Ahol a Lenovo PC-k születnek

A gyárról

Manapság már természetesnek vesszük, hogy ha egy műszaki cikken elkezdjük kutatni a gyártás helyét, nagyon ritkán számíthatunk másra, mint Made in China feliratra az alján. Lehetne kötni rá fogadásokat, hányan hinnék el nekünk, hogy léteznek Lenovo PC-k szerte Európában Made in Hungary címkével... pedig léteznek! A Flextronics sárvári üzemébe kaptunk meghívást, ahol Lenovo monitor-PC-ket, asztali számítógépeket és szervereket gyártanak az európai piacra. Itt alapos betekintést nyerhettünk a gyártás teljes folyamatába az alkatrészek beérkezésétől a kiszállításig.


[+] (fotó: Gergály Henrik)

A Flextronics hazai Lenovo gyárának egyik sajátossága, hogy teljesen a BTO/CTO (build-to-order, configure-to-order, azaz kizárólag konkrét megrendelés alapján történő gyártás és konfigurálás) gyártásra rendezkedett be, JIT (just in time, éppen időben) gyártásszervezési és készletgazdálkodási alapokra építkezve. A BTO/CTO miatt nagyon magas a termékdiverzitás (körülbelül 150 ezer különféle konfiguráció lehetséges), hiszen egyetlen darabtól akár több száz gépig is terjedhet a megrendelések volumene. A nap 24 órájában érkeznek be a rendelések, a tényleges gyártásra 12 óra áll rendelkezésre, és a rendeléstől számított 72 órán belül kiszállításra is kerülnek. Ezek elég rövid határidőknek hangzanak, hogyan lehetséges ez?

Raktározás

Egy számítógép összeszerelése értelemszerűen az alkatrészek beszerzésével kezdődik. A Flextronics sárvári üzemének egyik felét egy hatalmas, 6000 négyzetméteres vámraktár teszi ki, amelybe 9 beérkeztetési ponton érkeznek az alkatrészek, és egy beérkeztetésre legfeljebb egy óra áll rendelkezésre. A raktár túlnyomó részben VMI (vendor managed inventory, azaz beszállító által menedzselt készlet) modellben működik. Ebben a rendszerben a gyártó raktárhelyet biztosít bizonyos bérleti díj ellenében a beszállítónak, akinek a gyártótól kapott információk alapján fent kell tartania egy bizonyos készletet az általa szállított alkatrészekből – azaz a beszállító finanszírozza a készletet.


[+] (fotó: Gergály Henrik)

A rendszer úgy van kitalálva, hogy a gyártónak nagyon keveset kelljen foglalkoznia a gyártáshoz szükséges készlet megfelelő szinten tartásával, a beszállítónak pedig könnyebb így ütemezni a pótlást, mint eseti megrendelésekre szállítani. Ez a modell jelentősen csökkenti a túlzott készletfelhalmozás vagy készlethiány eshetőségét. A sárvári gyárban jelenleg 75%-ot tesz ki a VMI rendszerben menedzselt készlet aránya, 15% a Flextronics saját készlete, és 10% a szabad, bármilyen célra felhasználható kapacitás. Az alkatrészeken felül a csomagolóanyagok is ide kerülnek, amit egy, szintén a Sárvári Ipari Park területén található gyártótól szereznek be.


[+] (fotó: Gergály Henrik)

A folyamatosan befutó rendelésekhez szükséges alkatrészekből a készletkezelő szoftver ütemezetten listákat készít, amelyeket a raktárban azon melegében összetargoncáznak, és gyakorlatilag csak áttolják a szomszéd helyiségben üzemelő gyártósorokhoz. Ezzel nagyon gyorssá válik az "alkatrészbeszerzés", hiszen nem kell külső helyszínekről berendelni őket, nincs sokszoros fuvarozási költség, se várakozási idő, ami rendkívül felgyorsítja már a folyamat első lépcsőjében a rendelések teljesítését.


[+] (fotó: Gergály Henrik)

A raktárban mindig a legalsó polcokra kerülnek a legnagyobb forgalmú anyagok. A termelés felé a kiszolgálás FIFO rendszerben történik (first in, first out, azaz ami előbb érkezett be, az is előbb is megy ki), és átlagosan 30 percet vesz igénybe.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés