Asus Eee PC VX6S Lamborghini netbook

Asus Eee PC VX6S Lamborghini

Hosszú évek óta működik együtt az Asus a Lamborghini autógyártó formatervező részlegével. A (német gazdájú) olasz telivérek több laptopot is ihlettek már; a VX2-t és a VX5-öt személyesen is volt szerencsénk kipróbálni. Van, akinek ezek a hivalkodó kabátba öltöztetett, rendszerint nagyon drága masinák nem tetszenek – akárcsak a sportkocsik – időnként viszont érdemes egy röpke pillantást vetni rájuk. Mai tesztalanyunk, a VX6S Lamborghini nem notebook, hanem netbook, bár 12,1 hüvelykes kijelzőjével igencsak a kategória felső határait feszegeti.

Ahogy egy Asus Lambóhoz illik, a VX6S külseje feltűnő, formája legalább olyan markáns és egyedi, mint fedelének narancssárga színe. A fényes burkolat közepén egy él társaságában ott virít a Lamborghini öklelő bikás emblémája, itt-ott pedig sportkocsikat idéző beömlőnyílásokat, szellőzőrácsokat alakítottak ki. A belső nagyon korrekt, szépen integrálták a szigetes billentyűzetet, ami alatt egy bőrszerű, kellemes tapintású csuklótámasz terpeszkedik. Közepébe fényes, üveglapszerű touchpadot tettek, hozzá pedig látványos, igényesen járó gomb tartozik, amibe egy sor visszajelző LED-et tettek.

Alapvetően nagyon egyben volt a Lamborgini netbook; nemcsak megjelenésén, hanem kidolgozásán is érezni lehet, hogy ez bizony nem egy hétköznapi masina. A gépház nyomogatás hatására nem nyöszörög, az átlagosnál kevésbé horpad. Kellemes – bár fényes – kijelzőt kapunk, és a billentyűzet meg a többi komponens egyfajta komolyságot ad a gépnek. Sokkal inkább éreztük egy kicsi, prémium notebooknak, semmint netbooknak.

Aki nyomon követi a hardvervilág eseményeit, emlékezhet, hogy a VX6 nem éppen új modell, viszont az S utótagos változat friss és ropogós. Annyira, hogy benne debütál az Intel Atom platformjának legújabb verziója. A Cedar Trail platform asztali, nettop gépekbe szánt, D2700 processzora került bele, mely elvileg nem éppen netbookba való, ugyanis 2,13 GHz-es órajelét fixen tartja, nem csökkenti. Mobil használatra a netbookos, N modellek lesznek majd optimálisak, viszont ott csak 1,83 GHz a maximum, tehát egy csúcs netbookba mégiscsak kénytelenek a D2700-at tenni, még ha ez a fogyasztás rovására is megy.

Termék megnevezése Asus Eee PC VX6S Lamborghini netbook
Processzor Intel Atom D2700, 2,13 GHz
Lapkakészlet Intel NM10
Memória 2 x 2 GB DDR3-1333
Kijelző 12,1"-os, 1366x768 pixeles TN+film panel
LED háttérvilágítással, Hannstar HSD121PHW1
Grafika Radeon HD 6470M 1 GB GDDR3 RAM
Hang Realtek ALC269
Merevlemez 2,5"-os Seagate, 500 GB, 5400 rpm
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció Atheros IEEE 802.11b/g/n, Broadcom Ethernet, Bluetooth 3.0
Interfész - 2 db USB 3.0,
- 1 db USB 2.0,
- D-Sub, HDMI monitorkimenet,
- Ethernet,
- audio ki- és bemenetek
Extrák webkamera, kártyaolvasó
Akkumulátor 6 cellás – 58 Wh
Méret 297 x 204 x 28,8 mm
Tömeg 1,5 kg
Operációs rendszer Windows 7 Home Premium 64 bit
Gyártó honlapja www.asus.hu
Fogyasztói ár kb. 170 000 Ft (januárban érkezik)
Garancia 2 év

Királyi körítést pakoltak a processzor mellé: 2 x 2 GB memóriát, 500 GB-os merevlemezt, Bluetooth 3.0 és n-es Wi-Fi modult, két UBS 3.0 és egy HDMI csatlakozót; a VX6S 12,1 hüvelykes, 1366x768 pixel felbontású kijelzőjét pedig Radeon HD 6470M hajtja. Említés érdemel még az Asus másik komoly partnerével, a Bang & Olufsennel közösen fejlesztett hangszórókészlet is. Bizony, az exkluzív külsőért és netbookos viszonylatban komoly hardverért mélyen a pénztárcába kell nyúlni. Az Eee PC VX6S Lamborghini várhatóan 170 000 forint környékén érkezik a hazai piacra jövő év elején.

Próba, értékelés

Egyelőre nem mennénk bele túl komoly elemzésbe a Cedar Trail platformos Atom kapcsán, mert teljesítmény szempontjából az órajelemelésen kívül nem sok változás történt, maradt az architektúra, és esetünkben az IGP-t kiiktatták. A kis, kétmagos, Hyper-Threading lévén négyszálas D2700 processzor elég fürgének bizonyult hétköznapi felhasználáshoz, internetezéshez, a komolyabb Flash és HTML5 weboldalak sem okoztak neki problémát. Persze csodára nem szabad számítani, hiszen ez mégis csak egy Atom. Hiába volt a Radeon HD 6470M mellette, modern játékokkal még alacsony felbontással és grafikai részletességgel sem tudtunk játszani. Egyértelműen a processzor volt a szűk keresztmetszet, mert például a Dirt 3-ban 1366x768 pixeles felbontással és közepes beállítással 14 fps-t kaptunk, amikor pedig 1024x768-ra csökkentettük a képméretet, a részletességet pedig alacsonyra vettük, csupán 2 fps-t nyertünk. Ennél az Intel vagy az AMD processzorba integrált grafikus megoldásai is sokkal jobban muzsikálnak.

Ráadásul az órajelét nem csökkentő Atom és az állandóan működő kis VGA fogyasztás terén sem remekelt. Nyugalomban alig több mint három és fél órát bírt az 56 wattórás akku, ami 15 wattos értéket jelent; egy modern 15,6”-os notebook ennek a felével beéri. Videózáshoz szűk három órára volt elég a telep, teljes terheléssel pedig kevesebb mint két órát ment a VX6S, nem túl fényes, 19, illetve 31,5 wattos fogyasztást produkálva, amit sokkal komolyabb notebookok is tudnak. Ráadásul még melegedett is a kis Lamborghini. Nyugalomban ugyan szép csöndben volt, és terhelve is legfeljebb a netbookok között mondanánk hangosnak, de a CPU-t és GPU-t is terhelve az alja 42-43 °C-ig melegedett, ami ölben tartva kellemetlen lehet.

Nagy dicsérett érdemel a VX6S hangzása, notebookos vonalon eddig a legjobbnak tituláljuk. Kiváló munkát végeztek az ICE Powernél, még azt sem sikerült kiderítenünk, honnan jön a hang, egyszerűen mindenhonnan áradt, és a magas tartomány sem veszett el, pedig a kimeneti nyílások alul vannak. Szintén jelesre vizsgázott a netbook billentyűzete. Kellemes volt nyomogatni, szépen integrálták a szigetes megoldást a gép házába, erősebb ütések hatására is csak kismértékben horpadt. Hasonlóan jó a touchpad, ennek csúszós felülete sem okozott gondot, gombja pedig felüdülésként hatott az eddig látott, kattogó Asus megoldások után.

Értékelés

Nyilván a kedves olvasó már leszűrte az eddigiekből, hogy az Asus Lamborghini VX6S netbook nem fog különösen ajánlott címet kapni, és nem rendelkezik még csak közepes ár/érték mutatóval sem. Ez egy egyedi, különleges, ennek megfelelően nagyon drága netbook, ami elsősorban marketingcélból készül. Megkérdeztük az Asus képviselőit, hogy mégis, kik vesznek ilyen notebookot, netbookot, és azt a választ kaptuk, hogy a Lamborghini sportkocsik kedvelői és tulajdonosai szívesen választják ezeket a gépeket, illetve azok, akiknek a pénz kevésbé számít, mint az, hogy olyan netbookjuk legyen, amilyen másnak nincs.

Asus Eee PC VX6S Lamborghini
Jellemzés Prémium netbook
Pró + egyedi, hivalkodó megjelenés
+ korrekt minőségérzet
+ kiváló billentyűzet és touchpad
+ HDMI és két USB 3.0
+ kategóriájában elsőrangú hangzás
Kontra - az asztali Atom miatt magas fogyasztás és melegedés
- játékohoz túl alacsony processzorteljesítmény
- lehetne vékonyabb
- drága

rudi

Az Asus EeePC VX6S netbookot az Asus hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés