/használhatsz olyan elemeket/tárgyakat a játékon belül amit Windowson nem.

    A játék amúgy elég nagy gond, pl Steamen több mint 100 játékom van Originen és Uplayen is akad pár. Azokból nem is tudom van-e olyan ami lenne Linuxra.

    Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

  • oraihunter

    aktív tag

    válasz Andris05 #43 üzenetére

    "Jó ez így, ahogy most van (a hibákkal együtt is), mert ettől nagyobb részesedés bizonyára a vírusírókat is jobban vonzaná..." Én is így gondolom. :K

    oraihunter felhasználónak 381 pozitív és 0 negatív értékelése van a fórumon! Ha sürgős, akkor az adatlapon a telószám (06-30-293-42-53), de számkijelzés nélküli hívást már 21-éve nem fogadunk!

  • sg22

    senior tag

    válasz malnabokor #55 üzenetére

    de miert kene parancssorba irni? az a baj h ugy irogattok ide (azok alapjan amit leirtatok) hogy egy db disztrot sem probaltatok meg ki, max 10 evvel ezelott. NEM kell parancssorba irogatni, ettol is jobb mint a windows, hogy itt 126 fele keppen megtudod csinalni a dolgodat.

    vegyuk a mintet, igy telepitesz fel akarmilyen (ellenorzott) programot:

    start menure klikk, szoftver bolt ra klikk, es ott vannak a programok. megkeresed amit akarsz telepiteni (vagy beirod h google chrome vagy klikkelgetessel kivalasztod) es ranyomsz h install. ennyi bazeg

    az hogy terminalbol 10x egysazerubb meg gyorsabb az egy dolog. van egy haverom 3 eve nyuzza az ubuntut, azt sem tudja mi az a terminal sosem hasznalta megis megy neki minden. arrol nembeszelve h azt mondta a wifi jel erosseg 3x jobb, mint windowson (a konfigjan)

    [ Szerkesztve ]

    what should I do about this?!

  • leviske

    veterán

    A Red Hat-nak mégis mi köze a játékokhoz?

    Ez az ötlet holtában született. Még anno a Valve-nek kellett volna a SteamOS-t nVidia exkluzívvá tenni és akkor Ők intéznék ezt az egészet. A Mantle meg eleve nem értem honnan robbant nekik elő, mikor még nem egy létező dolog Linuxon.

  • imibogyo

    veterán

    válasz malnabokor #55 üzenetére

    Windows 8ban egy kattintás a biztonsági mentés, a beállításaid (talán az appok is(?) pedig automatikusan a live felhasználódhoz vannak kötve. (ha csak az kellene). Mindez vs 10 sor parancs?
    Egyrészt Linuxra is van jó "egy-gombos" backup program... Másrészt pedig nem 10 sor parancs, hanem egy darab 10 soros parancs, ami az összes programomat és csomagot tartalmazza, amiket használok és ez fenn van Gdrive-ban egy txt-ben. Szóval telepítés után terminál megnyit --> másolás-beillesztés --> enter --> örül (innentól szinte nem is látom a terminált többet). Ez tényleg sokkal bonyolultabb, mint Win telepítés --> backup megnyit --> visszaállítás --> örül. Komolyan túl van ez lihegve. Aki az egyikkel elboldogul az a másikkal is, aki pedig az elsővel nem, az a másodikkal sem. Ráadásul még ez sem szükségszerű, mint írtam van backup, csak egy lehetőségnek említettem, sima telepítésekhez ott a store, backup-ban pedig ugye biztosan jönnek az appok Lin alatt is. ;)

    (#58) King Unique: Ezt a "sokan áttérnének szerintem rá Win-ről" dolgot rosszul látod, mert itt nem csak azok a bizonyos programok, játékok nemtámogatottsága a gond, hanem, h sokan mihez vannak szokva, mire vannak oktatva, nevelve.
    Én is szokva voltam valamihez, mégis át tudtam állni, pedig "csak" egy könyvtáros vagyok, nem informatikus. Az idős szakmunkás szüleim is át tudtak állni Xubira, pedig Win-en "nevelkedtek". Amúgy meg egyáltalán nem biztos, hogy ugyanazt értjük "sok" alatt. Én már pár millió embert is soknak tartok, ami a fentebb emlegetett "profitorientált cégek" szemszögéből lehet nem sok, de szerintem meg az (ettől még 100x többen maradnak Win-en továbbra is). És magamból kiindulva még biztos vannak "sokan" olyanok, akiket már csak a programok és támogatottság hiánya tart meg dualboot-on. Én legalábbis amint lenne például 100%-os Steam lefedettség megfelelő felhasználói élménnyel, már dobnám is a Win-t.

    Egyébként sem szeretem (fentebb már Bici-nek is jeleztem) az ilyen kinyilatkoztatott "rosszul látod", "nincs igazad" stb. kijelentéseket. Nem értünk egyet, ez tiszta sor, de ilyet csak akkor írhat le az ember, ha az ő véleménye 100%-ig biztosan igaz, ezt pedig ugye nem tudhatjuk egészen addig, míg el nem jön a várt Kánaán a Linux világában, addig maximum csak találgatunk, hogy mit hoz a jövő. Egészen addig a tiéd is egy vélemény és az enyém is az. ;)

    [ Szerkesztve ]

  • Duck663

    őstag

    válasz leviske #63 üzenetére

    Se a nv exkluzivitás, se a Mantle szerintem nem jó, ugyanis mindegyik egy gyártóhoz kötött. Ráadásul nv esetében az APU-k jelentősége lényegében 0-ra csökkenne. Az pedig senkinek sem jó. Egy olyan grafikus API kellene amit mindenki, de legalább a 2 APU gyártó az AMD és az Intel támogat. De nem olyan mint az OGL. Ami tele van opcionális dolgokkal. Ebből a szempontból szerintem az lenne a jó, ha akár a GLNEXT-re építve, fixen meghatározott featurelistával állnának elő, mit és hogyan kell támogatni. Ami lehet hogy kisebb mint az APU-k tudása, viszont a fejlesztőknek könnyebbség, mert ott van egyértelműen, hogy mit tud az API mit hogyan kell támogatni és ezáltal szerintem jobban optimalizált programok születhetnek, amik a Windowsos DX-es verzióval is felveszik a versenyt, sebességben és minőségben egyaránt.

    Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

  • Andris05

    tag

    válasz sg22 #62 üzenetére

    "az hogy terminalbol 10x egysazerubb meg gyorsabb"

    Ez valóban így van. Akkor meg miért ne használjam? Egy példa:

    Ctrl+Alt+T
    Billentyűzettel terminál nyitása ubuntun.
    sudo apt-get install smplayer
    begépelése,
    enter
    jelszó beírása, és még egy
    enter
    után telepíti az smplayert a függőségeivel együtt.

    Ez kb. 10 másodperc. Miért kellene az egérrel keresgélni, nyitogatni, kattintgatni, amikor ráadásul nem is látok valami jól?

  • buherton

    őstag

    válasz haddent #53 üzenetére

    User error esetén nincs mit tenni. A miniDLNA egyszerűbb program, mint a faék, ha ezt sem sikerült beállítanod az nem a program hibája :) .

    (#36) King Unique: Sima licensz a fene emlékszik rá. Szerintem bekapott egy vírust, vagy valami hasonlót.

    [ Szerkesztve ]

    tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

  • buherton

    őstag

    válasz Dark Archon #44 üzenetére

    Linuxra fejlesztek, ami egyben a munkám is. Nagyon furcsa lenne, ha a kernel kódját nem túrkálhatnám szabadoon, ahogy a windows-nál van.

    tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

  • King Unique

    titán

    válasz imibogyo #64 üzenetére

    Nem értem, hogy ami tény, azt minek kell mindig feszegetni, megkérdőjelezni, de mindegy...?
    Ilyen példákat mindenki tud felhozni, h az ő xy ismerőse, családtagja bezzeg át tudott szokni másik OS-re stb. igen, ha legtöbb esetben megmutatják neki alternatívaként és beállítják, mert magától nem tudja, mit rakjon fel és felrakni, beállítani se tudja sok esetben. És utánanézni, tanulgatni magától a nagy többség márpedig nem fog. Jellemzően elvan azzal az OS-el, amivel vette a gépét, v amivel iskola, munkahely kapcsán van némi ismerete.
    És sokakat pont nem csak a támogatottság, hanem jellemzően a megszokás az, ami még ott tart. Hisz átlag felhasználó, úgyis csak netezik, filmet/zenét tölt-néz javarászt, annak lehetősége márpedig platformfüggetlen, de mégis 1-hez ragaszkodnak, akár kalózkodás árán is...

    (#62) sg22: és ha olyat akar feltenni, ami nincs szoftverközpontban? Google-ban rákeresve legtöbbször terminálos leírások vannak a telepítésre. Aminél vannak egyszerűek, csak be kell másolni a sorokat, de vannak bőven bonyolultak is. Olyanba is belefutottam, h egy programnak leszedtem a telepítőjét, duplaklikk, v előtte jogosultságnál futtathatóvá tenni (tudom az se feltétlen kell, ha úgy állítom be), majd utána még külön terminálban kellett lefuttatni azt-ezt hozzá, hogy működjön. Átlag embernek ahhoz se lesz türelme, h ráguglizzon, jellemzően lepasszolják és hívják az ismerőst, h oldja meg, v tegye vissza a...

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz Duck663 #60 üzenetére

    Egy fokkal jobb, de attól még buntu. :) Mindegy, legalább KDE.

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • buherton

    őstag

    válasz malnabokor #55 üzenetére

    Szerintem értelmezési problémákkal szenvedsz.

    Nem mellesleg míg te kimondod, hogy fapapucs, addig kiadtam kétszer is azt a parancsot, amit szerettél volna kimondani. A mutogatásról nem is beszélek. A GUI csak gátolja a gyorsaságot és a hatékonyságot az alapműveletek esetén, de a közepes összetettségűeknél is (diff, revision graph, stb...). Amikor munkáról van szó, akkor teszek a marketingre meg a külsőségre, mert a cég munkáját nem az fogja előre vinni, hanem a hatékonyság és a gyorsaság, és hogy őszinte legyek a Windows cmd-je nem igazán hatékony. Most már tán ők is lecserélik ezt a szerentcsétlenséget, és jön helyette a power shell, amit nagyon dícsérnek. Igen pajtás a hőn szeretett windows-odon is power shell-en nyomulnak, akik hatékonyak és gyorsak akarnak lenni.

    tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

  • buherton

    őstag

    válasz Duck663 #60 üzenetére

    Anulu te vagy az? :D Mondja a program, hogy mi a baja, csak itt kell keresgélni: cat /var/log/... Igen valóban nehéz a Linux, főleg annak aki teljesen a windows-ra van szoktatva. De ha sikerül kilépned a windows árnyékából, akkor teljesen más (nem jobb, sem rosszabb, csak más) világ tárul eléd. Akarni kell a váltást. Te nem akartad eléggé, amivel nincs gond, de ez nem a rendszer hibája, és talán nem is a user-é, hanem a windows only oktatás hibája. Elárulom neked, hogy nekem harmadik kísérletre sikerült áttérnem teljesen a Linuxra. Most már elértem azt a szintet, hogy otthonosabban mozgok Linuxon, mint windows-on.

    tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

  • qisqaqas

    senior tag

    válasz buherton #72 üzenetére

    Üzemeltetésben szintén zenész. A piripócsi Windows szerver RDP-s cseszegetése egy pár megabites, packetlossos vonalon alig jobb mintha szögeket vernél a nemesebbik részedbe. Ugyanez SSH-n át tisztább, szárazabb érzés.

    CMstorm QF TK eladó || Nem jó a keyboardod? Építs -> http://prohardver.hu/tema/igy_epitsd_a_billentyuzeted/ || Jolla!

  • utas666

    tag

    válasz sg22 #62 üzenetére

    Mi van hogyha nincs internet és ezért nem működik a szoftverbolt?
    Windowsnál ilyenkor tudom használni az eltárolt binárisokat, setup.exe, vagy portábilis, Linuxnál viszont ezt a megközelítést sokkal nehezebbnek találtam. Egyből el kellett kezdenem mindenféle csomagokat beszerezni a megfelelő disztróhoz és azon belül verzióhoz és amikor telepítettem, és indítottam volna, akkor egy újabb hiba üzenet és jöhet a következő csomag keresése.
    Windowson is van ilyen de sokkal kevesebb, egy .Net, Java, pár VS redist, tucat dll-ek, esetleg valami driver, kompatibiltás modos telepítés, registry tweak, de aztán szokott működni minden kis szaros support nélküli noname program is.

  • buherton

    őstag

    válasz utas666 #75 üzenetére

    Azt hiszem ez lassan már nem érv, mert a windows is igen gyorsan közelíti a internet only üzemmódot.

    (#74) qisqaqas: én csak otthon üzemeltetek, én valóban drivereket (is) fejlesztek.

    [ Szerkesztve ]

    tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

  • leviske

    veterán

    válasz Duck663 #65 üzenetére

    A SteamOS esetében pont nem lett volna komoly hatása az egy gyártóhoz kötöttségnek a teljes közösséget nézve, ellenben sikert tudtak volna elérni ahelyett az orbitális bukta helyett, amibe beleszaladtak. Onnan meg már nem lett volna nehéz kiharcolni, hogy a többi linux-ra később legyen radeon támogatás is.

    A Tegra fényében meg erős túlzás azt mondani, hogy az nV esetén nem lett volna APU irány, max nem X86 alapokon.

  • VirsLee

    őstag

    válasz King Unique #58 üzenetére

    (#55) malnabokor: Winen manapság parancssort nyitni, futtatásba beírni vmit luxus...hát még a PowerShell. Illetve, ha itt sem, akkor vsz másik OS-en se akarná használni a fafejű, lusta többség.

    Sajnos a mondandódban benne van az, ami úgy általában a Linux hívőket sokszor tévútra viszi, Te is azt gondolod, hogy érdekel bárkit is az operációs rendszer. El kell, hogy keserítselek, pont leszarják az emberek az operációs rendszert. Az emberek bekapcsolják a számítógépet és alkalmazásokat valamint játékokat futtatnak rajta. Érted a lényegét? A felhasználó nem az azért kapcsolja be a gépét, hogy egy jót windows-ozzon, vagy linuxozzon... Azért kapcsolja be, mert el akar indítani egy böngészőt, egy képszerkesztőt, egy játékot, egy táblázatkezelőt, stb. Nincs olyan tulajdonsága a Linuxnak, ami miatt váltanának az emberek, ezt érdemes elfogadni. Több mint 20 éve foglalkozok informatikával, ebből az utóbbi 10 év nagyvállalati környezetben, sok időt lehúztam parancssoros és grafikus oprendszerek előtt... Nagyon jó oprendszer a linux, de otthoni felhasználásra semmi olyat nem tud nyújtani, ami miatt megfontolandó lenne a váltás az átlagembernek. Hidd el, hogy nem windows rajongó vagyok, évekig használtam otthon OS/2 Warpot is például. Továbbá a parancssoros munkát sem üldözöm, hisz dolgoztam mainframen, valamint 5 évet lehúztam as/400-on is...

    A windows 8-ról pedig annyit, hogy a csempés felület az tényleg egy szutyok, de a motorháztető alatt nagyon jól teljesít a rendszer. Én egy Lenovo R400-as notebookról váltottam egy saját összeszerelésű asztalira (asrock alaplap, amd apu, stb szóval semmi közös komponens) és annyit jelentett a váltás, hogy átszereltem az SSD-t az asztaliba, nem kellett újratelepítenem a 8.1-et...

  • Pimpő

    tag

    válasz Duck663 #12 üzenetére

    Remélem sose fogják így elkorcsosítani a desktop linux-okat. A linuxnak nem az a lényege, hogy sok teenager által használt korlátolt rendszer legyen, hanem az, hogy egy "jó" szabad rendszer legyen amiben sok lehetőség van.
    De bárki összetákolhat egy általad elképzelt rendszert linux kernelre alapozva és elnevezheti Popular Gagyix-nak, Trendy Coolx-nek, OS-copyX-nek vagy Snobx-nek.

    https://play.google.com/store/apps/details?id=ebak.fv

  • utas666

    tag

    válasz VirsLee #78 üzenetére

    Az a baj, hogy a terminálok nem elég segítőkészek, feltételezik hogy minden parancs és szintaxis a kisujjában van a usernek, így aki most lát ilyet előszőr (a legtőbb felhasználó) az nem tud vele mit kezdeni és neki csak szenvedés az egész, nem láthatja meg benne a nagyszerű ezközt. A linuxos világ ilyen szempontból mondjuk sokkal előrébb jár, mint mondjuk a win cmd, ami csak most kapta meg a kényelmes ctrl+c/v lekezelését és a batch nyelve amúgy is egy trágya a unixos rendszerhez képest.

    A terminálok fölé is kellene olyan réteg (nyílván opcionálisan, mert azért mégis csak az alacsonyabb réteghez készült dolog) ami segíti az alkalmazhatóságát és megtanítja a használatát: intelisenese, segítség a hibás szintaxishoz, gombok/menük, hintek a gyorsbillentyűkre, példa kódok. Akár integrálva a netes segítséget is, a mai szövegbányász, meg AI cucokkal már ez sem lehetne nagy kunszt.

  • VirsLee

    őstag

    válasz utas666 #80 üzenetére

    2006 óta létezik powershell, windows 7 megjelenése óta az összes megjelent windowsban megtalálható. Amennyiben össze kell hasonlítani, akkor ne a win cmd-vel hasonlítsuk össze, ha 9 éve ott van benne egy fényévekkel jobb eszköz.

    Csak egy példa, úgy, hogy igazából nem értek a powershellhez, csak néha lusta vagyok a melóhelyen, így össze tudtam benne dobni egy olyan scriptet, ami az intranetről letölti az adott heti weboldal használati statisztikákat 7 db XLS formájában, majd ezek megnyitja, kikeresi a timeout-ra futott session-ök számát, összegzi, majd egy formázott (fapados, csak annyi a formázás, hogy táblázatot tartalmaz) e-mailben elküldi a megadott címekre.

    A másik amit saját célra írtam itthoni felhasználásra az annyit csinált, hogy az index fórum maldív szigetek topicjának a html oldalait letöltötte, ezekből kiszűrte a beillesztett képeket és azokat lementette a gépere, hogy ne kelljen végiglapoznom több száz oldalt :)

    Ez természetesen csak a felszíne a dolognak, hisz igazán azok tudják kihasználni, akik windowsos rendszereket üzemeltetnek, de el kell fogadni, hogy a windows shell az jelenleg itt tart, nem a cmd.exe-nél...

    Biztos vagyok benne, hogy ez ugyanúgy scriptelhető linuxon is, bár az XLS olvasással lehet, hogy meggyűlne a baja, de eleve beteg dolog ilyesmiket XLS-ben tárolni, szóval engem ez nem is zavarna.

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz VirsLee #81 üzenetére

    xls-is megy. Lehet awk, python, perl, stb. nyelven létrehozni, hozzáírni xls fájlokhoz. [link]

    Egyébként a WMF 5.0 keretében 8.1-re és 10-re is lesz csomagkezelő a Windowsban, a majdnem apt-get, one-get lesz. Azt hiszem PS nélkül, simán a CMD-ből fog működni.

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • imibogyo

    veterán

    válasz King Unique #70 üzenetére

    Utolsó, aztán abbahagyom.

    Nem értem, hogy ami tény, azt minek kell mindig feszegetni, megkérdőjelezni, de mindegy...?
    De hogy lenne már tény? Többször is kiemeltem a "HA megvalósul" dolgot. MOST talán úgy reagálnak a userek, ahogy leírtad, de honnan tudhatnád, hogy egy remélt jobb támogatottságú és játékokkal ellátott JÖVŐBENI rendszert (mivel ugye végig erről volt szó), hogyan fogadnának? És így az sem mérvadó, hogy most hogyan állnak a váltáshoz. De HA tényleg megindulna valami Linux téren, akkor lehet hogy az egy éves fiam nem Win-t rak majd fel a gépére mondjuk 6-8 év múlva, hanem egy valamilyen Linuxot, mert mondjuk a Black Ops 26 már azon is futni fog. És ő neki nem lesz semmilyen "megszokása", elsőként is találkozhat a "jó Linux" rendszerrel, ami ráadásul ingyenes (fog is, ha rajtam múlik, már csak perspektíva szélesítés miatt is), szóval értem amit mondasz, csak épp annak a jelenben van igazságtartalma, egy jövőbeni rendszernél meg szimplán nem tudható, csak sejthető/tippelhető. Ha pedig minden úgy lenne a felhasználói szokásokkal, ahogy mondod, akkor egy későn induló WP sem tudott volna részesedést elérni a piacon (még ekkorát sem), hiszen a felhasználók már hozzászoktak a droidhoz és az iphone-hoz. Ennek ellenére mégis elért. És bár kicsinek tűnik a részesedése, így is több milliós nagyságrendről beszélünk (köztük én is, aki droidról váltott és maximálisan elégedett vagyok vele). Én ugyanezt várnám Linux esetében is HA megvalósulnának a már többször említett fejlesztések. 1,5%-ról, mondjuk maximum 3-4%-ra nőne a tábora és kész, de ez már nagy előrelépés lenne.

    Egyébként ha jobb lenne a Linux, mint amilyen most (ugye ez a remény, amiről beszélünk), akkor simán lehet, hogy ez lenne másoknak is az első rendszer, amire már érdemes lenne átszokni... Hallja a havertól, hogy majd próbálja ki, mert jó és lehet meg is teszi és meg is tetszik neki (nálam pl. így volt). Ezt honnan tudhatnád biztosra előre, hogy nem így lenne?

    Amúgy néha olyan kérdéseket kapok az elvileg Win-csecsen nevelkedett, azon napi szinten dolgozó tehát teljesen rászokott kollégáktól, hogy a hajam az égnek áll. Akkor miről beszélünk? Ezt sem ismeri, azt sem ismeri, maximum használja (akiket említettem embereket, ilyenek Linuxon is, még sincs problémájuk). De ha mégis problémája van, akkor megint csak vagy külső segítség kell neki, vagy gugli mind a két rendszer esetében. De én egyáltalán nem látom azt pl. szüleimen (akik a szó szoros értelemben kezdő (és hát valljuk be elég gyenge) felhasználók), hogy problémát okozna a Linux használata a mindennapokban, legalábbis nem nagyobbat, mint előtte az XP, pont azért mert az általad is felvázolt átlag userek. Neteznek, filmeznek, zenét hallgatnak, leveleznek stb.. Problémát sem ezen, sem Win-en nem oldottak meg és nem is volt rá ingerenciájuk.

    Szerintem az egész vitának az az alapja, hogy te az általam leírt "sok"-ba egyenesen "a piaci részesedés nagy százalékos változásának vízióját" képzeled bele, én meg nem. Szerintem ha csak 1 millió ember váltana át emiatt a jobb jövőkép miatt teljesen Linuxra, az is "sok" és már megérte a Linux szempontjából, mert akkor ezen 1 millió ember családtagja, haverja, kutyája is találkozhatna alternatív rendszerekkel. Ez messze nem okozna a Win-nek "fájdalmat", de még így is azt mondom, hogy sokan váltanának.

    igen, ha legtöbb esetben megmutatják neki alternatívaként és beállítják, mert magától nem tudja, mit rakjon fel és felrakni, beállítani se tudja sok esetben. És utánanézni, tanulgatni magától a nagy többség márpedig nem fog. Jellemzően elvan azzal az OS-el, amivel vette a gépét, v amivel iskola, munkahely kapcsán van némi ismerete.
    És a Win tudás az anyatejjel jön? Azt nem kell neki megmutatni? Ott egyértelmű lesz neki, ha egy .dll hiányzik? Vagy alapból tudni fogja, a Win-t beaktiválni? Driverekkel nem szívhat? Tudja majd mit és milyen programmal csináljon, csak azért mert Windows? Szerintem nem. Azt is meg kell tanulni és itt már bukik is tanulni nem fog tétel. Abban viszont tényleg van különbség, hogy "mi jön vele többször szembe", mert azt persze gyorsabban sajátítja el.

    DE egyébként szerintem én abbahagyom. Elvégre nem kell egymást meggyőznünk.
    Te is gondolsz valamit és én is és ezeknek nem kell metsszék egymást. :R

  • vicze

    félisten

    válasz Andris05 #43 üzenetére

    Úgy hívják, hogy mák, az Ubinak még elég jó a HW supportja. De itt: "pár konzolos beállítással" bizony elbukik a userek 99%-ka.
    Szóval ha egy Vaio-t eléd rakok akkor szerinted simán felmegy rá ugye? :) (megsúgom hogy nem) Kb. végtelenségig sorolhatnám a problémás modelleket HW-kat, hiányzó driverekt, UEFI problémákat.
    Csak meg kell nézem a 3.19-es kernel Lenovo specifikus javításait...

    Még mielőtt jönnének a védelem, igen Windowsnál is megesik, hogy nem települ fel HW miatt simán!

    @imibogyo: "alig futottam bele olyanba (Linux szerverezés mellett is), ami 3-15 perc guglizásnál többet igényelt volna."
    És ezen a ponton halt meg a Linux a userek 99%-ánál, meg ugye az összes megoldás magyarul volt, hogy anyám is értse. :U Olyan szintből indulsz ki ami olyan magas, hogy ha lelöklek zuhanás közben szörnyet halsz. Ne vedd bántásnak, inkább pozitívum. :)

    A többség sajnos nem tud elvonatkoztatni a saját tudásától, és azt hiszi, hogy az mindenkinek megvan, vagy ilyen apróságok, hogy mindenki tud angolul dolog. A Linux akkor lesz jó, ha bárki alap informatikai vagy legyen Windows ismeret fel tudja telepíteni és gond nélkül használni. Igen ismerem a sztorikat hogy szülőknek felraktad és azóta boldogan használják(nem kell sorolni), csak én pl. nem szeretnék 7/24-es helpdesk lenni. Win miatt évente 1-2x hívnak, az inkább ijedség minthogy bármi komoly lenne.

