Hirdetés

Be Quiet! Dark Base Pro 900 szupertorony

A hatalmas ház belseje meglepően sokoldalúan akakítható, és temérdek extrával szerelték fel.

Külső

Az idei Computexen a német Be Quiet! standjának főszereplője a Dark Base 900 ház volt. A kevesebb mint két éve bemutatott Silent Base 800 és az általunk is tesztelt Silent Base 600 után a most piacra lépő Dark Base 900 még csak a harmadik próbálkozásuk ezen a területen, de meg kell hagyni, nagyon jó irányba indultak el.

A hatalmas dobozból egy közel 60 centiméter magas és majdnem ilyen mély óriás bukkant elő. Elődeihez hasonlóan egyszerű vonalvezetést szabtak neki, de azért nem annyira minimalista, mint mondjuk egy Fractal Design ház. Alapvetően kétféle Dark Base 900 létezik, sima és Pro verzió, utóbbit Qi telefontöltővel, edzett üveg oldallappal és LED világítással látták el. Nálunk a Pro változat narancssárga betétes, mondhatni leghivalkodóbb verziója járt, de létezik még ezüstszürke betétes és teljesen fekete verzió is.

A ház homlokzatát hatalmas, fémmel bevont ajtó uralja, aminek nyitási iránya megfordítható. Belülről hangszigetelő anyaggal töltötték ki, mögötte pedig sok érdekesség rejtőzik. Legfelül a beépített ventilátorszabályzó csúszkája látható, a mellette lévő gombbal kapcsolgatható a LED világítás fényének színe. Alatta két 5,25-ös állás következik, majd az alsó részt két, 140 mm-es, jófajta Silent Wings 3 ventilátor tölti ki, természetesen porszűrővel. Felmerül a kérdés, hogy honnan kapnak levegőt ezek az első ventilátorok? A homlokzati panel oldalsó részén van egy sor nyílás, melyek talán lehetnének valamivel nagyobbak is.

Jó alaposan megrakták csatlakozókkal a ház tetejének felső részén kialakított panelt. Négy USB kapu sorakozik itt, amiből kettő USB 3.0-s, van hang ki- és bemenet, a bekapcsológomb mellől pedig nem felejtették le a kis resetet és a merevlemez működését jelző LED-et. A Dark Base Pro 900 egyik érdekes extrája a ház tetejébe épített Qi vezeték nélküli töltő, amit a tető első részén, a csatlakozók közelében alakítottak ki; ma már egyre több telefon támogatja. A tető egyébként a homlokzathoz hasonlóan egy bonyolult műanyag elem, kívülről fémréteggel burkolva. Felül csak hátul, egy kisebb részen van szellőzőrács, az előlaphoz hasonlóan oldalsó nyílásokon át szellőzik.

Hátul is akadnak szokatlan érdekességek a Be Quiet! óriásán. Itt látszik legmarkánsabban komoly, 24,3 centiméteres szélessége, a bővítőkártyák fölött hatalmas a tér, az alaplap csatlakozópanelje fölé pedig 14 centiméteres ventilátor fért el. A legérdekesebb a táp körüli, alsó rész, ami úgy néz ki, mintha már lenne benne táp, van főkapcsoló és csatlakozó a vezetéknek. Ez valójában egy előre elkészített foglalat, az áramforrást beljebb kell rögzíteni.

A frontot és a tetőt látva talán nem meglepő, hogy a fenéklemez is egy nagy, fémmel burkolt műanyg elem, csak a hátsó részén van néhány nyílás. Ezúttal is oldalról oldották meg a levegőzést, a talpakat pedig akár le is lehet szerelni. Az egész alsó rész alatt egy hatalmas porszűrő rács nyújtózik, amit elölről, az ajtót kinyitva lehet kihúzni, amikor tisztításra kerül a sor.

Unalmas belső

A Dark Base 900 Pro változatának következő egyedisége a 4 mm vastag, kissé sötétített, edzett üvegből készített oldalfal. Nem mondhatjuk rá, hogy jobb vagy bal oldali lenne, mert úgy alakították ki a vázat, hogy mindkettőre feltehető legyen. A másik oldalfal fémből készült, zajcsillapító betétet kapott, közepén pedig két fokozatban nyitható szellőzőnyílás van. A Pro verziónál csak elméletben lehet két 14 centiméteres ventilátort tenni ebbe a panelbe, mert ugye az alaplaptálca mögött, a kábelek társaságában bajosan férnének el. A sima modellnél viszont az üvegfal helyett is ilyen fém van, ott már – a bővítőkártyák fölött – értelmet nyernek a ventilátorok.

Fölöttébb érdekes a Be Quiet! új házának belseje. Annak ellenére, hogy mélysége és magassága is közelíti a 60 centimétert és szupertoronynak nevezik, a belső váza inkább csak akkora, mint egy nagyobb miditoronyé, ugyanis a hardvert befogadó vázon kívül elhelyezkedő, első, felső és alsó idom jókora, nem beépíthető helyet foglal el. Persze, így is bőségesen tágas gépházzal van dolgunk, ami akár E-ATX vagy XL-ATX alaplapokat is fogad, de ha úgy tetszik, parányi Mini-ITX-et is tehetünk bele.

Első ránézésre nem tűnik annyira különösnek a belső. Elöl, felül van a két, kívülről is elérhető 5,25-ös meghajtó állása, amire még gyorsrögzítő megoldást sem tettek. Alattuk húzódnak a 3,5 hüvelykes állások, szám szerint hét darab. A tápot alulra tehetjük, az alaplap és többi hardver részétől semmi sem választja el. Egyetlen különlegessége, hogy nem közvetlenül a hátfalra, hanem egy belső támasztóra lehet rögzíteni.

Termék megnevezése Be Quiet! Dark Base Pro 900
Elérhető színek fekete színben ezüst, narancs vagy fekete betéttel
Mérete (ma x mé x sz) 586 x 577 x 243 mm
Tömege kb. 12 kg
Anyaga 0,8 mm-es acél váz és lemezek, műanyag előlap, tető és talapzat
Beszerelhető alaplapok E-ATX, XL-ATX, ATX, microATX, Mini-ITX
5,25"-os helyek száma 2 db külső
3,5"-os helyek száma 7 db belső
2,5"-os helyek száma 15 db belső (14 db a 3,5 hüvelykesekből)
Bővítőkártyák száma 8 db
Hűtés elöl két 140 mm-es ventilátor és 140 mm-es ventilátorhely,
hátul 140 mm-es ventilátor,
felül három 140 mm-es vagy négy 120 mm-es ventilátorhely,
alul két 140 mm-es ventilátorhely
Előlapi csatlakozók 2 db USB 3.0, 2 db USB 2.0, hangszóró, mikrofon
Beszerelhető processzorhűtő 185 mm magas
Beszerelhető grafikus kártya 325/470 mm hosszú
Beszerelhető táp 284 mm hosszú, szabványos ATX
Extrák porszűrő elöl, alul és oldalt, elöl és felül 420 mm-es vízhűtéses radiátor fér el, hangelnyelő betétek, beépített ventilátorszabályzó, Qi töltő, két kiegészítő LED-sor vezérléssel, 4 mm vastag edzett üveg oldallap, kivehető alaplaptálca
Gyártó honlapja www.bequiet.com
Fogyasztói ára kb. 78 000 forint
Garancia 3 év

Értelemszerűen az alaplaptálca mögött lehet kábelezni, aminek nyílásait gumitakarók fedik, a processzorhűtő kényelmesebb felszerelésére pedig kivágtak egy nagy rést. Az alaplaptálca fonákján lévő, 2,5 hüvelykes meghajtóhely és a beépített ventilátorszabályzó sem olyan dolgok, amilyet eddig még nem láttunk volna.

Vagy mégsem?

Akár azt is mondhatnánk, hogy nincs belül semmi érdekesség, egy jó tágas miditornyunk van vaskos külső idomokkal. Csakhogy a Dark Base igazi különlegességei csak itt kezdődnek. A vaskos rátétek, vagyis az előlap, tető és még az alsó panel is leszedhető néhány műanyag tartóelem kioldása után, és egykettőre megkapjuk a puszta vázat, amiben gyanúsan sok komponens van rögzítve fix szegecsek helyett csavarokkal.

Egy kisebb adag kitekerése után megszabadulhatunk a két 5,25 hüvelykes meghajtó dobozától, majd további csavarozás után kijön a teljes merevlemezes rész is. Ez a panel, a hét darab, kézzel oldható csavarokkal rögzített 3,5 hüvelykes dobozzal önmagában olyan nehéz, mint egy komplett, kisebb ház. Az egyes állásokban rezgéscsillapított gumibetétekkel rögzíthetjük az adattárakat, így az sem jelent gondot, hogy az őket tartó, függőleges fémkonzolra közvetlenül vannak rácsavarozva, mert nem sok rezgést adnak át. Minden egyes 3,5 hüvelykes rekeszbe két 2,5 hüvelykes adattár fér el, tehát az alaplap mögöttivel együtt akár tizenötöt is betehetünk.

Újabb csavarok sorát kioldva távozik az alaplaptálca, ha pedig kivesszük a táp tartóját (az alábbi képen benn maradt), akkor csak a teljesen üres váz marad, még a tetején lévő előlapi panel és a Pro verzió Qi töltős modulja is leszedhető. És ilyenkor kezdődhet a vízhűtéses számolgatás. Előre befér akár a 42 cenitméteres, tehát három darab 14 centiméteres ventilátorral felszerelhető folyadékhűtéses radiátor, és felülre is betehetünk ugyanekkorát. Mellékeltek a házhoz egy tartókonzolt, amivel az egyik merevlemezállásra a legelterjedtebb pumpákat, illetve puffertartályokat fogathatjuk fel.

Az igazán nagy trükköt viszont a kivehető alaplaptálca rejti, ugyanis betehetjük fordított állásban, ilyenkor a ház a másik oldalról nyílik, a bővítőkártyák kerülnek felülre, a processzorfoglalat pedig a táp közelébe, és ehhez az elrendezéshez az edzett üveg oldallap is áttehető a másik oldalra. Ráadásként az alaplaptálcát úgy alakították ki, hogy egyenes terepre téve önállóan, tesztpadként is használható legyen.

Egy szóra meg kell állni a Dark Base Pro ventilátorszabályzónál, ami többet tud, mint elsőre gondolnánk. Négy csatlakozója simán szabályozható az előlapon lévő csúszkával, további négyet viszont az alaplap PWM vezérlőjére lehet kötni, így automatikusan irányíthatóak például a CPU-nak kiosztott alaplapi aljzatról. Végül, de nem utolsósorban a dobozban lévő két RGB LED szalagot is beköthetjük a szabályzóra, melyeknek a színe az előlapi ajtó mögött lévő gombbal változtatható. A Dark Base alapmodellhez nem járnak a LED-ek és a PWM szabályzás, ott „csak” hét ventilátort irányíthatunk kézzel.

Szerelés

Alaposan meg fogja járatni a csavarhúzót, aki szeretné fordított alaplaposra átépíteni a Dark Base házat, és akkor is sokat kell majd dolgozni ezzel a szerszámmal, ha ki akarjuk használni az utolsó rejtett trükkjét, amihez hasonlót más házon még nem láttunk. Az alaplap ugyanis nem csak fordítva, hanem két fokozatban lejjebb tolva is beszerelhető. Erre akkor lehet szükség, ha felülre különösen vastag radiátort tennénk be, mindkét oldalán ventilátorral. Ilyenkor ki lehet szedni a táp hátsó takarórácsából két, egyenként két centiméter széles elemet, és ezeket az alaplap fölé lehet betenni.

Alább ez az alacsonyított beszerelés látható, óriási űr tátong az alaplap fölött, ami a kiszedett 5,25 hüvelykes állások miatt előre is kiterjed. A 3,5 hüvelykes dobozokat mind benn hagyva is beférnek akár 325 mm hosszú grafikus kártyák, és ha megszabadulunk a VGA előtti daraboktól, akkor 470 mm-re nő a tér. Megtehetjük azt is, hogy beteszünk előre egy vékonyabb radiátort két ventilátorral, alul vagy felül kihasználunk pár 3,5 hüvelykes állást, középen pedig a radiátor mögé szereljük a vízhűtés pumpáját és tartályát. Jó esetben semmiféle extra csavarmenet befúrására nem lesz szükségünk.

És még a LED-es világítás is elő van készítve. Elég a két mellékelt szalagot a nekünk tetsző helyre beszerelni, majd a ventilátorszabályzóba kötni. A sok csavarozástól eltekintve az alaplap beépítése nem volt különösen bonyolult folyamat, bár azzal számolni kell, hogy az alacsonyabbra szerelt lap esetén egyrészt elveszítjük a szélső PCI Express csatolókat, másrészt a jellemzően itt található hangkodek, USB portok és előlapi kapcsolók kábelezését ajánlott a táp rögzítése előtt megtenni.


A mellékelt LED sáv - forrás: Be Quiet!

Egyetlen problémás részlettel találkoztunk beköltözés közben: az alaplaptálca mögött rengeteg kábel kígyózik, melyekből hamar hatalmas rendetlenség alakul ki még akkor is, ha szalagkábeles, teljesen moduláris megoldást használunk, mint amilyen a mi FSP Hydro G tápunk volt. A fő bajt az alaplaptálca pereme jelenti, aminek köszönhetően önálló nyitott rendszerként lehet használni, így viszont kinyúlik a ház oldalfaláig és a kábelek többségét egy vékony nyílásán keresztül kell áttuszkolni. Nem lehetetlen feladat ez, de érdemes az egész vezetékezést a táp 20+4-tűs konnektorával kezdeni, ugyanis annál alig szélesebb a rés a tálcán.


Fordított elrendezés a Computexen

Szabhatták volna szélesebbre az alaplaptálca mögötti helyet, ha már a ház olyan hatalmas. Az alaplap felőli oldalon akár 185 mm magas léhűtő is elfér, mögötte viszont szűk két centimétert kapunk, ráadásul ide belógnak az oldalfalon lévő szellőzőnyílás rögzítői is. A ház lépésről lépésre való fotózására, beszerelésére és kipakolására egy komplett munkanapot szántunk, ezalatt elég kusza elrendezést sikerült összehozni; ahhoz, hogy a teljesen üvegből készült oldalfal mögött mindent szépen, ízlésesen eldolgozzon az ember, több napra is szüksége lehet, különösen egy komolyabb folyadékhűtéses konfigurációnál.

Értékelés

Ismét bemutatta a Be Quiet!, hogy nem kell ahhoz évtizedes házkészítői múlt, hogy valaki nagyszerű terméket tegyen le az asztalra. Anno a Silent Base 600-nál mindössze azt kifogásoltuk, hogy semmi olyat sem tud, amit a konkurencia ne tudna, ám a Dark Base 900 esete teljesen más. Itt az elegánsan kivitelezett, egyszerű, de nem túlzottan puritán külső mögé egy annyira rugalmasan alakítható belsőt rejtettek, amilyen a kifejezetten moddolást vagy folyadékhűtést előtérbe helyező konkurenseknek sem sikerült.

Igaz, sok csavarozással, de fúrás, vágás nélkül teljesen lecsupaszítható a váz, amibe hatféle pozícióban tehető be az alaplaptálca. A legalacsonyabb állásnál a különösen vastag, tripla ventilátoros radiátorok is beférnek felülre, elöl is tágas helyet lehet csinálni, nem kell a pumpának vagy puffertartálynak külön tartót gyártani. A hét 3,5 hüvelykes vagy akár tizennégy 2,5 hüvelykes adattárat fogadó fiók szabadon variálható a ház elejében, szükség esetén még egy 2,5-ös az alaplap fonákjára is tehető.

Éppen ezen a részen lehetne még csiszolni egy kicsit a házon. Talán ha egy centiméterrel szélesebbre vették volna, vagy ennyivel tágasabb helyet biztosíthattak volna a túlsó oldal rovására, akkor megoldódna a szűkös helyzet. Sajnos van viszont egy probléma, aminek a hatását csak valamiféle gazdasági csoda enyhítheti: a Dark Base Pro 900 mellbevágó 249 eurós, tehát hozzávetőleg 78 000 forintos ára keltette fájdalomról van szó. Mindenesetre a ház nekünk nagyon tetszett, és bízunk benne, hogy idővel készül majd belőle kisebb verzió is. Egyébként a Qi töltő, üvegezett oldallap és kiegészítő LED szalagok nélküli Dark Base 900 ajánlott ára 199 euro, tehát nagyjából 65 000 forint.


Be Quiet! Dark Base 900 ház

rudi

A Be Quiet! Dark Base 900 házat a Be Quiet! bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés