AMD processzort fél áron!

Alaplapok

AM2 alaplapok

A Gigabyte palettáján két izmos, SLI-s, AM2-es termék jelent meg. A 40 300 forintos M57SLI-S4, ahogyan a neve is sejteti, nForce 570 SLI chipkészletre épül. Ennek megfelelő a kiszerelése is. Négy memóriafoglalata és két hosszú PCI Express csatlakozója van, melyek párban hajtva nyolc-nyolc PCI Express sávot biztosítanak a két videokártyának. A három, egyszeres PCI Express csatlakozó a két gyorsabb környékére, a két sima PCI pedig a kártya szélére került. A hat SATA és két IDE adattár kezelése szokványos, ahogyan a nyolccsatornás hangrendszer és a gigabites hálózati vezérlő is. A lap érdekessége, hogy a chipkészlet passzív hűtése meglehetősen nagy. Erre a melegedő nForce-nál szükség is lehet. Az alapfelszerelésben FireWire csatlakozók is vannak.

Kereken háromezer forinttal drágább a Gigabyte N590SLI-S4. Az nForce 590 SLI chipkészletes alaplapnak három hosszú PCI Express csatlakozója van, de közülük az egyik csupán nyolcszoros. A másik kettő viszont páros videokártyák esetén is 16-16 sávot biztosít.

Core 2 alaplapk

Ugyan a processzorok még tovább váratnak magukra, már megérkeztek az első Core 2 Duót támogató alaplapok. A legkomolyabbak egyike lesz az Asus P5W DH DeLuxe. A DH rövidítés a Digital Home (digitális otthon) kifejezésre utal. Az alaplap szokásos felszerelése mellett találunk egy univerzális távirányítót, mellyel nem csak ki/bekapcsolni és multimédiás tartalmakat lehet lejátszani, hanem Skype hívások is bonyolíthatóak vele. Ebben az Asus WiFI-AP Solo is segítségünkre lesz, mely egy vezeték nélküli elérési pont vagy hálózati adapter funkcióit láthatja el. A WiFi eszköz a számítógép kikapcsolása után is működik. Szintén megkerülheti a gépet a zenelejátszásra szolgáló Asus MP3-In technológia.

Persze a rendszerünket digitálisan otthonosabbá varázsoló kiegészítők mellett maga a P5W DH DeLuxe alaplap is figyelemre méltó. Intel 975X északi és ICH7R déli hídja van. Az összes LGA775 foglalatba illeszkedő processzort támogatja, így a Core 2 család tagjait is. Négy memóriafoglalatába legfeljebb 8 GB DDR2 RAM-ot telepíthetünk. A bővítőkártyákat két 16-szoros és két egyszeres PCI Express, valamint három hagyományos PCI aljzat várja. Az alaplap az ATI kétkártyás CrossFire technológiáját is támogatja.

Érdekes az alaplap merevlemezkezelése is. Az ICH7R déli híd két IDE és csupán három SATA meghajtót kezel. További két SATA adattár köthető a Jmicron kiegészítő elektronikára. Ezek közül az egyiket a hátlapra lehet csatlakoztatni eSATA aljzatba. Szintén két SATA egységet köthetünk az ASUS EZ-Backup archiválási funkcióért felelős, Silicon Image 4723 hardveres RAID vezérlőre. Mindezek mellett a két gigabites, vezetékes – és a korábban említett WiFi – hálózati vezérlő, a nyolccsatornás, Dolby Master Studio hangrendszer és a FireWire támogatás már apróságnak tűnik a 65 900 Ft-os alaplap repertoárjában.

Persze egyszerűbb, Intel 965 chipkészletes alaplapot is kínál az Asus. A P5B már egy igazi, új hullámos megoldás. Természetesen a Core 2 processzorok mellett a régiebbi LGA775 foglalatba illeszkedő CPU-kat is kezeli. Négy DDR2 memóriafoglalat, egy hosszú és három rövid expressz, továbbá három hagyományos PCI bővítőhely került rá. Az ICH8 déli hídból már száműzték az IDE vezérlőt, csak négy SATA egység köthető rá. Azért a régi merevlemezt vagy optikai meghajtót átmenteni szándékozóknak sem kell aggódniuk, mert külső vezérlőre továbbra is ráakasztható két IDE egység, valamint egy belső és egy külső SATA adattár. A nyolccsatornás hangért ADI kodek, a gigabites hálózati elérésért Realtek vezérlő felelős. Sajnos FireWire csatlakozók már nem fértek a 44 700 forintos árba.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • AMD

Azóta történt

  • Méretes kijelzők

    A 20 hüvelyknél nagyobb LCD monitorok mellett Gigabyte alaplapokkal és Antec házakkal is foglalkozunk.

Előzmények

Hirdetés