Az AMD az integrációnak rendeli alá fejlesztéseit

Az AMD szerverútiterve és a jövő

Az előző oldalon nem esett szó a Socket AM3+ tokozású termékekről. Az AMD szerint a drága asztali konfigurációknak már nincs nagy jelentősége, de készül a Vishera kódnevű processzor, mely meghosszabbítja a Socket AM3+ foglalat élettartamát. Az új lapka hasonló lesz a Zambezi kódnevű processzorhoz, csak Bulldozer modulok helyett a Piledriver névre hallgató fejlesztés található benne. Ezzel az AMD a hagyományos, úgymond homogén többmagos processzorok fejlesztését be is fejezte. 2013-ban már nem jön új megoldás a Vishera leváltására, ugyanakkor ez a rendszer elérhető lesz még jövőre is.


[+]


[+]

A szerverpiac útiterve is változik. Először is heteken belül érkezik a Zurich kódnevű lapkára épülő Opteron processzor, mely Socket AM3+ foglalatba lesz helyezhető, és a mikroszerverek, valamint a munkaállomások piacát támadja. Ez még az eredeti koncepció eredménye, vagyis még nem beszélhetünk változásról, de az új generációnál már igen. Az AMD ugyanis a korábbi tervekkel ellentetében nem váltja le a Socket C32-es és G34-es foglalatot, így a Valencia és az Interlagos processzorok helyett érkeznek a Seoul és az Abu Dhabi kódnevű termékek. Ezek lényegében a Bulldozer modulra épülő fejlesztéseket cserélik Piledriver modulos megoldásokra. Szokás szerint a Socket C32-es Opteronok egy lapkára épülnek kétcsatornás memóriavezérlővel, és az egy-, illetve kétutas szervereket célozzák meg. A Socket G34 esetében MCM tokozású megoldás várható négycsatornás memóriavezérlővel, és ezek a két-, illetve négyutas szerverek alapjai lehetnek. A mikroszerverekbe szánt Zurich kódnevű lapkát is leváltja majd a Delhi CPU, mely Socket AM3+ tokozású lesz. Mindegyik termék 32 nm-es SHP gyártástechnológiára épül.


[+]

A Terramar és a Sepang kódnevű fejlesztések lényegében eltűntek, és ezzel az AMD az új foglalatok bevezetését is eltolta. Arról egyelőre nincs információ, hogy a termékskála később hogyan alakul, de az AMD utalt rá, hogy az APU-k a szerverpiacot is megtámadhatják. Addig is az aktuális Maranello és San Marino platformokat fejleszti a cég.

2013-ban jön az igazán heterogén éra

Visszatérve a kliensekhez, az AMD a 2013-as esztendőben mélyíti el az APU-k képességeit. Ez egy alapvető evolúció lesz a cég történelmében, ugyanis ekkor mutatkoznak be az igazi platformok, amelyek egymáshoz lettek tervezve. A VGA-piacon a Southern Islands termékcsalád cGPU-it a Sea Islands megoldások váltják, melyek a szokásos fejlesztések mellett bevezetik a HSA felület támogatását. Ezzel együtt az AMD mindegyik, fejlesztés alatt álló APU-ba az új generációs, DirectX 11.1-et támogató GCN architektúrát építi be, némelyik lapkánál a HSA támogatásával, illetve minden termék 28 nm-es gyártástechnológián készül majd. Az AMD-től természetesen megkérdezték, hogy melyik bérgyártót fogják választani. A vállalat elmondta, hogy a GlobalFoundries és a TSMC szolgálataira is egyaránt számítanak, de azt egyelőre titkos információként kezelik, hogy melyik fejlesztést hol gyártják majd.


[+]

A Hondo APU helyére a Temash APU kerül. Ez alapvetően egy új név, mivel a Deccan platform törlésével a Samara APU sorsa is megpecsételődött. Gondot azonban ez nem jelent, ugyanis a Temash minden porcikájában új fejlesztés, azaz a Bobcat processzormagokat a továbbfejlesztett Jaguar kódnevű egységek váltják, és ezt egészítik ki a GCN architektúrára épülő CU-k. Az AMD két Jaguar mag beépítését célozza meg, de a CU-k száma ismeretlen. Az viszont biztos, hogy a HSA egyelőre ezen a szinten nem lesz elérhető, mivel az ultramobil termékeknél elsődlegesen a fogyasztás a fontos. A Temash APU másik érdekessége, hogy SoC lesz, vagyis a vezérlőhíd is integrálásra kerül.

A Brazos 2.0 platformot a Kabini APU váltja, mely szintén egy SoC rendszer, és maximum négy darab Jaguar magot, illetve ismeretlen számú CU-t tartalmaz. A képen ehhez a termékhez is jelölve van a HSA támogatása, de ez – információink szerint – korlátozott mértékben lesz jelen. Arról még nincs adat, hogy ez konkrétan mit jelent.

A Trinity APU-t a Kaveri váltja, mely két darab Steamroller modult használ, azaz az AMD négymagosnak tekinti, míg a GPU szerepét egy Sea Islands családba tartozó fejlesztés tölti be a HSA teljes támogatásával, illetve 8 darab CU-val. Ez az APU jelenti majd az áttörést a heterogén érában, mivel a GPU teljesen koherens memóriát oszt meg a CPU-val, illetve egységes címtérbe dolgoznak és ugyanazokat a 64 bites pointereket használják. Ezen a ponton válik a dedikált GPU egyfajta kiegészítővé, vagyis platform szintjén nem úgy fog viselkedni, mint egy normális VGA, hanem mint egy IGP-hez kapcsolódó koprocesszor saját memóriával, ami a gyorsítótár szerepét látja majd el.

Az előbbi bekezdés alapvető reformnak számít a mai rendszerekhez képest, de a szolgáltatások még így is limitáltak lesznek. A teljes kiterjesztés a következő lépcső, amikor a rendszer további kiegészítéseket kap. A Kaveri APU utáni megoldás bevezeti a magasabb prioritású szálak kezelését a grafikus processzorra, illetve a HSA összes funkcióját kiterjeszti a dedikált GPU-ra.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • AMD

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés