Hirdetés

Be quiet! Silent Base 601: a kis ház is lehet jó

A Silent Base 801 után megnéztük, hogy az olcsóbb kiadás tudja-e hozni a drágább modell szintjét.

Bevezető és külső

A nem is olyan régen tesztelt be quiet! Silent Base 801 házzal nagyjából egy időben jelent meg a modell kistestvérének is tekinthető Silent Base 601, amit a nagyközönség először a tavalyi Computexen láthatott. A házduó megérkezésekor szándékosan a drágább modell tesztelésével kezdtünk, még ha kettejük közül valószínűleg a 601-es lesz is a kelendőbb, kíváncsiak voltunk ugyanis arra, hogy egy sorozat csúcsmodelljéhez képest mennyire „fájdalmas” kompromisszumokat kell kötnünk az alacsonyabb árkategóriás társsal.


[+]

Persze nem kell nagy árkülönbségre gondolni, a Silent Base 601 és 801 között mindössze 5000 forint a differencia, de lehet, hogy a vásárló épp egy olyan hardverelem árához is hozzá tudná csapni ezt az összeget, aminek esetében esetleg többet számít, hogy melyik modellt választja. Tesztünk során tehát leginkább a különbségeket próbáltuk megtalálni, és megpróbáljuk megállapítani, hogy elegendő lehet-e az olcsóbb Silent Base, vagy pedig mindenképp érdemes a nagyobb testvér mellett dönteni.

Külső

A Silent Base 601 ugyanabból a feketére festett SPCC acélból készült, mint a 801-es, kibontás után pedig azt is hihetnénk, hogy tévedésből ugyanazt a házat kaptuk meg két példányban, annyira egyforma a dizájn. Az 532 x 240 x 514 milliméteres méret mindössze néhány milliméterrel kisebb, ennek megfelelően a tömeg is kevesebb, a dobozból való kihúzás közben valószínűleg nem kell egy harmadik és egy negyedik kezet segítségül hívnunk a 11,22 kilogrammos eszköz mozgatásához. A két oldallap levételéhez most is csupán két gombot kell benyomnunk, melyekkel a rögzítő reteszeket oldjuk ki, a műveletet követően már csak egy felfelé irányuló mozdulattal le kell emelnünk a lemezeket. Nálunk a 4 mm vastag edzett üveg ablakkal ellátott variáns járt, de természetesen választhatunk üvegmentes verziót is.


[+]

A ház előlapjának két oldalán narancssárga betéttel díszített szellőzőrácsokat találunk, akinek ez a szín nem lenne szimpatikus, az választhat piros, fehér vagy pedig egyszerű fekete betétekkel csinosított modellek közül is. Az előlapot egyébként egy mozdulattal el is távolíthatjuk, ezzel hozzáférve a mögötte megbújó, kivehető porszűrőhöz, ami az előre beépített ventilátor által beszívott levegőből szűri ki a szennyeződéseket.


[+]

Kicsit feljebb matatva, a gépház tetejének legelső néhány centiméteres területén sorakozik a ventilátorvezérlő háromfokozatú kapcsolója, egy USB 2.0 és kettő USB 3.0 csatlakozó, a különálló mikrofon és fejhallgató aljzat, a visszajelző LED-ek és a bekapcsológomb – az USB Type-C portot sajnálatos módon ezúttal is lespórolták. Hátrébb a már ismert szellőzőnyílások kaptak helyet.


[+]

A hátoldalon semmi forradalmi újításra nem kell számítanunk, a szemlélődőt egyszerű alsótápos elrendezés fogadja, a tápegység beszerelésénél ezúttal is egy levehető keret lesz segítségünkre. A méretes nyílás felett helyezkedik el a hét vízszintes és a két függőleges tájolású bővítőkártyahely, felettük pedig az I/O panel és a 140 mm átmérőjű ventilátor szellőzőrácsa található.


[+]

A házat az oldalára fektetve négy darab, gumiborítással feltuningolt talp néz velünk farkasszemet, ezek foglalják keretbe a közöttük elhelyezkedő, elölről kivehető porszűrőt. A talpak felszerelése tehát nem a mi feladatunk, cserébe valamelyest közelebb kerül a háznak támaszt adó felülethez a filter feletti szellőző.

Belső

Az oldallemezt lekapva kétkamrás beltér fogad minket, ahova a kisebb méret ellenére is betehetünk akár E-ATX méretű alaplapot, amire a lap beszerelését követően is könnyedén felapplikálhatjuk a maximum 185 mm magas processzorhűtőt, köszönhetően az alaplaptálcán kialakított szerelőablaknak. Közvetlenül mellette kaptak helyet a narancssárga szilikon takaróelemekkel betömött, a kábelek elvezetésére szolgáló nyílások, a maradék helyet pedig a használaton kívüli merevlemezfiókokat eltakaró „műanyagdugók” foglalják el.


[+]

Ezeket kipattintva, és a mellékelt, 3,5 hüvelykes merevlemezt fogadó keretet a helyére csavarozva tudunk további HDD-t beszerelni, ha a tápegység melletti két hely foglalt lenne. Bár ebből a keretből csak egyet mellékel a gyártó, de a maradék 4 nyílásba lehetőségünk van utólag vásárolni még ilyen fiókokat, ezzel szinte betelíthetetlen tárolókapacitást elérve.


[+]

Amennyiben nem tervezünk kisebb adatközpontot belezsúfolni a házba, a VGA hosszának felső határa 449 milliméterre tolódik ki, amit egy külön beszerezhető adapter segítségével akár az alaplaptálcával párhuzamosan is behelyezhetünk. Ezt a sok szép hardvert gyári állapotban kettő darab, 140 mm-es Pure Wings 2 ventilátor igyekszik lehűteni, egy az előlap mögött, egy pedig a hátoldalon. Az első légkavarót további két darabbal egészíthetjük ki, vagy pedig lecserélhetjük egy legfeljebb 360 mm hosszú vízhűtés-radiátorra.


[+]

A tetőlemez alatti, fiókszerűen kihúzható keretet ugyanebben a felállásban pakolhatjuk tele hűtőberendezésekkel, szintén három darab ventilátorral vagy egy 360 milliméteres radiátorral. Ha ez nem lenne elég, a tápegység felső takarólemezén, közvetlenül az alsó merevlemezek kerete fölött is elhelyezhetünk egy 14 centis légkavarót a műanyag takarólemez lepattintása után.


[+]

Az alaplaptálca hátoldalán, a szerelőablak előtt találunk egy kézzel oldható csavarral rögzített lemezt, amire kettő darab, 2,5 hüvelykes adattárolót tudunk felerősíteni. Innen férünk hozzá az alsó kamrához is, ahol a maximum 288 mm hosszú, ATX formátumú tápegység fog helyet kapni, valamint itt tudjuk behelyezni a már említett keretbe a kettő darab, 3,5 hüvelykes merevlemezt.

Főbb paraméterek
Termék megnevezése be quiet! Silent Base 601
Elérhető színek fekete, fekete-ezüst, fekete-narancssárga, fekete-piros
Méret (ma x mé x sz) 514 x 532 x 240 mm
Tömeg 11,22 kg
Anyaga acél, edzett üveg, ABS
Beszerelhető alaplapok E-ATX, ATX, microATX, Mini-ITX
5,25"-os helyek száma -
3,5"-os helyek száma 3 db
2,5"-os helyek száma 6 db
Bővítőkártyák száma 7 + 2 db
Hűtés - hátul 1 db 140 mm-es Pure Wings 2 ventilátor
- elöl 3 db 140 mm-es ventilátorhely (egy Pure Wings 2 előre beszerelve) vagy 360 mm-es radiátorhely
- fent 3 db 140 mm-es ventilátorhely vagy 360 mm-es radiátorhely
Előlapi csatlakozók 1 db USB 2.0, 2 db USB 3.0 (Type-A), audio jack ki- és bemenet
Beszerelhető processzorhűtő max. 185 mm magas
Beszerelhető grafikus kártya max. 449 mm (beszerelt HDD-keretekkel 287 mm)
Beszerelhető táp szabványos ATX, max. 288 mm mély
Extrák edzett üveg oldallap, ventilátorvezérlő, beszerelhető HDD-keret, hangszigetelő betétek
Gyártó honlapja www.bequiet.com
Termék honlapja Silent Base 601
Fogyasztói ára 40 000 forint (ablak nélküli verzió 35 000 forint)
Garancia 3 év

Szerelés, zajszint

Próbánk során az Asus Z170-Deluxe alaplapot használtuk egy NVIDIA GTX Titan videokártya társaságában, ezt a kombinációt pedig a Silent Base 601 szeretettel várta, E-ATX lapokkal is kompatibilis ház lévén mindenféle fennakadás nélkül befért.


[+]

A legutóbbi háztesztünknél negatívumként róttuk fel a nehézkes kábelelrendezést az alaplap alatt, ezt azonban itt nem tapasztaltuk. Mivel ezen a részen már nincsenek lepattintható takaróelemek, így valamivel több szabad hely marad a csatlakozók és a tápegység feletti lemez között, ez pedig pont elég arra, hogy gond nélkül megtöltsük az alaplap alján található csatlakozókat.


[+]

A tápegység beszerelésénél most is nagy segítség volt, hogy a levehető lemeznek köszönhetően kívülről tudjuk becsúsztatni. Miután a kábeleket előreküldtük, a vezetékeket csinosan el tudtuk rendezgetni az alaplaptálca mögött, a ház – egyébként 1 cm vastag hangszigetelő lappal ellátott – oldala könnyedén a helyére csúszott, mindennek megvolt a maga helye.


[+]

A ventilátorok vezérlője nincs annyira szem előtt, mint a 801-esnél, csak az abból kivezetett három darab, 3 tűs csatlakozóban végződő kábelt látjuk – amiből a gyári ventilátorok kettőt elfoglalnak –, maga a kontroller el van rejtve az I/O panel alatt. A vezérlő, és vele együtt a légkavarók áramellátása SATA tápcsatlakozón keresztül történik, a fordulatszám pedig a ház tetején található, háromállású kapcsolóval szabályozható, a kontroller alaplapra történő csatlakoztatására nincs lehetőség. A ventilátorokat elhelyezhetjük például a tetőlemez alatt is, ennek azonban nem sok értelmét látjuk, tekintve, hogy itt alig jut ki levegő a kevés szellőzőnyílás miatt, így a meleg levegő csak bent marad a házban, amíg valahogy ki nem tolja az egyetlen hátsó ventilátor.


[+]

Különösebb negatívummal nem találkoztunk az építés során, egyedül az alaplaptálca megfordíthatósága hiányzik a Silent Base 801 tesztje után, de ez logikus lépésnek tűnik, hisz az olcsóbb modell nem kaphat meg minden funkciót. Ennek következtében természetesen a tápegység kamrájának oldalsó borítása sem tehető át a másik oldalra, aminek nem látjuk hátrányát, hisz mi értelme lenne az ablak felőli oldalt nyitottá tenni. Az oldallapokat viszont itt is módunkban áll megcserélni, így akinek az a legnagyobb vágya, hogy az alaplaptálca hátoldalát, illetve az arra felaggatott SSD-ket csodálja, az megteheti.


[+]

Szokásos, zajcsillapítást vizsgáló tesztünk sem maradhatott el. A Silent Base 601 tizedre pontosan ugyanazokat az értékeket hozta, mint drágább rokona, vagyis a beltérben elhelyezett 81 decibeles zajforrásunkból az oldallapok felszerelése után már csak 68 dB volt hallható.

Értékelés

A be quiet! Silent Base 601 valóban egy egyszerűsített Silent Base 801, annak minden pozitív és negatív tulajdonságával együtt. A C típusú USB csatlakozó elhagyásáért továbbra is könyörtelenül osztogatjuk a fekete pontokat, de ezt leszámítva egy jól összerakott, a mai kor követelményeinek megfelelő házikót tisztelhetünk a személyében, ami alacsonyabb árazása ellenére hozza a széria csúcsmodelljének szintjét.


[+]

A remek hangszigetelést, bár tényleg megvan, azonban csak a szellőzőképesség rovására tudták elérni, ugyanis a zaj benntartása miatt csak kevés szellőzőnyílást találunk a házon, és ez főleg a tetőlemezre igaz – ám aki nem munkaállomást vagy tuninglabort kíván a házba költöztetni, annak ez valószínűleg nem fog feltűnni. A néhány felsorolt negatívum mellett viszont ott van a rengeteg pozitívum is, kezdve a szinte teljes mértékben szerszám nélküli szerelhetőségtől az egyszerű, nem RGB fényekkel telepakolt megjelenésen át a megfelelő helykínálatig.


[+]

Az üveglappal 40 000, nélküle pedig 35 000 forintot kóstáló Silent Base 601-et azoknak tudjuk ajánlani, akik nem szeretnének folyamatosan problémákba ütközni számítógépük összerakása vagy későbbi bővítése során, és megelégszenek a hagyományos orientációjú alaplapelhelyezéssel.


be quiet! Silent Base 601 számítógépház

SidCorky

A be quiet! Dark Base 601 házat a be quiet! bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés