Huawei Q2 Pro mesh: hárman párban

Újabban a hálózati eszközök piacán is beveti magát a Huawei: háromegységes mesh csomagjukat teszteltük.

Dizájn, hardver

A Huawei márkanevet először a telefonok kapcsán ismertük meg, ma viszont már a notebookok piacán is egyre nő a népszerűsége. Most egy újabb terület felé kacsingat a kínai cég: az otthoni hálózati eszközök irányába – ez nem is meglepő túlzottan, hiszen a telekommunikációs piac egyik legnagyobb vállalatáról beszélünk. Új belépőként egy viszonylag friss területen, a mesh rendszerekkel próbálkozik, melynek egyik gyümölcse a három egyforma egységből összerakott Q2 Pro szett, tesztünk tárgya. A szett különlegességét hibrid, PowerLine és WLAN kapcsolatot egyaránt használó backhaul-megoldása adja, mely azt ígéri, hogy kiküszöböli a rádiós átvitel nagyobb lakásokat sújtó problémáit.

Külső

Nem gondolta túl a Huawei a formatervezést: ezt a fehér, ovális formát a Netgear Orbi hozta magával, de a Q2 Pro valamivel kisebb és karcsúbb, így azért másolásról szó sincs. A teljesen fehér egységek jól passzolnak egy modern enteriőrbe, tápegységük pedig belülre került, így nem kell még egy dobozkát elrejteni valahol. Apró hátrány, hogy a mellékelt, háromeres tápkábel rövid és vastag, így pedig nehéz eltávolodni a konnektoroktól.


[+]

A külső monotonságát az elkülönülő tetőlap, alul pedig némi bordázat töri meg, a bordás rész alatt pedig (kikapcsolt állapotban) láthatatlanul lapul meg a működésről tudósító LED, mely vörös és kékesfehér színnel mutatja a router állapotát. Az előlapon található „H” gomb a Huawei eszközök párosítása mellett a WPS kapcsolat beállítását is szolgálja – az egyetlen másik kezelőszerv az apró, tűvel benyomható reset gomb az egységek alján.


[+]

Csatlakozókból összesen hármat találunk a Q2 Pro node-ok alsó részén. Ezek egy kis bemélyedésben kaptak helyet, és egy WAN, illetve két LAN portot kínálnak, gigabites sebességgel.

Belső

A routerekben egy Realtek RTL 8197FS CPU dolgozik, ez adja a 802.11n hálózatot is, míg az 5 GHz-es rádió feladatait egy Realtek RTL8812BRH chip látja el. Ezek 2x2-es antennakonfigurációt használnak, így 300, illetve 867 Mbps maximális sávszélességre képesek. Mint látható, viszonylag fapados mesh rendszerről van szó, hiszen nincs sem USB port, sem dedikált rádiós backhaul, ami bizony a teljes hálózat sebességére is negatív hatással van. Ami viszont érdekesség, az a PowerLine támogatása, melyet vezetékes backhaulként használ a rendszer. Ennek maximális elméleti sávszélessége 1 Gbps (G.hn), így a szintén elméletileg hibrid rádiós+PLC backhault használva 1867 Mbps állhat rendelkezésre.

Üzembe helyezés és szolgáltatások

A mesh rendszerek viszonylag magas árát egyrészt a nagyon egyszerű használattal szokták indokolni, és ezt a „just works” hozzáállást a Q2 Pro is követi. Egy QR kód irányít bennünket a Huawei saját, AI Life nevű alkalmazása felé, mely az első bekapcsolt és internetre kötött routeren elvégzi az alapvető beállításokat. Ezek között természetesen ott a felhasználói felület hozzáférési adatainak és a Wi-Fi belépési adatainak megadása, illetve annak eldöntése, hogy egy SSID legyen a 2,4 és 5 GHz-es hálózatnak, vagy válasszuk szét őket két névvel. Ha nem szeretnénk vagy nem tudunk alkalmazást telepíteni, akkor sincs semmi gond: a router webes kezelőfelülettel is rendelkezik, melyet az aljára nyomtatott belépési adatokkal érhetünk el, és itt is ugyanúgy elvégezhetjük az alapfeladatokat, mint az AI Life segítségével.

[+]

Ha mindez megvan, jöhet a node-ok csatlakoztatása, melyhez nem kell mást tenni, mint bedugni tápkábelüket egy konnektorba, és megvárni azt a pár perces folyamatot, míg a beállítások szinkronizálódnak. Ha szükséges, a H gombbal egyébként felgyorsíthatjuk ezt, hiszen a Huawei HiLink megoldása a node-ok között is működik.

[+]

Miután a mesh már működik, a további finomhangolás az appból, illetve mélyebben a webes kezelőfelületről érhető el. Túlzott funkciógazdagságra mondjuk ne számítsunk, de azért az alapok rendben vannak, így bele tudunk szólni a DHCP működésébe, van tűzfal, UPnP és VPN szerverekhez is csatlakozhatunk L2TP vagy PPTP használatával.

[+]

A felhasználói oldalt nézve rendelkezésre áll porttovábbítás, van vendégwifi, időzítés (mellyel a WLAN-t kapcsolhatjuk ki és be) és egy nagyon egyszerű szülői felügyelet, mellyel a csatlakozott kliensekre szabhatunk meg korlátokat az interneten töltött idő, illetve a meglátogatható oldalak tekintetében. Még némi egyszerű QoS-t is kapunk: a hálózatra kapcsolódó eszközöknél korlátozhatjuk az általuk lefoglalható sávszélességet.

Teljesítmény, értékelés

Szokásos hálózati tesztünket a már bevált, az 1930-as években épült, kétszintes, a Wi-Fi igényeit kicsit sem figyelembe vévő lakásunkban végeztük a már korábban is használt konfigurációval, melynek alaprajza az alábbi ábrán látszik:


[+]

Régebbi routeres tesztjeinkben már látható volt, hogy a födém remekül szűri a rádióhullámokat, így a mesh hálózat feladata éles körülmények között ennek leküzdése lenne. Ennek érdekében a második csomópontot a 4. pontot tartalmazó szoba ajtaja mellé, a harmadik node-ot pedig a lépcsőfeljáró közepére telepítettük. Az egyes pontokban mérve az iPerf3-mal tíz párhuzamos kapcsolatot indítva a következő sebességeket kaptuk:

Mérési helyszín Sávszélesség lefelé
5 GHz-en (Mbps)
Sávszélesség felfelé
5 GHz-en (Mbps)
Sávszélesség lefelé
2,4 GHz-en (Mbps)
Sávszélesség felfelé
2,4 GHz-en (Mbps)
Sávszélesség három node-dal lefelé
5 GHz-en (Mbps)
Sávszélesség három node-dal felfelé
5 GHz-en (Mbps)
2./vezetékkel 332 311 332 311 332 311
2./vezeték nélkül 300 303 184 191 247 239
3. 278 271 111 123 168 177
4. 117 122 49 51 175 168
5. 198 - 89 78 178 171
6. (első egységtől) 1,7 - 31 47 117 109

A számok alapján rögtön látszik, hogy a beharangozott hibrid backhaul nem igazán hozza azt a sebességet, amit papíron ígért – sajnos, mint az alábbi képen is látszik, a PowerLine elég érzékeny az elektromos hálózat minőségére, és ezen a területen lakásunk nem áll valami jól.


[+]

Felismerhető, hogy a 2,4 GHz-es hullámokat kevésbé zavarják a falak, így az alaprouter jele még valamennyire az emeleten is fogható, de igazából mindhárom node telepítésére szükség volt ahhoz, hogy a teljes lakást megfelelő sávszélességet biztosítva lefedő WLAN hálózatot hozzunk létre.

Értékelés

Csinos és könnyen beállítható a Q2 Pro, de tudásához mérten kicsit drágálljuk a három node-os csomag 75 000 forint körüli árát. Bár lehetővé teszi kifejezetten nagy alapterületű lakások lefedését is, a hibrid backhaul bizonytalansága és a 2x2-es antennakiépítés miatt a sávszélesség lehet, hogy korlátozott marad.


[+]

Ha viszont nem annyira a maximális sebességre törekszünk, akkor nem rossz választás ez a csomag: a nagy hatótáv mellett jól néz ki, nincsenek külső tápegységek és beállítása is egyszerű, könnyen elvégezhető laikusok számára is, az elkészült rendszer pedig biztonsági szempontból is rendben van, azaz WPA2 titkosítást, jelszóval védett kezelőfelületet és hálózatot kapunk, a router pedig képes arra, hogy a túl sokszor próbálkozó klienseket automatikusan feketelistára tegye.

A haladóbb funkciók, ha nem is kivétel nélkül, de a webes felületen keresztül rendelkezésre állnak: van porttovábbítás, csatlakozhatunk VPN szerverekhez és alapszintű szűrőkkel egyfajta szülői felügyeletet is gyakorolhatunk csemetéink netes szokásai felett.

Wombath

A Huawei WiFi Q2 Pro rendszert az Huawei Magyarország biztosította a teszthez.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés