Win 10, NVIDIA GTC, Uber, DX12, Google szélerőmű

A héten történt: NVIDIA GTC, CeBIT, Facebook proci

Ez a hét sem múlt el esemény nélkül, hiszen ezen a héten zajlott az NVIDIA GTC és a CeBIT. Utóbbi a felhasználók számára túl sok újdonságot nem tartogatott, ugyanis a hannoveri rendezvény évek óta az üzleti vonal felé tereli a tematikát, így egyre kevesebb vállalat él termékbejelentéssel konzumer vonalon. Ez alól idén is volt kivétel, például az ASUS és az ASRock, amelyek X99-es alaplapokkal rukkoltak elő. Persze előbbi cég is némileg az üzleti/workstation vonal felé hajlott a strapabíró TUF Sabertooth X99 bemutatásával, míg az ASRock a világ első Mini-ITX méretű X99 deszkájával rukkolt elő.

Az esemény által kínált felhozatalból technológiai szempontból a Hynix HBM memória bemutatója számított érdekességnek, hiszen ez a technológia már jövőre felbukkanhat a termékeken. Memóriából egyébként nem volt hiány, noha nem a CeBIT-hez kapcsolódóan, de a Samsung is ezen a téren rukkolt elő újdonsággal, méghozzá az első 128 GB-os TLC-s eMMC lapkával, amivel a cég világelsőnek számít.

Az NVIDIA gondozásában megrendezett GTC-n igazi parádé volt, roppant sok újdonságot mutatott be a kaliforniai vállalat. Ezek közül a legnagyobbat talán az abszolút csúcskategóriás, egyszeres pontosságban jelenleg csúcstartó GeForce Titan X VGA szólt, amire a vállalat partnerei is építeni fognak, sőt lesz belőle gyárilag tuningolt kiadás is. Sőt a vállalat nem sokkal később azt is bejelentette, hogy a VGA Quadro változatban, M6000 jelzéssel a professzionális vásárlók számára is elérhető lesz.

Akárcsak a tavalyi GTC-n, most is volt szó az NVIDIA terveiről, amelyben idén ismételten előkerült a Volta architektúrával kapcsolatban egy időpont, de előtte még a Maxwellt követő és a Voltát megelőző Pascal architektúrára fókuszál a cég, amiról szintén csepegtetettek néhány érdekes információt. Driverfronton is újít a vállalat, például még idén elérhetővé teszik OpenCL 1.2-es meghajtójukat, ami a Vulkan API-t is támogatni fogja már részben, illetve az esemény alatt egy új, optimalizálásokkal és hibajavítássokkal megtűzdelt GeForce drivert is útjára bocsátottak.

Miközben az NVIDIA teljes erővel saját rendezvényére koncentrált, a többi gyártó sem volt teljesen tétlen, és különféle bejelentésekkel próbálták felhívni magukra a figyelmet. Az AMD például amellett, hogy a pletykák szerint a Facebooknak fog szerverprocesszorokat tervezni, hivatalosan is elérhetővé tette a VESA Adaptive-Sync eljárására alapozó FreeSync technológiát, aminek működéséről végre értékes adatok is előkerültek. Ugyanebben a témában egyébként az Intel háza tájáról is előkerült némi információ a támogatást illetően.

Ám a héten nem csak a FreeSync lett hivatalos, hanem a HSA platform is elkészült, és az 1.0-s specifikációkat a HSA-alapítvány már be is mutatta. Természetesen nem múlhat el hét DirectX 12 nélkül, hiszen a Windows 10-zel debütáló új API megjelenésére nem kell már sokáig várni. Az Intelnél például beszéltek a DirectX 12 előnyeiről saját szemszögükből, valamint annak is utánajártunk és összefoglaltuk, hogy az egyes gyártók miként támogatják az API előzetes specifikációit.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés