A reformok útjára lép az új, Radeon 7900 sorozat

DirectX 11.1 és a szoftverek

Eddig nem került szóba, de az új GCN architektúra támogatja a Microsoft DirectX 11.1-es API-ját, mely majd a Windows 8 megjelenésével mutatkozhat be. Ez azt jelenti, hogy a Tahiti ezen képessége jelenleg nem használható ki, de később opció lehet. A DirectX 11.1 egyébként alapvetően optimalizációkat tartalmaz, melyek jó része a mai DirectX 11-es hardvereken is megoldható. Ami új hardvert követel, az a logikai operációk támogatása a render targeteken, illetve a kényszerített mintaszámítás lehetősége a raszterizáló státusz készítésénél. Esetenként értékes újítások lehetnek, de alapvetően nem beszélhetünk forradalmi változtatásokról.

Mindenestre a DirectX 11.1 komoly előrelépés lehet, mivel bevezeti a specifikus kiterjesztéseket. Ezzel a gyártók egyéni funkciókat adhatnak hozzá az API-hoz. Ez egyrészt jó, mert így az AMD elkészítheti a Partially Resident Textures eljárás DirectX-es verzióját, másrészt rossz, mert azt a kiterjesztést csak az új generációs architektúrára épülő Radeonok fogják támogatni. Ez óhatatlanul szegmentálódáshoz vezet, ami nem tesz jót a PC-s játékpiacnak.

A specifikus kiterjesztésekkel egyébként szerencsére nem tér vissza a DirectX 9-ig alkalmazott erőforrás-ellenőrzés, így a DirectX 11.1-es kódok esetében az erőforrást a program futtatásának megkezdésénél kell érvényesíteni, és ilyenkor kell leellenőrizni a specifikus kiterjesztések meglétét is.

Mi lesz a szoftverekkel?

Tekintve az új termék temérdek újítását, felmerül a kérdés, hogy lesznek-e szoftverek, melyek kihasználják ezeket. Az AMD elmondta, hogy a VCE támogatása iránt nagy az érdeklődés, ami alapvetően nem csoda, mivel a multimédiás szoftverek fejlesztői eddig is nagyon nyitottak voltak az újításokra. Ezen a piacon óriási a verseny, így egy-egy extra döntő lehet az adott szoftver vásárlásánál. Az AMD elsősorban az ArcSofttal működik együtt az új multimédiás extrák implementálásánál, de nyilvánvalóan a többi partnertől sem tagadják meg a segítséget.


[+]

Komoly hír azonban, hogy készül a Corel WinZip 16.5, mely a fájlok tömörítését bízza majd a GPU erejére. Az érintett vállalatok az OpenCL felülettel gyorsítják a WinZip motorját, és a rendszer számos konfiguráció mellett fog működni, a Fusion APU-k pedig kiemelt optimalizálást kapnak a hatékonyabb működés érdekében.


[+]

Konklúzió

Ennyi adat után nehéz értékelés nélkül befejezni az elemzést. Az világosan látszik, hogy az AMD az új architektúra fejlesztésénél mindent beleadott. A legtöbb helyre kompromisszummentes megoldásokat kerestek, amellett, hogy a cGPU fejlesztésénél nagyon spórolni kellett a tranzisztorokkal, így több helyen lehet találkozni okos trükkökkel. A technikai képességekre, illetve az újításokra biztos nem lehet panasz, így a Radeon HD 7970 jelenleg a piac legokosabb terméke igazán innovatív technológiákkal és szolgáltatásokkal. A teljesítmény elemzése nélkül azonban hivatalosan nem értékelnénk a rendszert, így később egy teszttel is jelentkezünk, melyben a gyakorlati működést vizsgáljuk. Addig is csak annyit tudunk mondani, hogy az új architektúra nagyon tetszetős képet fest magáról.

Abu85

  • Kapcsolódó cégek:
  • AMD

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés