Kingston HyperX 3K SSD: csúcskategória olcsóbban

Kingston HyperX 3K SSD

Akik rendszeresen olvassák az SSD-k világával kapcsolatos különböző híreket és teszteket, azok valószínűleg már hallottak a Kingston HyperX SSD-családról. A memóriákkal, valamint flashmemória-alapú adattárolókkal foglakozó cég éppen 10 éve, 2002-ben indította útjára a HyperX vonalat, mely hosszú évekig csak a különböző memóriamodulokról köszönt vissza ránk. Később, a flash-alapú tárolók rohamos terjedésével a kaliforniai vállalat a pendrive-ok és az SSD-k termékvonalára is elhozta a megkülönböztető márkanevet.


[+]

A HyperX jelenleg a Kingston leggyorsabb csúcskategóriás SSD-je, melynek természetesen meg is kérik az árát. A feketére színezett HyperX 3K sorozat gyakorlatilag mindenben a sima, kék színű HyperX-re hajaz, egyetlen különbséget kivéve, mely a NAND lapkákat érinti, de ne szaladjunk ennyire előre!


[+]

Szerkesztőségünkben a dobozos verzió landolt, mely a meghajtón kívül SATA adatkábelt, beépítőkeretet, valamint egy USB 2.0-s kis külső racket tartalmaz. Találtunk még egy tollra emlékeztető csavarhúzót is, mely két fejet rejt magában, és az SSD beszerelését hivatott megkönnyíteni.


[+]

Szokás szerint most is a meghajtó szétszerelésével folytattuk vizsgálódásunkat. A fémház a gyártó korábbi szokásához híven két nagy kiterjedésű és súlyú hővezető lappal van kibélelve. Itt jegyeznénk meg, hogy az SSD 9,5 milliméter magas, azaz bizonyos notebookmodellekbe nem biztos, hogy beépíthető.


SandForce SF-2281

Csúcskategóriás meghajtóit a Kingston is a népszerű SandForce SF-2281 kontrollerre építi, melynek lelkivilágát korábban már részletesen ismertettük. A SandForce vezérlőjének felépítése okán cache szerepét betöltő DRAM chipet most se keressünk. Ezzel az adott SSD gyártója meg tud spórolni egy további részegységet, valamint ennek következtében egy kicsit egyszerűbb NYÁK is elég; mindez a gyártási költségekre van jó hatással.


Az Intel MLC NAND chipek

Végül a NAND chipekkel elérkeztünk a meghajtó sarkalatos pontjához. Első ránézésre semmi különöset nem láthatunk, hisz sok más SSD-hez hasonlóan itt is a manapság népszerű, 25 nanométeres, szinkron MLC Intel (pontosabban IMFT, azaz Intel-Micron) chipek töltik be a nélkülözhetetlen szerepet. A új, 3K sorozatban található lapkák annyiban különböznek a korábbi, sima HyperX példányoktól, hogy ezek "csak" 3000 írási ciklusra vannak hitelesítve, szemben a korábbi testvérben található modellekkel, melyek 5000 ilyen műveletet képesek elviselni.

A 3000 ciklusra képes verziókról elmondható, hogy napi 10 gigabájt írással kalkulálva bő 8 évet kell kibírnia így a meghajtónak, ami szerintünk több mint elég. Egyrészt csak nagyon kevesen írnak ilyen mennyiséget naponta egy SSD-re, másrészt szerintünk 8 év múlva már csak édes nosztalgiával fogunk visszatekinteni ezekre a meghajtókra, így nem sok okunk van az aggodalomra. Természetesen a 3000 írásra hitelesített lapkákat olcsóbban adja az Intel, ami a meghajtó gyártási költségére, ezzel együtt az árazására van jó hatással, így a HyperX 3K kedvezőbb áron kerül forgalomba, mint sima HyperX.


[+]

A teljes NYÁK-ot elnézve erős hasonlóságot fedeztünk fel a V+200 esetében látott megoldással, mely a vezérlő típusát ismerve nem is csoda.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés