Haladóknak: ASUS ExpertBook B9450FA

Sokadik generációjánál tart az ASUS professzionális üzleti ultrabookja, de képes-e még mindig a legjobbak egyike lenni?

Bevezető, külső

Régi ismerősként köszönhetjük az idén januárban bemutatott ASUS ExpertBook B9450-et: elődei, az akkor még ASUSPRO márkanév alá tartozó B9440U, illetve a 2016-os B8430U jártak már nálunk, és mindkettőt kiváló üzleti ultrahordozható noteszgépnek találtuk. Első ránézésre úgy tűnik, hogy az ASUS is elégedett ezzel a géppel, ugyanis a B9440U-hoz képest csak minimális fejlesztések történtek – vajon ennyi elég lesz-e ahhoz, hogy ismét ajánlott címkét érdemeljen ki a gép?

Dizájn

Első ránézésre csak minimális a különbség a B9450 és B9440 között, ám az eltérések túlnyomó része éppen az előd legnagyobb problémáját, a csatlakozókínálatot érintik. A formaterv ugyanakkor csak minimálisan változott, továbbra is egy szinte kőbaltával faragott, szögletes gépházat kapunk, mely sötétszürke, selyemfényű magnéziumötvözetből áll. A gyártó természetesen továbbra is a MIL-STD 810G szabványnak megfelelő strapabíróságra hívja fel a figyelmet, illetve a világ legkönnyebb 14”-es üzleti ultrabookjaként hirdeti a noteszgépet. Ez utóbbi teljesítéséhez azért vannak feltételek, például az, hogy a két elérhető akkumulátorból a kisebb, 33 Wh-s példány legyen beépítve. Ebben az esetben 850 gramm körüli tömegre számíthatunk, de igazából az általunk tesztelt, 66 Wh-s akkumulátorral szerelt változat sem éppen ólomsúlyú, alulról karcolja az 1 kg-os határt. Ehhez 320 x 203 x 15 mm-es méret tartozik, így a hordozhatóságra tényleg nem lehet panasz.


[+]

Ami a formaterv további részeit illeti, megmaradt természetesen a lehető legvékonyabbra húzott keret, viszont az előddel ellentétben itt már nem hiányzik felülről a webkamera sem, melyet egy mechanikus lapkával zárhatunk le. A szigetes billentyűzetet a felé mutató letörések hangsúlyozzák ki, az ujjlenyomat-olvasót viszont felülről átköltöztették a csuklótámaszra, ami sokkal kényelmesebbé teszi a használatát.


[+]

A kijelzőt felnyitva továbbra is az ErgoLift megoldású zsanér emeli fel a gép hátulját, növelve az ergonómiát és javítva a szellőzést. A notebook alja is nagyon hasonlít az elődéhez, igaz, kicsit szélesebb lett a szellőzőnyílás, illetve plusz egy csavar került középre.

[+]

Az így már összesen 11 darab csavart eltávolítva viszont láthatóvá válik, hogy belül teljesen áttervezték a hardvert, mely azonban továbbra sem különösebben bővíthető: a RAM az alaplapra forrasztott, egyedül az M.2-es meghajókat tudjuk leváltani. Utóbbiak egyébként ketten vannak, és természetesen RAID tömbként is kezelhetők, de a nálunk járt modellben szimplán csak két különálló, 1 TB-os tárolóként jelentek meg.


[+]

Mint említettük, a külső tekintetében a legfontosabb fejlesztési irány a csatlakozók kínálatának bővítése volt: amikor a B9440U piacra került, a trend a maximális vékonyság volt, és így a Type-C-t leszámítva tulajdonképpen minden más konnektort száműztek. Ma már ez nem járható, így a B9450FA-ra került még egy USB 3.2 Gen2 interfészt kínáló Type-A konnektor, egy HDMI kivezetés és egy micro HDMI is, utóbbi a mellékelt adapterrel Gigabit Ethernetet ad. Type-C portból kettőt kapunk, mindkettő ThunderBolt 3-as és töltésre is használható.

Hardver és teljesítmény

A B9450FA tizedik generációs, mára már kissé elavult Comet Lake Core i5 vagy Core i7 processzorokkal, 8 vagy 16 GB RAM-mal és dupla NVMe háttértárral érhető el, melynél a maximum a 2 x 2 TB-os kiépítés, ami elég impozáns. A hozzánk beérkezett változat közel csúcsmodellnek tekinthető, hiszen Core i7-10510U-ra, 16 GB RAM-ra és 2 x 1 TB-nyi háttértárra épít.

Specifikációk
Termék megnevezése ASUS ExpertBook B9450FA
Processzor Intel Core i7-10510U – 1,8/4,9 GHz, 15 W TDP
Memória 2 x 8 GB SK Hynix LPDDR3-2133
Kijelző 14"-es, 1920x1080 pixeles AUO AHVA panel, 60 Hz-es frissítéssel
Grafika Intel UHD Graphics
Adattároló 2 x 1 TB Samsung PM981 SSD, PCIe 3.0 x4
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció - Intel Wi-Fi 6 AX201
- Bluetooth 5.0
Interfészek - 2 db TB3 (Type-C, töltésre is)
- 1 db USB 3.2 Gen2 Type-A
- HDMI
- micro HDMI (adapterrel Gigabit Ethernethez)
- összevont audio ki- és bemenet
Extrák billentyűzetvilágítás, ujjlenyomat-olvasó, NumberPad
Akkumulátor 66 Wh
Méret 320 x 203 x 15 mm
Tömeg 0,998 kg
Operációs rendszer Windows 10 Pro
Gyártó honlapja www.asus.hu
Termék honlapja ASUS ExpertBook B9450FA
Fogyasztói ár 690 000 forint (1 TB SSD-vel)
Garancia 2 év

Teljesítmény

A Samsung PM981 sebességével korábban sem volt és most sincs gond, a meghajtó szépen kihasználja a PCIe 3.0 x4 kínálta lehetőségeket. Sokkal többet akkor sem kapnánk, ha RAID 0 tömbként használnánk a két modult, legfeljebb adatbiztonsági szempontból történne visszalépés.

A rendszer általános teljesítményére sem lehet panaszkodni, ami mondjuk el is várható egy tizedik generációs Core i7-tel szerelt számítógéptől. Persze a vékony gépház és az inkább a csendre, mintsem a hardver kifacsarására hangolt hűtés kombinációja azt jelenti, hogy a négymagos, nyolcszálas CPU nem fogja igazán kifutni magát – megkockáztatjuk, hogy a célközönség nagy részét kitevő üzleti felhasználókat a Core i5-10210U is tökéletesen képes kiszolgálni, a többszálas feldolgozást kedvelő alkalmazásoknál pedig egy Renoir platform könnyedén legyőzi a Comet Lake-et.

Szokásos méréseinket lefuttatva a következő számokat láttuk:

Mérés Eredmény
7-Zip Single / Multi 4588 / 25 788 MIPS
Cinebench R15 OpenGL / CPU 57,86 fps / 451 cb
Cinebench R20 CPU Single / CPU Multi 385 / 1115 cb
Veracrypt64 SHA 256 / SHA 512 279 / 460 MB/s
PCMark 8 Home Conventional / OpenCL 3262 / 3604
PCMark 8 Work Conventional / OpenCL 3594 / 4882
PCMark 8 Creative Conventional / OpenCL 3476 / 4464
PCMark 8 Office 2013 4192
PCMark 8 Storage 5072
PCMark 10 Extended 3618
PCMark 10 Essentials / Productivity 8739 / 6423
PCMark 10 Digital Content Creation / Gaming 2487 / 847
SpecWPC 7-Zip Compress* 418,7 s
SpecWPC Blender BMW 1M* 314,4 s
SpecWPC Handbrake Normal / HQ 22,55 / 8,18 fps
SpecWPC Maya Shaded Wire 17,9 fps
SpecWPC Python SciPy* 144,95 s

Talán mondanunk sem kell, hogy a 3D teljesítmény nem a felhőket karcolja, játékok alatt alacsony felbontás és alacsony minőségi beállítások mellett számíthatunk csak használható sebességre – ahogy mindez a 3DMarkban is látható:

Tapasztalatok

Kijelző

Egy üzleti notebooknál általában megbocsátható, ha a számítási teljesítmény nem dönt rekordokat, a kijelzőnek viszont tökéletesnek kell lenni, hiszen a munkaidő nagy részében arra koncentrálunk. Szerencsére az ASUS nem spórolt ezen, az AU Optronicstól származó B140HAN06.2 AHVA panel minden téren kiválóan teljesít, méréseink szerint 331 cd/m² maximális fénysűrűségre és 1756:1 kontrasztra számíthatunk tőle, ami azt jelenti, hogy kültéren sem lesz gond az olvashatósággal.

[+]

A színek visszaadását nézve közel 100 százalékos sRGB színtérre és nagyon jó színhűségre is számíthatunk, és bár a delta E maximális értéke 3,39, de az átlag mindössze 1,13, így tulajdonképpen grafikus feladatokra is bevethető a noteszgép. A kijelző PWM-mentes háttérvilágítást használ, melynek egyenletessége is teljesen jó.

[+]

Használat közben

Futólag már említettük, hogy az ExpertBook B9450FA inkább a kulturált működésre, mintsem a CPU felpörgetésére helyezi a hangsúlyt, és ez azt jelenti, hogy a hűtés minden körülmények között nagyon diszkréten működik. Terhelés nélkül igazából némának is tekinthető, lévén a hűtés ilyenkor passzív üzemre vált, a keletkező hőmennyiség elszállítására pedig tökéletesen megfelel a magnéziumház. A processzor hőfoka ilyenkor ennek megfelelően 40-42 °C körül mozog.

Elindítva az AIDA64 stressztesztjét a CPU órajele 4,3 GHz-re ugrik, de csak 4-5 másodpercig maradt ezen a szinten, majd lassulni kezdett. A körülbelül 1 perces folyamat alatt a hűtés hangja is erősödött, de igazán hangossá egy pillanatig sem vált, a CPU viszont végig 94 °C körül dolgozott. Az egyperces határ után a frekvencia 2,7 GHz környékén járt, ekkor történt egy komoly váltás: a Core i7-10510U hirtelen 2,1 GHz-re lassított, és ennek hatására hőmérséklete is gyorsan visszaesett 70 °C köré. Érdemes megfigyelni, hogy a TDP is hasonlóan alakul: a pár másodperces 48 wattos csúcsot egy körülbelül egyperces 18 wattos rész követi, majd 10 watton áll be az egyensúlyi állapot.

Nagyjából hasonló jelenetek figyelhetők meg akkor is, ha a GPU-t is terheljük: a teljes CPU fogyasztása ekkor is 10 watt körüli értékre áll be, a hőmérséklet pedig végül 63 °C-on stabilizálódik – ehhez viszont már csak 1,3 GHz-es órajel tartozik.

Mindeközben a burkolat kapcsán élvezhetjük a magnéziumötvözet hővezetéséből fakadó tulajdonságokat: a maximális hőmérséklet 40 °C körül mozgott alul és felül egyaránt, feltűnő „hotspotok” nélkül.

[+]

Bevitel, hang, üzemidő, értékelés

Az ExpertBook B9450FA sztenderd szigetes billentyűzettel rendelkezik, tesztalanyunk esetében US kiosztással. A gombok alapvetően kellemes tapintásúak és jól láthatóak (sötétben ebben a háttérvilágítás segít), az elmozdulás persze a keskeny ház miatt rövid, de a gépelési élmény az ultrabook kategóriában átlagon felülinek mondható. Sajnos a kurzormozgató gombokat itt is mostohagyerekként kezelték a tervezők, ennek köszönhetően alaposan összenyomorgatták őket.

Mint már említettük, az előddel ellentétben az ujjlenyomat-olvasó nem a billentyűzet felett, hanem alatt kapott helyet – ez szerintünk sokkal kényelmesebb megoldás, ha gyakran használjuk ezt a kiegészítőt.


[+]

Sokat változott az integrált gombokkal szerelt tapipad is, egyrészt 127 x 65 mm-esre nőtt, másrészt megkapta a ZenBookokról is ismerős NumberPad szolgáltatást, tehát a jobb felső sarkát nyomva tartva numerikus billentyűzetté változtathatjuk. Mint korábban is írtuk, ha sokat kell számokat bevinni, akkor ez nagyon sokat gyorsít a munkán.

A gépbe épített hangszórók alul találhatóak és az asztal felé dolgoznak, így némileg fojtott a hangjuk. A maximális hangerő alacsony, a mélytartomány pedig körülbelül 150 Hz-ig tart ki, onnantól kezdve hallhatatlanná válnak a jelek.

Akkumulátor

Tesztünket a nagyobb, 66 Wh-s akkumulátorral végeztük, és a gép tömegét figyelembe véve igazából nem is látjuk értelmét annak, hogy valaki a kisebb, 33 Wh-s változattal vásárolja meg. Mindenesetre a nagyobb, négycellás áramforrással elég kitartónak bizonyult a B9450FA, terhelés nélkül egészen brutális, másfél napot meghaladó üzemidőt mértünk. Ez persze gyakorlatilag annyit jelent, hogy félhomályban e-könyv olvasóként használjuk a notebookot, de általános irodai munkával terhelve is több mint 18 órán át tudtuk üzemeltetni a gépet, ami párját ritkítóan jó érték.

Értékelés

Méltó utóda tehát az ExpertBook B9450FA az ASUSPRO B9440U-nak? A válaszunk az, hogy alapvetően igen, hiszen sok tekintetben egy kiváló üzleti ultrahordozható noteszgépet kapunk a pénzünkért időtlennek mondható formatervvel, strapabíró házzal, remek kijelzővel és igényes kivitellel. Hordozhatóság szempontjából a notebook kiemelkedik a mezőnyből, nemcsak alacsony tömege, de rendkívül hosszú üzemideje miatt is, ráadásul az ASUS-nak sikerült a méretek növelése nélkül értelmes mennyiségű csatlakozót elhelyezni a gép oldalain, így nem kell állandóan adaptereket cipelni magunkkal.


[+]

Nem lehetünk viszont maradéktalanul elégedettek a hűtéssel: a Core i7-10510U rövid sprinteket leszámítva tudása alatt teljesít, sőt megkockáztatjuk, hogy a Core i5-10210U-val szerelt változat csak pár százalékkal bizonyulna lassabbnak. Ráadásul így 2020 vége felé már legalább Ice Lake processzorokat szeretnénk látni a felső kategóriában, például a Core i7-1065G7-et, mely grafikus teljesítményben is többet kínálna. De ami talán igazán nehézzé teszi az ExpertBook dolgát a piacon, az az, hogy olyan területre lő, ahol a céges ügyfelektől elvárt vállalati jellegű szolgáltatásokra is nagy hangsúlyt kell fektetni, márpedig ezen a területen az ASUS-nak egyelőre nincs akkora neve, mint például a Lenovónak vagy a Dellnek.


ASUS ExpertBook B9450FA notebook

Wombath

Az ASUS ExpertBook B9450FA notebookot az ASUS hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés