Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dezz

    nagyúr

    válasz Yany #18 üzenetére

    Annyit tennék még hozzá, hogy az összes ilyesmi, ker. forgalomban lévő készülék és kiadvány az un. stereo-3D megoldást követi, ami alapvetően 2db eltérő nézeti 2D-s képből áll (*), amiből majd az agy hozza létre a térhatást. Hogy ezt a két képet milyen úton-módon juttatják el a megfelelő szembe, az már más kérdés.

    Mégegy fontos dolog, hogy a HDMI 1.4 spec előírja, hogy egy ilyen csatlakozóval rendelkező megjelenítőnek többféle, meghatározott stereo-3D formátumot is tudnia kell fogadni. Az ilyen lejátszónak pedig ezek közül legalább egyet.

    A 3D Blu-ray lemezeken minden képkockából ott van a két nézet, szépen, színhűen.

    (* Az anaglif is ide tartozik, csak ott a két nézet egy képre van rátéve, ilyen-olyan variációkban elosztva a kettő között a színcsatornákat, és bár az agy kombinálni tudja a színeket, elektronikusan utólag nem könnyű visszaállítani belőle az eredeti két, színhelyes képet, másféle rendszerű 3D megjelenítéshez. A korábbi anaglif kiadványokat tehát, egyelrőe legalábbis, ezeken az új 3D tévéken is csak anaglifben lehet megnézni.)

    A fejlődés következő fázisa valószínűleg a kettőnél több nézet kezelése lesz, ami egy kis lépés a holográfia felé és nagyon hasznos lenne a szemüvegmentes 3D-hez is. Az utóbbival az a gond, hogy pusztán két nézet és több néző esetén optikailag nem lehet megoldani, hogy a tévé előtt oldal irányban elmozdulva ne cserélődjön fel a két nézet. (Próbálkozások persze vannak, de ez a dolog kényelmetlenebb, mint a szemüveg -- amit egyébként normál szemüveg mellé is fel lehet venni.) Sok nézet esetén egyszerűen csak eggyel odébb lép a látott két nézet, amik egymáshoz képest továbbra is oldalhelyesek maradnak. Ez a fejlesztés min. 5 év múlva várható és vannak jelei, hogy visszafelé kompatibilisen akarják megoldani, szóval a stereo-3D tévék is használhatók maradnak majd.

    Megjelenítési módtól függetlenül alapvető hátrány, hogy a szemnek végig a megjelenítő síkjára kell fókuszálnia optikailag (mert hogy a két v. több nézet valójában 1-1 2D-s kép), miközben a virtuális tárgyak v. személyek ezen sík mögött vagy előtt jelennek meg. (Lényegében ennek megtanulása tart fél-egy óráig, utána már általában könnyen megy a dolog.)

    Aztán majd valamikor a jövőben jöhet a holografikus (a teret az eredeti látványnak teljesen megfelelően visszaadó) filmezés, mint teljesen új tech., csak éppen ahhoz először meg kellene oldani a holografikus mozgóképrögzítést és az elérhető árú megjelenítés sem lenne hátrány (olyan megjelenítő már van, ami állítólag holografikus, csak éppen állati nagy, állati drága, és csak számítógép által generált "képeket" tud megjeleníteni).

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz szab.tam #33 üzenetére

    "na, ezt nem hiszem. sőt kizárt. a lényeg mindig az, hogy újat kelljen venni...."

    Ez így azért kissé "demagóg"! :) Egy teljesen új és a korábbival inkompatibilis rendszer sokkal nehezebben is terjedne el... Pl. a mostani stereo-3D is kompatibilis a 2D-s HD rendszerrel: a stereo-3D adásokat egy bizonyos MVC (Multiview Video Coding) kódolással terjesztik (adások és 3D Blu-ray lemezek), ami a korábbi H.264 (más néven AVC) kibővítése oly módon, hogy ott van H.264 kódolással az egyik nézet -- amit a 2D-s eszközök is dekódolni tudnak, mint sima 2D-s kép --, és különbségi kódolással a másik nézet a stereo-3D-hez. Nos, a kettőnél több nézethez is ezt használják majd, csak egy helyett több további nézet lesz tárolva, melyek közül az elsőt ugyanúgy dekódolni tudják majd a most bevezetés alatt álló stereo-3D készülékek.

    Az anaglif módszernél jóval nehezebb dolga van az agynak (nem csak, hogy a két szemre szétosztott alapszínekből kell visszaállítania a rendes, színes képet, ami 2D-ben sem túl kényelmes, de mindezt 3D-ben kell elvégezni), mint a normál (nem-anaglif) stereo-3D! Szóval, érdemes lenne egy újabb próbát tenned az egyéb technikákkal. (Legjobb lenne először otthon gyakorolni, első alkalommal csak pár percet, stb., nem rögtön a 2-3 órás filmekkel kezdeni.)

  • dezz

    nagyúr

    válasz szab.tam #35 üzenetére

    Annyiban igaz, amit írtál, hogy a többnézetes (>2) képhez term. új, többnézetes tévé is kell majd. De te azt is kizártad, hogy a mai, kétnézetes 3D-tévék is használhatóak maradnak majd (kétnézetesen)... Inkább az a kizárt, hogy nem. :) (Az kb. olyan lenne, mintha most a stereo-3D adásokat nem lehetne 2D-ben nézni a korábbi tévékkel, pedig lehet. Az előzőleg említett ok mellett az is erősen hátráltatná az elterjedést, ha két, aztán meg már három külön csatornát is fent kellene tartani ugyanannak az adásnak a 2D-s, stereo-3D-s és többnézetes 3D-s sugárzásához is.)

    A HD_DVD nem volt kompatibilis a Blu-rayjel... Az egyiket nem "ette" a másik és viszont. Bár mindkettő ugyanazokat a tömörítési eljárásokat támogatta, sőt még a lézer hullámhossza is egyforma volt, de minden másban eltértek és túl drága lett volna egy olyan készülék, ami mindkettővel kompatibilis. A kiadóknak is jelentős többletköltség lett volna mindkét fajta kiadvány létrehozása (pl. a program, ill. az elsőnél script alapú menürendszer is teljesen eltért) és megjelentetése, így vagy az egyiket, vagy a másikat választották, vagy éppen kivártak, a vevők többségével együtt. Ez nem segítette, hanem inkább csak hátráltatta az elterjedést és a gyártók közötti versenyt. Így aztán csak egy maradhatott.

    Szóval, ez egy teljesen más eset, mint most a 3D! A stereo-3D eszközök kompatibilisek, ugyanaz a forrás és a 3D-hatás alapja (stereo-3D), csak eltérő megoldásokat alkalmaznak annak elérésére, hogy az egyik képet csak az egyik, a másikat pedig csak a másik szem lássa. Pl. egy laikus nem is tud olyan könnyen különbséget tenni az utóbbiak között, neki majdnem hogy mindegy.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák