Mit tud egy modern port replikátor?

Nálunk járt a Club 3D rengeteg csatlakozóval ellátott, USB 3.0-n kommunikáló dokkolóállomása.

Külső

Hatalmasat fejlődött a mobil számítógépek világa az elmúlt években, így számos olyan elit tablet és különösen vékony notebook jelent meg, amihez foghatót korábban, a nagyobb fogyasztású hardverek miatt egyszerűen nem lehetett készíteni. Ma viszont már ott tartunk, hogy a különböző csatlakozók fizikai mérete jelent problémát, egyszerűen nem férnek rá a gépek oldalára. Erre kínál megoldást az USB Type-C kapu, ami egyelőre elég lassan terjed, és ha rá is teszik a laptopra, tabletre, kevés van belőle. Aki többféle perifériát, esetleg még külső monitort is használna, az gondban lesz.

A komolyabb vállalati gépeknél megoldást jelent a „dokkoló”, vagyis port replikátor, ami egy speciális csatlakozóból csinál seregnyit. Ezek a kiegészítők viszont meglehetősen drágák, ráadásul termékspecifikusak, ezért számos gyártó – köztük a Club 3D – kínál univerzális dokkolót, ami egyetlen szabványos csatlakozóra dugva kínál rengeteg továbbit. Az 5 Gbps átviteli tempóra képes USB 3.0 megjelenésével a lehetőségek nagymértékben kibővültek, ekkora sávszélességből már megoldható a Gigabit Ethernet, egy-két nagyfelbontású monitor és gyors USB-s adattárak együttes kiszolgálása is. Kérdés, hogy milyen áron...

Ezt tesztalanyunk, a Club 3D SenseVision USB 3.0 Ultra Smart Docking Station segítségével vizsgáltuk meg. A név kicsit megtévesztő, szakszerűen a meghajtóhely vagy bővítőkártyahely nélküli, sok csatlakozós eszközt port replikátornak, és nem dokkolónak illik hívni, de ma már olyan ritka a valódi dokkoló, hogy replikátorra mondva ezt a kifejezést is a többség tudja, miről van szó.

Rendhagyó és ötletes a Club 3D termékének formája. Más, hasonló megoldások jellemzően kis torony alakúak, hogy ne foglaljanak túl sok helyet az asztalon, itt viszont egy hosszú és vékony, vízcsepp keresztmetszetű, lekerekített eszközt kapunk, amit elegánsan be lehet támasztani notebookunk hátsó része alá, ezzel adva neki némi dőlésszöget, amitől kényelmesebb lesz, nem mellesleg pedig a megemelt fenéklemez révén több friss levegőhöz jut. A stabil támaszt két gumigyűrű segíti elő, amelyeket a kisebb notebookok is elérnek. A port replikátor burkolatátnak jelentős részét fémből készítették, így várhatóan jól bírja majd a kiképzést.

Értelemszerűen hátsó, kiszélesedő részre tették a csatlakozókat, melyekből rengeteg van. Balról indulva a notebookkal csatlakozó USB 3.0 kezdi a sort, utána jön a tápcsatlakozó, amiről a működéséhez szükséges áramot kapja az eszköz, nélküle nem is használható. A gumigyűrűt nem kevesebb, mint öt USB 3.0 kapu követi, majd jönnek a monitorkimenetek, vagyis DVI, D-Sub és HDMI, ezek 2048x1152 maximális felbontásra képesek 60 Hz-es frissítéssel. A különálló hang ki- és bemenetet a második gumigyűrű választja el, a sort pedig a Gigabit Ethernet aljzat zárja. Bónuszba, a replikátor végére microSD és SD kártyaolvasót tettek, a másik végén van bekapcsoló gombja és pici reset nyílása.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények

Hirdetés