Win 10, NVIDIA GTC, Uber, DX12, Google szélerőmű

A héten történt: NVIDIA GTC, CeBIT, Facebook proci

Ez a hét sem múlt el esemény nélkül, hiszen ezen a héten zajlott az NVIDIA GTC és a CeBIT. Utóbbi a felhasználók számára túl sok újdonságot nem tartogatott, ugyanis a hannoveri rendezvény évek óta az üzleti vonal felé tereli a tematikát, így egyre kevesebb vállalat él termékbejelentéssel konzumer vonalon. Ez alól idén is volt kivétel, például az ASUS és az ASRock, amelyek X99-es alaplapokkal rukkoltak elő. Persze előbbi cég is némileg az üzleti/workstation vonal felé hajlott a strapabíró TUF Sabertooth X99 bemutatásával, míg az ASRock a világ első Mini-ITX méretű X99 deszkájával rukkolt elő.

Az esemény által kínált felhozatalból technológiai szempontból a Hynix HBM memória bemutatója számított érdekességnek, hiszen ez a technológia már jövőre felbukkanhat a termékeken. Memóriából egyébként nem volt hiány, noha nem a CeBIT-hez kapcsolódóan, de a Samsung is ezen a téren rukkolt elő újdonsággal, méghozzá az első 128 GB-os TLC-s eMMC lapkával, amivel a cég világelsőnek számít.

Az NVIDIA gondozásában megrendezett GTC-n igazi parádé volt, roppant sok újdonságot mutatott be a kaliforniai vállalat. Ezek közül a legnagyobbat talán az abszolút csúcskategóriás, egyszeres pontosságban jelenleg csúcstartó GeForce Titan X VGA szólt, amire a vállalat partnerei is építeni fognak, sőt lesz belőle gyárilag tuningolt kiadás is. Sőt a vállalat nem sokkal később azt is bejelentette, hogy a VGA Quadro változatban, M6000 jelzéssel a professzionális vásárlók számára is elérhető lesz.

Akárcsak a tavalyi GTC-n, most is volt szó az NVIDIA terveiről, amelyben idén ismételten előkerült a Volta architektúrával kapcsolatban egy időpont, de előtte még a Maxwellt követő és a Voltát megelőző Pascal architektúrára fókuszál a cég, amiról szintén csepegtetettek néhány érdekes információt. Driverfronton is újít a vállalat, például még idén elérhetővé teszik OpenCL 1.2-es meghajtójukat, ami a Vulkan API-t is támogatni fogja már részben, illetve az esemény alatt egy új, optimalizálásokkal és hibajavítássokkal megtűzdelt GeForce drivert is útjára bocsátottak.

Miközben az NVIDIA teljes erővel saját rendezvényére koncentrált, a többi gyártó sem volt teljesen tétlen, és különféle bejelentésekkel próbálták felhívni magukra a figyelmet. Az AMD például amellett, hogy a pletykák szerint a Facebooknak fog szerverprocesszorokat tervezni, hivatalosan is elérhetővé tette a VESA Adaptive-Sync eljárására alapozó FreeSync technológiát, aminek működéséről végre értékes adatok is előkerültek. Ugyanebben a témában egyébként az Intel háza tájáról is előkerült némi információ a támogatást illetően.

Ám a héten nem csak a FreeSync lett hivatalos, hanem a HSA platform is elkészült, és az 1.0-s specifikációkat a HSA-alapítvány már be is mutatta. Természetesen nem múlhat el hét DirectX 12 nélkül, hiszen a Windows 10-zel debütáló új API megjelenésére nem kell már sokáig várni. Az Intelnél például beszéltek a DirectX 12 előnyeiről saját szemszögükből, valamint annak is utánajártunk és összefoglaltuk, hogy az egyes gyártók miként támogatják az API előzetes specifikációit.

A hét az IT cafén: a Microsoft hete volt

Szofveres fronton a Microsoft zseniális húzása szólt a legnagyobbat a héten, ugyanis miután bejelentették, hogy a tárhelydiétára fogott Windows 10 már a nyáron érkezik, egy telefoninterjúban elhangzott, hogy a korábban meghirdetett, egy évig tartó ingyenes frissítési időszakban nem csak a legális, hanem a kalózverziók is részt vehetnek. A techvilág azonnal felpörgött a kétértelmű kijelentés nyomán, mindenki azt találgatta, hogy csak Kínára vagy az egész világra érvényes lesz-e a legalizálás, csütörtökre azonban egyértelmű lett, hogy a Microsoft sem adja ingyen az ebédet. Ekkora médiafigyelmet akkor sem kapott volna a vállalat, ha az elmúlt tíz év összes bevételét marketingre költik. A fentiek mellett szinte elveszett a hír, hogy kipróbálható az Office 2016 és a Skype üzleti változata.

Bezzeg a hétvégi fuvarokért tényleg nem kell fizetni az Ubernek, ők így köszönik meg, hogy a budapesti közösség az elmúlt néhány hónapban tízezernél is több fuvarra ült be sofőreik mellé. A taxisok érthető okokból ellenkeznek, csütörtök estére tüntetést szerveztek, de még a blokádot sem zárják ki a jövőben, amennyiben nem történik érdemi lépés a kvázitaxi ügyében. A francia példának bizonyára örülnének hazánkban is az engedéllyel és speciális biztosítással fuvarozók.

A UPC korlátlan mobilnetet kínál minden mobilos díjcsomagjához, erre reflektálva több bejelentés is érkezett a héten. Egyrészt a Telenor minden ügyfelének Hipernetet ad, ami 150 Mbit/s elméleti maximális sebességre képes, másrészt a Vodafone sajtóközleményben tudatta, hogy áprilistól minden díjcsomagban, amihez jár internet, feloldja az esetleges VoIP korlátozást. Bizonyos esetekben eddig is működhettek az internetes hívások, de az internetsemlegesség jegyében, illetve az áttekinthetőség érdekében azok is fordíthatják adatcsomaguk keretét netes telefonálásra, akiknek eddig a Skype és a Viber meg se nyikkant.

Norton Utilities
Norton Utilities

A héten visszanyúltunk a múltba is egy kis nosztalgiázásra, bemutattuk olvasóinknak a Norton Commandert újra, részletesen beszámolva annak történetéről, illetve jelenleg is elérhető alternatíváiról. Az idő síkján haladva bepillantást engedtünk a lehetséges jövőbe is, amiben a Google titkos laboratóriuma volt segítségünkre. A Makani Power 2013-as felvásárlása után végre hallatott magáról a projekt, egy impresszív és valóban különleges szélerőmű képében.

A Google szélerőműve
A Google szélerőműve [+]

Azoknak is akadt jó hír, akik nem kedvelik különösebben a matematikát: magyar matematikusok készítették el a mateking.hu oldalt, ahol modern eszközökkel segítik a távoktatást. Látványos és szerethető a felület, a színes ábrák és az egyszerű kezelőfelület könnyedén meghozhatja a kedvet egy kis tudásfrissítéshez.

Online matek
Online matek

A kínai online gazdaság tovább erősödött tavaly, a mobilról történő költések 240 százalékkal bővültek, hamarosan átveszik a vezető szerepet a PC-től. Izlandon pedig a Kalózpárt támogatottsága duplázódott meg, így ha a hétvégén tartanának szavazást az Izlandi Köztársaságban, a közvélemény-kutatók mérése alapján a kalózok kapnák a legtöbb szavazatot.

Heti okosság: APS formátum, Mirrorlink, timewarp

Tudástárunk három darab friss anyaggal bővült, és egy korábbi téma frissült!

Az APS filmformátumról

Aki még a filmes érában kezdett komoly(abban) foglalkozni a fotózással, annak nem ismeretlen formátum az APS, avagy Advanced Photo System, amely azonban forradalom helyett bukást hozott. 1996-ban, 96 évvel az első Kodak kamera értékesítésének kezdete után, április 22-én, egy sajtókonferencia keretein belül lehullt a lepel az Advanced Photo Systemről. Persze a hivatalos bejelentés csak a fogyasztók felé okozott meglepetést, hiszen a szaksajtót már hónapokkal korábban, a laborüzemeltetőket pedig már 1995 októberében értesítették (részletesen) az új rendszer létezéséről. De valójában mi is volt ez az APS?

Az "APS filmformátumról" bejegyzés folytatása ide kattintva olvasható!

Mirrorlink

A MirrorLink alapvetően egy olyan adatátviteli technológia, amivel az okostelefon kijelzője klónozható, tükrözhető egy autóba beépített kijelzőre. Nem csak a képtartalom, hanem az érintéses vezérlés is átvihető, illetve az autó egyéb, kormányon és műszerfalon lévő kezelőszervei is bevonhatóak az irányításba. A technológia fejlesztését a Nokia kezdte meg 2008 környékén, ami a telefon és autós rendszer közötti kommunikációra olyan szabványokat használ, mint az IP, USB, Wi-Fi, Bluetooth vagy az UPnP és a Miracast, illetve a VNC.

A "Mirrorlink" bejegyzés folytatása ide kattintva olvasható!

Asynchronous timewarp

Az asynchronous timewarp egy virtuális valósághoz használt eljárás, amely a késleltetés csökkentését célozza. Egészen pontosan arról van szó, hogy a rendszer megpróbálja elkerülni az egyes képkockák teljes újraszámolását, ezért az adott képkocka számításával kapcsolatban minden fontos részinformációt megtart, ezután a következő képkockát nem az új jelenetből számolja, hanem az előző jelenetre vonatkozó, korábban elmentett adatokat hasznosítja újra, csak éppen a bemeneti adatként kapott fejmozgást figyelembe véve más kameranézettel.

Az "Asynchronous timewarp" bejegyzés folytatása ide kattintva olvasható!

Frissített tudástár bejegyzések:

  • G-Sync és Adaptive-Sync (FreeSync): az NVIDIA, a VESA (AMD) dinamikus frissítési frekvenciát megvalósító technológiáinak összefoglalója egy összehasonlító táblázattal bővült.

Abu85, Daywalker, -szp-

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés