Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz #16939776 #24 üzenetére

    Valójában "Te".
    Ez nem jut el az átlaguserhez. Az intel pedig nem az átlagusert csalja lépre, hanem olyanokat, mint Te, vagy olyanokat használ fel erre. A hangadókat, akiktől Józsi, meg Béla megkérdezi, milyen számítógépet vegyen, vagy hogy látott egy ilyen konfigot az Aldiban és azt szerinted megvegye-e.

    Józsi és Béla, mint átlaguser - persze mint desktop számítógép vásárló rendesen fogyatkozóban van - ebből a szempontból teljesen lényegtelen. Ők nem fogják megnézni a teszteket és nem fogják nézni a csíkokat. Azt Mátyás fogja a prohardver olvasó hobbijátékos. Mátyás megnézi a benchmarkokat, és látja, hogy fűűűdebeelőzi a kék csík a pirosat. Mátyás látja, hogy egy 65W TDP-s proci, könnyen és jól hűthető, csöndes, még akár agyári hűtővel is. Amikor Mátyás átnavigál a fogyasztási csíkok oldalára, látja, hogy hát kicsit többet fogyaszt a névlegesnél, nadehát gyorsabb is, most nem az a 15Wfog senkit se gallyra vágni, megvonja a vállát: "le van szarva, rárakok egy valami noname 10e Ft-os hűtőt és megoldja." és még büszke is, hogy a kedvence milyen jól skálázódik, kiaknázza a lehetőségeket a felhasználó megelégedésére és meleg szívvel fogja ajánlani Józsinak és Bélának ezt a típust, vagy akár ezt a szériát és különösen ezt a márkát.

    Józsi és Béla lehet, hogy még annyit felfog belőle, hogy a 65W az kevesebbet fogyaszt, mint a 95W és neki azért fontos, hogy takarékos legyen. Ő persze nem fogja buherálni. Két eset lehetséges: vagy megkapja azt a teljesítményt, amit Mátyás reklámozott, de magasabb fogyasztással, mint a névleges, vagy fogyasztás lesz névleges, de az a teljesítmény elmarad, amiért Mátyás ezt a terméket ajánlotta.

    Tudod mihez hasonlít ez? Ahhoz, amikor az eredetileg 200g-os töltőtömegű joghurt 175g lett azonos áron, majd 150g, végül 125g. Pedig 1 doboz joghurt. Vagy az üdítő, ami 2l helyett már csak 1.75l egy palack.

    Úgy látom, hogy mind a 8700K, mind a 8700, mind pedig a 8400 esetén bocsánatos bűn a vártnál alacsonyabb órajel, vagy magasabb TDP - mondván, hogy
    1.) attól még hűthető
    2.) viszi a 5Ghz-et, vagyis skálázódik

    Nyilvánvaló, hogy a Ryzen erre nem képes, mert 45Ghz fölött nem skálázódik.
    Én arra lennék/leszek majd kiváncsi, hogy ha neadjaisten a Pinnacle ridge esetleg tényleg HP node-on készül és fog tudni skálázódni, esetleg az XFR is nem 100Mhz-et, hanem mondjuk 3-400Mhz-et fog hozzátoldani mondjuk 50%-os átmeneti fogyasztástöbblet mellett - amíg a hűtés bírja - és papíron a többet fog fogyasztani, mint a TDP keret, akkor abból mekkora botrány lenne?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz schawo #258 üzenetére

    Én úgy értettem, hogy a mondanivaló lényege, hogy a tesztpadon vizsgált kiemelkedően jó eredményeket produkáló coffee lake-eket üzemeltették "out-of-spec". Amit egy HP, egy Dell, vagy egy Medion soha nem fog megtenni, mert az intel specifikáció szerint építkeznek: szar komponensekkel, specifikációnak megfelelő bare minimum alaplappal és hűtéssel(, nem a legjobbal, mint a tesztelők) Elhangzik, hogy ha mégis megtennék és abból valami baj lenne (túlmelegedés, ilyesmi), akkor az intel lehivatkozná a saját specifikációját, hogy hát ha nem aszerint dolgoztatok, magatokra vessetek.

    A végletekig leegyszerűsítve persze igazad van, hogy szar komponensekkel szar eredményt kapsz. A szemfényvesztés ebben az, hogy ez nincs kellően hangsúlyozva a felhasználóknak.
    Eddig a specifikációnak része volt a turbó órajel és a TDP, ami legalábbis egy irányszám volt az eszköz fogyasztására vonatkozólag. Tudhattad, hogy a meghatározott órajelek szerint fog működni akkor is, ha a gyári hűtőt használod és akkor is, ha egy jóval magasabb TDP értékű hűtőt teszed rá. Ennek hatására elsősorban hűvösebb lesz és halkabb, esetleg kicsit tovább tudja tartani a turbó órajeleket. (Természetesen annak magasabb fogyasztásával)

    Itt most teljesen be lett dobva a gyeplő a lovak közé. A processzor TDP értéke gyakorlatilag teljesen elvesztette a fogyasztási irányszám jellegét, már csak egy indikátor arra vonatkozólag, hogy a binning során kvázi milyen minőségű szilikonnak ítélték meg. Illetve legjobb esetben is egy minimális hűtési teljesítmény igényt jelenthet még az OEM gyártók számára.

    Az intel specifikációja szerint tehát a megadott TDP-vel az összes mag terhelése mellett a megadott alapórajel elérése garantált, meg az egymagos turbó órajel. Minden más a komponensek függvénye: ha jó (magas TDP) hűtést használsz jó energiaellátást biztosítani tudó alaplapban, akkor a többmagos turbó órajelek megközelíthetik az egymagos turbó órajeleket - függetlenül attól, hogy eközben a fogyasztás akár tartósan fölémehet a processzor névleges TDP-jének. Magyarul a fogyasztás nem a processzor névleges TDP-je körül fog tekeregni, nem az lesz az irányadó a tényleges fogyasztásra vonatkozóan, hanem a hűtés képességei (TDP-je) az alaplapi tápellátás esetleges korlátozó tényezőjével korrigálva.

    Korábban is voltak persze olyan alaplapi tesztek, amelyek azt kutatták/mutatták, hogy melyik alaplapban ugyanaz a processzor milyen teljesítményre képes. Ezek - mondjuk mivel jellemzően azonos szegmensű alaplapokat hasonlíttotak össze - hatalmas differenciát nem mutattak.
    De innentől kezdve - nem feltétlenül az intel miatt, de ez az eset kikerülhetetlenül rámutatott -, hogy a cpu teszteknek része kell legyen alaplapi és hűtőteszt is. Persze nyilván eddig se volt igaz, hogy ha megveszem A cPU-t dzsunka hűtővel és alaplappal, akkor az majd ugyanolyan jól fog muzsikálni, mint minőségi komponensekkel, de valójában a legjobb komponensekkel készített teszt alig fog mondani valamit a processzor általános teljesítményéről és most már a specifikált számok is nagyon tágak.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák