Látogatás a Dell lengyelországi gyárában

Łódź és a Dell gyár

A lengyel iparváros, Łódź – melyet a lengyel nyelvben járatlan ember számára értelmezhetetlen módon "vúdzs"-nak kell ejteni – szerintünk nem sok látnivalót tartogat a turisták számára. Persze mint minden nagyvárosban, alaposabban körülnézve azért lehet érdekességeket, szépségeket találni. Egy rövid látogatás során az az ember benyomása, hogy központjában egy gyönyörűen felújított, századfordulón épült textilgyárat, egy épp felújtás alatt lévő sétálóutcát, illetve néhány múzeumot és templomot leszámítva sajnos inkább a megszürkült, rossz állapotú épületek, lakótelepek, illetve a karbantartás és tisztán tartás hiányának látványa uralja a városképet.


[+]


[+]

Talán csak a villamosrajongók találnak valami varázslatosat itt: a keskeny nyomtávú, hurokvágányos sínpályákon egyoldalas ajtajú, sárga-bordó villamosok járnak. Ennek ellenére van potenciál ebben a nagyvárosban, mely Varsó és Krakkó mellett az ország három legnagyobb településének egyike, és talán az elkövetkező évtizedekben több pénz jut a felújításra. Korábban a textilipar fellegvára volt a hely, így számos gyárépület vár még a hasznosításra, illetve a homlokzatok megtisztítása, restaurálása felfedné a régi gyárosok szecessziós és neobarokk épületeinek jelenleg még rejtőzködő szépségét.


[+]

Az előbb leírtaknak elsősorban az a magyarázata, hogy rendszerváltással összeomlott a korábban virágzó łódźi textilipar, és a város hanyatlásnak indult. Viszont miután 2004-ben Lengyelország belépett az Európai Unióba, megindultak az EU-s fejlesztések, és a városvezetés különféle pénzügyi kedvezményekkel igyekezett odacsalogatni a külföldi befektetőket. Ez például a Dell esetében sikerült is: 2006-ban létrejött a megállapodás; kijelöltek a város szélén egy 47 hektáros területet, és a Dell nekikezdett a 190 millió eurós beruházásnak. Sok érv szólt a helyszín mellett: központi fekvése, a helyi, olcsó munkaerő, a vasút és a reptér közelsége mind fontos szempont volt a választásnál. Hamar felépítették a gyárat, amihez Łódź városa némi EU-s támogatással megteremtette a infrastruktúrát. A gyártósoroktól 2007 augusztusában gördült le az első notebook, és novemberben indult meg a tényleges nagyüzemi gyártás.


[+]

A gyár folyamatosan bővült és fejlődött, főleg 2009 elején, amikor 19 év után bezárt Limerickben, Írországban az ottani Dell gyár, és átköltözött a teljes európai gyártás Łódźba, aminek nyomán természetesen a beszállítók is áttették raktáraikat Lengyelországba. Mindez a lengyeleknek nagy öröm volt, az íreknek viszont kevésbé, minekutána ott szinte egyik napról a másikra mintegy tízezer munkahely szűnt meg.

Az átköltözéssel a Dell három legnagyobb gyárának egyikévé lépett elő az łódźi üzem. Jelenleg 1400 dolgozót foglalkoztatnak, akiknek fele a kezdetek óta ott van. Mondjuk nem volt nehéz munkaerőt toborozni: igen magas volt a munkanélküliség a régióban, amit jól jellemez, hogy a gyár megnyitásakor kiírt 300 munkahelyre 7000-en jelentkeztek. A lengyelek az amerikai anyacéggel szembeni tiszteletére jellemző, hogy a gyárba vezető út "A szeptember 11-ei terror áldozatai sugárút" nevet viseli.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Dell

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés