Intel Z390: fejlesztés mindenáron?

Az ASUS új csúcs alaplapjával próbálja meg bizonyítani az Intel platformja, hogy van létjogosultsága a piacon.

Fogyasztás, konklúzió

A rendszerek (monitor nélküli) fogyasztását négy különböző szinten egy Voltcraft Energy Logger 4000-essel mértük. Elsőként az asztalon várakozás folyamán vettük szemügyre alanyainkat, majd a Media Player Classic Home Cinema médialejátszóját beizzítva elindítottunk egy 720p-s, x264 kódolású és 2156 kb/s bitrátájú, 8 bites MKV fájlt ([tlacatlc6] Medaka Box, első epizód). Ennek végeztével az AIDA64 stress tesztje és a Prime95 Small FFTs módban következett, hogy komolyabb terhelésnek is alávessük a processzorokat.


(forrás: PROHARDVER!) [+]

Asztalon és médialejátszás közben a nyolcadik generációs Intelek voltak a legvisszafogottabbak, a kilencedik generáció volt a legéhesebb, párba állva a plusz hat szálat hadrendbe állító Ryzen 5-tel. Az MKV videó alatt az i5-9600K megintcsak nem remekelt közvetlen elődjéhez képest, hiszen 20 százalékkal többet vett fel a konnektorból, ami aztán az órajelemelést követően 38 százalékra nőtt, de nem csupán kategóriatársánál, hanem még a 8700K-nál is láthatóan rosszabbul teljesített. Az AIDA64-ben a vártaknak megfelelően a 12 szálas CPU-k zárták a sort, fej-fej mellett. A 8600K 9 wattal ismét gazdaságosabb volt, mint a 9600K, melynek 5,1 GHz-en mért éhsége a Hyper-Threadingtől megfosztott i7-esével volt egyenlő. Prime95-ben egyértelműen a nyolcadik generációs i7 volt a leggyengébb láncszem, mivel jó 25 wattal többet nyelt el, mint az utána következő, holtversenyben lévő Ryzen 5/Core i5-9600K duett. Az egyedüli anomália az 5,1 GHz-en ketyegő 9600K-val történt, mert itt drasztikusan visszesett a fogyasztása; az ok minden bizonnyal a melegedés közben jelentősen visszább vett órajelekben keresendő.

Értékelés

Nézzük először általánosságban a Z390 platformmal szerzett tapasztalatainkat! Itt elmondható, hogy az új lapkakészlet és a hozzátartozó kilencedik Intel-generáció hoz magával néhány százaléknyi plusz teljesítményt az elődökhöz képest, de ez önmagában még nem legitimizálja a Z370-ről történő cserét.


(forrás: PROHARDVER!) [+]

Annak ellenére, hogy mindkettő hasznos fejlesztés, az USB 3.1 Gen2 portok natív támogatása és az integrált Wi-Fi önmagában kicsit karcsúnak tűnik, ha a kiadást akarjuk igazolni, és jól mutatja, hogy a Z390 életre hívását kizárólag egy új termék piacra dobásának lehetősége indokolta, nem pedig egy valóban fontos újítás bevezetése. A tesztre használt ASUS alaplap kínálta intelligens BIOS már komolyabb előrelépést jelent, de ez is csak akkor, ha órajelmágusnak szeretnénk állni: tuning esetén profitálhatunk a friss chipsetből, és az egygombos frekvenciaemelés is kiegyensúlyozottabb eredménnyel szolgál, hiszen nem csak CPU-nk minősége kerül bele változóként az egyenletbe, de hozzászabott hűtési profilt is kapunk grátiszba.


[+]

Az újdonság mellett szól még maga az az egyszerű tény, hogy újabb, tehát a jövőben minden valószínűség szerint tovább számíthatunk támogatásra gyártói oldalon, és az is meglehet, hogy érkeznek majd olyan processzorok is, amelyek már nem működnek a régebbi lapkakészletben. Mindezt figyelembe véve, ha van a tulajdonunkban egy megbízható Z370-es csomag, akkor egyelőre még nem feltétlenül érdemes a fejlesztésre szavaznunk, mivel nem kapunk arányosan annyival többet, mint amennyi pénzt és időt kell fektetnük a fejlesztésbe. A helyzet változik, ha jóval korábbról származó eszközeink vannak, és komplett platformot váltanánk: ebben az esetben nem kérdés, hogy észszerű átugrani a Z370-et, és egyből az utód Z390-re váltani.


[+]

Maga az ASUS ROG Maximus XI Formula alaplap egy megosztó termék, hiszen minden létező extrával felszerelték, remek tuningpotenciál van benne, és nem csak technikailag, de vizuálisan is high-end apparátus benyomását kelti, viszont az ára is ehhez mért. Bár nekünk tetszett a deszka, úgy gondoljuk, hogy mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy a némi pluszért cserébe hajlandó-e mélyebbre nyúlni a pénztárcájába, vagy beéri egy kicsit szerényebb szolgáltatásokat kínáló modell beszerzésével. Az biztos, hogy ha úgy döntünk, hogy nem sajnáljuk rá a pénzt, ténylegesen egy csúcsterméket választunk, ami várhatóan (a márkaelődökből kiindulva) jól fogja tartani az értékét még egy ideig.


ASUS ROG Maximus XI Formula alaplap

Synthwave

Az ASUS ROG Maximus XI Formula alaplapot az ASUS Magyarország bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés