Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • tecsu

    addikt

    válasz lezso6 #131 üzenetére

    A tradicionalizmust végül is többféleképpen lehet értelmezni, én a René Guénon-féle filozófiafeletti filozófiára utaltam eddig is, mint a metafizikai tradicionális létszemléletre.
    Egy interjú László Andrással
    Baranyi Tibor Imre a metafizikai hagyományról
    Ez bár egy modern filozófiai irányzatnak tűnhet, bizonyos szempontból az is, a modernitás ellen helyezkedik és ősi alapokon áll. Azt hirdeti amit ma már meg kell fogalmazni de régebbi korokban természetes volt.
    Manapság egy tovatűnő abszolút igazság, világmagyarázat kirakós darabkáit kell összeilleszteni, régen a teljes kép evidens volt és az emberek életének szerves része, annak irányítója. Erre jött rá a XX. században René Guénon és később a segítségével mások, pl. Hamvas Béla.
    Az alászállás generális jelenség, életünk, kultúránk minden területére kiterjed, de pl. környzetünk fizikai jellemzőire, genomunkra is.
    Az iszlám misztika útján járó, Guénon nagyon sok konkrét jelet, folyamatot észrevett ezzel kapcsolatban, amik eleinte tudatosulva meghökkentőek.
    László András inkább történelmi, politikai vonalon mutat példákat, Baranyi Tibor Imre viszont a kereszténység vagy az iszlám mélyebb hagyományait firtatja.
    Gyakori hivatkozás a szanszkrit nyelvű, ősi indiai "hinduizmus", hiszen valószínűleg a korunk számára fennmaradt legősibb hagyományrendszer.

    A jobboldaliságról legjobban talán Julius Evola fogalmazta meg a lényeget, ajánlom köteteit olvasásra.
    Az eredeti, politikai felállás szerint a jobboldaliak monarchia-pártiak, a baloldaliak arisztokrácia-ellenesek.
    A baloldaliság egyenlőségjelet tesz a nép gyermekei közé, míg a jobboldaliság hierarchiát kíván, mégpedig nem önkényes, korruptív alapon, hanem az eredeti isteni rend, illetve egyfajta meritokratív jelleggel (ki mit érdemel).
    Az indiai kasztrendszer társadalma is jobboldali, ahogy a középkori királyságok vagy a japán feudalizmus.
    A tradicionalizmust sokan ultrajobboldalinak titulálják (többek között az eszme képviselőinek nagyrésze is), míg a nácizmus meglehetősen szocialista elveket vall. Érdekesség, hogy az NSDAP elődszervezete bolsevista párt volt, majd a nácik részint a bolsevizmus mint infernális áfium ellen vívták végső harcukat - miközben - valószínűleg - mindkét oldalt eleinte egy mágnás amerikai csoport pénzelte. Például a cári család meggyilkolásában az angol titkosszolgálat is részt vett.

    Az elmélet szerint "régen" volt egy ideális, paradicsomi, majdnem tisztán esszenciális állapot, ami folyamatosan romlott minden "síkon". Most kihagynám a szellem <pneuma> állapotának magyarázatát, minden klasszikus vallás ezzel foglalkozik sajátos kultúrkörben - nekünk a kereszténység lenne a legközelibb, legérthetőbb.
    Az ismert történelmünk kezdetén már nagyon korrupt a világ, de innen is rendületlen, sőt gyorsuló a "süllyedés" a majdnem tisztán szubsztanciális állapot (teljes káosz, pokol) felé.

    [ Szerkesztve ]

    https://www.youtube.com/watch?v=F7uwRuF6pYw

Új hozzászólás Aktív témák