Itt a nagy Eee PC!

Vegyesen


A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 20% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Tovább üti a vasat az Intel. Múlt héten írtunk a több mint százezer forintos, 2,83 GHz-es négymagos processzorról, a Q9550-ről, most itt a még gyorsabb quad. A Q9650-es négy processzormagja kereken 3 GHz-en jár, hozzájuk 12 MB másodszintű gyorsítótár kapcsolódik. Az újdonság a Q9550 korábbi 105 000 forintos árán indul, míg elődje most már picivel olcsóbban, 102 000 forintért vihető. Minden bizonnyal nagyobb érdeklődésre számíthat az új kis 45 nm-es, a Core 2 Duo E7300. Kisebb társánál, a szintén 3 MB másodszintű gyorsítótáras és 1066 MHz-es rendszerbuszú E7200-nál csak egy felessel magasabb – tízes – a szorzója, tehát 2,66 GHz-en dolgozik, ára pedig 28 000 forint.

Zuhannak a grafikus kártyák árai. A kisebb felbontásban egyelőre még minden játékhoz (kivéve a Crysist) elég gyors GeForce 8800 GT az XFX kínálatában már egyedi nyomtatott áramkörön és hűtéssel is megkapható 30 000 forintért. Csupán egy ezressel drágább a Gigabyte GeForce 9800 GT-je, mely lényegében egy GeForce 8800 GT Hybrid Power-támogatással. Később valószínűleg ezt a modellt is a felfrissített, 55 nm-es G92 GPU-val hozzák majd forgalomba. Valószínűleg nemcsak ezeket a grafikus kártyákat, hanem az összes többit is elhomályosítja majd a Gigabyte Radeon HD 4850-e, amely már 35 500 forintért elvihető, teljesítményben pedig nem csupán a 9800 GT-t, hanem a GTX-et és GTX+-t is megelőzi.

Az NVIDIA Hybrid Power technológiája, mely lekapcsolja a VGA-t, ha nincs szükség 3D-s teljesítményére, csak megfelelő chipkészlettel ellátott alaplappal működik. Ilyen például az XFX nForce 750a-s lapja, mely a napokban jelent meg a hazai piacon. A Socket AM2+ foglalatos deszkába 95 wattos TDP-ig rakhatunk AMD processzorokat, grafikus kártyából pedig kettő PCI Express-es is elfér benne. Értelemszerűen két GeForce-ot SLI-ben tud hajtani. További érdekessége, hogy hátuljára szereltek analóg D-Sub, valamint digitális DVI és HDMI monitorkimenetet is. Memóriából a DDR2-t kezeli, hat merevlemezt köthetünk rá, van eSATA portja, de sajnos a FireWire aljzatot lefelejtették róla. Az XFX VGA-lekapcsolós alaplapja 28 500 forintot kóstál.

Az ATV után az OCZ újabb nagysebességű USB flash tárolója jelent meg az Expert Computer Kft. kínálatában. A Rally2-es tárak folytonos olvasási sebessége átlépi a 30 MB/s-ot, írni pedig 15 MB/s környékén lehet rájuk. Egyelőre a 8, illetve 16 GB kapacitású verzió érhető el idehaza, áruk élettartam-garanciával 5600, illetve 11 000 Ft.

Notebookok

Megérkezett a hazai piacra az Asus legnagyobb Eee PC-je, az 1000H. Minden bizonnyal gyorsan elkapkodják majd azt a pár száz darabot, amit a honi piac kapott. Valószínűleg a százszor ekkora szállítmány is hasonló sorsra jutna, mert óriási az érdeklődés a könnyű, hordozható gépek iránt. Az Eee PC 1000H a cikkünkben szereplővel azonos konfigurációban érkezik, tehát 1,6 GHz-es Intel Atom processzorral, 1 GB memóriával, 10,2 colos, 1024x600 pixeles kijelzővel, 80 GB-os merevlemezzel, N-es Wi-Fi-vel, Bluetooth-szal, 1,3 megapixeles webkamerával és akár 7 órányi üzemhez is elegendő akkumulátorral. Ára Windows XP operációs rendszerrel és kétéves garanciával 110 000 forint környékén alakul majd, tehát az MSI Windhez nagyon közelre igazították. Kíváncsian várjuk, hogy a néhány hét múlva érkező Acer mini tényleg hozza-e majd az alacsonyabb, 80 000 forint körüli árat, és hogy követik-e a konkurensek.

Még egy nagyon érdekes notebook, pontosabban notebookcsalád közelít a hazai piacra. Néhány hete írtunk a Lenovo ThinkPad SL kis- és középvállalatoknak szánt gépeiről. A szegmens erősödését igazolja, hogy a Lenovo ide bővítette legendás ThinkPadjeit, de korábban például a Dell helyezte ebbe a kategóriába új Vostro modellcsaládját. Egyelőre pár hetet várni kell az új ThinkPadekre, de az áruk már ismeretes, és nagyon érdekes. A vállalati mellett otthoni felhasználásra szánt gépekre jellemző részletei is vannak az SL-eknek, ilyen a fényes felület, az opcionális Blu-ray olvasó vagy a HDMI csatlakozó.

A nagyobb, 15,4 colos kijelzővel érkező ThinkPad SL500-nak már három konfigurációja ismert. Mindegyik a Centrino 2 platformmal bemutatkozott 45-ös északi hidakra és ICH9-M déli hídra épít. A legolcsóbb, 191 000 forintos változat processzora az 1,8 GHz-es, 2 MB másodszintű gyorsítótáras Core 2 Duo T5670 lesz, mely mellett 2 GB memória, 160 GB-os merevlemez és 1280x800 pixel felbontású TFT panel, N-es Wi-Fi modul, Bluetooth adapter és ujjlenyomat-olvasó dolgozik. A csomag része még a hatcellás akkumulátor, Windows Vista és XP telepítő, valamint egyéves garancia, ami tovább bővíthető.

A közepes, 220 000 forintos gépnek már 2,00 GHz-es Core 2 Duo T5870 processzora, különálló GeForce 9300M grafikus vezérlője és 1440x900 pixeles monitora van. A legdrágább verzióért közel 330 000 forintot kell fizetni, amiért 2,40 GHz-es Core 2 Duo P8600 processzort, különálló GeForce 9300M-et és nagyobb felbontású monitort, valamint 250 GB-os merevlemezt és Blu-ray olvasót kapunk.

Szintén augusztus végén érkezik a 14,1 colos kijelzős ThinkPad SL400, melynek 190 000 forint körüli alapkonfigurációja megegyezik a nagyobb testvérével. Szerencsére, a legkisebb, 13,3 colos monitorú SL300 legegyszerűbb verziója sem lesz sokkal drágább. Az 1,8 GHz-es Core 2 Duo T5670-nel, 2 GB memóriával, integrált GPU-val, 1280x800 pixeles, LED háttérvilágítású TFT LCD panellel, 160 GB-os merevlemezzel, N-es Wi-Fi-vel, Bluetooth-szal szerelt gép Windows Vistával és egyéves garanciával kétszázezer forintba kerül majd.

Mode Com Maxo

Rövidesen megérkeznek a hazai piacra a Mode Com MP3-lejátszói. Még a premier előtt alkalmunk nyílt kipróbálni kettőt, melyek közül most a Maxót mutatjuk be. Formatervét minden bizonnyal a 80-as évek ihlették. Fényes műanyagjáról, mely mágnesként gyűjti az ujjlenyomatokat és egy kicsit a karcokat, is ez az időszak jutott eszünkbe. A Maxo a klasszikus 2,5 colos, 320x240 pixel felbontású kijelzővel ellátott mini PMP-k (portable media player) népes táborát erősíti. Kijelzője alatt sorakozik öt fő gombja, jobb élére került a microSD kártyahely, a billentyűzetzár, valamint a reset és mikrofon közös lyukacskája. Alulra csak két nem túl szép csavart tettek.

A másik oldalon van a mini USB töltő- és adatcsatlakozó, valamint a két dedikált hangerőszabályzó gomb. A felső élre került a fülhallgató kimenete és a nyakpánt bújtatószeme.

Kis dobozából a szokásos kiegészítők mellett egy hasznos kellék is előkerült. Egy konnektorba dugható, USB-re átalakító töltőről volt szó. Segítségével számítógép nélkül is feltölthetjük a Maxo beépített akkumulátorát.

Bekapcsolva egy telefonokéhoz hasonló 3 x 3 ikonos főmenü köszöntött minket, melyben csak vízszintesen (majd a sor végén lefelé, elején pedig felfelé lépve) lehet navigálni az előre/hátra gombokkal. A legérdekesebb, zenelejátszós részen ismét a 80-as években találtuk magunkat. A kezelőfelület nem modern, de megtalálható rajta minden lényeges információ, még a pontos idő is. Ugyanez mondható el a többi részről. Minden jól működik, a legtöbb szöveget már magyarra fordították, de lehetne szebb is. A menü legérdekesebb része a fájlkezelő. Itt ID3 tag és állománytípus alapján tallózhatjuk a belső memória és a microSD kártya tartalmát. A tételek kipipálásával egyszerű lejátszási listákat is létrehozhatunk.

Szerencsére a Mode Comnál nem spóroltak túl sokat a fülhallgatón. Valószínűleg tudják, hogy egy silány darab a legjobb lejátszó hangját is hazavágja. Szem előtt tartották viszont azt is, hogy a vásárlók többsége nem igényel stúdióminőséget hordozható zenegépén, ezért egy közepes fülest választottak, mely mélyben és magasban is lehetne jobb, és a vájtfülűek majd középen sem érzik elég magabiztosnak, de a vásárlók 90%-át tökéletesen kielégíti. Hangján kicsit finomítani lehet az ötféle gyári EQ beállítással, de sajnos saját, programozhatót nem kapunk. Formátumból egészen sokat, az MP3 mellett WMA-t, WAV-ot, OGG-ot és AAC-t kezel a Maxo.

A filmes és képes részen meggyőződtünk róla, hogy nem a kategória legjobb kijelzője, hanem egy közepes darab került a Mode Com lejátszójába. Fotóknál valahol 3500 pixeles magasságnál állt meg a tudomány, bár nem volt az összes pixel számához kötve, ugyanis egy 12 megapixeles, 2000 pont magas panorámaképet is megjelenített. Az átméretező algoritmuson lehetne még javítani. A pontos videós korlátokat sem sikerült kipuhatolni. A gépecske akadozva ugyan, de még az 576x432-es videókat is lejátszotta DivX és WMV formátumban, de folyamatosan a 4–500 kbps körüli bitrátájúakat bírta el.

Egyetlen töltéssel az adatlapján szereplő 20 órás idő után is működött még a Maxo. Adatátvitelben is jó volt, 1,7 MB/s-mal tudtunk rá írni, olvasni pedig háromszor ilyen gyorsan sikerült. Egyedi, 80-as éveket idéző megjelenésével emelkedhet ki konkurensei közül a Mode Com Maxo, melyekből 18 500 forintos ára környékén (2 GB-os modellről van szó) is akad bőven. A menün jó lenne, ha csiszolna még egy kicsit a gyártó, a beépített hangszóró viszont jobban szól, mint az átlag.

rudi

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés