Hirdetés

Kozmikus zászlóshajó

Kívülről

Három évvel ezelőtt szerfölött egyszerű volt lélegzetelállító, minden tekintetben abszolút-abszolút számítógépes házat kreálni. A Cooler Master elénk tette a Stackert, és akkor húztunk egy vonalat a dobozok történelmi tengelyén, ami Stacker előttire és Stacker utánira osztotta az időt. Azóta sokan sok mindennel próbálkoztak, csinált a Zalman hőcsöves, 26 kilós olajkályhát, a Lian Li csigaházat, az Antec hangszigetelt tornyot, a Cooler Master alumíniumrakétát, meg sokan sok mindenfélét, de egyszer sem sikerült annyira elvarázsolni a közönséget, mint akkor a Stackerrel. Tavaly a CeBIT-en, történetesen a Cooler Master standján, aztán belefutottunk valamibe, amit Cosmosnak hívtak, és nagyon ott volt a szeren. Most pedig boncasztalunkon van. Már a dobozán is látszik, hogy itt nem harsány csicsázásról van szó, hanem valami egészen másról.

Csak azért nem ültünk seggre attól, amit benne találtunk, mert korábban már láttuk. Csak azért nem szakadtunk bele, amikor kivettük a dobozból, mert előtte már megemeltük, és tudtuk, hogy közel 20 kilós. Azért nehéz, mert hatalmas, ráadásul vizuálisan is óriásinak tervezték. Kávézóban asztalnak is elmenne a 60 x 60 centiméteres, szálcsiszolt alumíniumból készült oldallap, ráadásul egyetlen apró szellőzőnyílás sem töri meg az óriási felületet. Nagyságát picike Cooler Master felirat hangsúlyozza tovább. Fölfelé húzták a formát a lakkozott, fekete betétes, teljes előlapot lefedő ajtóval, amit nem tör meg sem csatakozó, sem kijelző, sem előlapi szellőzőnyílás, csak egy picike gyári logó. Aki megszédülne a látványtól, az két vaskos alumíniumcsőbe kapaszkodtat, melyeket minden bizonnyal elsősorban sokkoló látványelemnek szántak. Persze az alsó kettő lábként is szolgál, kicsit megemelik a házat.

Majd 50 cm-es magasságával és 52 cm-es mélységével a nem is olyan kicsi Cooler Master CM 690 eltörpül a Cosmos mellett, de az etalon Stacker is alacsonyabb nála hat centiméterrel, néggyel pedig rövidebb. Kívülről ugyan alumínium és némi műanyag látható, de alattuk erős acélváz van. Ennek köszönhető a Cosmos masszivitása, de üresen közel 17 kilogrammos tömege is.

Régi stackereseknek némileg csalódást jelenthet, hogy a nagyméretű aluajtó mögött csak öt rácsos, 5,25 hüvelykes meghajtóhely van. A fedél nyitásának iránya pár mozdulattal megcserélhető, de nélküle is esztétikus marad a Cosmos. Ami érdekes, hogy zárt ajtóval a homlokzat felől egyáltalán nincs szellőzőnyílás.

Nincsenek előlapi csatlakozók sem, pontosabban a tetőre költöztették őket. Egy panelen négy USB, audio ki- és bemenet, FireWire, valamint a CM 690-en már megismert eSATA csatlakozó van a bekapcsoló és reset gomb, valamint két LED társaságában. Igen, csupán ez a két kis fényforrás van az egész házon, szóval a karácsonyi megvilágítást kedvelő modderek most hoppon maradnak. A panel mögötti részt csúszásgátló gumibevonattal látták el.

Szemből nézve tiszteletet parancsolóan oszlopszerű a Cosmos. Ne felejtsük el, hogy 60 cm magas! Hátul az első dolog ami szembetűnik, hogy a táp alul van. Az alaplap csatlakozói mellé hagyományosan 12 centiméteres ventilátor került, fölötte pedig két, vízhűtéses csöveknek való nyílás látszik. Legfelülre egy csavarral rögzített szellőzőrostélyt tettek.

Érdekes a Cosmos alja is. Itt szintén szellőzők vannak, szám szerint kettő. A hátsó a tápegységhez tartozik, és nagy örömünkre van előtte porszűrő, amit a CM 690-nél hiányoltunk. Itt is látszik, hogy a Cosmos más ligában játszik. Az első szellőzőnyílás csak akkor mutatja meg magát, ha eltávolítjuk előle a szűrőt, ami egyetlen mozdulatot jelent. Külön előny, hogy a lábak miatt a filterek cseréjét a doboz oldalra fektetése nélkül is meg lehet oldani.

Belülről

Pofonegyszerű kinyitni a Cosmost. Csak a hátuljának felső részén kell meghúzni az egyik kart, és máris elenged az oldallap teteje, és az alsó élén kifelé fordul.

A hatalmas alumíniumlemez belső oldalára hangelnyelő szivacsot ragasztottak, szóval zaj csak a tetejének hátsó felén vagy hátul távozik majd a Cosmosból.

Arra is figyeltek, hogy a nagy oldallapok ne rezonáljanak. Az illeszkedő perem mentén rezgéscsillapító gumicsík fut körbe.

Szokásos házakhoz hasonlító arányai miatt üresen nem tűnik nagynak a Cosmos. Érdemes abba belegondolni, hogy öt darab 5,25 colos meghajtó, valamint hat élére állított merevlemez fér el benne egymás mellett, és az Extended ATX alaplap csavarmenetei még jó fél arasznyival a meghajtók mögött vannak. A VGA-k fölött egy légcsatorna látható, amely hátulról irányítja a levegőt a nagyobb grafikus kártyák felé. Egyetlen mozdulattal kivehető, és ugyanilyen könnyű beszerelni. Felül egy keresztmerevítő nyújtózik, mely a zárszerkezetet foglalja magában.

Érdekes a Cosmos hátsó oldala is. Innen lehet kábelezni a hat merevlemezfiókot, és több vezetéket is a túloldalra húzhatunk. Az alaplap fölött és alatt látható vízszintes vágatokkal az a baj, hogy egy-egy merevítő blokkolja őket. Erre később mutatunk példát.

A Cooler Master megalkotta a legegyszerűbb 5,25 colos meghajtórögzítőt. Csak be kell csúsztatni a hardvert a helyére, és egyetlen gombnyomással ráharapnak a tartótüskék. Ugyanilyen egyszerű a szerkezet kioldása is. A merevlemezek hat kis alumíniumfiókban kaptak helyet, melyeket egy-egy kézzel is oldható csavar rögzít. Itt sajnos megérkeztünk a Cosmos első hibájához. Egyes fiókok rettenetesen nehezen jártak. Elvileg a hat tartó fölé szerelhetünk egy ventilátort, de az nem része a készletnek, és elfoglalja a legalsó 5,25 colos helyet, ráadásul a fiókok magas széle részint útját állja a légáramlatnak. Később kiderül, hogy ez tényleg gond-e.

Akárcsak az olcsóbb CM 690-ben, a Cosmosban is párnázott a tápegység ágya. Kár, hogy a márkatárssal ellentétben itt a hátsó falra már nem jutott szivacs. Leszámítva a táp amúgy is zárt légáramlatát, a Cosmosba egyedül a fura keretbe szerelt alsó ventilátoron át jut be friss levegő. Nem tévednek, akiknek úgy tűnik, hogy ez a lapátkerék az elülső alsó szellőzőnyílásnál valamivel hátrébb van. Vajon elég levegő jut majd be rajta keresztül?

További részletek

Igazi ventilátororgia van a Cosmos felső részében. A plafonban két 12 cm-es lapátkerék húzza kifelé a meleg levegőt, és a hátsó sem hiányozhat. Ezekkel együtt tehát négy 12 centiméteres ventilátor jár a Cosmoshoz, melyeknek motorereje 0,16 A, percenként 1100-at forognak. Jó pont, hogy igény szerint tápra és alaplapra is köthetőek.

Ha valakinek ez a szellőzés sem lenne elegendő, az a felső 12-eseket 14 centiméteresekre cserélheti. Mivel ezek kilépő nyílások, így nincs rajtuk porszűrő.

Bár nincs a homlokzat mögött ventilátor, a többi szellőztető miatt az előlapon is befelé áramlik a levegő. Éppen ezért szereltek a meghajtótakarókba is porszűrőt. Egy ilyen drága ház megérdemelt volna komolyabb megoldást is az elsőre foszladozó szúnyoghálónál.

Rengeteg csavart, kábelfogót és egyéb érdekességet kaptunk a Cosmoshoz. A két kulcsnak látszó tárgy a zacskóban valójában csavarhúzó. Az alábbi kép alsó sorában látható kellékek (csavarok, kábelfogók, szerszámok) a kis ezüst dobozkából kerültek elő, melyet a HDD-fiókok előtt találtunk. Sajnos nincs itt igazán fix helye; csak azért nem zörgött, mert puha buborékfóliában volt. Szokatlan, de a 60 cm magas, alulra helyezett tápos Cosmosban létfontosságú kiegészítő az alaplapi nyolctűs kiegészítő tápcsatlakozó 20 centiméteres hosszabbítója.

Alaplapot belerakva látszik csak igazán, milyen hatalmas a Cosmos. Teljes ATX méretű deszkánk szinte elveszett benne, és tápegységből is befért volna sokkal nagyobb. Jó hír, hogy az alaplap fölött is elég sok hely maradt, még feljebb pedig szellőzőnyílások sora van, így a vízhűtés radiátorát is fel lehet szerelni ide. A hátsó oldalt kihasználva a kábelek szépen eltüntethetőek lennének, de nem azok. Az alábbi képen a fő tápcsatlakozó vastag kötege a függőleges, a 12 voltos kiegészítő a vízszintes merevítőbe, a felső ventilátorok kábele mindkettőbe beleakadt, tehát a felső és alsó elvezető rés teljességgel használhatatlan.

Azért nélkülük is egészen szépen elrendezhető a Cosmos belseje. Meg kell jegyezni, hogy retteneteset küzdöttük a két első merevlemezfiókkal. Már üresen is nehéz volt őket kihúzni, de merevlemezzel együtt betoláskor komolyan megkarcoltuk a fémfelületet, tényleg izomból kellett odahatni.

Főbb paraméterek:


Azóta történt

Előzmények

Hirdetés