Hardverhelyzet június közepén

Alaplapok



Hivatalos AcerShop

A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (megfelelő kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Befutottak a hazai piacra az első AMD 9-es családjába tartozó chipkészlettel szerelt, AM3+ foglalatos alaplapok. Érdekes, hogy az Intel Z68 után most is a Gigabyte volt a legfürgébb, máris három megoldásával találkoztunk. A legkomolyabb 990FXA-UD7 a csúcs 990FX északi és az új SB950 déli hidat kapta. A nagyon látványos, fekete alapra fekete foglalatok kerültek és egy nagy, fekete hőcsöves hűtés. Nem kevesebb mint hat hosszú PCI Express csatolót telepítettek rá, közülük kettő tizenhatszoros, kettő nyolcszoros, kettő pedig négyszeres sebességre képes, így az AMD és az NVIDIA több VGA-s megoldásait sokféle, akár négyes konfigurációban is kipróbálhatjuk vele. A déli híd összes (mind a hat) SATA csatlakozója támogatja a 6 Gbps-os szabványt, és ugyanezt tudja a külső vezérlővel megoldott további két port, illetve a két hátlapi eSATA. Az USB 3.0 és a FireWire külső chippel van megoldva, akárcsak a gigabites hálózati vezérlő és a sokcsatornás hangrendszer. Természetes a komoly, Driver MOSFET feszültségkezelés (hasonló az MSI DrMOS megoldásához), a rengeteg fázis, no meg a magas ár. A Gigabyte 990FXA-UD7 három év garanciával nagyjából hatvanezer forintba kerül.

Alacsonyabb, 45 000 forintos áron alig nyújt kevesebbet a Gigabyte 990FXA-UD5. Megmaradt az 990FX és SB950 párosa, a nyolc gyors SATA és két eSATA, a négy gyors USB, viszont a hosszú PCI Express csatolók száma ötre csökkent, illetve most már csak 3-3 GeForce és Radeon párhuzamos meghajtására van lehetőség. Aki még racionálisabb AM3+ foglalatos alaplapot szeretne, annak pedig ott a 27 000 forintos 990XA-UD3 egyszerűbb, 990X északi híddal. Mivel az SB950 déli megmaradt, marad a hat SATA 3.0, de eSATA már nincs. A megmaradt három hosszú PCI Express csatlakozó kétkártyás SLI-je és CrossFire-je is bőven elég lesz a többségnek, és a menő fekete szín kékre cserélése sem olyan vészes szerintünk. Valahová a 990FXA-UD5 és 990XA-UD3 közé várható még a szintén fekete 990FXA-UD3.

Elég meredek kis alaplappal rukkolt elő az Asrock. A H67M-ITX/HT bizony egy parányi, Mini-ITX deszka LGA1155 foglalattal, szóval akár a K jelzéses, tuningos Sandy Bridge processzorokat is beletehetjük. A chipkészlet támogatja a CPU grafikus magját, van hozzá 1.4-es HDMI, illetve DVI és D-Sub kimenet. Akinek ez kevés lenne, kap PCI Express 2.0 x16 csatolót, ami a csúcs VGA-kat is fogadja. Emellett van még két memóriaaljzat, két 6 Gbps-os és két 3 Gbps-os SATA, egy eSATA és két USB 3.0 csatlakozója, sőt ezen felül még egy Wi-Fi modult is kapunk. Tudásához képest az Asrock H67M-ITX/HT 30 000 forintos ára nem is tűnik olyan magasnak.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés