Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Lenry

    félisten

    válasz Raymond #43 üzenetére

    nah ezt tényleg érdekes volt olvasni :R

    Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

  • ukornel

    aktív tag

    válasz Raymond #43 üzenetére

    Érdekes ez a leírás, de néhol olyan költői túlzásokra ragadtatja magát a szerző, hogy az már gyanús.
    Amit a kapacitív membrános nyomásmérők és a turbópumpák tönkremeneteléről ír, egyszerűen nevetséges. Amúgy, általánosan igaz lehet, hogy a CDG-nek két órába is beletelhet, amíg kiegyenlítődik - na de egy 13 perces kimaradás után is? Furcsállnám.

    A munkahelyemen van sok m3-nyi nagy- ill. ultranagy vákuumos kamránk és csövünk; sok tucat turbópumpa működik. A turbók valóban tönkremennek egy véletlen, működés közbeni nyomásnövekedéstől - de épp ezért alap, hogy erősen védjük a fellevegőzéstől (a gate valve-ok áram nélkül automatikusan lezárnak), pedig mi nem profittermelő cég vagyunk. Nagyon csodálkoznék, ha egy félvezetőgyártónál másképp lenne. Amiről tehát az ismeretlen vákuumtechnikus kolléga ír, az egy hibásan, vagy felelőtlenül tervezett vákuumrendszer. Erre hivatkozni parasztvakítás.

    Szintén van pár ezer m2-nyi ISO7, ISO8 tisztaterünk kontrollált hőmérséklet és páratartalom értékkel. A szükséges gépészet rendkívül nagy helyet foglal el és jelentős a fogyasztása.
    A Fab-okban ennél sokkal nagyobb alapterületen sokkal tisztább légkört biztosítanak, ami sokkal-sokkal nagyobb légcserét igényel, arányosan nagyobb gépészettel.
    Ezek alapján úgy gondolom, hogy egy Fab áramfogyasztásának tetemes részét a légtechnika és az üzemcsarnokok klimatizálása viszi el.
    Kérdés, hogy egy negyedórás áramkimaradás miatt elmászhatnak-e annyira a levegő tisztasági, hőmérsékleti paraméterei, hogy az összes, gyártósoron levő ostyát tönkremenjen?
    Nehezen hinném.

    Az igazán kritikus folyamatok (gépek biztonságos leállítása, hűtőközeg keringtető szivattyúk működtetése, adatmentés, szelepek lezárása stb), amelyek biztosítják, hogy az eszközök működőképesek maradjanak, és a munkadarabok java része megússzon egy átmeneti üzemzavart, messze nem igényelnek akkora betápot, mint a gyár üzemszerű működése. Pár százalék tartalék kapacitásból meg lehet menteni a gépeket és a gyártott termékek java részét.
    Nincs szó 10 meg 100 MW tartalék igényekről.
    Szünetmentes tápot sem azért veszel, hogy pont áramszünet alatt izzaszd órákig az SLI-be kötött csúcskártyáidat hajszárítás közben, hanem hogy 5-10 perc múlva adatvesztés nélkül biztonságosan le tudjon állni a géped.

    Azt a részt készséggel elhiszem, hogy épp a maró anyaggal kezelt waferek, amiknek nem mindegy, hogy +/- 1 percet állnak a vegyi atmoszférában, egy ilyen kimaradásnál mennek a kukába.
    De épp ez a szorosra szabott időkorlát teszi hihetetlenné, hogy a sok hónapos processz minden egyes lépésénél tartó minták tönkrementek.
    Az eljárás számos további fázisa (pl levilágítás, beállítás, oldószeres lögybölés, vagy akár egyszerű továbbítás), így első blikkre nem tűnnek olyan kritikusnak, hogy megoldhatatlan legyen a gyártósor olyan átgondolt, biztonságos kialakítása, ami megelőzi egy rövid kimaradásnál a visszafordíthatatlan károkozást.

Új hozzászólás Aktív témák