Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Ijk

    nagyúr

    Sajnos az a meglátásom, hogy a napenergia ezen mesterséges felhasználásának nincsen komoly jövője. Túl drága a legyártásuk, és kevés áramot termelnek, sokba kerül a karbantartás is. Az "önellátó" házak is zsákutca, egyszerűen a minimális áramszükségletet nem lehet megtermelni, illetve olyan sokat kellene rákölteni, hogy soha az életben nem hozná vissza az árát.

    Ha valaki kertesházban akarja hasznosítani a napenergiát, az csináljon olaszkadar szőlőlugast. Lehet belőle jó bort készíteni ;], és nyáron kellemes árnyékot tart, mindamellett kis vízigényű és rendkívül igénytelen növény.

    /人◕ ‿‿ ◕人\

  • Ijk

    nagyúr

    válasz dabadab #42 üzenetére

    Jó lennének végre konkrét tények az állítások alátámasztására. Én tipikusan szkeptikus fajta vagyok, hiszem ha látom. Kezdetnek jó lenne egy megbízható adat, hogy wattba átszámolva 100%-os hatásfokot feltételezve, mekkora az egy négyzetméterre eső napsugárzás.

    Aztán utánanézni a rendszerek hatásfokának, illetve költségeinek. Pl. napkollektor szerintem nem olyan kifizetődő, mivel nyáron nagyon kicsi a melegvíz felhasználás, télen pedig a kisebb sugárzás és felhőzet mellett jelentősen romlik a hőtermelés, és iszonyú drága egy rendszer kiépítése.

    Az elektromos megoldás árait nem ismerem, és hogy milyen karbantartás szükséges. De tudtommal a közművek nem vásárolják meg a felesleges áramot, és egy akkumulátoros rendszer megint borzasztó drága és körülményes lenne, nem beszélve az élettartamról.

    Szóval jó lenne ha valaki tudna adni egy megbízható tanulmányt az egészről.

    /人◕ ‿‿ ◕人\

  • Ijk

    nagyúr

    válasz Rive #65 üzenetére

    Sajnos az ár az egyik legfontosabb tényező. Ha majd egyszer valóban lesznek megfizethető megoldások, akkor talán befektetek rá. Addig viszont maradnak a szőlőlugasok és a fák, így éjszakai szellőztetéssel nincs szükség légkondira, ráadásul zabálhatom az ingyen szőlőt:)
    Az a legjobb az egészben hogy nulla költségű, nulla fenntartású a "rendszer" és teljesen igénytelen:) Persze áramot azt nem termel. De azért szerintem nem rossz ha a nyári légkondizást megspórolja az ember.
    Télen pedig szépen betűz az ablakon a nap, a szobahőmérséklet 15-18°C, igazából a fürdőszobában van szükség egy erősebb fűtésre.
    Szóval "paraszti" módszerekkel szerintem sokat lehet spórolni, és nincs megtérülési időre szükség.

    /人◕ ‿‿ ◕人\

  • Ijk

    nagyúr

    válasz lapa #82 üzenetére

    Teljesen változó. Volt már, hogy 4-6k-ból megúsztam egy téli hónapot, volt hogy 20+ is elment.
    Ezt nem lehet így kiszámolni, mivel az időjárás (főleg az itthoni) nem éppen konstans.
    De mint mondtam, nekem elég az éjszakai 15 és a napközben 18 °C-os szobahőmérséklet. Télen egy 24 °C-os szobahőmérsékletet fenntartani baromi sok energiát visz el, és nem is egészséges (-15-ből a 24-be bemenni és vissza). Nyáron pedig éjszakai szellőztetéssel 18-22, napközben pedig 26 °C van, légkondi nincs is beszerelve.

    Persze majd ha idősebb leszek, bizonyára 20 °C alatt már fázni fogok:)

    /人◕ ‿‿ ◕人\

  • Ijk

    nagyúr

    válasz lapa #88 üzenetére

    Hogy működik ez a talajszonda? Van benne valami hőcserélő?
    Én a nyári kánikulában esténként alaposan fellocsolom az udvart, had párologjon, így kicsit jobban lehűl éjszakára a levegő. A házon minden nyílászárót kinyitok szinte, sőt a hálóban a mennyezeti ventillátor is megy, hogy mozgassa az odaszorult meleget. Reggel 7-kor pedig bezár minden, így elég jól el lehet lenni napközben, persze nem jó otthon ülni, mert a számítógép befűt:D

    /人◕ ‿‿ ◕人\

Új hozzászólás Aktív témák