Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kzaabox

    tag

    válasz nihill #18 üzenetére

    És az asztali órád hajtja meg az egész gépet? :)

    Mivel a hordozhatóságbeli tendencia szépen követhető, szerintem is az lesz a jövő, hogy 1 'számítógépe' lesz az embereknek, ami viszont minden mást helyettesít majd.

    Eddig ez történt:
    - PDA
    - UMPC
    - Netbook
    - Okostelefon
    - TabletPC (ARM)
    - TabletPC (x86)
    - A netbook-ok gyártása befejeződött
    - Az okostelefonok egyre nagyobb kijelzőt kaptak (telefon vagy tablet? a gyártók sem tudják, pl.: Huawei Ascend Mate)
    - Az x86-os TabletPC-k összeolvadnak a subnotebook-okkal (Pl.: Asus transformer)

    Ez pedig elég valószínű, hogy megtörténik majd:
    - A hagyományos értelemben vett asztali gépeket a legtöbb helyen felváltják a Nettop-ok.
    - A tablet-notebook hibridek tömegével kapnak olyan interface-t, amivel gépházon kívül is elérhetővé válik a PCI-E sínhez történő csatlakozás (pl.: Thunderbolt)
    - Az okostelefonok és a tabletek egybeolvadnak és szintén megkapják a Thunderbolt portokat
    - A Nettop-ok is eltűnnek, mivel egy tablet-telefonra és egy tablet-notebook hibridre is közvetlenül lehet majd kötni bármilyen másik eszközt
    - Végül a két hibrid eszközcsalád is egybeolvad és létrejön egy olyan gép, ami nem túl kicsi, nem túl nagy, bármit hozzá lehet csatlakoztatni akár vezetékes, akár vezeték nélküli módon.

  • kzaabox

    tag

    válasz sh4d0w #37 üzenetére

    Attól függ, hogy a "hordozhatóság" mit takar. Szerintem a jövőben nem hardware-ben kell majd gondolkodni, hanem információban, adatokban. Ezeket viszont igenis szeretnénk hordozni. Ha valakinek legalább 2 gépe van, biztosan ismeri a redundancia és az inkonzisztencia fogalmát. Minden adat egyszerre több gépen is jelen van, nem tudjuk, hogy éppen melyik dokumentumot szerkesztettük utoljára, stb..

    Egyszerűbb, ha alapvetően egy darab gépet hordozunk, melynek számítási kapacitását, és egyes tulajdonságait bővíthetjük. Ha otthon szükség van a nagyobb teljesítményre, semmi akadálya. Amint emberünk hazaér, az eszköz máris csatlakozik az otthoni erőforrásokhoz, anélkül, hogy akár a kabátzsebből elő kellene azt venni. Az erőforrás pedig lehet akármi, például dedikált grafikus processzorok mondjuk a TV-be rejtve, vagy a bluetooth-al vezérelhető LED-es izzók az adott szobában, vagy a riasztórendszer, akármi.
    Autóba ülve csatlakozik ahhoz, elindítja a navigációs rendszert, közben 'beszélget' a közelben lévő, hasonló eszközökkel, stb..

    Ha ilyen ütemben fejlődik a technológia, akkor nem hiszem, hogy érdemes vaskalapos módon ragaszkodni a 90-es évek találmányaihoz.
    A fentieket egyébként a következő 20 éven belül teljesen megvalósíthatónak gondolom, tekintve, hogy nagy része már jelenleg is létezik.

    Külső erőforrásokhoz való csatlakozásra kiváló példa a most bemutatott Asus Transformer AIO.
    Nettop, de ha kell, akkor a bázisállomás közelében olyan tablet-ként funkcionál, ami a bázisállomás erőforrásait használva teljes értékű, x86-os PC. Ha eltávolodunk az állomástól és magunkkal visszük a tablet részét, akkor átkapcsol a saját ARM processzorra és elindítja az Android-ot.

  • kzaabox

    tag

    válasz #06658560 #114 üzenetére

    Egy telekommunikációs cégnél dolgozom, így ismerem a belső folyamatokat. Nálunk is teszteltek vékonyklienseket, de elvetették a dolgot.
    Viszont az "elöbb épít ki otthon saját szervert" nem igaz. Egyre több cég viszi el a szervertermekből a gépeit és egyre többen vesznek igénybe felhő alapú szolgáltatásokat.
    Nem kell szerverbérleti díjat fizetni, bejutást kérni a szerverterembe, több 100e Ft-os HW-t cserélni, ha valami meghibásodik, stb..
    Több processzor kell? Felmegyek a szolgáltató oldalára, eltolom a processzor melletti csúszkát kicsit jobbra, aztán mehet az "alkalmaz". A virtuális gép újraindítása után már használhatom is a + erőforrást. Túlságosan nagy felültervezés esetén hasonló módon lehet csökkenteni is az erőforrásokat.

  • kzaabox

    tag

    válasz #06658560 #145 üzenetére

    Hát, kérdezd az NKS-t, ők üzemeltetik azt a felhőt. :) Azzal sem árulok el nagy titkot, hogy a mobilX is virtuális gépe(ke)n fut, miközben ők is nyújtanak ilyen szolgáltatást a saját ügyfeleiknek.
    Nah, de nem mondok több példát, mert a végén engem is megtalálnak a médiafigyelők és le leszek cseszve. :)

    Amúgy a virtuális gép miért lenne kevésbé biztonságos, mint egy fizikai? Tulajdonképpen kb. 4db file-ról van szó. Egy hardware hiba esetén a VSphere on-the-fly képes átmozgatni a fizikai gépek között ezeket (akár az összeset a memóriában tartva) egy másik hardware-re.
    Mindezt úgy, hogy a virtuális gép folyamatosan fut!
    Képes erre egy rendszergazda is? :)

    [ Szerkesztve ]

  • kzaabox

    tag

    válasz #06658560 #147 üzenetére

    Tudnak, de persze hibák előfordulhatnak. Amúgy erre csak azt tudom mondani, hogy hiába van mobiltelefonunk, ha a torony nem működik..

  • kzaabox

    tag

    válasz #06658560 #149 üzenetére

    Minden céges ügyfél számára garantálnak éves rendelkezésre állást, illetve garantált sávszélességet. Előbbi általában 98.7% felett van, utóbbi pedig egy béreltvonali szolgáltatás esetén 1-2% eltéréssel a néveleges sávszélességet jelenti.
    Nagyon egyszerű: Olyan vonalakat bérelnek egymástól a társszolgáltatók, amik a végfelhasználó igényeit kielégítik. Egy 10Mbps-es vonal esetén minden ISP, amin keresztül megy a szolgáltatás, olyan porton végződteti a saját szakaszát, ami minimum 10Mbps-ra képes. A gerincoldali router-ek többsége egyébként általában 10Gbps-es uplink-ekkel rendelkezik.

    A mobilos példát a kivételes esetekre hoztam, azaz, amikor valamelyik köztes szolgáltatónál hiba miatt megszűnik a kapcsolat. Ilyenkor az ügyfél nem tudja igénybe venni az általa rendelt szolgáltatást.
    Amennyiben a szolgáltatáskiesés a szolgáltatónak felróható okokból következett be, csökken az SLA idő.
    SLA = Service Level Agreement. Ez az a maximális kiesés, ami az ügyféllel kötött egyedi szerződés alapján még belefér a vállalt rendelkezésreállási időbe. Az SLA küszöb átlépése esetén a szolgáltató kötbért fizet az ügyfelének.

  • kzaabox

    tag

    válasz Pug #159 üzenetére

    Ezt nem mi döntjük el. Fogalmazzunk inkább úgy, hogy "ma még nem valószínű". A virtuális gépeké a jövő, legalábbis szerverszinten. Óriási pazarlás egy fizikai gépen egyetlen OS-t futtatni. Ráadásul, mint fentebb már említettem, biztonságosabbak a virtuális gépek.

    A cloud már kicsit más tészta, de ha az ISP-k rendszerszinten támogatják majd (ki tudja, mit hoz a jövő), akkor könnyen elképzelhető, hogy nem is lesz más választás, mint mondjuk az ISP VPN-jébe autentikálni és a cloud erőforrásait kihasználni.
    Rengeteget próbálkoztak már ezzel. Először a GRID-ek, különböző elosztott rendszerek, távoli eljáráshívások, SOAP, és végül elérkeztünk a "felhőhöz". Véleményem szerint nem ez jelenti a sor végét. Lehet, hogy az internetre is majd csak egy óriási felhőként tekintünk majd (ez már szinte ma is így van). Nincsenek különálló gépek, csak információ, amihez vagy jogosultak vagyunk hozzáférni, vagy nem.
    Gondolod, hogy ha az NFC-s fizetés,, a PayPass karórák képesek elterjedni pusztán amiatt, mert egyszerűbb velük fizetni, akkor a virtuális gépek nem terjednek majd el a fenntarthatóságuk miatt? Hát dehogynem.

    Persze a legacy rendszereket nem váltja majd ki semmi, de ez eddig is így volt. Pl.: Reptereken használt egyes rendszereket nem mernek átírni újabb platformra, mondván jelenleg is jól működik, inkább hozzájuk igazítják az újakat. Legacy rendszerek mindig is voltak és lesznek is. "Ami bevált, azt ne bántsuk" alapon.

Új hozzászólás Aktív témák