    Amit leírtam nem egy lehetetlen dolog, mert a Apple elég rég óta csinálja, egyszerűen csak megfelelő szintre kell butítani a rendszert, és fix HW-ba szorítani, hogy ne az vigye el e a fejlesztési időt.

    [ Szerkesztve ]

  • Pimpő

    tag

    válasz CPT.Pirk #82 üzenetére

    Szépen lassan felzárkózik a Windows a Linuxhoz :D Már lassan csak az erőforrás kezelését kell gyorsabbá és hatékonyabbá tenni.

    Mondjuk file path-ban én akkor sem akarok "C:"-ot és "\"-t látni.

    https://play.google.com/store/apps/details?id=ebak.fv

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz vicze #84 üzenetére

    Hmm, most egymás után két gépen kellett a Win7 telepítőjében parancssorból indítani a telepítő partícióra másolását, azt bootolhatóvá tenni, mert egyik gépen sem volt képes magától rendszer partíciót létrehozni a telepítő, de ha már fel volt másolva, akkor ment neki, bár legalább nem generált 100MB-s partíciót... Ehhez se volt magyar help, és az angol leírásokból is csak a 3. működött. Szóval... :)

    Egyébként a nagyszülők és idősebb ismerősök nálam Debianra vannak átállítva. Egy nagyságrenddel kevesebb dolgot lehet elrontani rajta, mint Windows alatt.

    pimpö: hehe!

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • #06658560

    törölt tag

    válasz vicze #84 üzenetére

    Hozod a Vaiot? Adom a linuxot.

    Anno Xubuntu alatt a beállításhoz egyáltalán nem kellett konzolhoz nyúlnom. Nem hiszem, hogy ma kéne.

  • imibogyo

    veterán

    válasz vicze #84 üzenetére

    És ezen a ponton halt meg a Linux a userek 99%-ánál, meg ugye az összes megoldás magyarul volt, hogy anyám is értse. :U Olyan szintből indulsz ki ami olyan magas, hogy ha lelöklek zuhanás közben szörnyet halsz.
    De ez csak egy példa volt a saját tapasztalatomból és mint írtam én átlag userként használom a gépet (net, film, zene, levelezés, szövegszerkesztés) és csak zárójeles példának írtam oda, hogy még volt egy kis Linux szerverezés is szigorúan próbálgatásként, nem működtetek szervereket, vagy ilyesmi, mint mondtam bölcsész vagyok, nem műszaki ember, csak ki akartam próbálni, hogy meg tudom-e csinálni (Hello world szint ;] ) és ENNEK ELLENÉRE sem volt túl sok gondom. És igen magyarok voltak a leírások (bár jól tudok angolul is) általában HUP-ról és PH-ról, mindig volt aki segített, vagy volt leírás. Másik meg, hogy előbb írtam, hogy ezzel a hibakereséssel, vagy guglizással az átlag userek nem foglalkoznak és NEM a szüleim sem, de nem is kell nekik. Miért kellene? Felraktam nekik a Xubit, meg 6-8 általuk használt programot és kész, használják már lassan két éve. Ezen kívül csak a frissítéseket intézem amikor úgy van időm és hazamegyek. Szóval mihez is kellene nekik az angol, vagy bármilyen más nyelvű leírás? Ha nincs, vagy nem túl sok a módosítás a rendszeren, akkor lényegében a gép élete végéig kitart a dolog. Én persze nem így használom a gépeimet, de te is ugye "egységsugarú" felhasználókról beszéltél (a szüleim sajnos ilyenek), akik viszont igen (menjen a Face, YT, levelezés stb., meg 5-10 program amit használnak és kész).

    Igen ismerem a sztorikat hogy szülőknek felraktad és azóta boldogan használják(nem kell sorolni), csak én pl. nem szeretnék 7/24-es helpdesk lenni.
    Én meg nem csak ismerem, de át is élem ezt. És nem vagyok 7/24-es helpdesk-es sem otthon sem máshol, ahol amúgy szoktam segíteni. Mégis miért kellene egyáltalán? Ha már egyszer kiépíted a rendszert és "csak" használják azt, akkor mihez kellene az a bazi nagy support? Egy ilyen embernél nem cserélődnek óránként a programok, vagy a hardverek... Vagy ha olyan amatőr, hogy így is hazavág folyton valamit, akkor azt Win alatt is meg fogja tenni, ha már ilyen butának lőjük be az "átlag felhasználó" szintet, de ugye ilyen embernek meg nem adunk root jelszót, így innentől kezdve ha eredetileg működött a rendszere, akkor valószínűleg ezután is fog.

    Értem én, hogy ha már "eleve nem működik valami", mint az említett Sony-n, akkor nehézségek vannak, de ugye a beszélgetésben eddig én végig azt feltételeztem, hogy egy már működő rendszert nézünk és átlag felhasználó szempontjából ez is a releváns, hogy erre lenne-e kedve átjönni, vagy sem, valamint, hogy milyen is lenne neki használni azt? :K

    King Unique:
    úgy tenni, mintha minden very happy lenne
    Én nem is teszek úgy. Írtam is, hogy látszódnak a hibák bőven. Én csak ezzel az "átlag usernek" alkalmatlan dologgal nem tudok azonosulni. Mert egyrészt (már bocsánat) tök hülyének állítjuk be amikor úgy a jobb, másrészt meg mégis azt vetjük fel, hogy "dehát" ő majd nem tud Linux szervert üzemeltetni. Erre írtam amit, hogy valóságos "átlag felhasználásra" már most is alkalmas, persze ha például hibás hardver-támogatást nem nézzük. De ez meg ugye erősen gépfüggő dolog. Nekem a mostani gépem out-of-the-box működött, pedig még Intel IGP-vel is van sújtva a dolog. ;]

    A többivel pedig egyetértek. :R

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz VirsLee #78 üzenetére

    Értem, tudom, hogy nem érdekli őket, ezért is írtam, hogy nem akarnak jobban belemélyedni. Ami megfelel nekik az adott célokra, amellett ritkán akarnak másikat tanulgatni.
    Viszont ez a "leszarás" teljesen nem feltétlen igaz mindenkire, mert vannak akik pont adott felület, funkciók miatt vannak beleszerelmesedve adott OS-be (pl. Mac-fanok), vagy épp valaki a másik rendszerek egyikének sajátosságait szereti és, ha választhat, megvan melyiket szeretné.
    mondjuk, ha jól veszem, az vicces, h engem gondolsz Linux fannak, de ezt bóknak veszem. :)

    (#83) imibogyo: hát igen, a jövőt azt nem tudhatjuk előre....de a múlt és a jelen állapota, akár ezen cikk bizonytalanságai is nem sejtetnek túl sok jót, igazán nagy robbanást és emellett nem lehet elmenni, úgy tenni, mintha minden very happy lenne. Ahhoz, hogy igazán meglóduljon a használata, sokkal erősebb marketing kéne (ahhoz több pénz) és sokkal több pozitív mítosz, mende-monda. Utóbbiak különösen fontosak, mert az átlag user sokszor azokból informálódik és azok alapján dönt, mit beszélnek, mi jót/rosszat hallott ő, vagy az ismerőse arról a rendszerről.
    Én csak remélem és kívánom, hogy legyen valami komolyabb előrelépés.
    Okosteló, tablet dolgot nem érdemes ezzel összemosni, mert teljesen más, másra, máshogy használod, mások az elvárások, mint egy desktop gépnél, OS-nél. Meg ott az OS hardverhez van kötve, illetve vásárlásnál nem is feltétlen az oprendszer, hanem a vas felszereltsége, márkája, ára, v épp aktuális szolgáltató akciói a mérvadóak.
    Win tudást se szopja ki a kisujjából senki, de azért elég sokat jelent, ha azt tanulja, utána is van elé rakva sok helyen, v épp ismerősétől, ha azzal kapcsolatban kér segítséget telón, Skype-on, TeamViewer és társain, akkor javarészt abban inkább tudnak segíteni neki. ;)

    [ Szerkesztve ]

  • malnabokor

    senior tag

    válasz sg22 #62 üzenetére

    "de miert kene parancssorba irni?"
    -Ez egy nagyon jó kérdés, én sem tudom, a kolléga a linux védése közben hozta fel... :U
    Gondolom az is elkerülte a figyelmedet, hogy ezt írtam: -"Ne érts félre, nincs problémám a parancssorral,"

    #72 buherton
    Kérlek indokold meg, miért szenvednék értelmezési zavarban.
    Ugyanis, ha visszaolvasol, felmerült a felhasználók/potenciális felhasználók türelme és kitartása, mire Imibogyo felhozta példának, hogy a linuxban pl paranccsal "hangsúlyozom átlag user szempontjából" egyszerűbben/kényelmesebben lehet megoldani dolgokat. Erre hoztam én fel, hogy a parancsok a fejlettebb és fejlődő országok trendjeiben finoman szólva sem állja meg a helyét, máshol kellene változtatni, hogy a felhasználók maguktól váltsanak. De persze nagyon szívesen megnézném a 30 perces reklámblokkodat a SuperBowl döntőjében, ahol mondjuk az Apple után ecseteled az amerikai nép színe-java számára a parancsok nagyszerűségét. A tömegek tódulnának... :))
    Elnézést a stílusért, de ahogy fentebb is írtam, nincs problémám a parancsokkal, csak ez tipikusan az a terület, ami a mai világban sehogysem fogja előrébb lendíteni a linux helyzetét otthoni felhasználásban.
    "A GUI csak gátolja a gyorsaságot és a hatékonyságot az alapműveletek esetén, de a közepes összetettségűeknél is (diff, revision graph, stb...)" - "hangsúlyozom átlag user szempontjából"
    "Amikor munkáról van szó, akkor teszek a marketingre meg a külsőségre," - még szerencse, hogy játékokról van szó, de ha elvonatkoztatunk tőle, akkor mézd meg a BlackBerry szerepét: fényidejében az okostelefon piac ~30%-át birtokolták, céges telefonnak csak BB volt elképzelhető, és mégis hol tartanak most? (Mondom mindezt egy Z10-el a kezemben). Attól, hogy valamit munkára használnak, és arra valóban a legjobb (fizikai billentyűzettel gyorsan gépeltek) korántsem jelenti azt(!) hogy otthon is azt fognak használni, ha hiányzik a marketing és külsőség.

    [ Szerkesztve ]

    köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.

  • kpityu2

    őstag

    1. A grafikus felületet azért találták ki, mert egyszerűbb egy ikonra kattintani, jelölőnégyzeteket kipipálni, mint programok tucatjainak a nevét és paraméterezését megtanulni, vagy előbogarászni a manból. Lehet római számokkal is osztani-szorozni, csak macerás.
    2. Pár éve van androidom és még egyszer sem kellett parancssort használnom rajta. Szóval lehet jól is csinálni, az "egységsugarú useres" önégetés helyett.

    Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

  • Pimpő

    tag

    válasz kpityu2 #91 üzenetére

    A grafikus felületen klikkelgetést nehéz autómatizálni.

    https://play.google.com/store/apps/details?id=ebak.fv

  • #06658560

    törölt tag

    válasz Pimpő #92 üzenetére

    Milyen konfigurálást kell home környezetben automatizálni, egyáltalán egynél többször megcsinálni?

  • Pimpő

    tag

    válasz #06658560 #93 üzenetére

    Ez csak attól függ, hogy kinek mi a home környezet és mire használja a gépét.
    De nem csak a konfigurálásnál jöhet jól az autómatizálás, hanem munkameneteknél is.
    Nekem az a tapasztalatom, hogy Win-en hajlamosak az emberek az ismétlődő feladatokat redundánsan klikkelgetéssel megoldani, míg linuxon csak írnak rá egy scriptet.

    De ha pl. valaki kizárólag facebook platformnak használja a gépet, akkor semmi előnye nincs a parancssornak.

    https://play.google.com/store/apps/details?id=ebak.fv

  • vicze

    félisten

    válasz imibogyo #88 üzenetére

    "már működő rendszert nézünk és átlag felhasználó szempontjából"
    A működés szerintem az probléma mentes kb. mindenhol. (Hacsak nincs system upgrade linuxon, mert az úgy képes megfektetni, hogy csak na.)
    Ahhoz hogy váltson valaki valahogy Linux kell fusson a gépen, és addig eljutni nehéz szerintem. Laptopot is elég elvétve adnak Linux-szal, Dellnek volt egy Ubuntu modellje, és még többnyire SUSE más gyártóknál, de ezzel kb. ki is fújt.
    Sorolhatnám még, hogy pontosan miben is rejlik a Linux népszerűtlenségének a rákfenéje, de túl hosszú lenne. :P

  • vicze

    félisten

    válasz #06658560 #96 üzenetére

    Amin gyárilag Ubuntu van? Csak az XPS13 DevEdition-t tudom most így hirtelen, mást nem találok.
    Dell oldalon a FreeDOSorLinux szűrőre 0 találat van...

  • imibogyo

    veterán

    válasz vicze #95 üzenetére

    Na igen, de megint visszatérünk oda, hogy szerinted HA megoldódnának a játékok és szoftverek, plusz a ténylegesen alapvető elvárható támogatottság, akkor nem jönne több gép eleve ilyen rendszerrel? Szerintem most is csak azért nincsenek tömegesen Lin-es gépek a boltokban, mert ugyanazon a gondolatmeneten elindulva, mit amit te mondasz a gyártók sem akarják "szívatni" a felhasználókat. De HA nem lennének a fenti hiányosságok, akkor nem lenne az előre feltelepítettséggel sem gond és tuti jönne ki több ilyen termék is.

    Épp ezért 22-es csapdája ez, mert amíg ez nem valósul meg, addig nem lesz népszerű a gyártók/forgalmazók szemében, viszont amíg nem népszerű és nem látnak benne "piacot" a gyártók/forgalmazók, addig meg nem valósul meg. De ugye megint csak azt tudom mondani, hogy amiről én beszéltem az az, amikor ez már megtörtént és nem az abszolút jelen. A cikk kapcsán is ennek a lehetőségnek a boncolgatása az érdekes és nem az, hogy most éppen mi van. ;)

  • #06658560

    törölt tag

    válasz vicze #97 üzenetére

    Bemegyek a Notebook.hu boltjába, vagy MM-be és leveszem a polcról az ubis Dellt.

    Ha nem Dell kell, a Tuxedo honlapján olyan notit konfigolok amilyet akarok, linuxszal.

    [ Szerkesztve ]

  • vicze

    félisten

    válasz imibogyo #98 üzenetére

    Hát nem feltétlen pusztán 22-es csapda, kicsit összetettebb, mert a SteamOS elég lendületes semmibe futása jól mutatja az egyéb problémákat. De pl. a cikkben is emlegetett StarCraft 2-nek is létezik OpenGL változat OSX-re(sok más játéknak), szóval nem kell lefejleszteni ezt a részt, innen már jóval egyszerűbb lenne a Linux port. Csak éppen itt jön képbe, a Linux masszív töredezettsége SW szinten, ami eléggé gátolja a játékfejlesztőket. Erre lenne megoldás a SteamOS, ami egységes platformot kínálna, de ennél meg az jön képbe, hogy túl költséges az egész rendszer kiépítése a meglévő játékmennyiséghez, illetve a Linuxozóknak nem jó a SteamOS, mert túl korlátozott.
    Én inkább abban látom a problémát, hogy mostani Linux userek nagy többsége nem akar egy egységes platformra átállni, legyen az bármelyik, mert a Linux-szal pont az egyéniségét hangsúlyozza, így pedig nem tud 1 plaform/distro(akármi) mögött olyan kritikus tömeg kialakulni, amire érdemes építeni. A széttagoltság pedig az eredményezi, hogy senki se akar rá építeni.

    @Kopi31415: Én a Dell honlapján néztem, nekem az a hivatalos. A magyar boltokban kicsit sok a machinálás néha.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák